Projev Jeleny Vičanové na Pochodu proti Monsanto 23.5.2015

11350462_383689735150177_5580115213717942243_nDovolte mi, abych vás jménem všech pořadatelů srdečně přívítala v pořadí už na třetím ročníku Pochodu proti Monsantu, americké společnosti, jejímž jediným cílem se, ne neopodstatněně, zdá být zničení přírody i části populace. Společnost Monsanto má ale o sobě přirozeně zcelá jiné mínění.

Na svých webových stránkách o sobě píše:

1. Monsanto přispívá k trvale udržitelnému zemědělství a zdokonaluje životy lidí tím, že pomáhá farmářům s produkcí většího množství lepších a cenově dostupnějších potravin, které nepotřebují tolik půdy, vody a energie a nevyprodukují tolik odpadu.

2. Monsanto je přední společností, která přináší řešení pro zemědělce od šlechtění až po precizní sadbu, biologické přípravky, ochranu a analýzu rostlin, které přispívají k lepším výnosům.

3. Monsanto podporuje právo na svobodný výběr nástrojů a potravin, které potřebuje každý.

A o lidech, jako jsme my, kterým se při myšlence na geneticky upravené potraviny a rakovinotvorné postřiky ježí chlupy, Monsanto říká:

"Exterémisté a aktivisté bojující proti geneticky modifikovaným produktům odebírají možnost volby lidem nejen v Evropě, ale i v rozvojových zemích, kde populace trpí hladomorem a podvýživou."

V dalším odstavci pak Monsanto poukazuje na to, že stejně většinu světové populace zajímá primárně cena potraviny. Cena potravin samozřejmě zajímá i mne a předpokládám, že i vás, ovšem to nemusí nutně znamenat, že se necháme dobrovolně, i když za levno, "otrávit". A neznamená to ani to, že za malý peníz lze prodávat jen nekvalitní čí zdraví škodlivé "jedy". Copak méně majetní lidé a jejich děti nemají právo na plnohodnotnou a zdravou stravu? Copak takové myšlení patří do 21. století?

Navzdory tvrzením Monsanta, že jeho produkty jsou pro lidstvo přínosem a že jsou fakticky neškodné jak člověku tak Matce přírodě, existuje mnoho studií, které s takovým sebevědomým závěrem nesouhlasí a vyvracejí ho. Asi nejznámějším a nejrozpoluplnějším "zázrakem z genetické kuchyně Monsanta" je látka glyfosát, která se používá v herbicidech a to nejen v těch vyrobených firmou Monsanto. V dnešní době se glyfosát využívá k odstraňování škůdců a plevele z polí geneticky modifikovaných plodin, které jsou díky genetické úpravě vůči této látce odolné, a dokonce jsou samy schopné toxiny produkovat. Glyfosát je složkou celosvětově prodávaného herbicidu Round-Up od firmy Monsanto, který se běžně využívá při pěstování plodin putujících přímo na náš talíř, ale především u hojně rozšířené geneticky modifikované kukuřice a sóji používané jako krmivo pro hospodářská zvířata. Glyfosát má neblahý vliv na lidský reprodukční, endokrinní, a pravděpodobně i trávicí a vylučovací systém a poslední studie od Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci jej zařadila na seznam pravděpodobných rakovinotvorných látek. V důsledku toho už některé oblasti v různých částech světa používání herbicidů na bázi glyfosátu zakázaly a některé obchodní řetězce upustili od prodeje těchto přípravků.

Studie Brémské medicínské univerzity z roku 2013 ukázala, že cca 43% testovaných Evropanů mělo ve vzorku moči pozitivní test na aktivní látku herbicidu Round-Up, což je alarmující.

Firma Monsanto na svých stránkách tvrdí, že glyfosát je jednou z nejvíce prověřovaných aktivních složek na světě. Kritiku odůvodňuje tím, že se přece nemůže zavděčit všem a zvláště pak ne jedincům, kteří odmítají nadnárodní společnosti, volný trh a nové zemědělské technologie.

Ve světle takových prohášení by se mohlo zdát, že jsme nepřející zpátečníci, kteří se odmítají smířit s pokrokem v zemědělství, a paranoidní prudiči, kteří nemají v sobotu odpoledne co na práci a tak z nudy pořádají protesty na základě vykonstruovaných pseudoproblémů a nepotvrzených faktů. Nesčetné články ať už na internetu či v odborných časopisech, vědecké studie a konkrétní případy zločinného chování firmy Monsanto však přece jen poskutují dobrý důvod k pochybnostem o deklarované dokonalosti a nepostradatelnosti této americké společnosti a jejich blahodárných účincích na lidstvo a planetu Zemi. Studie, které předkládá Monsanto na obranu svých produktů, pocházejí obvykle přímo od této firmy, nebo od vědců, kteří jsou touto firmou placení. Prokázaných korupčních praktik, kdy tato firma lhala veřenosti, lobovala u odpovědných osob, uplácela nebo vyhrožovala, je po celém světě za více než stoletou historii této firmy známo dostatečné množství k tomu, abychom jednou pro vždy ztratili důvěru v produkty této korporace.

Jsme dnes tady, abychom upozornili na:

- nadnárodní společnost Monsanto a expanzi geneticky modifikovaných organismů, které jsou výsledkem laboratorní práce - bránime konvenční farmáře (Např. Farmáři pěstující tvz. GM Roudup sojové boby používají 2-5 krát vyšší množství herbicidů ve srovnání s farmáři pěstujícími konvenční, nikoli geneticky modifikované druhy - snažíme se zábránit rozšířenému používání Roundupu, který je produktem společnosti Monsanto a má na svědomí zamoření zemědělské půdy a zemědělských produktů toxickými chemikáliemi - chceme upozornit na enormní moc Monsanta při prosazování jeho produktů prostřednictvím korupce, tlaku na média a vědce a lživé reklamy o nezávadnosti jeho produktů - chceme zastavit rostoucí kontrolu potravinového trhu společností Monsanto, která utlačuje malé farmáře (Např. v USA Monsanto žaluje zemědělce, kterým pyl z GM rostlin „docestoval“ na jejich pole, z krádeže patentovaných GM semen). - chceme se vyhnout možnosti potravinové alergie jako rekace na geneticky modifikované potraviny - chceme upozornit na to, že organické zemědělství je přirozenou a jedinou cestou, která v budoucnu umožní dostatek zdravé a výživné potravy pro celé lidstvo bez toho, aniž by ničilo zemědělskou půdu a okolní životní prostředí

Video: http://www.nwoo.org/2015/05/25/pochod-proti-monsantumarch-against-monsanto-prahaprague-23-5-2015-video/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!