Euro-Krize: Analýza MMF vykazuje katastrofu historických rozměrů

35179605-600x396Nyní je jasné, proč se MMF propadl do panického modusu: I bez referenda by Řecko potřebovalo dalších 50 miliard Euro - jen aby se dostalo na udržitelnou úroveň zadlužení. Ve skutečnosti činí potřeba spíše 100 miliard Euro. Tato čísla jsou fiaskem pro pověst trojky. Všichni řečtí vládní představitelé minulých let by měli být dohnáni k odpovědnosti před soud.Christine Lagarde a Mario Draghi: hledání viníků začne brzy uvnitř  trojky. Miliardové fiasko, které vyšlo na světlo, vyvolává otázku,  proč selhaly  všechny kontrolní mechanismy  k záchraně Eura. (Foto: dpa)

MMF předložil novou analýzu řeckého hospodářství ve čtvrtek. Čísla se zvedla v posledních měsících. Jsou  šokující. Co se týká údajů z MMF je nutné, abychom byli vždy velmi opatrní. V posledních letech se ukázalo v Řecku, že prognózy MMF byly fakticky vždy příliš optimistické a musely být revidovány směrem dolů.

Ta předložená čísla už není třeba revidovat směrem dolů. Jsou křišťálově jasným důkazem toho, že takzvaný záchranný program Řecku grandiózně selhal.

MMF totiž před  roztržkou s řeckou vládou  vypočítal, že Řecko bude potřebovat pro  třetí, takzvaný "záchranný balík" dalších 52 miliard Eur. Tato částka je nyní výsledkem téměř čtyř roků finanční podpory  a  jen z části se dá dát na účet vlády SYRIZY. Experti MMF  totiž pro tuto analýzu celkového rozvoje dosavadní řecké záchrany evaluovali. I tak zůstává země ve všech ukazatelích za očekávanými  hodnotami zachránců Eura.

Dodatečně k těm 52 miliardám Eur přichází po roztržce  aktuální finanční potřeba 16,3 miliardy Eur. Tato částka byla vlastně ještě tou, která měla být vyplacena v druhém  úvěrovém programu. Tím se dochází k  novému úvěrovému programu ve výši 70 miliard Eur, které byly nařízeny evropským daňovým poplatníkům zachránci Eura.

To se jednoduše nedá dělat.

Tento program sám o sobě již není reálný. Od uzavření bank na začátku týdne nachází se řecké hospodářství  ve volném pádu. V novém dokumentu MMF se připouští zajímavým způsobem, že asi polovina všech půjček v řeckých bankách jsou označeny jako nebonitní úvěry (NPL). Tím odpadá jakékoliv financování do ekonomiky. Toto v kombinaci s obrovskou nejistotou u řeckých společností a u spotřebitelů povede k tomu, že se ekonomika bude dramaticky propadat.

Pokud zůstane hrubý domácí produkt (HDP) o pouhé jedno procento pod prognózou, vznikl by obnovený požadavek na financování ve výši přibližně 53 miliard Eur. Tím by celková částka eurozóny z první finanční pomoci byla zrušena.

Celkem 240 miliard Eur nateklo do půjček od různých záchranných fondů do Řecka,  za účelem stabilizace finančního systému v eurozóně. To nezahrnuje nouzové úvěry ECB, které by pravděpodobně měly činit dalších 120 miliard Eur. Ale  to všechno nestačilo, aby se  řeckou ekonomiku podařilo dostat zpět na cestu růstu.

Katastrofální čísla jsou pravděpodobně jedním z důvodů, proč  se MMF  propadl do panického modusu a již není schopen účastnit se kosmetických jednání s řeckou vládou. Tým Christine Lagardové, jak se zdá, uznal: Program Trojka pro Řecko selhal. Podobně marná byla i veškerá řecká "úsilí" v  posledních letech. Čísla naznačují podezření, že u této "záchrany" Řecka by se mohlo jednat o katastrofu historických rozměrů .

Kdo za to na konci ponese vinu , stane se určitě v nadcházejících měsících a letech předmětem čilé debaty. Instituce Trojky, tedy MMF, ECB a Evropská komise se musí připravit na dramatickou ztrátu dobrého jména.

