Ukrajina připravuje druhé Děbalcevo

tanki_vsu_2Konfigurace uskupení VSU ukazuje na mnohaměsíční přípravu útoku ve třech shodných směrech - na severu s oporou na Artěmovsk, uprostřed s velením v Krasnoarmějsku a na jihozápadě z Volnovachy přes Telmanovsko - s cílem obklíčit Doněck, přerušit komunikace s Luhanskem a Ruskem a dále, jak to půjde.

Za poslední týden, kdy prudce narostla intenzita bojů na Donbase. Četnost ostřelování a lokálních střetů prudce vzrostla v noci na 10. srpna. Strany prakticky odstoupily od minských dohod a nejenže stáhly k linii bojů těžké zbraně a personál, ale také propojily své síly v určitém pořadí svědčícím o taktických plánech vojenského velení.

Intenzita dělostřeleckých soubojů se z úterý na středu (z 18. na 19. srpna) lehce snížila, přesto situace na frontě zůstavá kriticky napjatá. Přesun ostřelování do oblastí, které nebyly zasaženy v zimě, včetně míst s vysokou hustotou obyvatelstva je nejjasnějším důkazem toho, že postupné rozšiřování vojenské angažovanosti se nezastaví obvyklými výkřiky politického a vojenského vedení.

V tomto smyslu je příznačné ostřelování řecké vesnice Sartana u Mariupolu (severovýchodně od města), k němuž došlo v noci na 18. srpna. Letos na jaře tato na místní poměry bohatá vesnice jen těsně unikla osudu dnes zcela zničeného Širokina. Vážně zaútočit na Mariupol se nikdo doopravdy nepřipravuje, ale bylo by možné ho obejít ze severu, obklíčit a odříznout od Ukrajiny v prostoru místního letiště na západním okraji města.

Narozdíl od slepé uličky Širokina by se Sartana mohla stát jedním z oporných bodů při realizaci tohoto plánu. Avšak aktivní příprava k plnění druhých minských dohod zabránila takovému vývoji událostí hrozícímu novým Děbalcevem s neodvratnými následky pro evropskou historii.

V nynějších podmínkách se Sartana nachází přesně uprostřed mezi protilehlými dělostřeleckými stranami, a tak sem přiletělo několik střel. Kyjev okamžitě z ostřelování klidné vesnice obvinil opolčence, přestože kyjevští politici si neuvědomili jednu drobnost - úder byl uskutečněn minomety s rádiusem střelby ne víc než 5 kilometrů.

S matematikou a geometrií je těžké být ve sporu: šest kilometrů kolem Sartany je území kontrolované výlučně ukrajinskou vládou. Proto dělostřelecký útok na vesnici je možné hodnotit jako úder na vlastním území, o čemž neopomněl informovat zástupce velitele sboru Ministerstva obrany DNR Eduard Basurin na jednom ze svých brífingů.

Relativně klidný úsek fronty se přirozeně změnil v další horký bod, kde nikdo s nikým nekoordinuje použití takových nebo jiných zbraní a řídí se výlučně vojenskou účelností. Eskalace dělostřeleckých soubojů je z jedné strany příznakem přechodu k další fázi války. Z druhé strany pak tyto přestřelky mají navodit situaci, kdy budou moci být do boje zataženy tanky a pěchota. Lokální šarvátky pak ve svém důsledku přerostou v něco daleko většího a způsobí dominový efekt...

V posledních dnech k tomu nedošlo jen díky vzájemné ostražitosti. Čistě matematická rovnováha na frontě není, stejně tak jako není rovnováha ve výzbroji. V současné době je na frontě nasazeno asi 65 tisíc vojáků a důstojníků OSU různého stupně podřízenosti, vyškolenosti a motivovanosti. Je tu 68 - 70 batalionů shrnutých do 26 batalionových skupin a samostatných rotních skupin.

