Ukrajina padá do defaultu: dnes „Ukrzaliznyca“ a pak všechno

1013057727"Proceduru defaultu a bankrotu prožívají mnohé banky, na hraně platební neschopnosti jsou mnohé obecní rozpočty a dokonce i Kyjev, podobná předdefaultní situace je v mnohých podnicích a korporacích," - analyzuje situaci publicista Alexandr Rogers.

Včera večer byla zveřejněna zpráva, že "Ukrzaliznyca" (Ukrajinská železnice) oznámila technický default.

"Dnes jsme uvědomili naše věřitele o faktu existence technického defaultu po řadě dluhů "Ukrzaliznyce", - řekl na brífingu v Kyevě úřadující šéf firmy Maxim Blank. Firma již zahájila jednání o restrukturalizaci dluhu 32 miliard hřiven (okolo 64 miliard rublů nebo 1,25 miliard dolarů). Nejdříve vnitřního dluhu a potom 500 milionů dolarů v euroobligacích.

Jako zdůvodnění Blank tradičně uvedl "krajně složitou situaci v zemi, nemožnost kontroly železnice v celém rozsahu z jednoho řídícího centra, značný pokles oběhu zboží a také roky špatného hospodaření a korupci" (na vině jsou "předchůdci", jak jinak).

Do restrukturalizace, která probíhá v rámci celkové restrukturalizace vnějšího dluhu Ukrajiny v souladu s programem MMF, nespadají dluhy Ukrajinské železnice oficiálním věřitelům včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a korejské "Eximbanky" (za postavení vysokorychlostního vlaku "Intercity-Hyundai"). Už předtím byly tarify na nákladní železniční dopravu na Ukrajině zvýšeny začátkem tohoto roku o 30 % a teď se plánuje zvýšení další.

A nyní "špinavé podrobnosti" k faktu, a co to znamená v obecném sledu událostí.

Default - to je objektivní věc, to nejde zmást rozličnými formami podvodů a manipulací se statistikou. Pojem "Peníze nejsou" označuje neschopnost provádět platby současných povinností. Přitom nemluvím jen konkrétně o Ukrajinské železnici, ale o platební neschopnosti Ukrajiny jako celku.

Projděme fakta. O pádu exportu i importu Ukrajiny za první tři měsíce tohoto roku o 30 - 35 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jsem už nejednou psal. Je to stagnace, minimalizace obchodní činnosti ve všech odvětvích, skutečný kolaps ekonomiky. Není proto udivující, že zlaté valutové rezervy Ukrajiny se za duben opět snížily o 340 milionů dolarů. Spíš je překvapující, že tak málo.

MMF má mimo jiné svou metodiku výpočtu zlatých rezerv. Odečte z nich sumu, kterou země dluží Fondu. Při této metodě zlaté rezervy Ukrajiny mínus dvě miliardy dolarů. To je default, nejpřirozenější.

Jdeme dál. Podle vyjádření představitele Federace odborových svazů Ukrajiny ztratila země za poslední rok 1,5 milionu pracovních míst. To je prostě obrovské číslo, katastrofální samo o sobě. Ze 20 milionů obyvatel v produktivním věku je to více než 7 %. Přidejte k tomu ještě ty, co byli nezaměstnaní už před tím... ale oficiální statistika a propaganda pokračuje v tvrzení, že nezaměstnanost na Ukrajině je na úrovni 10 - 11 %.

Nyní k tomu přidejte skutečnost, že 7 milionů lidí dostává pouze minimální mzdu a důchod (kolem 1.200 - 1.300 hřiven, což je v lepším případě 60 dolarů). Dostanete k ekonomické katastrofě ještě katastrofu sociální.

Přidejte k tomu dále nárůst kriminality (těžké a velmi těžké zločiny), podle různých článků šesti- až osminásobný, a dostanete obraz vznikající tyranie a bezpráví. Vezměte na vědomí, že ministerstvo vnitra i další silová ministerstva se všemožně snaží tyto ukazatele snižovat. Přitom o čem se dá mluvit, o jaké zákonnosti, když "výrostky", kteří zabili dva policisty po přepadení čerpací stanice, někteří docela vážně nazývají "hrdiny". Tyto "děti" poté ještě přiznaly, že chystaly v Kyjevě teroristický čin. "Справжни бандеривци!" (Správní banderovci!)

