Tvrdé řešení „měkké síly

1013408877Proč ukrajinská zkušenost přiměla k omezení činnosti NGO (nevládních organizací) v Rusku a DNR.V květnu prezident Vladimír Putin podepsal balíček změn v ruských státních předpisech o opatřeních vedoucích k přerušení činnosti nežádoucích nestátních organizací. Nejde jen o cenzuru, pokuty a administrativní opatření. Těm, co budou i nadále trvat na své nežádoucí činnosti, hrozí odnětí svobody až na sedm let.

Co to je? Útok na demokracii? Začátek represí? Ztělesnění hororů o "Krvavé gebni"? Anebo je to nezbytné opatření k zajištění bezpečnosti společnosti?

Když probereme motivy zavedení těchto "tvrdých" opatření, je třeba poznamenat, že se to neobešlo bez zohlednění trpké zkušenosti Ukrajiny.

1013408903

"Na Ukrajině v průběhu posledních 20 let v každé obci pracovala nějaká NGO. Nyní vidíme výsledky tohoto vlivu - "přeformátovaly" téměř celou zemi proti Rusku. Napomohlo tomu zaprve financování a zadruhé technologie manipulování společenského vědomí," - řekl tajemník Veřejné komory RF, spolupředseda "Celoruské národní fronty" Aleksandr Brečalov v rozhovoru pro Izvěstije.

 

Dlouho zvažovali

Je třeba poznamenat, že Veřejná komora přistupovala k řešení této otázky s velkou opatrností. Koncem listopadu minulého roku byla vyslechnuta zpráva věnovaná NGO, jejímž hlavním tématem byla tendence ke snížení zájmu společnosti o činnost neziskových organizací. Obzvlášť ostře tehdy zazněla otázka vymezení jejich politické a sociálně orientované práce.

S ohledem na historii řešení tohoto problému je třeba říci, že daleko dřívější požadavek na kontrolu a regulaci tohoto společenského segmentu s pomocí zákona 2012 (o postavení agenta zahraniční nevládní organizace) neměl zvláštního úspěchu. Naopak - jak oznámili na ministerstvu spravedlnosti, za poslední dva roky financování třetího sektoru podezřele vzrostlo více než 10x. K posouzení práce každé z organizací je nezbytné přistupovat diferencovaně, a proto řešení o zastavení činnosti nežádoucí mezinárodní neziskové organizace bude přijímat generální p rokurátor spolu s federálními orgány výkonné moci vykonávajícími funkci vytváření a realizace mezinárodní státní politiky.

Kromě biče nabízí se i cukr - v podobě státní podpory formou grantů na sociálně užitečné činnosti. Organizace založené zahraničními fondy dostávají možnost přejít na domácí financování a tak se "poruštit". Částky, které jsou státem vydělené na podporu NGO, jsou poměrně významné: podle slov hlavy Účetní komory Taťány Golikové v letech 2012 - 2014 bylo na podporu sociálních projektů nevládních organizací v rámci prezidentské dotace přiděleno 7,5 miliardy rublů a v roce 2015 bude ještě přiděleno dodatečných 765 miliónů rublů.

1013408948

Na první pohled neviditelné faktory "měkké síly", jak ukazuje dvacetiletý posun Ukrajiny západním směrem, se mohou stát příčinou nejen změny vlády, ale i degradace myšlenky státnosti.

 

Ani v DNR nezapomněli na NGO

Dobrou inspirací pro Rusko může být zkušenost Doněcké národní republiky. Aby se zabránilo protistátní politice vytvořené světovou "kreativní třídou", šéf DNR A. Zacharčenko vydal dekret o zákazu činnosti nevládních organizací na území republiky.

Zdálo by se, že to je logické řešení, jen není jasné, proč nebylo přijato dříve. Všechny otázky však padnou, když si uvědomíme, že DNR je republika budovaná doslova "na koleně" a ze dne na den.

Jen nedávno, v březnu a dubnu republikové orgány rozjely výplaty penzí. Nedlouho předtím ozbrojené síly republiky přestaly být domobranou a změnily se v regulerní armádu. To znamená, že nyní se Doněcká republika sama formuje a naplňuje se skutečným obsahem.

A pokud si v této napjaté době vedení republiky najde čas posoudit otázku regulace činnosti nevládních organizací na teritoriu republiky, znamená to, že je to otázka skutečně závažná, stejně jako vytvoření Ozbrojených sil Novorossie a systému sociálního zabezpečnení republiky.

