Papežova eko-encyklika bude ‚přehnaně politická‘

Francis-640x480LONDON, United Kingdom – Nadcházející papežova encyklika o životním prostředí bude ‚přehnaně politická‘, řekl vedoucí člen jedné z největších světových katolických charit. Šéf veřejné politiky u Cafod Graham Gordon řekl na shromáždění skupiny Katolické hlasy, že encyklika Saudato Sii bude usilovat o přehnaný politický vliv na dvou nadcházejících mezinárodních summitech – na Konferenci OSN o klimatické změně v Paříži a na Mezinárodní konferenci o financování rozvoje v Addis Abebě.

Převážně přehlížený summit v etiopské metropoli Addis Abebě proběhne příští měsíc. Jeho hlavním cílem bude přimět vlády a pomocné agentury, aby pomohly s koordinací distribuce peněz zahraniční pomoci po celém světě.

Hlavním cílem encykliky však bude daleko větší summit letos v říjnu v Paříži. Konference OSN o klimatické změně je teď už každoroční událostí, ale až dosud měla jen malou reálnou cenu z hlediska skutečných akcí. Loňská konference v Limě byla odsuzována za to, že sama vyprodukovala více CO2 než menší země a nakonec z ní nevzešlo více než obecná dohoda o dalším postupu.

Jak přesně se ta encyklika bude snažit o vliv na těchto konferencích, nebude jasné, dokud nebude příští čtvrtek publikovaná. Avšak tyto komentáře budí obavy u skeptiků jak uvnitř Katolické církve, tak mimo ni, kteří mají starost, papež František „zaujme stranu“ v debatě o člověkem způsobené klimatické změně a vyhlásí klimatický skepticismus za hřích.

Breitbart London to chápe tak, že s nejvyšší pravděpodobností bude na lidstvo apelovat, aby se odpoutávalo od fosilních paliv ve prospěch obnovitelných energií (ač jaderná energie možná nebude zmíněná), a bude nejspíše také prezentovat širší kritiku „konzumerismu“ a „kultury plýtvání“. Tato kritika – přezdívaná jako „integrální ekologie“ – bude obsahovat nejen obavy o životní prostředí, nýbrž i o potraty, plýtvání a nedostatek úcty k bezprostřednímu okolí lidí.

Skeptiky rovněž znepokojuje přítomnost Johna Schellnhubera v panelu mluvčích, kteří příští týden encykliku oficiálně ohlásí. Schellnhuber je slovy New York Times „znám svým agresivním postojem k politice klimatické změny“ a v roce 2009 předpověděl, že když bude hromadění skleníkových plynů pokračovat současným tempem, dojde k zdevastování obyvatelstva Země.

On bude jediným laikem v panelu tří osob, dalšími dvěma členy budou kardinál Turkson (president Pontifikální rady spravedlnosti a míru) a pravoslavný biskup metropolita John z Pergamonu.

Počátkem tohoto týdne řekl arcibiskup Pedro Barreto Jimeno z Huancayo v Peru, který v roce 2007 s papežem Františkem spolupracoval na dřívějším dokumentu, že někteří čtenáři se možná budou z obsahu této encykliky cítit „nepříjemně“.

„Encyklika se bude zabývat otázkou nerovnosti v distribuci zdrojů a tématy jako plýtvání potravinami a nezodpovědným vykořisťováním přírody a jejich důsledky na lidský život a zdraví,“ řekl.

„Papež František opakovaně konstatoval, že životní prostředí není jen ekonomickou či politickou záležitostí, nýbrž i antropologickou a etickou. Jak můžete dosáhnout bohatství, když je to na úkor utrpení a smrti jiných lidí a poškození prostředí?“

by Nick Hallett 13 Jun 2015

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2015/06/13/popes-eco-encyclical-will-be-overtly-political-says-senior-member-of-major-catholic-charity/
9 Komentářů k Papežova eko-encyklika bude ‚přehnaně politická‘

 1. Contumax napsal:

  Papež mluví - ale jeho srdce není s Bohem...

 2. Jana napsal:

  Papež řekl ledaco zajímavého..No Vatikán chce žalovat Českou republiku za pozdní navracení majetku.a peněz.Připadá mi to mafiánské.Byli zvyklí dostávat desátky a chtěli mít moc a vliv ve světě.Papež je přesně takový člověk,aby si církev polepšila.Možná že má dobré srdce,ale firma je profláknutá.

 3. Contumax napsal:

  Jana

  Ty jsi to nepochopila co jsem tím naznačoval, papež mluví tak aby se to lidem líbilo ale jedná naprosto jinak, je to dvojí morálka jedna jako že chápe a rozumí a druhá je zcela proti...

  • Robo napsal:

   Ak pápež vydá, čo sa isté kruhy boja, že vydá, tak urobí správnu vec.
   Informačná vojna prebieha na plné obrátky a mať v tomto podporu pápeža (ako aj kohokoľvek iného) bude len dobre.
   Strom poznáš po ovocí.

   • Robo napsal:

    Začínam trochu pápeža "podozrievať", že podobne, jak Putin, sa postavil voli GP.
    Uvidíme.

    • Tomek napsal:

     Ja mu celkom neverim , hlavne po par dost cudnych vyrokoch . Falos patrila vzdy k najzakernejsim nepriatelom.

     • Robo napsal:

      Prijal v pre nás správnu dobu Putina, teraz toto...no neviem.
      Ako som povedal, ZAČÍNAM ho "podozrievať" :-)

     • Robo napsal:

      ...a ešte jeho prejav v EP, ČT nám to zamlžila, ale včera som niekde čítal úryvok z toho prejavu a...pekné.. :-)
      Inak ho nesledujem, doteraz bol pre mňa len jeden z toho satanského Vatikánu.
      A možno je pre tmavých koniec už tak blízko, že aspoň cez pápeža si snažia (časť z nich) "zachovať tvár".

      Tak, či onak, tá encyklika (či jak sa tomu nadáva) môže byť tentokrát pekná..

    • Tomek napsal:

     Tazko povedat .Ja som mal vzdy pocit ze papez je len babka toho satanisitickeho koncilu vo vnutri Vatikanu.Neviem , udajne vraj bolo pocut niekde jeho vyjadrenie aby veriaci prijali cip co je dost podozrive.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!