A to v případě policistů zákon neplatí? Copak kolchozníci z nacgvardie (bývalý Berkut) byli dlouho na kolenou? Nebo je těžké se naučit, co je správné?

Nedávno známý časopis "Forbes" publikoval článek od holandského ekonoma Arenta Thijse, který prohlašuje tři věci:

a) Ukrajinská ekonomika nemůže přežít bez blízkých vztahů s Ruskem;

b) Je nepravděpodobné, že by Ukrajina někdy vstoupila do EU;

c) Evropskou "pomoc" Ukrajině nazývá "bezvýznamnou".

To je přesně totéž, před čímž jsme varovali všechny majdanuté na samém počátku euromajdanu, ještě před převratem. Jako podmínku pro usmíření mezi Ruskem a Ukrajinou nizozemský expert chápe odstoupení vlády Porošenka a Jaceňjuka (a samozřejmě celého gangu, který je doprovází).

A jak že se snaží řešit nastupující platební neschopnost kyjevský režim? Ó, tam jsou návrhů, jeden lepší jak druhý! První navrhuje požadovat s Německem kontribuci za porážku v II. světové válce (1941 - 45). Druhý požaduje po Rusku kompenzace za Krym. Třetí řekl, že po vítězství Ukrajiny nad Ruskem (ale copak - válku už jste vyhlásili?) bude Rusko povinné zaplatit 350 miliard dolarů. Celkově lze říci, že je to hledání grandiózního "zadara", ve srovnání s kterým skromný realista Ostap Bender nervozně kouří na chodbě. Ó ano! "Ukrajinský jazyk bude oficiálním jazykem Evropské unie"! Kdokoli u nich můžete odebírat alkoho l a drogy.

Zatím v reálném světě, kde fungují fyzické a ekonomické zákony, růst cen tarifů pro nákladní dopravu po železnici o 30 % vede k drastickému snížení konkurenceschopnosti ukrajinského zboží a celkovému poklesu ekonomické aktivity (pokud bankovní systém je oběhový systém ekonomiky, doprava je jeho systém dýchací, i když bych řekl, že je to naopak.)

Bankrot železniční dopravy obecně staví tyto převozy do ohrožení. A to je rána pro průmysl, zemědělství, energetiku i další klíčová odvětví, která využívají železniční dopravu k přepravě surovin a/nebo hotových výrobků.

Navíc nikoho dosud nenapadlo se zamyslet, proč Jaceňjukův kabinet nedokladuje úspěchy v osevní kampani. Na pozadí celkové devastace jsou jim velmi potřebné jakékoli, dokonce i ty bezvýznamné úspěchy. Ale v tomhle mlčí. Proč? Mám podezření, že to je proto, že není o čem mluvit, i tam "je všechno smutné".

Ale vraťme se ještě k financím. V červnu by měla Ukrajina splatit další splátku dluhu ve výši 5 miliard dolarů. A následný tranš "pomoci" MMF, který by měl být v červenci, bude s největší pravděpodobností zrušen, protože velcí, Porošenkem pozvaní topmanažeři svezení ze smětišť Gruzie, USA a baltských zemí zpackali všechny rozhovory o restrukturalizaci dluhu. A bez restrukturalizace (která je podmínkou MMF pro přidělení další tranše) žádné peníze nebudou.

Nyní zlaté rezervy Ukrajiny formálně představují asi 9 miliard (za květen ještě trochu "odtají") a po platbě 5 miliard zůstane co? Rozbitá kocábka v barvách nacionální vlajky a s hvězdičkami Evropské unie na bocích.

Chápete, default je systémový jev. Není omezen vyčerpáním zlatých rezerv země. Dere se tam, kde je bída a bída je dnes na Ukrajině všude (díky Majdanu!). Kromě vyčerpání zlatých rezerv dnes platební neschopnost oznámila i Ukrajinská železnice, průběh defaultu a bankrotu prožívají mnohé banky, na hraně defaultu jsou mnohé obecní rozpočty a dokonce Kyjev, analogická předdefaultová situace je i v mnohých podnicích a korporacích. (Kdo ještě nepadl, je na pokraji.) A když toto všechno zkoušejí vyřešit "specialisté" úrovně Škirjaka, výsledek lze předvídat.

Zdroj: http://www.ukraina.ru/analytics/20150513/1013057362.html
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!