8. květen – přepisování dějin jako za minulého režimu

Lidé vítající Sověty před Národním divadlem v PrazeVzpomínám si na to, jak se za komunismu bagatelizoval podíl Američanů na osvobození západních Čech a o osvobození Plzně americkými vojáky se tehdy mlčelo. Zároveň si velmi dobře vzpomínám na to, jak v polistopadových dnech roku 1989 stotisícový dav na pražském Václavském náměstí v tehdejší euforii vykřikoval hesla: „Nejsme jako oni!“ – Skutečně nejsme jako oni?

Konec druhé světové války se u nás až do roku 1991 slavil 9. května, jako Den osvobození Rudou armádou. – Časně ráno dne 9. května 1945 do Prahy vjely tanky prvního ukrajinského frontu maršála Koněva a čtvrtá gardová tanková armáda, kterou přes Krušné hory vedl Dmitrij Leljušenko. V Praze na Klárově se tehdy střetly tři sovětské tanky se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku, gardový poručík Gončarenko padl. Konec druhé světové války se u nás tedy zcela logicky slavil 9. května na základě toho, že toho dne bylo osvobozeno naše hlavní město.

Z iniciativy našich porevolučních zákonodárců se však doslova ze dne na den přepisovaly dějiny a Den osvobození se od roku 1991 neslaví devátého, nýbrž již osmého května. ( -Tedy v den, kdy vstoupil v platnost podpis bezpodmínečné kapitulace Německa, kterým v celé Evropě oficiálně skončila druhá světová válka.) - Když se dívám na fotografie, kterak v těchto dnech za velké slávy centrem Prahy projíždí Konvoj osvobození – tedy kolona amerických historických vozidel s vlajkami, tak se nemohu ubránit dojmu, že se v současnosti děje nemlich to samé jako za komunistů, akorát v obráceném gardu. Památník sovětských tankistů a konce druhé světové války v podobě tanku, byl před dvaadvaceti lety pseudoumělcem Černým natřen na růžovo a následně odstraněn s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. Před dvěma lety byl stejným „umělcem“ doplněn o vztyčený prostředníček a vystaven na akci Týden svobody, kde byl tento symbol původně připomínající osvobození Sověty z května roku 1945, zcela manipulativně spojován se sovětskými okupačními tanky ze srpna roku 1968. Naproti tomu byl před dvěma lety v plzeňské Zoo s obrovskou pompou odhalen americký tank M4 Sherman. Americký velvyslanec Norman L. Eisen tehdy při slavnostním odhalení tanku uvedl: „USA a ČR se spojily v boji za svobodu“ s tím, že tank Sherman jednoznačně symbolizuje svobodu, ne jen vítězství nad nacisty.

Jak je možné, že je jeden tank natírán na růžovo, označen za militaristický symbol a odstraněn, a druhý je naopak s obrovskou pompou odhalován? – Za minulého režimu se oslavovalo osvobození Rudou armádou a o podílu Američanů na osvobození západních Čech se mlčelo. Dnes je tomu přesně naopak, přitom za naši svobodu tehdy padlo přes 140 tisíc ruských vojáků a mnoho lidí si dnes neuvědomuje, že je díky ruským vojákům vlastně naživu. Po sametové revoluci byla většina pomníků rudoarmějců odstraněna. (Obdobně byly v době normalizace v Plzni odstraňovány pomníky padlých vojáků USA z druhé světové války.) Podobné je to i s přesunem Dne osvobození z devátého na osmý květen, což však historicky neodpovídá realitě, jelikož Praha byla osvobozena až 9. května a ten den se také slaví konec války v celé východní Evropě. - Říkáme, že „nejsme jako oni“, přitom jsme svědky novodobé manipulace s fakty a podobného přepisování dějin jako za minulého režimu. – Jsem toho názoru, že není správné opomíjet ani jednu ze stran, které nám tehdy pomohly zvítězit nad nacismem.

Psáno v květnu r. 2013

Zdroj: http://hassan.blog.idnes.cz/c/338152/8-kveten-prepisovani-dejin-jako-za-minuleho-rezimu.html
48 Komentářů k 8. květen – přepisování dějin jako za minulého režimu

 1. Justass napsal:

  No- bohužel ten přesun z 9. na 8. května tehdy inicioval náš současný prezident. Za dnešní postoje k otázce osvobození ČSR a podílu toho kterého si ho vážím. Takže tehdy když tu nelogičnost až stupidnost inicioval, tak ho omlouvám tím, že možná tehdy nebyl ještě úplně dospělý. Teď nám už dospěl a za to jak točí s pravdoláskaři a jinou chamradí z Pražské kavárny mu prostě tleskám.