Dá se důvodně  předpokládat, že představitelé řeckých vlád všechny podoby sanace  státního rozpočtu nikdy nebrali moc vážně a dlouhodobě spolupráci jen předstírali: za to by měli být postaveni před soud, protože stovky miliard, které jsou nyní pryč, nebyly použity k posílení ekonomiky, nýbrž tekly někam jinam.

Při krachu takového rozsahu je třeba se zeptat, kde zůstává odpovědnost těch, kteří ty půjčky dali. Je zcela nepochopitelné, že nebyly slyšet žádné alarmující signály v dřívějším stadiu - ani z MMF, ani ECB, ani EU.

Pokud jsou tyto údaje správné, je jasné: Řecko je tlačeno do masivní deprese. Zda a jak se země zotaví z této deprese, nelze momentálně říci. Nicméně je také jasné, že takový rozsah musí znamenat konec eurozóny jako bezohledného dluhového  společenství.

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/07/02/euro-krise-iwf-analyse-zeigt-desaster-von-historischem-ausmass/
18 Komentářů k Euro-Krize: Analýza MMF vykazuje katastrofu historických rozměrů

 1. Luko napsal:

  Doplním tento ekonomicky štylizovaný článok aj o veľmi dobrý postreh z trocha iného uhla pohľadu (z Nadhľadu - Norman):
  http://www.nadhlad.com/content/grecko-zvolilo-sposob-svojej-popravy-vy

  • Novapalo napsal:

   Všetko je už určené. Už nebudú žiadne varianty a možnosti vývoja. Len stručne :
   Tým, že západ agresívne napadol Rusko na Ukrajine pred 2 rokmi, rozhodol o svojom osude - o svojej deštrruckii a zničení.
   Všetko, čo za tieto 2 roky západ (teda UE a USA) urobil, zásadne posilnili Rusko. A takto v posilňovaní Ruska aj ďalej pokračujú.
   Krach západnej civilizácie mohol byť ešte dlhodobejší, ale to, čo západní tupí velitelia predviedli v Grécku, tento zánik západnej civilizácie dramaticky urýchľuje. Za 7 rokov sa už EU nedohodne na rozpočte a teda za 7 rokov EU zanikne.......... Putin sa musí smiať. On musel odhadovať boj za záchranu Ruska a zničenie EU na 20 rokov a dlhšie, ale tí západní tupci sa zničia do 5 rokov??!! Čo za degeni sprostí a hlúpi nám tu vládnu??!!
   Kopnite ich do riti.
   Západ nás Slovanov s strednej Európe chce pacifikovať tak, že nám tu pridelí tých degenerovaných islamských somárov........ Západ nás chce v strednej Európe zničiť. Zničením nás, sa chce západ zachrániť. Tak, ako sa zachránili, keď zničili socialistický tábor a Varšavskú zmluvu. Však už boli pred krachom, keď ich zachánil zradca a podplatená sviňa Gorbačov. Ale paradoxne, práve toto zničenie scialistického tábora výrazne urýchlilo pád a všeobecnú degeneráciu západnej civilizácie - čítajte knihy pána Kysuckého.

  • pavel napsal:

   Vše je tak jednoduché. Nechat odejít Řecko z EU. A´t si jdou svou cestou, ať si tiskou sami peníze a nikdo je nebude vidírat... Toto by měli udělat všechny země a nenechat tisknout peníze soukromé firmy (banky). Kdy na tuto jednouchou věc přijdou normální lidé... a vyženou své vlády.....

 2. Walter Bishop napsal:

  To je sila toto... Tak teraz mi tu perfektne sadne to staré známe: "Dámy a páni držte si klobúky, ideme z kopca" Tento článok tiež čo-to ozrejmí: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/lauterbachova-co-varoufakis-svemu-lidu-nerekl/

 3. Justass napsal:

  Otrokáři pobíhají jako vyorané myši. Někdo tu vzpouru otroků musel začít a nakonec je to i historicky skoro správně, že jsou to Řekové.