A proč je důležitá? Podobné struktury podobně jako plíseň zabírají místa a mezery v sociální sféře, na něž stát nemá čas, prostředky nebo organizační možnosti. A jak už bylo řečeno, nyní právě probíhá ta etapa výstavby státnosti, kdy vedení republiky zbývají síly právě jen na to nejpodstatnější. Sfér, na něž nezbývá pozornost, je spousta. Mladý stát v tak obtížné ekonomické situaci nemůže odmítnout žádnou pomoc, která by zmírnila strádání obyvatel. A právě to přináší příležitosti pro podkopávání DNR zvnitřku, když se ji nedaří rozbít silou zbraní.

1013408977

Ve skutečnosti se to i dělo: aktivizace NGO v DNR byla spojena nejen s charitativní činností, ale i s informační podporou a zpravodajským sběrem ve prospěch Ozbrojených sil Ukrajiny. To také vyprovokovalo vydání onoho "nedemokratického" dekretu hlavy DNR.

Pro rozvoj jsou důležité nejen vysoké technologie v průmyslu a kosmickém dovětví, ale i vysoké technologie v sociální a humanitární sféře. A legislativní i finanční regulování je jen prvním krokem na cestě k ovládnutí "měkké síly". Rusko v tomto ohledu velmi zaostalo. Zákony analogické těm, které byly přijaty nedávno, už dlouho fungují v USA, Finsku, Francii nebo Německu a jsou nezbytným opatřením k zabezpečení suverénní státní politiky.

Pokud jde o NKO, zdá se mi logické, že existují jen dva skutečně důležité důvody k tomu, aby jim byly vydány licence: společenská potřeba a státní nezbytnost. Obě, jak není těžké vidět, se formují na místě a rozhodně nepřicházejí zpoza hranic.

Zdroj: www.ukraina.ru/analytics/20150619/1013408588.html
10 Komentářů k Tvrdé řešení „měkké síly

 1. martin bareš napsal:

  Dobrý článek! Hlavně pro ty, co v "demokratických hodnotách" vidí modlu, bez rozluštění pojmu "demokratická hodnota" pro koho, jaká a čemu sloužící.

 2. Ivan napsal:

  Je nutne obnovit Norimbersky tribunal, ktory sudil vojnovych zlocincov, jeho jurisdikciu, vratane trestu smrti za spachane zlociny proti mieru…!!!

  Zlocinecke vojny od roku 1991 do dnesnych cias, odporujuce Charte OSN a vyvolane USA a Zapadnou Europou, su nepochybne v rozpore s Chartou OSN, ktoru po II. WW ratifikovali aj USA a Zapadna Europa. Zlocinecki politici porusili vlasne zakony, ktorymi je Chrata OSN jurisdikcne uplatnovana v ich vlastnych statoch…!

  Ide nepochybne o pravne podlozene zlociny, ktorych sa dopustili prezidenti USA, od Busha sen. az po Obamu…, v Britanii vsetci premieri, vo Francuzsku prezidenti, v Australii premieri, v Nemecku kancelari, v Taliansku tiez premieri a v dalsich krajinach tiez zodpovene osoby, vratane ministrov zahranicia, obrany a dalsich zloziek, ktore sa podielali na zlocineckych agresiach…!

  Dnesny exodus utecencov je najvacsieho rozsahu od konca II. WW a zan su zodpovedne konkretne osoby. Je preto nutne postavit ich za ich zlociny pred obnoveny Norimbersky tribunal.

  Samotna OSN a juristicke institucie clenskych statov OSN, by mali iniciovat obnovenie Norimberskeho tribunalu a to aj natlakom na parlamenty svojich krajin.

  Len hrozbou trestu pred tymto tribunalom, bude zamedzene novej znicujucej svetovej vojne…!!!

  • Justass napsal:

   Ivane - s dovolením doplním . "Ide nepochybne o pravne podlozene zlociny, ktorych sa dopustili prezidenti USA, od Busha sen. az po Obamu…",

   doplnil bych všichni američtí pováleční presidenti včetně Trumena si podle Norimberských zákonů zaslouží oprátku. Přemýšlel bych snad jenom o Kennedym.

 3. Robo napsal:

  Bravo!

 4. nazdar napsal:

  „Podobné struktury podobně jako plíseň zabírají místa a mezery v sociální sféře, na něž stát nemá čas, prostředky nebo organizační možnosti.“
  Tento citát naznačuje, že působení NGO, může být pro společnost pozitivní (když odmyslíme tu propagační plíseň). Ukazují státu, co zanedbává. Proto jejich zákaz, by zrušil jednu, ze zpětných vazeb řízení a nejpravděpodobněji, zvýšil napětí ve společnosti.
  Současně, nelze trpět, když tuto oblast obsadí, manipulací znalé USA, takže ozdravná funkce NGO, je stejně potlačena. Určitě je zde třeba zjednat nápravu a nepřihlížet nečinně, na to rozvracení národa, organizované a placené ne přátelským státem.

