Nadace Konráda Adenauera se s penězi německých daňových poplatníků zapletla do dění na Ukrajině

46918076-e1430610658609Vitalij Kličko je považován za politického chráněnce Nadace Konrada Adenauera (KAS). Nadace má blízo k CDU a při svržení vlády V. Janukovyče hrála klíčovou roli. Financovná je nadace K. Adenauera Nadace především z peněz daňových poplatníků. O rozdělování těchto prostředků rozhoduje Bundestag. Co přesně se s penězi německých daňových poplatníků na Ukrajině stalo, není jasné.

Úřadující starosta Kyjeva, Vitalij Kličko v Kolíně nad Rýnem obdržel cenu K. Adenauera. Kličko byl oceněn za svoje ,,bezpříkladné úsilí o mír a demokracii na Ukrajině“ jak zaznělo ze správní rady. Propůjčení ceny a stejně tak její zanesení do Zlaté knihy tohoto města se neobešlo bez rozporů, jak sdělil Kölner Stadtanzeiger.

,,Pan Kličko se v žádném případě nezasadil o evropské sjednocení. Spojil se s nacionalisty a fašisty a dodnes to zlehčuje, cituje Kölner Stadtanzeiger političku za Die Linke Tanju Groß.

Podobně silná kritika zasáhla Klička během ,,Osnabrückských mírových rozhovorů“ jak informoval Telepolis. Místní pobočka strany SPD se snažila zabránit zanesení ,,města míru“ do Zlaté knihy. Pobočka SPD Klička obvinila, že se během protestů na Majdanu spojil s extrémně pravicovou stranou Svobody a bagatelizoval roli ultranacionalistů na Ukrajině.

Během ,,mírových rozhovorů“ Kličko vliv extrémně pravicových sil opětovně zlehčoval. Podle kyjevského starosty, byli nacisté na Majdanu jen ruskou propagandou. Fašisté na moc na Ukrajině nemají žádný vliv. Na otázku z publika se Kličko nechtěl znát k bývalému veliteli extrémně pravicového batalionu Azov a novému šéfovi policie v Kyjevě (Kiew), Vadimovi Trojanovi.

Kromě Klička byl v Osnabrücku také šéf Nadace Konrada Adenauera (KAS), Hans-Gert Pöttering a kyjevskému starostovi kryl záda. Bývalý prezident Evropského parlamentu varoval před ,,zvláštní německou cestou“ při řešení ukrajinské krize. Spolková republika musí stát pevně na straně svých transatlantických partnerů. Ukrajina se nyní musí ,,rozhodně přiblížit západním hodnotám“. Sice by v ,,dohledné době“ neměla vstupovat do NATO, ale v delším časovém horizontu by se měla stát členem EU, řekl Pöttering.

Nadace Konrada Adenauera s více než 70-ti kancelářemi a projekty ve více než 120-ti zemích světa patří mezi nejvlivnější politické organizace na světě. Na seznamu nejmocnějších think-tanků na světě (Think Tanks der Welt), který každý rok sestavuje Pennsylvania University se KAS zařadila na 29. míst. Těsně ji následuje Nadace Friedricha Eberta (FES), která má blízko k SPD.

Rolí politických nadací, je ,,podporovat politickou, ekonomickou a sociální elitu, které hrají obzvláště důležitou roli při vytváření demokratických a tržních hospodářských struktur“ cituje politický časopis Hintergrund z dokumentace Rady německého pro zahraniční vztahy (DGAP). Takový cíl by mohla ,,oficiální vládní zahraniční politika mohla jen stěží následovat. Rovněž z důvodu svojí opory v mezinárodních právních normách, by sotva takové cíle mohla prosadit přímo.“ Politické nadace, které jsou po právní reformě registrovanými sdruženími, na druhé straně pracují v právní šedé zóně, jak zjistil Spiegel v roce 1986.