 4. Vladislav napsal:

  Muzou úplne odejít z Evropy a přejít k Rusku. Otrokáři budou muset své dluhy odepsat.
  Řekové jsou treba oproti nam líní a nespolehlivi, o tom žádná. Ale tyto uměle vnucene, zotrocujici zidodluhy, to jejich nápad neni.
  Az potom zjisti, ze lze banksterum pribouchnout dveře pred nosem, vic zadluženych zemi, udělají to. A cely NWO se zacne sypat jako domeček z karet. Nosatci budou muset zacit půjčovat akorat sobe navzájem, což mají zakázané, nebo zacit skutečne pracovat, což zase neumí. No, nezávidím jim.

 5. Čas na změnu napsal:

  Vladislave jim je to jedno, o pěníze vůbec nejde, těch si mohou natisknout kolik chtějí, Jde jim o kontrolu a masovou manipulaci. Je fakt že přes peníze to jde jednuše, ale jsou tu i jiné možnost. Jídlo, voda, vzduch, média, náboženství...

  • Josef Švejk napsal:

   Ano, jen o peníze zdaleka nejde. Jídlo už máme pečlivě selektované, voda nám nepatří (Veolia by mohla vyprávět), vzduch nejen díky ArcelorMittalu, kvalitní média snad není třeba komentovat a co se spolku pedofilů pod vedením Duky týče jakbysmet. Zapomněl jste ovšem na spoustu dalších drobností - školství, zdravotnictví, průmysl, zemědělství, železnice, silnice, soudnictví, policie, armáda, pilné zadlužování atd. atd. Vyjmenovat věci které jsou v pořádku je mnohem jednoduší: -. Čas na změnu nebude. Vytratil se záhy po roce 1989, za nadšeného jásotu davu nad dostatkem banánů

 6. Jaris napsal:

  To jsou mi tedy hospodari, cela ta slavna Trojka! Experti pres ekonomiku s mnohonasobnymi diplomy! Dokonce ani ta zazracna masina, co tiskne penize ve dne v noci jim nepomohla. A tihle kreteni prosim chteji ridit svetovou ekonomiku, ktera se spise podoba pohadce ' kterak chudak jeste k vetsi bide prisel'. Je videt, ze Lagardova travi vice casu v telocvicne nez v kancelari nad ekonomickymi problemy.
  Vypada to pro ne velice blede. Neco se zacina dit a voda podemila brehy. Cekam velke zmeny.

 7. nazdar napsal:

  Milí euforisté, také jsem rád, že Řekové projevili, i když jako jediní, odvahu. Ale pokud tuto odvahu neprojeví další státy, tak na ně padne navíc zátěž odpadlého Řecka. Jako když na galéře umlátí jednoho veslaře, musí to zvládnout zbývající.
  Banksterům nikdo dveře nepřibouchl, oni to mají jištěné. Řecké dluhy na sebe převzaly od bank, evropské státy. Takže můžeme od EU očekávat další kvótu, kolik miliard, ke svému dluhu, který stát dodá. To je rutinní práce, dobře placených evrokomisařů.

 8. Ngare Martin napsal:

  Trochu unklo pozornosti, že i v Rakousku sepsalipetici o vystoupení z EU a podepsalo ji cca 230000 občanů. To znamená pro vládu povinnost tento požadavek začít projednávat. Rakušáky štve byrokracie a zasahování bruselských nevolených úředníků do vnitřních záležitostí Rakouska. Bude veselo až k pláči...

 9. Pier napsal:

  Řekové měli na výběr:zlo okamžité nebo zlo plouživé..Hrdý buď a nepovol byť bys byl jen trávy stvol "Jan Neruda" .Ono to tak není, právě MMF mapoval ve které zemi mají obyvatele největší finanční úložky. V ČR velmi šetříme a to se nelíbí.Přes Kypr a Řecko kdy pokrátíli hotovosti v bankách o 30 % u Řecka přes Drachnu sned ještě více.Na řadě jsme my.Předseda vlády se usmívá a kritizuje Řecké rozhodnutí.Doporučoval snad Řekům postupný utlum a privatizaci všeho tak jako v Česku?Jak se tedy liší od p. Kalouska ,pravicového politika?Je známo jak namastili kapsu Bakalovi prodejem dolů a bytů. Kdo byl min.financí při tomto prodeji.Další masakr
  kvoty jsme nepřijali/ ale víme/,že jich nepřijmeme tolik kolik nám přidělili.Demokratické oblbování musí skončit.