 5. Ivan napsal:

  Este v roku 2012 som napisal:

  Agentke Zuzane Wienk treba uradne zastavit cinnost agenturnej siete...!!!

  Pred par tyzdnami zaviedli v Rusku, reciprocne podla vzoru USA, registrovanie cudzich agentur, financovanych zo zahranicia, ktore vstupuju do vnutornych zalezitosti Ruska, s pomenovanim takychto osob agentmi. Takmer v celom svete, okrem samotnych USA, vstupuju rozne tzv. neziskove organizacie do vnutornych veci suverennych statov. V USA to sice zakony povoluju, ale nikto sa nechce popotahovat s teroristami z CIA, ktora by napokon tychto ludi dostala do mnohorocneho vazenia... Preto by mala aj SR novelizovat zakon o mimovladnych organizaciach a tie, ktore su financovane zo zahranicia a teda presadzuju na Slovensku zaujmy zahranicia, nazvat zahranicnymi agenturami a ich personal zahranicnymi agentmi a podrobit ich prisnemu sledovaniu ministerstvom vnutra a SIS. V poslednom case vstupila nehorazne do vnutornych veci SR agentka Zuzana Wienk, ked verejne ociernovala statnu suverenitu SR v suvislosti s kauzou Malinova..., podobne agent Stefan Hrib, ktory chcel v televizii verejne vysetrovat sudcov a prokuratorov v suvislosti s vrazdou studentky Cervanovej. Dalsimi zahranicnymi agentmi budu celkom urcite aj Zora a Martin Butorovci s Mesezhnikovom s ich agenturou IVO, ktora presadzuje zahranicne zaujmy vydavanim falsovanych tzv. prieskumov verejnej mienky (sposoby manipulacie vid. na http://blisty.cz/art/64827.html a http://blisty.cz/art/64845.html )

  dalej aj poslanec Frantisek Sebej, Charlotte Puffler, Beblava aj s Beblavym, Olga Gyarfašová, Peter Schutz, Iveta Radicova, Pavol Demes a desiatky ci stovky dalsich... Dalej su to agenti cudzich televizii vysielajucich z uzemia suverenneho statu Slovenska republika, ktore ovplyvnuju volby, ako napriklad TV Markiza, ktora s cudzimi agenturami vykonala v roku 1998 predvolebny puc, s cielom nastolenia do vlady pravicovych extremistov, vedenych Mikulasom Dzurindom...! Zahranicni agenti by zo zakona nesmeli vystupovat vo verejnopravnych mediach a tieto by nesmeli publikovat ziadne vystupy zahranicnych agentov a agentur posobiacich na Slovensku. Dalej by obcania SR, ktori su zahranicnymi agentmi, nesmeli vykonavat ziadne funkcie v statnej sprave ani v zastupiteskej sprave a to az do desat rokov po skonceni aktivneho zahranicneho agenta. Samozrejme, ze zakon musi mat moznosti zrusenia agentur, ci pripadne zatknutie zahranicnych agentov s urychlenym sudnym procesom, na odvratenie cinnosti agentov porusujucih zakon ci ohrozovanie ekonomiky a bezpecnosti Slovenska. Odhodla sa k tomuto zakonnemu kroku zatial v tychto veciach uplne zbabela, vlada Roberta Fica (ale aj vsetky vlady po roku 1998 pred nim)...?!!!

 6. Ivan napsal:

  Tzv. prieskum verejnej mienky je nastroj manipulacie...

  (Ivan, 08.12.2011 10:30)

  v mysleni ludi...!!!

  Sociologovia prisli na to takmer sucasne s vymyslenim institutu prieskumu verejnej mienky...

  Ked skumali fenomen prieskumu verejnej mienky, tak pozmenili vysledky realne ziskane a zverejnene, a prieskum zopakovali..., a boli velmi podiveni, ked sa nazory ludi zmenili presne v tom smere, aky im vysledkom predchadzajuceho prieskumu predlozili...

  Takze tzv. prieskum verejnej mienky ma aj silny manipulativny ucinok na verejnost...!!! Ucia to na kazdej fakulte sociologie a psychologie...!!!

  A toto je metoda zidov z IVO, ako manipulovat napriklad aj volby... A zidom by urcite nevyhovovalo, aby bol vo vlade Meciar...!!!

  Uz ho raz cez zidovske media uspesne diskreditovali, ked vyvolali davovu vasen tzv. zachranovanim zidovskej TV Markiza...!!!

 7. Jan Jinsky napsal:

  Podle teto logiky by se u nas mely zakazat napriklad weby podobne tomuto. Tleskate tady omezovani svobody a sami ji vyuzivate. Je to trochu schizofrenni.

 8. Rudolf napsal:

  Putin má pravdu. Jen těžko ve světě hledat "neziskovku" která není Sorošova nebo nějakého podobného hajzla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!