Co nyní bude s Řeckem, Evropou a perspektivami integrace Ukrajiny do EU?

cipras_25. července lid Řecka na referendu vyjádřil svoji podporu kurzu vlády na odmítnutí splnit požadavky "mezinárodní trojky" věřitelů. Zatím to neznamená odchod Řecka z EU, protože rozhovory pokračují. Nicméně hlavní vítěz už je jasný - je jím řecký premiér Alexis Tsipras.

Referendum pro něj bylo velmi riskantním krokem, vždyť v případě jeho neúspěchu (a všechny evropské agentury až do posledního okamžiku psaly o tom, že přívrženců přijetí podmínek věřitelů je více) by celá vláda musela odstoupit. Nyní však od národa dostal důvěru a čistou kartu pro jakékoli kroky. Tsipras může trvat až do konce na řeckých podmínkách - odepsání 30 % dluhu a restrukturalizaci zbytku a může také přijmout jakékoli nové návrhy věřitelů, a to i v případě, že se nebudou příliš lišit od těch předchozích - Řekové hlasovali pouze proti původním.

V případě přijetí nového plánu, který se bude sotva konstruktivně lišit od předchozího, Řekové na sebe uvrhnou skutečné otroctví. Životní podmínky v Řecku se stanou natolik nesnesitelnými, že většina bude nucena upustit od plánů podnikání doma. Požadavky "trojky věřitelů" (MMF, ECB a Evropská komise) spočívají v radikálním snížení sociálních plateb a dávek při současném navýšení daní z nejziskovějších odvětví, včetně cestovního ruchu. To znamená, že pětadvacetiprocentní nezaměstnanost, která však mezi mládeží činí 50 %, ještě více vzrost e a všichni tito lidé budou odsouzeni k živoření. Lidé budou nuceni masově vyjíždět na Západ, aby nějak uživili své rodiny.

Pokud se do toho Tsipras opře a dovede dílo až k odchodu z EU, zóny euro a k zavedení národní měny, i pak je nepravděpodobné, že se situace zlepší. I když příklady států, které úspěšně odmítly splácet dluhy, existují. Například v roce 2008 se v dluhové krizi ocitl Island. Tam také bylo uskutečněno referendum a 93 % obyvatel hlasovalo proti vyplacení pohledávek věřitelů. Organizátoři referenda se dostali pod sankce, islandská koruna padla, prudce se snížily zahraniční investice. Nicméně Island přežil, byl schopen se o sebe postarat a rozvíjí se docela dobře. Nízký kurz koruny zajistil příliv turistů, který se každým rokem zv yšuje. Samozřejmě, Island se nestal členem EU a reformy se ho nedotkly.

V Evropské unii existuje poměrně tvrdý systém ekonomického plánování, podobný jako v bývalém SSSR. Každému státu se dovoluje rozvíjet jen některá odvětví ekonomiky, přičemž tato rozhodnutí přijímají obvykle funkcionáři z Německa a Francie, kteří lobbují za svůj průmysl a zemědělství. Brusel dokonce platí podnikatelům z východní Evropy za to, že se tou či onou činností nezabývají. V pobaltských zemích například platí farmářům za to, že neobdělávají půdu a nepěstují zeleninu, i Řecko bylo při svém vstupu do EU značně poškozeno v oblasti komerčního zemědělství, Brusel do konce platil za kácení olivovníků a zcela byla zlikvidována stavba lodí. Tak bude Řecko muset svou nezávislou ekonomiku budovat úplně od nuly.

Ukrajinci na internetových fórech jsou pobouřeni ekonomickou pomocí Řecku. Jsou přesvědčeni, že pomáhat se má Ukrajině, protože ta je více hodna přijetí do EU. Avšak dluhová krize Řecka, která se může klidně přelít i do dalších zemí jihu Evropy s týmiž následky, fakticky skoncovala s možností rozšiřování Evropské unie. Ukrajinu nyní místo v Evropské unii určitě nečeká - dalšího "pacienta" EU nepotáhne.

Cílem Evropské unie nyní bude nikoli rozšíření, ale záchrana toho, co je, a boj s naléhavými problémy, mezi nimiž jsou nejdůležitější: rozdíl mezi bohatými a chudými zeměmi, migrace a dluhová krize. Celkový dluh členů EU dosahuje 18 trilionů dolarů. Kromě Řecka jsou v poněkud smutném postavení země jako Velká Británie (400 % HDP), Belgie (338 % HDP), Francie (236 % HDP), Portugalsko (232 % HDP), Itálie (144 % HDP), Španělsko (137 % HDP). Naprosto šílený dluh má offshorová zóna EU - Lucembursko (36.000 % HDP). Ekonomika se nemůže vyrovnat s rostoucími nároky obyvatel a rostoucí sociální zátěží. Země Evropy žijí na dluh u celého světa po vzoru USA a zdá se, že zatím jim to prochází.