  • Justass napsal:

   Doplnění: já chodím položit kytičku vždy 9. . Ne sice pravidelně, ale letos, po té hysterii URČIŤE! :-)

   • Jara napsal:

    Po te hysterii, kterou vyprovokovali pro-rusacti idioti jako vy, Vyvadilove, komuniste a dalsi kreteni kvuli americkemu konvoji myslis,ze?

    • Contumax napsal:

     Jara

     Máš to marný…!!!

    • Lesní Samota napsal:

     Aha…prorusáčtí idioti s hysterií kolem amerického kovošrotu.
     A co vy proameričtí idioti s hysterií kvůli pár ruským motorkářům, kteří jen chtěli vzdát úctu svým dědům? Narozdíl od amíků nevyzbrojeni….

 2. Pavel Zoch napsal:

  Ale ona skutečně válka i na papíře zkončila 9.5, protože k utichnutí zbraní mělo dojít 23:01 STČ, jenže toho času platil letní čas (tedy +1). Proto je v kapitulační listině vyloženě uvedeno STČ, aby bylo zřejmé, že zbraně utichnou k započetí 9.5. Tedy fakticky vzato, protože protektorát používal také letní čas, vešla kapitulace v platnost 9.5.

  • Justass napsal:

   Já vím Pavle. Ale vysvětlujme to americkým řitním alpinistům u nás- a to nejen.

  • toje jedno napsal:

   Na Wikipedii se vyloženě píše, že k podpisu kapitulační dohody mezi Wehrmachtem a Rudou armádou došlo přesně o půlnoci z 8/5 na 9/5 – tedy ve 24:00 – 00 hod. v Berlíně! Nicméně v článku není uvedeno, dle kterého času – z toho pro mě plyne, že patrně dle času platného v Berlíně v době podpisu kapitulačního aktu. Tedy dle Středoevropského letního času – SLČ, platného v té době i u nás. Což tedy bylo ve 23:00 Středoevropského času – SČ! K ukončení střelby ze strany Wehrmachtu tedy mělo dojít v 1:00 SLČ, což odpovídá 24:00 – 00 hod. SČ. Protože nyní máme zavedený letní čas, je pro nás logické, abychom konec 2WW v Evropě slavili 9.května. Nicméně i tak z našeho pohledu konec války spadá spíše do 9/5. I z toho důvodu, že poslední výstřely 2WW u nás padly až 11/5. Z jiného pohledu vzato se zde střílelo po celý den 8/5/1945 a to až do poslední minuty toho dne, jak dle SLČ, tak i dle SČ. Viz. zde, v posledním odstavci: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A1_ofenz%C3%ADva
   A srovnejte s manipulativními obecnostmi a nepřesnostmi zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_v%C3%ADt%C4%9Bzstv%C3%AD_(9._kv%C4%9Btna) Když bychom se tedy nad tím měli ještě více zamyslet, pak bychom dle špatné logiky 8/5/1945 museli slavit Silvestra taky až když bude končit den na Aljašce! To ale u nás již dávno je Nový rok a v Japonsku Nový rok končí. I pro Západní země by bylo logičtější, a s námi solidárnější, kdyby akceptovali pro konec 2WW místní datum. Datum místa, kde došlo k podpisu kapitulační dohody!

 3. Josef Švejk napsal:

  Souhlasím, není správné opomíjet ani jednu ze stran. Každá strana by měla být ohodnocena dle velikosti svého příspěvku. Nemyslím, že se za „komunismu“ bagatelizoval podíl Američanů. Bombardování Prahy, Plzně, Českých Budějovic aj. v závěru války, kdy to nemělo jiný smysl než prosté ničení a zabíjení Čechů. Osvobození už svobodné Plzně, propouštění zajatých nacistů apod. A v neposlední řadě vydatná finanční pomoc Německu při přípravě na válku i během ní! Všechny tyto a mnohé jiné hrdinské skutky se za „komunismu“ běžně prezentovali a podle jejich hodnoty také oceňovali.
  Stejně jako kdysi kdy se našlo dost „Čechů“, kteří nadšeně hajlovaly (včetně Peroutky), najde se i dnes dost těch, kteří nadšeně a v předklonu vítají naše „konečně ty pravé osvoboditele“. Zvlášť, když je na to patřičně a pod vedením Bruselu potažmo Washingtonu připraví za naše peníze „naše“ drahá ČT. Dříve „Gott mit uns“, dnes „In God We Trust“.

