Super-plevely přerůstají Monsantu přes hlavu

image_s8Více než polovina zemědělců ve Spojených státech má již problémy se super-plevely. Jsou odolné proti nejpoužívanějšímu herbicidu z glyfosátu od výrobce Monsanto. Odpověďprůmyslu je jasná, nové GMO plodiny a další jedy. Zní to jako sci-fi, ale na mnoha amerických polích je to již realita. Super-plevely, které jsou odolné vůči herbicidu z glyfosátu, nejrozšířenějšího herbicidu na světě, vyvinutý společností Monsanto.

,,Víc jak polovina zemědělců v USA má problémy s takovým super-plevelem," říká Marcia DeLonge, zemědělská ekoložka z amerického sdružení vědců Union of Concerned Scientists.

V jižních státech jsou pole s bavlnou a sójou velmi postižená

V přepočtu na 243 000 čtverečních kilometrech plevel rostliny přerůstá a může vyrůst až do výšky 2,5 metru. Na jihovýchodě USA je zasaženo více než 90 procent polí s bavlnou a sójou. Marcia DeLonge, říká, že super-plevely se neustále dál rozšiřují.

Je to důsledek rozsáhlé monokultury. ,,Rok co rok, jsou vysazeny stále stejné rostliny a jsou vždy ošetřeny stejnými pesticidy.“ A to už se děje dvacet let, kdy firma Monsanto přinesla geneticky modifikované plodiny na trh.

Vyšší náklady pro zemědělce

To, že jsou proti pesticidu z glyfosátu odolné dvě desítky plevelů, má vážné důsledky, tvrdí Christoph Then. Dlouho pracoval pro Greenpeace a vývoj sleduje kriticky mnoho let. ,,Zemědělci musí používat stále víc pesticidů a také jiné, než je glyfosát. To znamená, že zátěž pro člověka a životní prostředí se zvyšuje.“

Tím se také zvýšily náklady zemědělců, kteří musí koupit víc pesticidů a stojí je to víc práce plevele se zbavit. To je přesný opak toho, co Monsanto a další poskytovatelé GMO plodin zemědělcům vlastně slíbili.

Nejenom zemědělci mají problém, ale také samotné Monsanto. Neboť pro výrobce herbicidů a GMO osiva, závisí přibližně polovinu jeho obratu, cca 17 miliard dolarů na výrobě glyfosátu. Také proto hledá firma Monsanto svojí spásu ve spolupráci se Syngentou.

Nové GMO plodiny jako odpověď

Na problém se super-plevely nalezl zemědělský průmysl svou vlastní odpověď. Je to nová generaci geneticky modifikovaných plodin.,,Geneticky modifikované rostliny jsou nyní odolnější. V budoucnu rostliny nebudou odolné jen proti glyfosátu, ale také proti dalším herbicidům“ říká Christoph Then.

Herbicidy jsou díky svým nepříznivým účinkům na člověka a životní prostřední velmi kontroverzní, tvrdí Then. Také glyfosát je v podezření, že je karcinogenní. Společnost si nebezpečí uvědomuje, říká kritik. Ale není prostě žádná jiná alternativa. (Poznámka: je zajímavé, že o alternativních formách zemědělství, jako je například biologicko-dynamické zemědělství, které se v Evropě používá cca 90 roků, se skoro nikde nepíše a ani nepodporuje).

,,Stále víc jedů, stále nové kombinace“

Průmysl to sice zkusil, ale selhal. To je důvod, proč se na GMO plodiny používají staré jedy. ,,Bude se muset používat stále více jedů, ve stále nových kombinacích. Negativní důsledky se tím zvýší,“ vysvětluje Then.

Také tohle není vize budoucnosti, ale realita. Jen před několika měsíci, americké ministerstvo zemědělství povolilo nové odrůdy transgenní kukuřice a sóji od Monsanta a jeho konkurenta Dow Chemical. Povolení je nicméně platné pouze po dobu šesti let. Pokud se u rostlin vyvine odolnost, povolení se neprodlouží.

Používání jedů se za deset let zdvojnásobí?

Kritici zůstávají skeptičtí. Pokud by všechny ostatní odrůdy, které čekají na schválení, dostaly zelenou a zemědělci je použijí, problém s odolností super-plevelů se ještě víc zhorší. To říká Marcia DeLonge z Union of Concerned Scientists. Jde se stále dál, pořád stejným způsobem.

Kromě toho nové geneticky modifikované odrůdy zemědělce vyzývají, na svých polích používat ještě víc jedů. Již nyní existují studie, které předpovídají zdvojnásobení množství jedů používaných v příštím desetiletí, pokud se nová generace geneticky modifikovaných plodin bude používat na celostátní úrovni.

Zdroj: http://www.srf.ch/news/wirtschaft/superunkraeuter-wachsen-monsanto-ueber-den-kopf
6 Komentářů k Super-plevely přerůstají Monsantu přes hlavu

 1. jogín napsal:

  Ke vzniku rezistentních plevelů ovšem nejsou potřeba geneticky modifikované plodiny. U nás už máme plevely rezistentní ke čtyřem různým herbicidům, které vznikly odplevelováním železničních svršků. Používání herbicidů v měřítku stovek i tisíců tun je ovšem zrůdnost, protože rezidua zamořují půdu i spodní vodu. A herbicidy založené na derivátech chlorfenoxyoctové kyseliny jsou podstatně nebezpečnější než glyfasát, prože při výrobě vznikají karcinogenní dioxiny. Jako příkrad může sloužit zdejší Spolana, kde se vyráběla složka Agent Orange a prodávala se přes železnou oponu do USA.

