Tajný vojenský plán EU: V Libyi jde o ropu, ne o uprchlíky

56586716-600x414Tajný dokument EU se dostal na světlo: Plánované nasazení NATO proti Libyi nese zjevné známky invaze. EU rovněž akceptuje to, že při této invazi mohou být zabiti civilisté. Pod vedením vlády USA se válka stane nástrojem politiky v Evropě. Při invazi se jedná o kontrolu těžby ropy v Severní Africe. Vojenské nasazení NATO a EU proti uprchlíkům nese spíše rukopis vojenského vrchního velitele generála Philipa Breedlove než norského generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Aby byla vlna uprchlíků z Libye zastavena, počítá se  zřejmě také s nasazením pozemních sil. K tomu náleží dohled tajnými službami a průzkum, stravovací jednotky, dozorovací jednotky, lodě, hydroplány, ničení ze vzduchu, na zemi a z moře, včetně vojenských speciálních jednotek. NATO by mohlo zásáhnout poté, jakmile by jednotky EU byly napadeny ze vzduchu, na zemi a z moře.

Tyto plány, vzhledem k jejich výlučně vojenským složkám, nevyznívají  jako vážně myšlený  plán, řešit  problém uprchlíků lidsky důstojným způsobem. Tajný dokument EU vzbuzuje spíše podezření, jako by se zde pod záminkou obrany před uprchlíky sledoval geopolitický cíl. USA a EU, jak se zdá, bez velkého odporu veřejnosti, se zkouší stát hráčem v Libyi, s cílem získat produkci ropy, zcela narušenou v důsledku kmenového válčení v zemi, pod svou kontrolu.

Země se fakticky rozpadla poté, co z podnětu USA bylo zahájeno bombardování proti diktátorovi  Kaddáfímu. Produkce ropy  od té doby vázne. Naposled se snažil převzít roli v libyjské produkci Egypt. Egypt hraje poněkud neprůhlednou roli, vojensky dosazená vláda spolupracuje jak s Američany tak s Rusy.

EU se zásahem v Libyi naskýtá šance na snížení energetické závislosti na Rusku. To je jeden z hlavních strategických cílů Američanů a důvod, proč se konflikt na Ukrajině vystylizoval do nové studené války. Problém uprchlíků je prezentován politikou EU jako mimořádně drastický, aby posloužil k probuzení pocitu pochopení obyvatelstva pro nutnost vojenské intervence. Naposled řekl německý ministr vnitra Thomas de Maizière, že  v severní Africe čekal na přepravu do Evropy jeden milion lidí. Konkrétní důkaz na podporu tohoto tvrzení ministr nepředložil.

V pondělí 11. května šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini předložila v OSN žádost, podle které se jedná o plány  zahájit  vojenské útoky na Libyi za účelem  zastavení přílivu přistěhovalců přes Středozemní moře. To by však vyžadovalo robustní“ mandát OSN.

Britský Guardian si obstaral 19ti-stránkový tajný dokument materiálu, který byl Organizaci spojených národů doručen. Stanoví se v něm, že pozemní síly jsou v Libyi nutné ke zničení lodí, základen i skladů paliva pašeráků.

V souladu s tím se koncentruje předložený strategický dokument EU na vojenskou misi leteckých a námořních operací, obsahuje ale také nutnost přítomnosti na zemi“, aby pašerácké sítě byly efektivně zlikvidovány.

Dále pokračuje  Guardian, přítomnost na zemi by mohla být poskytnuta, pokud by tak bylo dohodnuto s příslušnými orgány. Postup by vyžadoval množství vzdušných, námořních a pozemních zdrojů. K tomu náleží dohled tajnými službami a průzkum, stravovací jednotky, hlídkovací jednotky (ve vzduchu a na moři), lodě, hydroplány, s cílem ničení ze vzduchu, na zemi a z moře, včetně vojenských speciálních jednotek, případně skupin zvláštního nasazení.

Dá se předpokládat, že tajné průzkumné výlety nad Libyí, k provedení analýzy poloh, NATO provádí pomocí dronů.

Dokument by mohl již být odsouhlasen v NATO. Vzhledem k tomu, že EU nedisponuje žádnou armádou, nemůže v dokumentu požadované  kapacity poskytnout bez rozsáhlého zapojení NATO. V Turecku EU a NATO znovu posílili svou úzkou spolupráci, večer po zasedání, kde byla diskutována africká strategie, zpívalo několik ministrů zahraničních věcí EU, Mogherini a vojenské vedení NATO na otevřené scéně společně píseň My jsme svět(video zde).