  • Žabák napsal:

   Cha Švejku dobře ty. Umíš bez dlouhých keců trefit hřebíček po hlavičce a ještě se u toho člověk zasměje :)

  • Krasohled napsal:

   Myslím, že zásluhy na osvobození západních Čech Američany se dnes servilně přeceňují. Možná by rodiny, které zavraždily americké bomby v Praze,Ústí, Plzni ale i jiných městech tak američanům nelezli do pr..d.
   http://aeronet.cz/news/plzen-hlavni-mesto-osvobozeni-ceskoslovenska-1945-plzen-hlavni-mesto-svobody-ceska-2015/

   • martin bareš napsal:

    já už jsem tady jednomu čudlovi, který rád srovnává, což je americká specialita od druhých asistencí při gólech v NHL až po žebříčky stupně spokojenosti obyvatel s konfortem doma, toto:
    ať si někde najde počet zabitých civilistů z náletů na plzeňskou Škodovku a plzeňské nádraží v dubnu 1945 a porovná to s počtem zemřelých Američanů co padli při „osvobozování“ ČSR. Nemusí ani používat matematická znaménka menší / větší než. Ale ať si to po sobě nahlas přečte.
    Myslím, že psal pod nickem Ondřej.

 4. Pomazanka napsal:

  Jelikoz porad z medii slysim, jak nas pry v zakladnich skolach neucili o tom, ze nas osvobodili zapadni spojenci (a pritom me ano), zasel jsem do knihovny a zde si vypujcil si ruzne ucebnice dejepisu. Nemeli tam sice obdobi 1962-64, ale v 61 nic o USA nebylo, v obdobi 65-1989 jiz ano.

  Z tohoto logicky plyne, ze vsichni kdo maji nyni mene nez 62 let, museli byt ve skole z ucebnic konfrontovani s tim, ze se zapadni spojenci na osvobozeni CSR podileli.

  Viz. http://www.jpeg.cz/images/2015/05/07/grMV3.png

 5. Contumax napsal:

  Největší podíl na falšování dějin má satanova služka – Vatikán…!!!

 6. Alfa napsal:

  8. nebo 9., to už je detail, kuli tomu svět nespadne. Zato ty špíny co se snaží překrucovat historii, to je problém.

 7. albafos napsal:

  Dnes je 8. květen, všude se „slaví“ výročí konce války, což je dost ironické vzhledem k tomu, co se blíží. Omluvte mne tedy prosím, že se Vás ještě jednou budu snažit směrovat sem -> albafos.wbs.cz , jsem ale „protiovčan“ :-)

  HODNĚ ŠTĚSTÍ VŠEM!!

  • martin bareš napsal:

   albafosi: tohle je skvělej postřeh.
   „Radujme se a množme se“, jedno jestli to bylo tak, nebo jinak.
   A nedívejme se na to, co je teď.
   Každý z těch EU – zmrdů má fašistů plné huby, ale že jsou za humny na Ukrajině u moci, že mnozí z nich jsou fašisté jako když vyšije (místopředseda senátu MUDr.Přemysl Sobotka, ODS a s ním v šichni naši ve vládě, např., dívám-li se na nás) to nás nějak dojímát NEMÁ!!.

 8. brok napsal:

  „přepisování dějin jako za minulého režimu…“ Ale no tak.Kydat na minulý režim je jako zaklínadlo, bez obsahu, pokud autor neuvede konkrétní případ. Minulý režim byl daleko pravdivější než koloniální blázinec dnes. Ještě i obsah VUML, ze kterého se slabším povahám dělalo zle, se dnes ukázal jako pravdivý.

  • Martina Franzová napsal:

   K „Brokovi“ : Vít má pravdu – já jsem se v minulém režimu ve škole také takřka nic nedozvěděla o osvobození Plzně americkými vojsky, o tom se cudně mlčelo. Teď se to pro změnu zveličuje a zamlčuje role Rudé armády při osvobozování většiny naší země. Na minulý režim v článku nikdo nice nekydá, prostě je absurdní, abychom po těch 25 letech byli opět v pr…. tentokrát americké a našim tzv. představitelům to nevadilo, až na několik světlých vyjímek!

