Rand Paul zablokoval prodloužení zákona Patriot Act, takže budoucnost ilegálního špehování Američanů od NSA je v limbu

rand paul filibusterZatímco prodloužení zákona Patriot Act, tj. průlomového zákona, který do Ameriky uvedl Velkého bratra a „zákonnou předlohu pro totalitní stát na klíč“ (kterou jsme zde probírali už dávno před šokujícími odhaleními Edwarda Snowdena), je stejně jen otázkou času, tak příznivci Čtvrtého ústavního dodatku dnes v noci dosáhli krátkého vítězství, když po dalším maratónu 10 hodin parlamentních obstrukcí… a po odmítání Randa Paula hrát podle scénáře se Senátu prodloužení Patriot Act nepodařilo, a tak zůstává v limbu budoucnost americké „války proti teroristům“, tj. v reálu proti „domácím nepřátelům“, tj. proti každému, kdo používá e-mail, má mobil nebo komunikuje jakýmkoliv elektronickým způsobem s jinými.

Jak WSJ připomíná události z páteční noci, Senátoři nejprve odmítli zákon Sněmovny, aby se kvůli revizi NSA Patriot Act o dva měsíce prodloužil a pak i ještě větší zkrácení tohoto zákona.

Krátce po půlnoci Senát těsně zablokoval zákon Sněmovny, čímž končí hromadný sběr informací od NSA, když se místo toho od vlády požaduje, aby případ od případu získala schválení soudem, aby mohla od společností vyžadovat telefonní záznamy. Hlasování k postupu s předlohou zákona od Sněmovny bylo 57-42, kousíček tedy chybělo k 60 hlasům potřebným k jasnému překonání procedurálního prahu ve Sněmovně. Tato předloha minulý týden snadno prošla Sněmovnou s podporou obou stran a podpořil ji i Bílý dům.

Což je ironií, jelikož Federální odvolací soud před necelým měsícem dospěl k nálezu, že pro špehování US občanů od NSA nejenže Patriot Act neposkytuje pravomoc, nýbrž že je vyloženě ilegální. Takže je teď tak trochu záhadou, jak a proč může Kongres vůbec uvažovat o prodlužování tohoto ilegálního programu.

Po porážce sněmovního zákona tedy Senát zablokoval dvouměsíční prodloužení zákona Patriot Act, tj. zákona z roku 2001, který rozšířil pravomoci vlády při vyhledávání podezřelých z terorismu. Dvouměsíční přídavek byl poražen při procedurálním hlasování 45-54.

Je ironií, že při tom šlo o předváděcí střet mezi dvojicí Republikánů z Kentucky, vůdcem senátní většiny Mitchem McConnellem a presidentským kandidátem Randem Paulem:

Pan McConnell známý svým pečlivě prováděným dlouhodobým politickým strategizováním mnohé na Kapitolu překvapil, když se pustil do boje se Sněmovnou kvůli droboučkým politickým detailům ve spleti formulací tohoto zákona. Panu McConnellovi zvláště dělalo starosti, že sněmovní předloha zákona by vyžadovala, aby telefonní společnosti skladovaly informace o záznamech telefonátů, které by mohly úřadům pomoci vystopovat teroristické aktivity.

„To je více než znepokojivé,“ řekl pan McConnell v pátek na senátní půdě. „Neměli bychom zřizovat alternativní systém, který obsahuje zející díry ve své funkční schopnosti zejména při naprosté absenci jakýchkoliv požadavků na skladování dat.“

Což je samozřejmě naprostá lež: vzpomeňte jen, jak jsme v listopadu psali „Stát dohledu vítězí – Senát hlasuje, aby NSA umožnil pokračovat s velkoobjemovým sběrem dat.“ Dále připomínáme, že jediným důvodem pro existenci ohromného úložiště dat NSA v Bluffdale v Utahu je jednoduchý: skladovat veškerou elektronickou komunikaci všude a navždy.

V tom zařízení výše má každý uloženu zálohu záznamů svých telefonátů a e-mailů.