Generální štáb Ukrajiny nakonec přešel na taktiku batalionových skupin, přičemž promísil druhy vojsk. K tomu došlo po porážce u Děbalceva. Nový systém byl vyzkoušen nejdříve v Marince a nyní na celé frontě. Je možné, že útoky z posledních dnů nebyly jen rozvědkou bojem, ale pokusem vypracovat interakci těchto skupin.

V praxi to vypadá následovně. Základní uskupení OSU na linii fronty tvoří několik nejbojeschopnějších a nejmotivovanějších (dle názoru Kyjeva) brigád. Jsou to například 24. samostatná motostřelecká brigáda, která je pokládána za nejvyškolenější, a to i západními instruktory, se stálou dislokací na polygonu v Javorově (Lvovská oblast), kde také probíhají cvičení. Dále je třeba jmenovat 92. motostřeleckou brigádu, část jejíchž důstojníků byla dříve zapojena do mírových operací, a to i v Bosně a Kosovu.

Před měsícem jednotku částečně přezbrojili doslova vším: od dalekohledů a uniforem po těžkou techniku. Brigádě bylo předáno 20 aut, 18 Gradů a samohybných děl, 6 tanků, 10 BTR, 6 houfnic, protiletadlové zbraně, množství nových ručních palných zbraní a zbraní protitankových. Během letních měsíců prošla rotací i 28. "oděská" brigáda. Je to jedna z mála jednotek ukrajinských vojsk, která měla plnohodnotný oddych a byla doplněna za ty, kdo byli demobilizováni.

Aeromobilní vojska jsou zastoupená 80. brigádou patřící k veteránům války na Donbase. V minulém roce měla obrovské ztráty na luhanském letišti a potom u města Štěstí. Největší popularitu jim přinesly boje o doněcké letiště. Takzvaní "kyborgové" 122. samostatného aeromobilního batalionu byli převedeni do operativních rezerv v Konstantinovce.

Jedna z nejvíce medializovaných částí OSU, 95. samostatná aeromobilní brigáda, ve své době dokázala prorazit linii obrany opolčení (přesněji řečeno - tehdy nebyla souvislá fronta) a došla bez boje až do Mariupolu. Odtud brigáda postoupila k ruským hranicím (sil opolčení tam už víc nebylo) a od ní se vrátila do Slavjansku. Efektivnost tohoto nájezdu medializovaného kromě jiného v podání amerických expertů, se ukázala prakticky nulová. Nicméně propaganda ji využila v plné míře.

25. samostatná výsadková brigáda byla v závěru loňského roku jednou z nejnešťastnějších jednotek OSU. Právě její výsadkáři byli první, kdo přešel na stranu opolčení (slavný případ z Kramatorsku). Proto nynější tajemník Rady národní bezpečnosti Aleksandr Turčinov požádal o rozpuštění této jednotky "za zbabělost". Tento příkaz však byl zrušen, protože následně byla brigáda třikrát na hranici rozpadu - v luhanském letišti, u Šachťorsku a Horlivky a měla bezprecedentní ztráty.

Nyní jsou vojáci částečně přezbrojeni a na žádost Bezpečnostní služby Ukrajiny, která běžně podezřívá velitele rozbitých jednotek ze spolupráce s opolčenci, bylo změněno velení. Je zajímavé, že právě tato jednotka dostala staré britské obrněné vozy "Saxon" a ukrajinské "Spartany". Před porážkou v roce 2014 byla vybavenou lehkou technikou, nyní sem dali staré BTR-70.

Na rotní skupiny nerovnoměrně rozdělené po celé linii fronty rozdělili 1. a 17. samostatnou tankovou brigádu, zlehka "poopravené" v závodech v Kyjevě a Krivom Rogu. Stejně učinili i s 55. dělostřeleckou brigádou. Koncentrace rotních skupin takových brigád a artilerie je nepřímým svědectvím toho, kterému ze směrů OSU přikládá největší význam při útoku.