Nadace K. Adenauera je financována především z peněz daňových poplatníků. O přidělování prostředků rozhoduje Bundestag. Zastoupené strany v Bundestagu je pak rozdělí do rozpočtů nadací, které jsou s nimi spojené. Tomuto odsuzovanému postupu se říká ,,samoobsluha“ a ústavní soudce Arnim proti takovému postupu v Karlsruhe podal stížnost (Karlsruhe betreibt). V roce 2014, KAS získala asi 130 milionů euro a téměř 140 milionů eur od spolkové vlády a krajů, jak je patrné z výroční zprávy. Přibližně 70 milionů eur bylo vynaloženo na ,,mezinárodní spolupráci.“

Významná část z této částky mohla proudit na Ukrajinu. Nadace Konrada Adenauera je podle svých údajů (Angaben zufolge) od roku 1994 na Ukrajině aktivní a doprovázela víc jak 500 projektů. Vytvořila také Kličkovu stranu ,,Ukrajinská demokratická aliance pro reformy (UDAR) a to prostřednictvím specifické ,,logistické podpory“ a školení. Proevropská strana si dala za cíl co nejrychleji se integrovat Ukrajinu do EU (EU zu integrieren). Přímé financování prostřednictvím nadace CDU Kličko odmítá. Financuje svojí stranu především z příjmů za boxerské zápasy.

Na pádu Janukovyčovy vlády se nadace blízká CDU rozhodně spolupodílela (beteiligt). Když Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU, vyžadovala KAS (Adenauer-Stiftung) ,vyslat do Kyjeva z Německa a Bruselu jasnou zprávu.“ Následně podporovala všechny opoziční strany, které se k dohodě s EU hlásily. Kromě Kličkova UDARu a Jaceňukovo strany Vlast, nadace v červenci 2013 počítala také extrémně pravicovou stranu Svoboda, do tří ,,demokratických opozičních skupin“(Oppositionsfraktionen). Strana ,,svůj příklon k odkazu nacistické ideologie NSDAP nikdy neskrývala.“

Není to poprvé, kdy KAS podporovala extrémně nacionální nebo extrémně pravicové strany, když měly posloužit k prosazování vlastních politických cílů. Junge Welt sdělil, že nadace K. Adenauera spolupracovala se ,,Šedými vlky“ (krajně pravicové muslimské uskupení) v Turecku. A dokonce v Hondurasu nadace školila pravicově konzervativní příznivce vojenského převratu. (Militärputsches)

V této souvislosti se KAS zdálo spojenectví s pravicovými radikály na Ukrajině možná nezbytné k tomu, aby se svrhnul Janukovyč a nainstaloval se jejich oblíbený favorit Kličko. Nicméně v rozporu s takovým úsilím nedostal Kličko v přechodné vládě žádné významné místo. Samotné Spojené státy, které investovaly do politických think-thanků, jako je National Endowment for Democracy (NED) asi 5 miliard dolarů na ,,demokratizaci“ Ukrajiny, byly ve finále schopné prosadit svého favorita Arsenije Jaceňyuka (Arseni Jazenjuk durchsetzen).

Po svržení Janukovyče a volbě nového prezidenta v květnu 2014, se zástupci KAS setkali se špičkami strany UDAR a strany Vlast - včetně kontroverzní Julie Timošenkové. Mohli se tak přesvědčit o ,,udržitelných dopadech práce zahraniční kanceláře na Ukrajině“. Přes bývalého stipendistu nadace Mykolu Movchana, který je nyní náměstkem ministra sportu, vznikla přímá vazba na vládu. Kromě toho, je nyní bývalý mediální expert nadace Zoya Kazanzhy ,,poradcem guvernéra Oděsy“, jak sdělila organizace. (mitteilt)

Nadace Konráda Adenauera se nyní na Ukrajině zaměřuje především na posun v západních (Reformagenda) reformách. Podobně jako u,,strukturálních reforem“ od MMF, se privatizují klíčová průmyslová odvětví a stejně tak se musí zmodernizovat i bankovnictví. Zahraniční poradci (Berater) jako např. bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvilli nebo politik za SPD Peer Steinbrück, mají ,,dát reformám důležité impulsy.“

Kromě toho KAS veřejnost zásobovala ,,argumenty“ v propagandistické válce s Ruskem, s cílem vyvrátit ,,mýty o ospravedlnění ruské politiky v ukrajinské krizi“ (Ukraine-Krise). Jak sdělil Telepolis takovou ,,kontrolu reality“, ve kterém se extrémně pravicové síly v ukrajinské vládě znovu marginalizovaly, kompletně převzal současný úřad a poslal vše do hlavních médií.

Jaké konkrétní projekty KAS na Ukrajině v posledních letech podporovala, není známo. Také otázka, které politické strany obdržely finanční podporu a jakou roli měla nadace při protestech na Majdanu, je také stále nejasná. I přes opakované žádosti se nadace k těmto otázkám odmítla vyjádřit. Jedna věc je zřejmá, že i přes veškerou kritiku Vitalije Klička podrží. Bývalý přeborník v těžké váze chce v politice také nahoru, jak přiznal na školení KAZ: ,,Ukrajinská politika je v porovnání s boxem souboj bez pravidel“.

