Konec Svobody: Policejní stát v Evropě nabírá strašidelnou formu

55811224-600x400Anglická královna brzy oznámí zavedení drakonických zákonů. Občané ve Velké Británii už nebudou posuzováni podle toho zda dodržují zákony, ale zda splňují určitý soubor hodnot. Vydávané články (tištěné publikace) budou do budoucna povolené jen se schválením policie. S novými zákony v EU pokračuje nebezpečný vývoj.

Projev královny Alžběty k uvedení nové vlády Velké Británie, bude obsahovat dramatické omezení občanských svobod. Jak Guardian, předběžně informoval, zákony se mají vztahovat k válce proti teroru a v zárodku potlačit činnost islámských extremistů. Zákony jsou formulovány natolik obecně, že je lze aplikovat na prakticky jakékoliv vyjádření názoru, které je v rozporu se stanoviskem vlády.

Královna čte tradičně projev předsedy vlády. Tímto projevem chce David Cameron způsobit, aby se v budoucnu veřejný diskurz ve Velké Británii odvíjel podle pravidel určených vládou. Cameron chtěl tento zákon už prosadit dávno, byl ale neúspěšný kvůli opozici liberálních demokratů v jeho koalici. Teď když konzervativci vládnou sami, chce Cameron svůj záměr realizovat.

Se svým legislativním návrhem, se Cameron poprvé odklání od jednoho ze základních pilířů demokracie. Guardian oznámil, že nová vláda chce policii zmocnit u nejvyšších soudů k tomu, aby omezila ,,škodlivé aktivity“ extrémistických jedinců. Definice ,,škodlivý“ má zahrnovat riziko veřejných nepokojů, urážky a ,,ohrožení fungování demokracie“. V této souvislosti je demokracie zmíněna výslovně. V budoucnu by tak měly být potrestány nejen činnosti, které mají co do činění s nenávistí, ale i takové, které ,,mají za účel demokracii potlačit“.

K tomuto účelu se má přijmout nařízení, podle kterého se každá nová publikace na internetu, sociálních médiích nebo tištěné formě, se musí předložit policii ke schválení.

Královna Cameronovým jménem podle Guardianu nová a drastická pravidla zdůvodňuje takto:

,,Byli jsme příliš dlouhou dobu pasivní a tolerantní společností, ve které jsme našim občanům řekli: Dokud budete dodržovat zákony, necháme vás na pokoji. Často se myslelo, že jsme vůči různým hodnotám neurální. Tento postoj přispěl k tomu, že vzniknul extremismus a chaos. Tato vláda chce tento zavádějící vývoj ukončit. Jako strana národa, budeme národu vládnout a naší zem sjednotíme. To znamená, že budeme aktivně prosazovat určité hodnoty. Je to svoboda projevu, svoboda vyznání, demokracie, právního státu, stejná práva bez ohledu na rasu, pohlaví nebo sexuální orientaci. Musíme říct našim občanům: ,,To je to, co nás definuje jako společnost“.

Velká Británie tím následuje příklad Francie a Španělska. Francouzské národní shromáždění před několika dny rozhodlo revoluční zákon. Díky němu mohou v budoucnu tajné služby a policie široce sledovat občany bez soudní kontroly. Mohou se tak připojit na telefonické linky, lokalizovat občany přes jejich mobilní telefon, zaznamenávat e-maily, pořizovat tajně fotografie a dávat do bytů štěnice. Všechna tato opatření v budoucnu už nebudou potřebovat soudní povolení. Práci tajných služeb má sledovat nový orgán, který bude řízen předsedou vlády.

Velká Británie komplexní sledování také zavede. Má totiž zavést sporné špehovací nařízení, ve kterém jsou úřady oprávněné monitorovat telefonní hovory, e-maily a další informace. Ve Španělsku už několik měsíců vládne přísný režim, pokud jde o demonstrace a veřejná shromáždění.

Britové jsou plánovanými opatřeními znepokojeni. Tisíce komentářů na stranách Guardianu se obává, že tato opatření jsou namířená nejen proti muslimům, ale povedou k podstatnému omezení občanských svobod. Komentátoři píší, že v budoucnu se zřejmě budou sdílet jen takové názory, které jsou v souladu s názory vlády. Kladou si oprávněně otázku, v čem spočívá rozdíl mezi pasivní a aktivní tolerancí. Řeč je o zavedení diktatury a fašismu a o tom, zda nakonec teroristé nad svobodnou společností s takovými právními předpisy nevyhráli.

Ve skutečnosti nová pravidla vytváří dojem, že zavedení policejního státu v Evropě, je určitou možností pro budoucnost. Vypadá to, že především svoboda slova takový systém ohrožuje. Je to v Evropě unikátní, že se publikace mají před zveřejněním předložit policejnímu orgánu.

Nicméně takovému vývoji před dvěma lety EU položila základy. jedné zprávě komisařka Neelie Kroesová, která tehdy měla na starost digitalizaci, navrhla EU, aby všechny státy měly nezávislé mediální rady, které mají sledovat (kontrolovat) vývoj médií. Zejména se má sledovat, jestli se mediální rady drží evropských hodnot. Dokument EU nikdy nepřešel do konkrétního předpisu. Ukazuje ale na proces kontroly svobody projevu, který je už dlouho na programu politiky EU a členských států.

Jaké problémy se svobodou tisku politici mají ve stupňující se krizi a komplexním světě, to se v Německu ukázalo teprve nedávno na příkladu spolkové kancléřky Angely Merkelové. Ta udělila zpravodajskému pořadu Tagesschau televize ARD zakáz natáčení. To je klasický případ cenzury. Je na tom groteskní, že zákaz natáčení se týká veřejno-právního vysílání, od kterého se očekává, že toho o demokratických hodnotách v Německu ví dost..

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/16/ende-der-freiheit-polizei-staat-in-europa-nimmt-gespenstische-form-an/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!