Přední diplomaté a vysocí úředníci z Bruselu oficiálně tvrdili, že v Libyi žádné pozemní jednotky“ nebudou. Také zahraniční zmocněnkyně Federica Mogherini opakovala ve středu, podle listu Guardian, tento postoj. „V žádném případě neplánujeme vojenskou intervenci v Libyi„, řekla Mogherini.

Tato prohlášení se vztahují ve skutečnosti k tomu, že země EU a OSN předložený plánovací dokument - který zahrnuje také využití pozemních vojsk - musí ještě projednat a rozhodnout. Společná schůze ministrů zahraničních věcí a obrany EU se bude konat příští pondělí, v úterý následuje další setkání ministrů obrany EU.
Strategický dokument EU být schválen na vrcholném zasedání EU v červnu.

Mogherini se ukázala spolehlivou k získání rychlé rezoluce OSN pro zásah proti pašerákům. Nicméně také jasně naznačila, v případě že nebude dán mandát OSN, EU bude přesto vojensky operovat mimo výsostné vody a vzdušný prostor Libye.

Nicméně je ze strategického dokumentu  EU jasné, podle deníku Guardian, že vojenské pozemní operace v Libyi jsou potřebné a nejsou vyloučeny. Tyto akce obsahují  možné použití podél pobřeží, v přístavu nebo na zakotvené lodě pašeráků před jejich použitím.

V dokumentu je zahrnuto, že během „kampaně“ mohou být zabiti nevinní lidé: „Operace proti pašerákům v přítomnosti migrantů vysoké riziko vedlejších škod, včetně ztrát na životech

Strategický dokument EU rovněž obsahuje varování před milicemi a teroristy“ jako nebezpečí pro síly EU.

Pokud by tyto byly napadeny, použila by NATO nasazení, sloužící k ochraně členů NATO, v tomto případě sil EU.

Pozorovatelé pochybují, že plánované vojenské nasazení bude mít úspěch: NATO selhala v nasazení v Libyi v roce 2011 při při pokusu zabezpečit tamní ropná pole. Místo toho se ze země stal zkrachovalý stát“.

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/15/geheimer-militaer-plan-der-eu-in-libyen-geht-es-um-oel-nicht-um-fluechtlinge/
11 Komentářů k Tajný vojenský plán EU: V Libyi jde o ropu, ne o uprchlíky

 1. martin bareš napsal:

  článek uvádí: země se prakticky rozpadla poté, co z podnětu USA bylo zahájeno bombardování proti diktátorovi Kaddáfímu.

  pro přiblblého německého pisálka, který toto číst nebude:

  1) Kaddáfí udržel v zemi klid. Nechal lidem jejich zůsob života a přidal k tomu pro ně něco ze své představy luxusu.
  2) Kadáffí žil v paláci v přepychu, ale to je obvyklé u arabských vládců
  3) Kaddáfí se nepodílel na atentátu nad skotským městem Lockerbie (neručím za pravopis). S největší pravděpodobností šlo o tzv. „honduraskou osmičku“ – vyřizování účtů mezi FBI a CIA.
  4) Kaddáfí z hlediska arabské reality byl tvrdý, ale zásadový. Vzhledem k existujícímu kmenovému uspořádání v některých částech Libye, udržel v zemi pořádek. Pokud by se pán zajímal, může se spojit se spoustou Čechů, kteří v Libyi pracovali, aby získal očitá svědectví o životě v Libyi „před Američany“.

  Je to holt typický komentátor, novinář a především blb. západního stylu. Není vše jen o naftě a zisku. Pohled západu, z tohoto důvodu velmi poučné.

  • Putinka napsal:

   Souhlasím s vámi. V podstatě ve všech arabských zemích byli , nebo ještě jsou tkz. „diktátoři“ u moci, jenže tito „diktátoři“ drželi u huby islamisty.

  • admin napsal:

   O tom, že dotyčný německý novinář, který je autorem tohoto překladu, je blb, by mohlo svědčit akorát to, že Kaddáfího nazval diktátorem, což asi realitě poměrně odpovídá, i když v tomto případě by se to dalo nazvat v rámci možností celkem osvícenou diktaturou.
   O tom, jestli o uvedených bodech dotyčný novinář ví nebo neví tento článek nevypovídá vůbec nic.
   Dávám si pozor s ukvapeným hodnocením kohokoliv, obzvláště pokud toho člověka osobně neznám a nemám možnost se ho dotázat na upřesnění jeho názorů.
   Povrchních názorů je v této zemi příliš mnoho a podle toho to také vypadá.