   • Lex DRUID napsal:

    Tak to už seš teda asi stará bába nebo si to nepamatuješ nebo obojí. Pravdu má Pomazánka o 4 příspěvky výše. My jsme se to v sedmdesátých létech na základce učili. Je pravda, že americký podíl na našem osvobození nebyl nijak přehnaně zdůrazňován, ale plně to odpovídalo jejich podílu na našem osvobození, jejich přístupu k Československému majetku a k našim občanům. Tak můžeš dohnat to, co ti ti zlí komouši zamlčeli a přečti si dobový článek vydaný těsně po válce: http://1url.cz/iXw2

    • Contumax napsal:

     Lex Druid

     Přesně souhlas, dobře jsi to napsal, bylo to úměrný… tak to opravdu za socialistického realismu bylo…!!!

   • hel napsal:

    tak my jsme se o tom učili jak na základce tak na střední i vysoké, včetně obrazových map…a dle mého i docela podrobně…2.fronta byla snad i maturitní otázka…

    • martin bareš napsal:

     hel, já jako stařík, jsem na základku chodil od poloviny padesátých a na začátku šedesátých let. A věděl jsem o americkém „osvobození“, bez nějakého plivání na Američany nám to říkali.

     Samozřejmě, to co tady píš Lex Druid a co tady nebo na zvědavci bylo podrobně jako samostatný článek, o jejich přístupu v řádu několika měsíců – podobně jak to dělali např v Koreji po válce na celém źemí, to jsem nevěděl.

   • toje jedno napsal:

    Patrně jste ve škole nedávala pozor, nebo jste chyběla… Jasně si pamatuji, že nás to ve škole komančové učili. Jasně si pamatuji, že v 70-tých a 80-tých letech 20.století, kdy jsem jako dítě byl u babičky na Vysočině v obci Sumrakov, byl v obci památník 2. padlým americkým pilotům u obce sestřeleným, o které se starali dokonce členové tamní komunistické buňky! Jenže srovnejte 140-160 tis. padlých sovětů na našem území s 146 padlými američany a cca 500 raněnými. Z toho ještě podstatná část připadá na dopravní nehody a podobné excesy… Nikdo nechceme umenšovat zásluhy USA a Británie, ale kdyby se Rudá armáda nehnala v roce 1946 na západ, den D v Normandii by se nemohl konat. Wehrmacht by prostě smetl spojence do kanálu La Manche. Takže oslavy vítězné Rudé armády proporčně odpovídali jejím obětem a zásluhám. To, že jsme si v roce 1946 ve svobodných volbách pak zvolili komunisty, to na SSSR svádět nemůžeme. To byla naše vlastní národní blbost! Třeba Slováci volili Demokratickou stranu, ale měli smůlu, neb jejich voličů tenkrát bylo málo v unitárním státě.

   • Valduk napsal:

    To je velkej vomyl a nedorozumění!!! Za minulého režimu se učil vše jak se stalo! Tedy že do plzně vstoupila a bez boje se ho zmocnila US soldateska poté co vybombardovala tamním lidem jediný zdroj obživy – závody Škoda. Ceá blamáž současného židovského režimu se točí koelm neschopnosti rozpoznat co patří do tzv. Západních Čech!! Po Plyšáku se často žvanilo, že bolševik zfalšoval dějiny a americké „osvoboditele Karlových varů“ převlík za Rusky! Jenže prava je taková, že Karlovy Vary obsadila Rudá armáda! A thle imbeciloní havlidi nechápali, páč se hovno učili zemák, že Karlovy Vary jsou úplně jinej kraj než Plzeň!

    • Valduk napsal:

     Imperialisti se montovali do Plzně úplně zbytečně! Nevíš ty, jejich přískoč, co si od toho slibovali?!? A ták – oni e kdejakýmu vohnoutoj se svými záměry nesvěřujou -já vím! Stejně nechápu proč pan Stalin s tou chamradí jednal, vždy´t je měl prakticky na lopaptě! Proč jim dával většinu Berlína? Proč jim dovolil vylodit se s tou opicí lysinmanskou na Korejském poloostorvě a naopak proč sám nezabral Hokkaido? Samá chyba! Tohle já bych neudělal! Jedním vrzem bych obsadil řecko a pomoh tamním partyzánům EASS vypráskat židláky toho zrzavýho tlustýho vožralýho dobytka s doutníkem a pak se vrh na pomoc italským partyzánům svrhnout krále a převztí moc v Itálii a taky bych pomoh franktiérům vypořádat se s agetnty USA a sionistů v Paříži!