Nadace Konráda Adenauera v ČR: http://www.kas.de/tschechien/cs/about/

Na akcích pořádaných touto nadací v ČR vystupovali např. Karel Schwarzenberg nebo Iveta Radičová, mezi partnery patří např. spolek Evropské hodnoty

Nadace Friedricha Eberta v ČR:

http://www.fesprag.cz/

Zdroj: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de
12 Komentářů k Nadace Konráda Adenauera se s penězi německých daňových poplatníků zapletla do dění na Ukrajině

 1. pražská vlaštovka napsal:

  Němci jsou mučedníci a obět vampyra.KDY už to konečně pochopí a zvedne se jako jedem muž a plivne jim do ksichtu ?!?!?!?
  jituš

 2. noční motýl napsal:

  "Co přesně se s penězi německých daňových poplatníků na Ukrajině stalo, není jasné."

  Mně zas není jasné, proč si to necháváme líbit.

  http://www.ideje.cz/cz/clanky/makak-rhesus-muze-vypocitat-pravdepodobnost

  Nemusíme ani umět rozeznávat obrázky, máme Karty - což předpokládá pouze schopnost zasunout předmět do otvoru...

  Hezký den

 3. Contumax napsal:

  Konrád Adenauer

  Bývalý nejvyšší komorník veličenstva papeže ,sloužil víc jak 15 let Vatikánu, po II.světové válce zněj " vyrobili " vynikajícího ekonoma ...

 4. martin bareš napsal:

  Takhle to dopadne, když slávychtivý a třeba výkonný sportovec se pomátne na rozumu a začnou mu podkuřovat političtí zmrdi, aby ho dostali tam chtějí.

  Tak si Kličko dou zaboxovat třeba do ....

  Myslím na naši něžnou Káču Neumanovou a dojemné obrázky s jejím milovaným dítátkem a na to, jak krásně vedla šampionát v lyžování ve Vesci u Liberce.
  Chudera malá výkonná.
  Co jí to muselo dát přemáhání stát vedle tlustého stehna Ivany Trumpf a dalších našemu vrcholovému sportu (a své kasičce a kapsičce) nezištně sloužících manažerů.

 5. Contumax napsal:

  Vo boxerech je známí, že moc rozumu nepobrali, teda většina znich...!!!

  Jak se to kratce řikavá na ostravsku : Silný jak byk, aj tak chytry...

 6. Jana Karásková napsal:

  V ČR se přednášky o médiích za spoluúčasti této nadace myslím konaly v Americkém centru.

 7. Jana Karásková napsal:

  Už i dříve asi spolupracovali... i s Romanem Jochem...

  Měsíc v OI: červenec 2010
  31.7.2010
  Matyáš Zrno

  Roman Joch dne 20. července přednášel pro studenty Anglo-American University v Praze o pádu komunismu v Evropě a vítězství ve Studené válce. Dne 21. července se loučil s Tomislavem Delinićem z Nadace Konrada Adenauera, který opouští Prahu ve prospěch místa svého dalšího působení, jímž je jižní Asie. 23. července jednal v Americkém centru o další možné spolupráci mezi AC a OI. V červencové čísle měsíčníku Konzervativní listy publikoval zamyšlení Židobolševici? Klerofašisté?; v Hospodářských novinách (22. 7.) komentář Amerika ve stopách Mámy Grizzlice a v Mf Dnes (30. 7.) úvahu Odboj nebyl žádný tragický omyl u příležitosti úmrtí Milana Paumera.

 8. Jan B.D. napsal:

  jak politiku ovlivňují lidé, nadace a neziskové organice, které nikdo demokraticky nezvolil:

  http://www.nwoo.org/2015/01/04/zly-rus-dobry-american-a-koupeni-novinari/

 9. Josef Švejk napsal:

  Nu což, Vitalij Kličko dekorován, Václav Klaus "dekorován-nedekorován",... Nyní zbývá Nadaci Konráda Adenauera (Konrad-Adenauer-Stiftung) zamyslet se nad dekorováním Josefa Vyskoče z Putimi. A duchovně-kulturní identita Evropy bude završena - jak by jistě poznamenal kardinál Vlk (to je ten obtloustlý pán co žije z našich daní pro větší slávu boží).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!