Švýcarsko: obchodní řetězce ze svého sortimentu vyřadily ,,glyfosát“ od Monsanta

Herbizid-620x330Jeho vyřazení z nabídky přes rozsáhlou kritiku nějaký čas trvalo, ve věci glyfosátu se něco alepoň stalo. Herbicid od Monsanta už obchodní řetězce Coop a Migros nebudou prodávat. Poté, co zdravotnická organizace OSN klasifikovala herbicid glyfosát jako ,,pravděpodobně karcinogenní“, dva hlavní švýcarské maloobchodní řetězce Coop a Migros se rozhodly, že z nabídky odstraní všechny výrobky, které tuto látku obsahují. Švýcarský Spolkový úřad pro zemědělství však stále tvrdí, že glyfosát je ,,neškodný“ a nadále zůstává povolený v oblasti hobby (zahrádkaření).

Coop se rozhodl produkty od Monsanta okamžitě odstranit z regálů supermarketů a stavebních-hobby marketů. Migros tento krok chce podniknout příští úterý. Původně to Migros chtěl udělat až příští rok, ale tlak od skupin ochránců přírody a spotřebitelů by mohl být příliš velký.

I když jsou vědecké studie o vlivu herbicidu na lidi ,,sporné“, přesto se chce Coop zasadit o ,,alternativní řešení s herbicidy.“ Dosud neprodával žádný koncentrát sporného prostředku, ale jen ,,silně zředěné produkty k použití“, které mají až 48x menší koncentraci než ty, které se používají v zemědělství.

Teprve v roce 2013 zkoumaly ekologické organizace Global 2000 společně s Netzwerk Friends of the Earth vzorky moči 182 osob z 18-ti evropských zemí na glyfosát. Výsledek: v závislosti na zemi, byl herbicid zjištěn u 10ti až 90ti procent vzorků. Proto je pochopitelné, že se jeho zákaz podporuje.

Autor: Marco Maier

Zdroj: http://www.contra-magazin.com/2015/05/schweiz-handelsketten-werfen-monsantos-glyphosat-aus-dem-sortiment/
Jeden komentář na Švýcarsko: obchodní řetězce ze svého sortimentu vyřadily ,,glyfosát“ od Monsanta

 1. Michal napsal:

  Svět podle společnosti Monsanto
  Le Monde selon Monsanto

  ZEMĚ: Francie / Kanada / Německo
  ROK: 2008
  DÉLKA: 108 minut
  REŽIE: Marie-Monique Robin
  JAZYK: slovenština
  TITULKY: ne
  Znepokojivý dokument o praktikách nadnárodnej spoločnosti Monsanto a jej aktuálnych krokoch na poli biotechnológie a kontroly potravín. Už od jej založenia v roku 1901 sa rozvoj a bohatstvo spoločnosti Monsanto spájajú s výrobou a predajom mnohých chemických produktov, ktoré boli neskôr zakázané. V každom z týchto prípadov sa neskôr ukázalo, že spoločnosť klamala, zatajovala dôležité skutočnosti, alebo si jednoducho zaplatila štúdie, ktoré mali dokázať neškodnosť a zdravotnú nezávadnosť jej produktov. Na základe viacerých súdnych rozhodnutí musela spoločnosť platiť nemalé sumy, nijako to však nezastavilo jej víťazné ťaženie celým svetom. Dnes je spoločnosť Monsanto svetovým lídrom v produkcii geneticky modifikovaných potravín a s nimi spojeného herbicídu Roundup,

  Ke shlédnutí online:
  http://www.mustwatchtv.cz/2-zivotni-prostredi/19-svet-podle-spolecnosti-monsanto/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!