  • martin bareš napsal:

   tak tak, líbí se mi, že jsi / jste statečný.

   Tohle zaklínadlo v různých podobách, když někdo kritizuje („to nejsem žádný komunista, s komunistz jsem neměl nikdy nic společnýho“ apod.) mne taky pěkně sere.

   Zjišťuji jako neabslovent VUMLU, že si ho dám v Univerzitě třetího věku. Mám už na ni nárok. Jen aby to někde ti vysokoškolští chytrolíni otevřeli.

 9. Lex DRUID napsal:

  Američtí humanitární bombardéři neosvobodili ani tu blbou Plzeň. Tu si osvobodili plzeňáci sami a američani si od nich jen převzali pod svoji ochranu zajaté fašisty a plzeňáky za odměnu odzbrojili, vyhlásili stanné právo včetně zákazu shromažďování a vycházení a pod pohrůžkou zastřelení zakázali plzeňákům jet na pomoc pražskému povstání. Zkurvysyni.

  http://1url.cz/iXw2

  • Jan Jinsky napsal:

   A to tady nadavate na prekrucovani dejin. Druid a Svejk jsou ukazkou toho, jak nenavist dokaze zaslepit.

   • Valduk napsal:

    Imperialisti se montovali do Plzně úplně zbytečně! Nevíš ty, jejich přískoč, co si od toho slibovali?!? A ták – oni e kdejakýmu vohnoutoj se svými záměry nesvěřujou -já vím! Stejně nechápu proč pan Stalin s tou chamradí o čemkoliv jednal, vždyť je měl prakticky na lopatě! Proč jim dával většinu Berlína? Proč jim dovolil vylodit se s tou opicí lysinmanskou na Korejském poloostrově a naopak proč sám nezabral Hokkaido? Samá chyba! Tohle já bych neudělal! Jedním vrzem bych obsadil Řecko a pomoh tamním partyzánům ELASS vypráskat žoldláky toho zrzavýho tlustýho vožralýho dobytka s doutníkem a pak se vrh na pomoc italským partyzánům svrhnout krále a převztí moc v Itálii a taky bych pomoh franktiérům vypořádat se s agetnty USA a sionistů v Paříži!

  • Contumax napsal:

   Lex Druid

   Přesně SSA houby s voctem osvobodili …

 10. Vlado48 napsal:

  Zato Jinsky je obyčejný řitní speleolog který až tu bude první povinná kvota afričtých muslimů bude pět už v předstihu oslavné ódy na Alláha a mlátit 5* denně čelem o zem směrem k Mekce.
  Zato já se pěkně v klidu zítra podívám na sputnik.news na přehlídku vítězství v Moskvě a na nějakého chytrého Honzu si ani nevzpomenu. Maximálně jak je mu teploučko v momentální COOLřiti.

  • Jan Jinsky napsal:

   Ja radsi hokej nez prehlidky. A jen jsem napsal, ze jsou tu lidiI jako Svejk, kreri jsou zaslepeni nenavisti.
   Ale takove to sem pritahuje.

   • Justass napsal:

    Švejk je v pohodě trolle. Tobě se ale pravda jeví jako nenávist – což je pro trolly typické – ne?
    Švejka nic nepřitahuje, Švejk sem patří. Zato ty trolle sem nepatříš, protože tebe sem přitahují jen
    peníze ( asi šekely) které za to trollování pobíráš.