   • martin bareš napsal:

    musím říci toto:

    Zajímá mne velmi způsob hodnocení jiných kultur lidmi vychovanými na západě, západním individualismem, pokrytectvím a neschopností se přes jejich výchovu dobrat podstaty.

    To je typické měření pomocí metru „svobody a demokracie“.

    Neporovnávám (jak je zvykem či zlozvykem západu – vše měřit a porovnávat) kvalitu života v zemích s křesťanskou, muslimskou, budhistickou či jinou tradicí. Musel bych vzít v úvahu hustotu obydlení, vzdálenost od jiných (případně nepřátelských) kultur, nerostné bohatství, celospolečenské priority, klimatické podmínky apod.
    Nemám na to vzdělání a čas.

    Co však vím z kontaktu s cizinci, že: spoléhat se na porozumění e světě, který se míchá, a míchá záměrně, je obtížné, či nemožné. A Proto přístupy západu a jejích lidí k jiným odsuzuji.
    Třeba v mnohém nesprávně, ale měřítkem a jediným měřítkem pro mne, je dnešní realita.

    Příklad: budu zbožňovat kritiku pravičáků k rozhazovačným oranžádám. Dobře. mají pravdu.
    Následuje otázka: Liberec, kde nepřetržitě vládla od převratu ODS s jedinou výjimkou, má dvě miliardy dluhů. Vloudila se chybička do retoriky pravice? Nebo jsem za blba já?

    Děkuji za přečtení.

    • pavelka70 napsal:

     Bareši, zapomněl jsi ještě na jeden důležitý fakt.: Kádaffi chtěl při platbách za ropu odejít od dolaru. Chtěl zavést společnou měnu pro severní Afriku.A toto se mu stalo osudným.

   • ? napsal:

    teda čárky zvládáte výborně …

 2. ruslan napsal:

  Tu bez okolkov ide o ropu, nikdy nešlo o ľudí, nastolený chaos bude impulzom pre ďalšiu intervenciu, samozrejme pod nejakou humanitárnou zámienkou, no v skutočnosti ide stále len a len o ropu, je nutné to prezentovať tak, aby to ovčania rýchlo strávili, to znamená nejakou prvotnou správou kvalitne vymasírovať mozgy a potom nech sa deje čo sa deje už to nikoho nebude trápiť, hlavné je to nejako zdôvodniť. Až keď bud´cicať tankery ropu pre vyspelú časť sveta, až potom bude pokoj. Inak to ani nemôže byť, Lýbia je v riti, ide sa podľa scenára hlavného režiséra, ktorým nie je nik iný ako SSA. Čo to znamená pre nás? Ak by sme dovolili rozdeľovanie utečencov podľa preurčených kvót, tak to je to isté akoby sme na polia Ukrajiny nasadili žíhľavu ako plánoval Hitler. Svine s tým nakrmiš ale chleba neupečieš. Ale hrozil by nám ďalší demografický boom, podobný tomu cigánskemu. Vlastne v tom nevidím rozdiel, aj moslimovia aj cigáni majú mnohodetné rodiny, robote neublížia za tonášmu sociálnemu systému zlomia väzy.

 3. VezmuSiKohoChci napsal:

  Tem zkurvenejm USSA jde o ropu vsude (nebo o frakovani ci jinou tezbu). Kadafi byl pro lidi a to se spinam v bankach nelibilo.

 4. ruslan napsal:

  Taliani už teraz toho majú vyše hlavy, odchod z únie, ktorá ich viaže stupídnimy direktívami je na mieste, a pomohli by si tak aj Nemci, Angláni, Francúzi, a aj ČeskoSlovensko. Osobne si myslím, že EÚ (tá pyramidová hra) krachne a rozpadne sa.

 5. mirec napsal:

  Samozejmeže tím s_____m amíkom ide od začiatku o ropu!

 6. Marek napsal:

  Bylo mi divné, proč zrovna Čína s Ruskem provádějí cvičení ve Středozemním moři. Jihočínské by bylo více zajímavé. Ale předpokládám, že na něj za chvíli také dojde, jen co Rusko nebo Čína vetuje návrh, aby NATO opět bombardovalo Lybii a opět ilegálně zaútočí na svrchovanou zemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!