Po celé frontě jsou také rozprostřeny rotní skupiny Národní gardy, mořské pěchoty a speciálních sil ministerstva zahraničí. Toto všechno je smícháno do "koktejlu" batalionových skupin. Formálně existují tři velení sektorů, ale ve směrech jich je sedm, což rozhodně nepřidává na ovladatelnosti. Tak například 24. a 92. mechanizovaná brigáda jsou "rozmáznuté" do dvou sektorů a dvěma směry.

Vypadá to tak, že velením samostatných praporů byla dána velká samostatnost v přijímání taktických řešení, což se v praxi nejednou projevilo jako nesmyslné a těžké střety v regionu Marinky. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že podobný těžkopádný systém je schopný nějaké reálné útočné operace na částech fronty šířky 15 - 20 kilometrů. "Sousedi" neslyší jeden druhého, zřídka přicházejí na pomoc, ani když je o to prosí, a deficit kolové techniky a paliv nedovoluje útoku nabrat rychlost.

Všechny tyto brigády tvoří ohromnou armádu. Celkem OSU shromáždily na linii fronty asi 65 tisíc vojáků, více než 400 tanků, asi 2.400 obrněných vozidel, 132 Gradů, více než 800 těžkých zbraní a minometů. V týlu jsou rezervy, a pozice jsou posíleny minovými poli. Pokud bychom nebrali jen čistě politické aspekty, pak takové armádě s podobným taktickým schématem by sám Bůh velel zůstat v defenzívě. Ale místo Boha má Ukrajina nejvyšší politické vedení, které vůbec není nalaďené na mírové řešení.

Ohodnotit připravenost Ozbrojených sil Novorossie k protiofenzívě je krajně složité. Především proto, že opolčenci ukolébaní minskými dohodami se tím znepokojili až na poslední chvíli. Nyní se narychlo obnovuje bojová připravenost a zásoby paliva, organizuje se koordinace různých brigád a jednotek dříve odvedených do druhé linie nebo přemísťujících se po celé frontě, ucpávaje díry.

Situace velmi připomíná podzim loňského roku, kdy všechno začínalo úplně stejně se zesílením dělostřeleckých výměn za očividného hromadění sil i prostředků obou stran na několika strategicky pochopitelných částech fronty. Ale tehdy byl děbalcevský výběžek naprosto zřejmý. Ukrajina ho držela jako odrazový můstek k útoku, a pro novorossijské vojáky to byl jasný cíl pro vytvoření nového kotle. Nyní je fronta geometricky daleko stabilnější, i když nejvíc horká místa jsou evidentní také. Jen nashromážděných sil a výzbroje je mnohonásobně víc než před rokem.

Zdroj: http://rusnext.ru/news/1439970832
34 Komentářů k Ukrajina připravuje druhé Děbalcevo

 1. skazde napsal:

  Tak jako vždy, pod taktovkou USA to projedou, s velkými ztrárami na obou stranách, stále stejná neplodná rozhodnutí.

  • martin bareš napsal:

   Zapomínáš na ztráty na obyvatelstvu v Novorosiji a další devastaci země.

   O to jde.

   Americkej židovskej zmrd může dál blahem onanovat a pozorovat rostoucí cifry na svých účtech, místo pořádný šukačky, na kterou nemá..

   • Calembredaine napsal:

    To včera říkal Noam Chomsky! Ne v reálu, ale v dalším díle Stoneova dokumentu kterj jsem včera naštěstí nepropás! Že se povidá, že USA prohrály válku ve Vietnamu, ale že to není tak úplně pravda, páč Vietnam i přilehlej Laos a Kambodžu totálně zdevastovali a doslova tam tráva nerostla (jihovietnamské deštné prasley se kvůli stovkám tun defoliantů na ně svržených neobnovily v plný míře dodnes) ... a to má vliv na zemědělsou produkci celý Indočíny i dnes. Nehovoře o statisících postižených degenerací, kteří jsou odkázáni na trvalou zdravotní a sociální péči. Krom toho dodnes nezaplatili Vietnamcům reparace ke kterým se Nixon zavázal v míový smlouvě:)