Zdroj: http://rusvesna.su/editorial_column/1436240946
18 Komentářů k Co nyní bude s Řeckem, Evropou a perspektivami integrace Ukrajiny do EU?

 1. Jinská napsal:

  Co do toho ukropové kecaj. Ukrajina nikdy nebyla evropskou, ta náleží velkému Rusku! Už teď stačí, že jich tu máme jako vší...

 2. Tykva Bukvatyr napsal:

  "V pobaltských zemích například platí farmářům za to, že neobdělávají půdu a nepěstují zeleninu" ako v Hlave XXII.

 3. hel napsal:

  "Řecko bylo při svém vstupu do EU značně poškozeno v oblasti komerčního zemědělství, Brusel do konce platil za kácení olivovníků a zcela byla zlikvidována stavba lodí. Tak bude Řecko muset svou nezávislou ekonomiku budovat úplně od nuly."....přeji řekům, aby to dokázali, není jiné cesty! ....a nám, abychom také zvedli hlavy a narovnali záda co nejdříve...ještě tak najít svého tsiprase...zatím zhlouplý národ masochisticky volí své oligarchy..

 4. martin bareš napsal:

  tady je tolik zpráv jasně říkajících, že pobyt v ozdravovně EU se strejdou Miloušem v čele a s eurem, nemá vůbec cenu.
  Ukrajinci křičí pomozte nám, ne Řecku,

  Řekové " vítězí" podle autora, když Tsiprasovi návrhy jsou skoro shodné s návrhy MMF (viz http://www.komunisticky svaz mladeže.cz, kde jsou jak návrhy MMF, tak Tsiprase k porovnání, takže tomu nějak nerozumím. Pokud chce Tsipras zůstat u eura a v EU, tak ho stejně ostatní vlády zadusí a zašlapou.
  Evropské prasnice (to jsme MY) si žijí nad poměry a nějak jim to je jedno. Hlavně, že to jde.

  Mám k tomu dvě věci:

  Když našemu kocourovi dáváme granule, tak je žere. Když mu za odměnu začnem občas dávat kapsičky, žere je s nadšením. Nějak nechápe, že je má za odměnu, je to přeci jenom kocourek.
  Když mu pak dáváme zase jenom granule, protože kapsičky jsou drahé, trucuje a chodí žrát k sousedům. Zvykl si na lepší.
  Otázka: Jaký je rozdíl mezi naším kocourem Filipem a námi lidmi v Evropě?

  Věc druhá:
  Dlouho jsem nerozuměl o co Řekům jde. Nic proti nim ani ostatním.
  Vykládám si to teď takto.

  Když bylo Řecko ve válce s Tureckem, vyčerpalo se. Přišli bankéři a nabídly úvěry. Přišli Američani a obstavili Řecko leteckými základnami k "posílení bezpečnosti".

  Ti první Goldman a další dávali úvěry rádi (viděli už, jak budou Řeci platit, jak mourovatí. Židáčci jen slintali, jak Pavlovův experimentální pes, když se mu rozsvítí žárovka.
  Samozřejmě, že nebudou platit ti, co si úvěry brali. Platit je budou ti, co jsou dole. Taková byla myšlenka dárců i příjemců. Chrochtali všichni.

  A pak.
  U moci byli Papandreové, naši oranžoví socánci. Ti slibovali, rozdávali a budovali úřednickou aristokracii. Lidem se to líbilo. když dávají, proč nebrat. Že najednou je třída úřednickejch milionářů a korupce kvete a nějaká drachma či euro se vždycky najde i pro plebs. A když to smrdí, tak zfalšujem pro ty blby v Bruselu ekonomický ukazatele.

  Nikoho, ale nikoho nezajímalo, odkud se bere, jak dlouho se bude moct brát a hlavně kdo to bude platit.

  Výsledek? Zaplatíme to my ovčani v EU, tam se to nějak ztratí a rozpustí.

  • Calembredaine napsal:

   No je to tak!

  • hel napsal:

   tentokrát nesouhlasím, martine....(ještě se k tomu kdyžtak vrátím, teď už nemám čas)..

