Monsanto brzy obdrží 30 evropských patentů na plodiny

PatenteGen„Jednejte nyní – zachraňte budoucnost našeho jídla!“ Koalice No Patents on Seeds ! (Žádné patenty na semena !) zveřejňuje mezinárodní výzvu evropským vládám na zastavení patentů na rostliny a zvířata. Varují před mezinárodními korporacemi jako Monsanto, které přebírají větší a větší kontrolu zdrojů nezbytných k produkci potravin. Jak ukazuje výzkum z poslední doby, chystá se European Patent Office (EPO) udělit 30 patentů na rostliny odvozené z běžného šlechtění korporaci Monsanto a jejím pobočkám. Švýcarská společnost Syngenta může očekávat velmi brzy udělení přibližně 12ti patentů. Mnohé z těchto patentů se týkají zeleniny jako jsou rajčata, papriky, květák, mrkev a hlávkový salát.

V současné době se objevují znamení, že Syngenta může být převzata americkou společností Monsanto. Tím by došlo ke spojení podaných patentových přihlášek a zároveň několika stovek existujících patentů na rostliny držené jednou ze společností. V důsledku toho by Monsanto výrazně posílilo svou vedoucí pozici na světovém trhu a bylo by schopné kontrolovat zdroje nezbytné k produkci potravin v Evropě v rozsahu, jaký jsme nikdy v minulosti neviděli. Patenty vydávané EPO velmi často pokrývají celý řetězec produkce jídla, například semena, rostliny a ovoce.

Na konci března 2015 Enlarged Board of Appeal of the EPO (Rozšířená odvolací komise EPO) potvrdila nepřijatelnou interpretaci současného evropského patentového práva.

Zatímco procesy konvečního šlechtění nemohou být patentovány, rostliny a zvířata pocházející z těchto procesů lze patentovat.

Nejen že si rozhodnutí protiřečí, ale rovněž dochází k oslabení zákazů v evropském patentovém zákoně. Podle European Patent Convention (EPC) jsou patenty na druhy rostlin a zvířat stejně tak jako na základní biologické procesy šlechtění zakázány. Rozhodnutí vydané Enlarged Board of Appeal of the EPO je závazné pro všechny podobné patentové přihlášky, například ty, které budou schváleny společnostem Monsanto a Syngenta.

„Farmáři, výrobci jídla a zákazníci budou trpět negativními důsledky. Patenty na rostliny a zvířata dají korporacím moc rozhodovat, co se pěstuje na polích a jakou cenu za to budeme platit,“ říká Christoph Then za No Patents on Seeds! „Evropské vlády nyní musí vystoupit a chránit zájmy veřejnosti proti patentovým lobistům a nadnárodním společnostem.“

Koalice No Patents on Seeds! požaduje, aby evropské vlády zaujaly aktivní roli k posílení zákazů v evropském patentovém zákoně změnou pravidel interpretace v současném patentovém zákoně. Národní zákony, například v Německu a Holandsku, již zakazují patenty na rostliny a zvířata vyšlechtěná konvenčním způsobem. Ostatní země by mohly tento příklad okamžitě následovat a udělat ještě další krok. V tomto následujícím kroku by se měl změnit text evropských patentových zákonů tak, aby došlo k vyloučení možnosti patentování u všech šlechtících procesů a veškerého šlechtěného materiálu, vyšlechtěných plemen, genetických zdrojů rostlin a zvířat stejně jako potravin, které jsou výsledkem šlechtění.

Koalici No Patents on Seeds! organizují Bionext (Holandsko), The Berne Declaration (Švýcarsko), GeneWatch (UK), Greenpeace, Misereor (Německo), Development Fund (Norway), No Patents on Life (Germany), Red de Semillas (Spain), Rete Semi Rurali (Italy), Reseau Semences Paysannes (France) and Swissaid (Switzerland). Všichni požadují revizi evropského patentového zákona tak, aby došlo k vyloučení možnosti patentování šlechtěného materiálu, rostlin, zvířat a potravin vzniklých v důsledku šlechtění. Koalice má podporu několika stovek dalších organizací.

Kontakty:
Christoph Then, + 49 151 54638040, info@no-patents-on-seeds.org,
Francois Meienberg, Berne Declaration, +41 44 277 70 04 food@evb.ch,

Text petice
21. května 2015

Zdroj: http://no-patents-on-seeds.org/en/information/news/monsanto-soon-receive-30-european-patents-food-plants
2 Komentářů k Monsanto brzy obdrží 30 evropských patentů na plodiny

  1. sibolet napsal:

    mozna zkusit nejist vubec....

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!