   • Marie napsal:

    To bohuzel je ale jejich vina. Psychosexualni problemy jsou u zidu 6 x vyssi nez u ostatnich narodu kvuli incestu, ktery nejdriv provozovali z nouze a pak si z toho udelali zakon viry ( pareni se vylucne mezi sebou). Samozvoleni zidovsti mrzaci se nacpali do vlady na Ukrajine a dement nemuze nic chytreho vymyslet. Je potreba je pochytat a svezt na pusty ostrov, kde si mohou organizovat ty homousske prdy ( Pride pochody) cele dny az do uplneho zblbnuti.

 2. Paul Durham napsal:

  On snad někdo čekal klid a mír ? Nedají si pokoj, nikdy. A dokonce se s tím ani netají. Já se taky netajím před králíkárnou tím, že je zabiju a upeču. A víte co ? Králíkům je to jedno. Zajímá je jen tráva.

  Včera (ST) po 23hod na ČT2 díl 7/10 Americké století O.Stonea o vietnamské válce, každý mohl sledovat nebo může z internetu. A poučení davu "lidí" ? Nula. Nic. Hovno.

  Takže klídek, Ukrajina půjde ve stopách Vietnamu, kola zbrojovek se točí, komíny kouří, šišky se sypou, taková je hra. Nové slevy v Lidlu.

  A hlavně neřešte přistání na Měsíci, je to úplně jedno, spíš byste měli věřit v to přistání, protože jestli skutečně nepřistáli, tak v tom rusové i číňani jedou s nimi a
  NWO funguje již přes 100 let a ani jste si toho nevšimli.

  • usama napsal:

   Rusové vysvětlují Mýtus přistání Američanů na měsíci tím že Ruské elity za to že drželi hubu měli být přijati mezi Globální elitu, nestalo se tak. Viz. prezidenti Chruščev až Gorbačov defakto měli za cíl rozbít a zradit CCCP a celý východní blok. Všichni kdo zradili CCCP a celý Východní blok byli po vykonání služeb kopnuti do zadk. Viz Gorbačov v reklamě na Picu... A každému kdo slouží těmto temným silám se stane co samé. Po použití pujdou na jatka, viz Němcov a jim podobní. Použít a vyhodit...

   • .lak napsal:

    No je to těžké s naivy, pořád nemohou pochopit že pro trh a mamona jsou jenom lidské zdroje. Maminka jim říkala v pohádkách že je zlo potrestané, a věřili kromě grázlů V kapitalismu je to zcela zrcadlově a ti druzí jsou pohádkoví hlavně v mainstreamových médiích a seriálech. Jo a všichni to říkají a nějací snowdenové teda. V americe by mu vyprášili kožich "lumpovi.

   • Marie napsal:

    Ja se dobre pamatuji, ze tehdejsi CCCP zadnou gratulaci do USA ale nezaslalo ohledne pristani na Mesici a take si vzpominam, ze uz kdyz s tim Americane zacali, tak se psalo v Rusku o tom, ze je to nesmysl kvuli silne radiaci. Je to vse vyroba zidovskeho Hollywoodu. Apropo, kdyz si zide vymysleli boha, tak co by si nevymysleli i cestu na Mesic, to je prece malickost...

  • Timurrr napsal:

   uplny suhlas......... pred kralikarnou se netajim :-D dobre som sa zasmial :-D

  • edivan napsal:

   Na Měsíci být nemohli. Tehdejší skafandry jim neposkytovaly ochranu před kosmickým zářením. Proto by teď už byli mrtví

   • Marie napsal:

    Nejde jenom o skafandry.. I ta raketa by musela mit desitky metru tlusty beton okolo, ta radiace je prilis silna. Psalo se o tom v te dobe v ruskych vedeckych casopisech.