   • martin bareš napsal:

    já vidím hel chyby na obou stranách.
    mezi aristokracií, rejdaři, miliardáři, podvodníky a na druhé straně mezi obyčejnými lidmi - skupinou či třídou námezdně pracujících, to je pracujících za plat.
    To je všechno. Obojí si pomohli.
    Tak jako u nás a kdekoliv v Evropě.
    Proč Klaus udělal "privatizaci"? Aby si vytvořil silnou třídu zbohatlíků. A ti zase svým slouhům usypali a třída zesílila. A ti pak i těm dole zavřeli hubu účastí na nějakém biznýsku. A tak si usypávali.
    Až se to sesypalo celé. Jedeme v tom téměř všichni.

  • Robo napsal:

   Martin, Gréci majú vinu len v tom, že naleteli. Rovnako, ako my všetci.
   Majú papieriky nejakú skutočnú hodnotu?
   Prečo by Gréci mali za papieriky platiť svojimi ostrovmi alebo svojou prácou.
   Prečo za ne platíme my?
   Ako to, že všetky štáty na svete sú zadlžené?

   Vezmeš si hypotéku na dom v hodnote 2.000.000 Kč. V ten moment je banka bohatšia o tie 2 milióny + úroky alebo Tvoj dom, ak ho teda prestaneš platiť.
   Ty teda riskuješ strechu nad hlavou. A banka? Nič! Ako protihodnotu za ten dom si nedostal nič, pretože banka tie dva mega zarobila v momente, keď si s ňou podpísal hypotekárnu zmluvu. Predtým tie dva mega neexistovali.
   Podobne tak s Gréckym dlhom..

 5. martin bareš napsal:

  omluva za pravopisné chyby: nabídli úvěry,

 6. Žabák napsal:

  Když se nad tím zamyslíte, tak to co se stalo v Řecku je docela logický.

  1. Mezinárodní finanční mafie, která jako Baba Jaga říká Řecku. "Jen papej perníček, papej, tu máš, vem si."

  2. No a politický systém papalášů, kteří se nestaraj o zemi, ale jen o svoje zvolení a svoje prachy naprosto nezodpovědně ty půjčené prachy rozhazují stylem po mě potopa.

  No a přišel den D, kdy si Baba Jaga chtěla upéct Řecko, ale světe div se, Řecku se na pekáč nechce. Ta opovážlivost :)

  Prostě ve zkratce, banksteři chtějí Řecko zadarmo podobně jak si teď parcelujou Ukrajinu a proto jim ty prachy cpali.

  Pokud se Řecko ubrání a nenechá se vydírat, tak pomůže nejen sobě, ale i celé Evropě. Konec EU může začít řeckým odchodem z eura.

 7. Lukáš napsal:

  Robo: Velka pravda... velmi dobre a logicky si to pomenoval... za papieriky, ktore im natlacili do huby, ktore nikdy neexistovali chcu hodnotu, nehnutelnosti resp. vsetko co maju... cim viac vam poziciame, lebo Vam chceme "pomoct" tym viac su v prdeli... tsiprasovi drzme palce. Musi byt pod obrovskym tlakom, ale verim, ze sa nezlomi aj ked niekedy mam pocit akoby uz podlahol... snad je to len pocit...

 8. káča napsal:

  Co dodat? Výborně postavený projekt. Hrůza -krása poznávání- teror - znova krása poznávání ..znova teror ...výsledkem nuda - utrpení - nuda...ble ble...
  Protahujte to ještě chvíli a ze statečných rusů bude parta IT partyzánů ...přežraných králíky ...komentáře jsou nudné, videa kašírovaná ...asi tak vypadá konec světa ...červená karkulka má vlastní plán .... všechny vás miliju, ste jedineční parťáci...do ropy ...

 9. martin bareš napsal:

  Ještě musím dodat jednu myšlenku. Největší zhouba je polovičatost. Dokáže Tsipras odvrhnout euro a jít dál?
  Chce to vůbec takto?

  Pokud se zastaví v půlce, co nastane....

  • Robo napsal:

   Martin, toto som myslel v mojej odpovedi Lukášovi.
   Ak sa zastaví na polceste, tak to kľudne tam miesto neho môže byť nejaký nosatý agent..

 10. Marco napsal:

  Tady ale jde hlavně o princip a spravedlnost. Proč by měli obyvatelé platit dluhy jiných a tím jsou dluhy úplatných politiků, které si každý podplatí, aby objednali to či ono a lid je doživotně v pr.... Pokud se tomuto trendu neřekne dost, budeme v loji úplně všichni a pak teprve bude pořádná válka, jelikož bez perspektivy nebude mít nikdo co ztratit. Já třeba nechci odpovídat za dluhy politiků, jsem k tomu nedobrovolně nucen a to se mi zásadně nelíbí, jelikož z těch peněz jsem neviděl ani korunu. Ať si dluhy platí ti, kteří se na tom napakovali!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!