Nakonec to bylo téměř výhradně kvůli námitkám Randa Paula, že Senát nemohl odsouhlasit schválení ani 24 hodinového prodloužení Patriot Act, zákona z roku 2001, který přišel po událostech z 11. září.

„Tato debata by měla proběhnout,“ řekl Paul v sobotu ráno na senátní půdě. Řekl, že by s krátkodobým prodloužením Patriot Act souhlasil, kdyby vůdci Senátu garantovali, že v budoucím hlasování budou i dva jeho dodatky a že to bude moci projít s 50 hlasy.

Když byly dvě původní plánované volby v této komoře Kongresu vyčerpány, tak pan McConnell zkoušel získat souhlas s prodloužení Patriot Act o týden, pak po dobu čtyř a dvou dnů a nakonec i jediného dne. Ale pan Paul a někteří Demokratičtí senátoři včetně senátora Martina Heinrich z Nového Mexika, proti tomu namítali. Pan Paul učinil z programu NSA ústřední bod své kampaně pro rok 2016, když říká, že porušuje ochranu Čtvrtého ústavního dodatku proti neodůvodněnému prohledávání a zadržování.

Od té doby, co je v Kongresu, je každý den dnem opozičnictví, někteří však toto kratičké obnovení 4. Dodatku hned překroutili jako „ohrožení amerických občanských svobod a národní bezpečnosti.“

„Senát pochybil při vytváření nezbytných důležitých reforem, čímž ohrozil americké občanské svobody a naši národní bezpečnost,“ sdělili předseda Justiční komise Sněmovny Bob Goodlatte (R, Va.) a vrcholný Demokrat John Conyers z Michiganu v prohlášení spolu ještě se dvěma dalšími zákonodárci poté, co byl návrh Sněmovny v Senátu poražen.

Při tom je zábavné, že Senát na tento týden odjel na prázdniny ke Dni Memoriálu, takže nikdo nemá ani ponětí, jak pokračovat dále. Citujeme The Hill:

Když Republikáni opouštěli Kapitol, vypadali zmateně ohledně toho, jaké by mohly být další kroky jejich vůdců.

„Je to opravdu dobrá otázka,“ řekl senátor Mike Lee (R-Utah), když se ho ptali, co se změní mezi sobotou a okamžikem, kdy se senátoři vrátí do Washingtonu na vzácné nedělní sezení 31. května.

I senátor John McCain (R-Ariz.) vypadl úplně stejně nejistý ohledně toho, zda Paul přijme, než se vrátí do Washingtonu, nějakou dohodu.

„Já nevím. Nevím. Nevím. Oni pochodují za jiným bubnem,“ řekl tento předseda Komise ozbrojených služeb s dodatkem, že Paulova taktika je taktikou „výběrčího velkých výnosů od lobbistů.“

A to McCain ví o vybírání takových výnosů vše: porovnejme vybírání těchto výnosů, u milého válečného jestřába neocona z Komise ozbrojených služeb John McCain budeme mít:

John McCain (zdroj):

a u Randa Paula (zdroj):

To jsme ukázali jen pro případ, že by došlo k nějakému zmatku ohledně toho, kdo je v Americe trochu více odtržený od zájmů „hlavní ulice“ a střední třídy, tedy za předpokladu, že ještě nějaká zbude.

 

Submitted by Tyler Durden on 05/23/2015 10:42 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-05-23/rand-paul-blocks-extension-patriot-act-future-illegal-nsa-spying-americans-limbo
Jeden komentář na Rand Paul zablokoval prodloužení zákona Patriot Act, takže budoucnost ilegálního špehování Američanů od NSA je v limbu

  1. mira napsal:

    Platnost zákona Patriot act byla 4 roky. Poté byl nahrazen zákonem Patriot act II. Tento byl nahrazen další přechodnou normou(na název si již bohužel nevzpomínám). Po vypršení platnosti této normy podepsal Obama další normu NDAA, která nejpřísněji ze všech těchto zákonů omezovala práva jednotlivce. NDAA nahradila všechny předešlé normy, takže nemohla být zablokována norma, jejíž platnost už vypršela. Připadá mi to trochu jako úlitba k uklidnění veřejnosti. Vlk se nažral a koza zůstala celá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!