  • Marie napsal:

   Kralikum neni jedno, ze je zabijes a upeces. Zabijis je mlade, to mas jako s detmi, ty take dlouho nevedi, co znamena smrt. Kralik je citlive a inteligentni zvire. Mam uz v poradi 5teho kralika jako mazlicka. Bez klece, vycviceneho odmala curat a bobkovat v rohu koupelny pod sprchou, kde to jen splachnu a bobky smetu na lopatku a hodim do klozetu. Dvere jsou otevrene, ale on na ulici neutece. Kdyz jdu ven, jde se mnou jak daleko jak jdu ja a kdyz jdu zpet, utika taky. Takze zvirata nejsou hloupa, lide se jim neoduvodnene nadrazuji a hlavne nejsou tady od toho, abychom je zabijeli, to uz ale dnes pomalu nikdo nechape...

 3. susto napsal:

  Pane náš, prosím Ťa pomôž Ukrajine a jej statočným obyvateľom, najmä tam žijúcemu ruskému národu, ukrajinskému národu a ostatným národnostiam žijúcich na okupovanej Ukrajine. Pomôž aby sa spojili a spoločnými silami odstránili z celého územia Ukrajiny amerických., západoeurópskych, anglosaských a židovských zločincov
  a kabalistov. Pomôž prosíme Ťa , aby odstránili ich ideológiu zvrátenosti a aby
  odstránili ich režim krutosti a zločinnosti, ktorý na Ukrajine nastolili. Pomôž Bože aby na Ukrajine zvíťazila Božia pravda, aby nastalo zmierenie a mier. Aby tak ľudia mohli statočne pracovať a dôstojne žiť podľa Desatora.Pomôž Bože prosíme Ťa, aby ruský národ aj ukrajinský sa stali vzorom a motiváciou pre iné národy sveta, ktoré sú pod jarmom týchto kabalistov, aby ich odstránili a poslali ich do večného zabudnutia. .

  • Ecthelion napsal:

   Amen !!!

  • Marie napsal:

   No modlitba je to krasna, ale je tady jeden problem: neexistujici buh. Jak je mozne, ze nevis, kdo si ho vymyslel? Ti, co ty hruzy pachaji, sinisticti zidi. Jelikoz si ho vymysleli, aby se lide misto hajeni si svych prav modlili, tak se tim dnes musi velice bavit, kdyz si te prectou tady. Nic jim nehrozi od zadneho boha a oni to vedi. To je take duvod, proc se chovaji jak se chovaji.

   • včelár napsal:

    Možno máte "s neexistujícím bohem" problém Vy, avšak "susto" a ani ja ho nemám.
    Neviem, čo vedia "sinisticti zidi", avšak viem, čo im skutočne od Boha hrozí.
    Ich chovanie - ich voľba a údel.

  • Jaris napsal:

   Susto, krasna motlitba. Take rikam AMEN, aby se tak stalo.

 4. osud napsal:

  Už 2 roky mainstream referuje o tom jak Rus bujuje na Donbasu.
  A až tam skutečně Rus vtrhne tak to tady s nikým ani nehne protože podle zpráv z hlavních medii už tam přeci 2 roky jsou :-) to sem zvědav co budou řikat.

  Hahaha už vidím ty zprávy :-) ,akorát tím rozsvítí dalším lidem v hlavách .

 5. varachamichara napsal:

  bantus, s touto paní jsem dávno skončil , a pokud to není tvoje žena , či milenka , potom asi máš dobře vymytej mozek , radím nesleduj ji , štěstí ti to nepřinese , a jakoby hrách na zeď hodil .)))