 11. pavelka70 napsal:

  chytání za slovíčka, chytání za číslíčka, dátumy, fotky, zpravodaje,a chytání za různosti všeho druhu. To je dnešek.Máme co jsme chtěli.Už jsme zapomněli na zvonění klíčema, na takovou významnou(?) hloupost? Nadávky nám nepomůžou. Je potřeba si všímat. Kdo, kdo, kdo? Byl na tribunách, sliboval, hlásal, kdo stál v pozadí, manipuloval, střežil, špehoval? A kde je momentálně teď? Co dělá, mluví, a koná? Kdysi Stb, dnes BIS,SiS, nebo zase jinak? ˇAno, ti jsou a stále budou! Všímejte si je! Zapisujte si! Foťte! A archivujte.Ale velmi dobře. Aby se to neztratilo. Protože jejich potomci budou špehovat vaše potomky. Kdo zrušil lustrace? Kdo tehdá hlasoval? Nezapomínat! Protože holota zůstane holotou a musí se nějak bránit.Nejsmutnější je, že jsou to někdy i naši známí, zdrvíme si s nimi, a oni jsou pořád v něčem zapojeni, i dnes!

 12. Žabák napsal:

  Přímý přenos Přehlídky vítězství na Rudém náměstí v Moskvě sledujte 9. května v 9:00 na českém Sputniku.

 13. Jarek* napsal:

  Rád bych připomenul slavné osvobozování Prahy americkými bombardéry pár dnů před koncem války za bílého dne se zavražděním cca 2800 civilistů. Moc děkujeme za takové osvobozování a budeme si to rádi pamatovat.

  • Lex DRUID napsal:

   Ano, chudáci zbytečně zemřelí lidé a jejich rodiny. Naprosto zbytečné civilní oběti v posledních dnech války! A to anonymními, ale dobře zbrojním firmám zaplacenými bombami „osvoboditelů“.
   Ono když se na to člověk podívá z časového nadhledu (narážím už na rok 1773 a známý bostonský čajový dýchánek http://sux.cz/784a), tak američani dělají už 250 let pořád to samé: Co nemůžu mít tím, že to vezmu /ukradnu, uloupím/ někomu jinému nebo z toho cizího alespoň významně profitovat /skrze banky, loutkové vlády-včetně naší/ tak všechno to co nemůžu mít rozsekám na sračky, ať to teda nemůže mít nikdo. /Korea, Vietnam, dnes Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina/ Čtvrt tisíciletí totální destrukce pro celý svět Made in USA.
   Tento defektní a zvrácený vzorec svého antisociálního chování za 250 let dokonce svým násilí vyznávajícím chováním a prakticky neustávajícími agresemi globálního rázu povýšili na „nejlepší a jedinou možnou formu demokracie“, vynucovanou „humanitárním“ bombardováním po celém světě s prokázanými milióny civilních obětí a kulturní genocidou celých národů existujících tisíce let před vznikem samotných USA.
   Občas je mohutnou propagandou a s velkou pompou vyzdvihován pozitivní přínos jejich konání, ale jedná se pouze o postranní efekt při honbě za co největší kořistí a ziskem.
   Právě tento závadný a vývoji vyspělejší lidské společnosti škodlivý vzorec chování je již po stovky let pociťován dotčenými lidmi po celém světě a generaci za generací vnímání jeho agresivní vlastnické škodlivosti přechází z podvědomí už možná i do genetické výbavy americkou „demokracií“ postižených a poškozených civilizací.
   Člověk je totiž již z nutnosti svého přežití jako druhu tvor sociální, s přirozenou touhou po rozvoji svojí společnosti v bezkonfliktní harmonii, kdežto USA již podstatou svojí postkoloniální filosofie a agresivní imperialistickou politikou činí po celém světě pravý opak.
   To je ten pravý důvod k stále rostoucímu odmítání USA v roli světového hegemona. Pokud nedojde k reformě USA, bude se stále zvyšovat napětí a násilí po celém světě, které jednou vyvrcholí ve zničení této nebojím se říci říše zla. Pokud budeme i nadále benevolentní ke světovému řádění v podání Spojených států amerických a jejich poskoků, bude to stát ještě milióny nevinných životů a zničené po stovky let se vyvíjející jedinečné kultury, než tento Uroboros v podobě USA pohltí sám sebe. A že poslední dobou polyká po pořádných kusech.

  • martin bareš napsal:

   tak, tak jarku.

 14. Jan Jinsky napsal:

  Druide, s casti souhlasim. Ale v tom Bosto u to bylo o vzpoure proti utlacovatelum (Britum). Sice tam nemeli pravo byt ani oni, ani koloniste, ale slo o vzpouru proti nadvlade. To byste tu meli spis ocenit :)
  A Korea to bylo zkouseni svalu mezi SSSR a USA. A vysledek si porovnejte sami – Srverni a Jizni Koreu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!