Němečtí ministři žádají zákaz glyfosátu v rámci celé EU

Round-213x300Firma Monsanto sice možná rozšiřuje své působení v USA, ale jinde právníci, vědci, aktivisté a běžní občané stále více zpochybňují (a v moha případech zakazují) zavádění geneticky modifikovaných (GM) plodin spolu s herbicidem glyfosátem - výrobkem Roundup firmy Monsanto.

Ministři kompetentní v ochraně spotřebitele v Německu obhajují zákaz glyfosátových hnojiv v celé EU v reakci na označení této chemikálie Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako "pravděpodobně karcinogenní".

8. května němečtí státní ministři představili řešení vyžadující zákaz užívání soukromými osobami a zákaz dodávky soukromým osobám jakožto preventivní opatření. Rezoluce také navrhuje zákaz užívání herbicidu v dosahu spotřebitelů.

Předseda Rady ministrů pro ochranu spotřebitele Christian Meyer sdělil: "tento pesticid by neměl být nacházen v zahradách, parcích či na dětských hřištích. Také si nemyslím, že je vhodné jeho užití na soukromých zahradách."

Bohužel německá federální vláda, podle EurActiv.com, "nevidí důvod k zásahu".

Tato aktuální bitva mezi těmi, kdo spatřují nebezpečí spojená s používáním glyfosátu, a těmi, kdo chrání nesmírně silný a výnosný agro-průmysl GM plodin, celkově vypovídá o globálním sporu, který obklopuje tuto technologii.

Nebude snad překvapivé, že německé federální úřady nevidí důvod k akci, zvláště pokud vezmeme v potaz fakt, že dva z největších hráčů v odvětví - Bayer a BASF - jsou německé firmy. Stejně jako v USA se dá předpokládat, že tyto korporace mají značný vliv na "názory" a počínání německé federální vlády.

Boj o průmysl GM plodin a jeho propagaci používání glyfosátu se typicky rozehrál světem na obou stranách v různých zemích a situacích. Bio-technologické firmy dělají vše proto, aby rozšířili GM propagandu, často si zavazujíc tisk k tomu, aby zesměšnili ty, kteří se tomu postaví, a samozřejmě kupujíc si vliv nad politiky.

Tomuto průmyslu se podařilo oklamat americkou veřejnost pomocí lobování a propagandy až do té míry, že již nyní jsou glyfosátové pesticidy jsou rozšířeny na 84 % hlavních amerických plodin, včetně kukuřice, sóji, bavlny, cukrové třtiny a řepky.

Boj proti GM průmyslu si ale dál razí cestu, jak v USA, tak jinde. Existuje proti těmto technologiím ostrý odpor a dokonce tváří v tvář masivnímu tlaku na tuto část odvětví k nějakému posunu směrem k zastavení tohoto rozmachu dochází.

V současnosti 64 zemí vyžaduje označování GM potravin. Mnoho evropských zemí včetně Franci, Itálie, Německa, Švýcarska a dalších, zakázalo GM plodiny. Austrálie, Rusko a Indie GMO zakázaly rovněž.

Ve Spojených státech jsou nyní v několika zemích zaváděny označovací štítky na potraviny.  Ve Vermontu již prošel zákon vyžadující GM - štítkování.

Avšak vliv průmyslu na vlády a tisk je mocný. Typickým příkladem byla reakce médií na nedávné oznámení řetězce restaurací Chipotle, že ze svých menu vyřadí GM produkty.

Skvělé rozhodnutí na straně oblíbeného amerického řetězce se okamžitě setkalo se zesměšňováním na straně médií, s obviňováním z upadání do taktiky zastrašování anti-GM lobby pro zvýšení prodeje mexického burrita.

L.A. Times došly tak daleko, že nařkly Chipotle z toho, že se "přiřadily k firmám, které podvádějí veřejnost."

 

Opravdu?

Co se týká obav mnohých z nás, ke skutečnému podvodu dochází na straně GMO průmyslu spolu s politiky a "presstituty", kteří ochotně stali jejich sluhy.

Boj zdaleka není u konce a přestože došlo k určitému povzbudivému posunu směrem k zákazu GM plodin a používání glyfosátu, čeká nás hodně práce.

Běžní lidé musí dát najevo, že nepodporují tento průmysl. Pouze 37 % americké veřejnosti věří, že GMO jsou bezpečné a výzkumy opakovaně ukázaly, že až 90% Američanů je pro GMO štítkování.

Podepisování petic, účast na demonstracích, dopisy činitelům, vzdělávání sebe a svých vrstevníků ve věci rizika GMO a glyfosátu jsou malé, ale důležité kroky boje proti šílenství, které je nadále propagováno korporacemi, jenž ohrožují naše zdraví a narušují rovnováhu globálních ekosystémů při své honbě za zisky.

Zdroje článku:
http://www.euractiv.com
http://www.crozetgazette.com

Zdroj: http://www.naturalnews.com/049847_glyphosate_herbicide_Monsanto_European_Union.html
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!