 6. MartinT napsal:

  Chlapci mluvíte o válce jako o něčem co je dobré udělat a ani při tom nemyslet..je to to poslední a zdaleka nejhorší řešení...armády novorosii měli stáhnout všecky zbraně za linii a nechat UKA at se přiblíží za linii vytýčenou Minskem II...tak by bylo jasné kdo chce válčit a kdo porušil příměří až po té by normandská čtyřka měla na stole pravdu...né jen sporné kecy odkud padaj granáty..až po jejich rozhodnutí a odmítaveho postoje Kyjeva se vrátit na předchozí pozice by mohla novorosiská armáda spolu se "severním větrem" na ukry znovu skočit a zatlačit je nazpět a možná ještě dál..doufám jen, že to rusové nezabalí a ubrání co je DNR a LNR

  • Marek Veltin napsal:

   Myšlenka dobrá, realizace nemožná. Frontová linie se na daných místech zastavila proto, že okolní podmínky tomu plně vyhovují. Pokud by pozice nechali nepříteli a ustoupili, ztratí mnohem více. Spoléhat se na veřejné mínění, jako např. N4, OBSE, atp., tak to je hloupost nejvyššího kalibru. Novoruská armáda musí cvičit a podnikat ojedinělé útoky na pozice chunty. Zabírat/ničit opěrné body, strategická místa. Kdo zaspí, nebo se bude spoléhat na "mezinárodní pomoc", tak zahyne.

   • Samo napsal:

    Presne tak, na dovere dohodam a mierovym silam zaspali na vavrinoch srbi a tak ich spolu s americanmi vykurili s republiky Srbska krajina napriek tomu ze boli pod ochranou OSN. Kedze na strane chorvatov bojovali aj proamo americania leteckou podporou, nikto z OSN sa neodvazil zareagovat aziadne sankcie ani nic... vsetci sme si rovni, len americania a ten kto im lezie do riti su rovnejsi

   • MartinT napsal:

    Frontová linie se zastavila pač byla vůle jednat a na něčem se dohodnout třeba právě na té linii..ukrové po Debalcevském kotly radi souhlasili..jenže ten kridor je velký nemluvím o tom nechat je dojít až do Donbasu,ale něco viditelného co znamená porušení demarkační čáry a né hazení granátů
    ...myslíš, že se nespoléhají na toho koho maj v zádech... to je myslím ta největší vzpruha jejich ducha a tím spíše když "vítr zafouká"

  • martin bareš napsal:

   MartineT: tys asi nebyl na voně.

   "Nelida" Stalin porazil Hitlera krví vlastního národa především proto, že byl tvrdý člověk.

   V opačném případě bychom tady už nebyli.

   A donašeči z EU a hlavně našich politických stran, po předcích udavači a podobná verbež, by pásli v Patagonii ovce. A Ministrant Chovanec (ústavu) by tam svolával Radu obrany státu, že pošmistrová nalepila známku Havla vzhůru nohama.
   Protože svoboda Patagónie a chatrč Sturmbanfuehrera Sobotky by byla ohrožená a ve psí.

   • weissbach napsal:

    Přesně!

   • Robo napsal:

    .."v krvi vlastného národa" z velikanskej časti preto, že aj medzi Ruskými generálmi tej doby bolo veľa vlastizradcov.
    Niečo podobné, s čím musí zápasiť teraz V.V.Putin.

    ..a všetky svinstvá, čo tie lezbobuzny napáchali, hodili na Stalina (nielen veľké straty Ruského náRODa.

   • MartinT napsal:

    no nebyl a určitě bych se to tam ani nedozvěděl...pač by tam nikdo neřešil jak jednat, když není vyhlášená válka, ale jde o jakousi protitroristickou akci na urovni občanské války uvnitř jednoho státu... je to úplná válka tomu rozumí každý,ale má svá specifika a prostory i na diplomacii a Minsk I,II je toho důkazem a Putin by mi dal zapravdu :-) je třeba jednat, naléhat a mlátit hubama jen co to jde až do formátu "Astana" pro obě republiky, ale taky zároven hybridně bojovat jak se to děje v tomto formátu občanské války...Putin sám jedná dle mezinárodního práva a snaží se hasit konflikty viz. Pakystán/Indie a nedávno v Sýrii a ted Irán na urovni diplomacie...nenechat je spát a stále bušit na vrata
    Stalin řešil totální válku, kdy byli napadeni Hitlerem ...jiná situace a hlavně v celé evropě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!