 10. Petr napsal:

  Je nepřijatelné, aby ti, kteří údajně mluví "jménem Evropy", pojali úmysl rozbít vládu zvolenou řeckým lidem, aby jí bránili v naplnění většiny jejích nejzákladnějších závazků. Včera se opovážili "zakázat" zavedení minimálních humanitárních opatření pro nejchudší (příspěvek na bydlení, potravinovou pomoci, znovuzavedení elektřiny). Dnes požadují pokles důchodů pod hranici bídy a zvýšení sazby DPH na produkty základní potřeby. A jsou ochotni akceptovat úpadek země a její vyhnání z eurozóny, tedy nakonec - jinými slovy - z Evropské unie s rizikem vyvolání krize s nepředvídatelnými důsledky. Německo zřejmě zapomíná, že v roce 1953 oplývalo odpustkem všech jeho předválečných dluhů, který mu dopomohl v cestě k německému „ekonomickému zázraku". Nepatřím mezi zastánce názorů kdyby, poněvadž "kdyby volby něco změnily, tak by se přece zakázali", ale zůstanu-li objektivní. Jsem si vědom výsledků studie, která svědčí o případném faktu "kdyby dnes Řecko přijalo všechny racionální podmínky velké trojky, tak by v roce 2030 klesl řecký HDP ze současných 170% na 110% !!!!!!!!!§........ Také nepřehlížím skutečnost, že nejnižžší měsíční částka Řeckého důchodu za poslední čtyři rokyčiní 800€ a před čtyřmi lety částka převišovala 1000€ atd.
  Panagiotis Lafazanis v rozhovoru pro televizní kanál Rossia 24 nastínil:"Pokud se naši občané jasně vysloví pro definitivní NE tomuto vydírání, a Evropa nezmění svůj postoj a neobnoví financování, máme PLÁN B. Nedostatek financí z EU není konec. Existují i jiné zdroje." Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se Alexis Tsipras vydá na zasedání BRICS, které v tomto týdnu hostí Rusko. Náměstek čínského ministra zahraničních věcí Čcheng Kuo-pching byl mezi prvními diplomaty, kteří okomentovali výsledky řeckého referenda a jeho slova nápadně připomínala otevřenou náruč. „Věřím, že s důraznou snahou všech stran se hospodářská situace Řecka změní k lepšímu. Ekonomická krize bude náležitě vyřešena,“ řekl. A pokud se potvrdí zatím teoretické odhady bohatých podmořských zdrojů zemního plynu u Kréty v hodnotě kolem 600 miliard dolarů /11,6 bilionu korun /, tak bych byl zvědavý na postoj Turecka, které si dlouhá léta nárokuje Řecké teritoriální vody a případné jednání o Rusko/Řeckých dodávkách zemního plynu do EU. A dost spekulací.......

  Podporuji Řecký lid v jeho mobilizaci a v odhodlání učinit přítrž těmto despotickým a reakčním manévrům party snílků ze spojených států evropských, kteří vynalezli eurodemokracii. Boj řeckého lidu je bojem všech evropských progresivistů a demokratů. Za případnou porážku zaplatí vysokou cenu všechen lid Evropy.

 11. Jana napsal:

  Řekové víc projí než vydělají.A málo odvádějí daně..Na turistech musí vydělávat velké peníze.CHudákům důchodcům snížili důchody a oni mají nyní pouze 21 600 kč.To abychom jim my,i Slováci dopláceli do jejich navyknutému standartu.Všechny státy by měli mít vyrovnané rozpočty.Co to je za nesmysl pořéd víc utrácet jak vydělávat.Brzo bude veselo v celé Evropě.

 12. stefan goga napsal:

  kED TO NEJDE PODLA SCENARA USA VYTAHNU SA ODPOSLUCHY A SEF MMF BOL HNED SEKSUALNY MANIAK CHVALA BOHU ZE NIE HNED TERORISTA. A HNED SCENAR POKRACUJE KED NIEJE V EUROPE VOJNA TAK BUDE FINANCNA KRIZA A VYMENA BIBLIE ZA KORAN

 13. oldo napsal:

  Za všetkým hľadaj smradľavého vyjebaného nenásytného židáka, prípadne židáčku - ako tá suchá ratolesť z MMF.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!