Evropská komise vám plánuje zcenzurovat vaše obrázky Londýnského oka

Blacked_out_London-Eye-2009-640x426Evropská unie ohrožuje dlouho zavedený princip „svobody panoramatu“ – což znamená, že některé význačné útvary na veřejných prostranstvích se budou muset na videích a fotografiích zablokovat ze strachu z porušení copyrightu vlastníků.

Tento princip, který byl už dávno zaveden v četných jurisdikcích po celé Evropě a Spojených státech, tj. že díla jako je Londýnské oko, Anděl severu nebo sochy vystavené na veřejných místech se mohou fotografovat a tyto fotografie se mohou používat i komerčně.

Takto by Anděl severu mohl vypadat na neschválených obrázcích (Wikimedia Commons)

Ale aparátčíci EU se do toho vložili, aby tuto svobodu okleštili, když do nedávné zprávy vložili dodatek usilující o příslušný pozměněný princip jako formální součást práva EU.

Europoslankyně německé Pirátské strany Julia Reda původně sice do své zprávy z počátku tohoto měsíce předložila návrh chránící svobodu panoramatu, ale Legislativní komise Europarlamentu, ač většinu té zprávy schválila, provedla několik úprav, z nichž jedna praví: „Komerční použití fotografií, video-záznamů nebo jiných snímků prací, které jsou trvale umístěny na fyzických veřejných místech, by měly vždy podléhat předchozímu schválení autorů nebo zástupců jednajících za ně.“

To znamená, že fotografové používající obrázky význačných veřejných prostor budou asi muset před vystavením obrázků nebo videí konzultovat s vlastníky copyrightu, i když tato díla nebudou hlavním předmětem obrázku.

Tato pravidla odráží bizarní francouzské a belgické předpisy o fotografování budovy Evropského parlamentu v Bruselu a ve Štrasburku. Většina poslanců Evropského parlamentu si v některém okamžiku tuto budovu nafotila, a tudíž tento zákon porušila. A opravdu v Belgii jsou obrázky podléhající tomuto zákonu začerněné, jak to můžete vidět na stránce Atomia ve Wikipedii.

Směrnice EU z roku 2001 svobodu panoramatu dodržuje, ale nové dodatky schválené komisí Europarlamentu by tato pravidla od základu změnily.

Webová stránka PetaPixel uvádí, že tento předpis by mohl fotografy nutit usilovat o povolení držitelů copyrightu na Londýnské oko, Anděla severu a i sochu Paddingtonského medvěda na Paddingtonském nádraží v Londýně.

Gerard Batten z UKIP řekl Breitbart London: „Stejně jako častokrát před tím, když Evropská komise schvaluje své zákony, tak ignoruje zákon nezamýšlených důsledků. Tento pokus o okleštění Svobody panoramatu od spojenců Liberálních demokratů v Bruselu útočí na samotné kořeny našich svobod.“

„Londýnské oko se bude muset zablokovat. Eiffelova věž se vyloupne. Anděl severu se vymaže.“

„Umění a fotografování je cenné kvůli svobodě v jejich vlastní podstatě. Svobodě, kterou Evropská unie neustále podvrací.“

Evropský parlament má o této záležitosti naplánováno hlasování 9. července s tím, že za finální legislativu bude odpovídat Evropská komise.

by Raheem Kassam 22 Jun 2015

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2015/06/22/revealed-the-european-union-plan-to-stop-you-taking-pictures-of-the-london-eye/
10 Komentářů k Evropská komise vám plánuje zcenzurovat vaše obrázky Londýnského oka

 1. Tykva Bukvatyr napsal:

  Toto je veľmi dôležitý, ak nie vôbec najdôležitejší problém EUSSR.

 2. Vinopalník napsal:

  Každý kdo se podívá na můj barák bude muset zaplatit měsíčně od té chvíle až do skonání věků 5000,- EUR nebo ekvivalent v Kč. Vítejme to !! A hlavně nikam nechoďme, abychom svůj zisk měli jen pro sebe!! Už prostě neví co by a jak by a od koho by. Kromě toho příště už začneme platit za dýchání. Divím se, že Monsanto si dýchání ještě nepatentovalo. Proboha - dal jsem jim další zdroj legálního příjmu!

 3. legie napsal:

  Jen houšť idioti,třeba to konečně rupne.Že nechce euloposranec Svoboda kdučsl aby ho někdo fotil se nedivím.

 4. pražská vlaštovka napsal:

  To snad už hraničí i s těžkou anomálií?!!snad schizofrenie?

  na jedné straně chtějí skleněného člověka aby až do ledví a do posledního mozkového závitu nahlédnouti mohli ;na druhé až do zvrhlosti "chrànit" majetek?!
  A na třetí ?: to màlo co jeden ještě trochu uhájil - i to mu vzít...
  o svobodě (dokonce i foceni:•••••( ani nemluvě
  jituš zdraví

  • Jozef napsal:

   Nieje to anomália ani schizofrénia. V spojení s nariadením EU, že za obsah príspevkov a odkazov na stránkach webov zodpovveda správca je cielená príprava cenzúry a ešte tvrdšej akú dokázali komanči.

 5. Martin N napsal:

  To, že nejenom nám vládnou "momentálně zaostalí", je naprosto zřejmé a eurokomise by se měla přejmenovat na komisi, kde se zatmívá rozum.

 6. Jirka napsal:

  Pan XY si nakradl na nádherný dum. Jdu si ho vyfotit, pak zajdu za panem XY a zeptam se, vyfotil jsem si Váš dům, je nádherný, mohu ho sdílet na sociálních sítích? Pan XY si je vědom,že peníze ukradl a nemůže prokázat příjem.....
  Takže ani vorla...

 7. petr64 napsal:

  A už len krôčik k zákazu predaja neupravených fotoaparátov. Nebudeme môcť fotiť panorámu. Jednoducho nám ju zablokujú. Dám sa na makro. Budem fotiť mozgové buňky EU tajtrlíkov. Keď budem mať čo fotiť....

 8. twisted napsal:

  Uz vidim jak budou tem japoncum na letistich preventivne zabavovat telefony a fotaky, svatyho Vaclava daj radsi pod plachtu spolu s Orlojem a jinejma pamatkama. Yoyo to budou zlaty casy a co takovej gugl strit vju, se "chudaci" nedoplatej :D Ty dementi si fakt do huby nevidej. Takze mate posledni rekneme 2 tydny si udelat fotku s rodinkou kde chcete pak mate uz smulu, jasne rikaj pro komercni ucely, jenze kdyz to hlupak nahraje na fizlbuk a da tim prava fizlbuku, kdo bude platit za ten obrazek? :O Fizlbuk! Protoze je to provozovatel stranek a je zodpovednej za svoje uzivatele .... =))))))) Soudruzi by se meli radsi venovat piti drahyho vina a obcovani s levnejma slapkama a ne se predbihat ve fasounpyade.

 9. pražská vlaštovka napsal:

  Chlapci nebojte se,ještě existují staré dobrè fotoaparáty,i kdyz pravda se musí v nařízení člověk trochu "namáhat...",ale za to to taky stojí,i když můžou nàm pak vzít film!?!
  jituš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!