 2. Čas na změnu napsal:

  takhle to dopadá když se člověk (rozuměj hajzlové co si chtějí nakrást) snaží být chytřejší než příroda...

 3. Vladislav napsal:

  Už nejméně 2000 let to tady řídí ideologie, která se domnívá, že člověk stojí nad přírodou a je schopen ji ovládat. Chtěli by ovládat a řídit Život, a nechápou, že Život je vymyšlený a řízený někým mnohem vyšším, než jsou si sami schopni vůbec představit.

  Když pominu to ostatní, tak jsou to především hlupáci! I ty nejjednodušší organismy, bakterie, odolávají stále důmyslnějším antibiotikům. Používaná antibiotika navíc mají často mnohem víc vedlejších, nežádoucích účinků, než pozitivních. Pochybovačům doporučuji nasadit si třeba při podezření na boreliózu týdenní kůru tetracyklinu (doplňuji, máte pouze zvýšenou teplotu a necítíte se na klid na lůžku) a po jejím ukončení jít cvičit. A viry? Účinná antivirotika dokonce ani neexistují. I hloupý virus má ve své RNA informaci, která ví víc než týmy špičkových amerických vědců placených penězi z židokřesťanských zdrojů.

  Každý to může znát i ze zahrádky. Rostliny mají, v návaznosti na péči, kterou jim poskytujeme a podmínkách, v nichž jim umožníme žít, schopnost dosahovat samovolně kvalit, které doposud nebyly známé. Uvedu dva příklady. Mandarinka unshiu je subtropická citrusová rostlina, kterou lze u nás pěstovat buďto v bytě s chladným přezimováním, nebo v aspoň temperovaném skleníku. Podle dostupných informací tato japonská mandarinka kvete až na výjimky pouze jednou ročně, s tím, že pokud vykvete podruhé, jsou to již pouze ojedinělé květy. Pěstuju tyto mandarinky a zjistil jsem, že to není pravda - zrovna teď mi začínají letos kvést podruhé, a to s větší násadou poupat, než při jarním kvetení.
  Druhý příklad je lilek, baklažán. Opět se zjistilo, že prý je na teplotu náročnější než paprika a nelze ho volně pěstovat. Omyl. Při správné volbě stanoviště tato rostlina roste venku i líp než ve skleníku. A nejen to: pokud zaručíme, že teplota neklesne pod -4 st. C, lze ho dokonce pěstovat jako TRVALKU! Podobná fakta se týkají třeba "letničky" ricinu (skočce), nebo "dvouletky" divizny velkokvěté - lze z nich mít trvalky.
  Podotýkám, že ve všech případech jde o běžné odrůdy, nikoliv o nějaké vyšlechtěné na zvýšenou chladuvzdornost.
  Proč to tak je? Protože existuje energie, kterou těm rostlinám jsme schopní předat, a která způsobí, že ta rostlina zvýší svou "životní energii". A ta energie funguje oběma směry: ty rostliny ji zase předávají nám.

  Proto nevěřme těm, kteří předstírají, že "mají řešení" a přitom stav světa, který nás i je obklopuje, ukazuje, že ho nemají a nikdy neměli. Fatální lež bývá často zabalená do respekt budícího výrazu a image "vědce" nebo úctu vzbuzujícího roucha či proslovu kněze - ale za tím je jen bezradnost, prázdno, podkreslené ovšem touhou vyniknout a udržet si reputaci či moc.

  Držím palce (nejen) americkým plevelům! Učí nás totiž mnohem více, než mnozí z lidí, kteří se domnívají, že jsou k tomu předurčeni.

  .

 4. martin bareš napsal:

  souhlas s vladislavem od nezemědělce.

  Lečte každou blbost peniscilínem. "Výsledek" se určitě dostaví.

  Zvlášť ta poslední věta se mi líbí, cituji. Držím palce americkým plevelům.

  Já jim také držím palce. Za blbost a nenažranost se musí platit.

 5. flamenco napsal:

  Že by " Den Trifidů" ?! :)

 6. Novapalo napsal:

  Vynikajúci článok. Somári, ktorí chcú neustále diskutovať a nemajú v skutočnosti čo povedať, sklapli.
  A títo somári budú aktívni čoraz menej a menej................
  Oni totiž len presadzujú svoju osobnosť.
  Oni nechccú riešiť problémy.
  Pretože riešenie problémov - ktoré bude už skoro potrebné riešiť - budú znamenať peniaze. A nikto z týchto diskutérov nezaplatia ani 1 Euro do fondu na riešenie nastávajúcich blízkych veľkých problémov.
  Samozrejme, ak vypukne atómová vojna medzi Ruskom a západ, tak žiadny tento "syseľ" nazaplatí ani "kopejku" za slovanskú vojnu proti západu, ak týchto nízkych my Slovania nedonútime násilím a revolverom pri hlave .............

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!