Monsanto zničilo med: Včelaři musí zlikvidovat roční snůšku medu

MuellverbrennungMed bavorských včelařů se kontaminoval pylem z kukuřice od firmy Monsanto. Med, bez sebemenší viny včelařů, neobdržel povolení jako potravina. Dokonce i darování medu je pro včelaře trestné. Německý Spolkový správní soud nyní rozhodl: Včelstva musí mít od polí společnosti Monsanto velký odstup. Skupina německých včelařů se již šest let brání proti znečištění jejich medu, které způsobila společnost Monsanto. Obrátili se tedy na soud, protože požadovali účinná ochranná opatření, před pěstováním geneticky modifikované kukuřice MON810. Chtěli tak zabránit znečištění medu pylem z této kukuřice. Ale Spolkový správní soud v Lipsku nyní včelařům tuto revizi odmítl.

Bavorský Státní ústav pro zemědělství v letech 2005 až 2008 na zkušebním poli pěstoval geneticky modifikovanou kukuřici od firmy Monsanto. Včelí úly žalobců, byly ve vzdálenosti v rozmezí jednoho až tří kilometrů, od zkušební pěstební plochy. Ačkoli včelař Karl-Heinz Bablok všechny úly z místa okamžitě odstranil, v jeho medu byla nalezena geneticky modifikovaná DNA.

Včelař Karl-Heinz Bablok dal věc k soudu a někteří jeho kolegové se k němu připojili. Zažalovali stát Bavorsko. U soudu se potvrdilo, že med je pylem z Monsanta ,,podstatně narušený.“ Med tak ztratil povolení pro potraviny, bez sebemenší viny včelaře. Med se nedá prodávat a nemůže se ani darovat. Stát Bavorsko se dovolal, až nakonec včelaře odsoudil Evropský soud.

V aktuálním právním sporu chtěli včelaři prosadit ochranu před pěstováním geneticky modifikovaných plodin. V této věci následovalo zamítnutí ze strany Spolkového správního soudu v Lipsku.

V odůvodnění Spolkového správního soudu se uvádí, že větší vzdálenost mezi úly a experimentální plochou se nemusí dodržovat. Také další preventivní opatření nejsou nutná, řekl soud.

Nemělo by se předpokládat, že geneticky modifikovaná kukuřice se bude znovu pěstovat na stejném místě. Očekává se, že kukuřice od Monsanta se do oběhu vrátí teprve tehdy, pokud se povolení pro potraviny bude vztahovat i na pyl, řekl soud.

,,Rozhodnutí je pro nás velké zklamání,“ říká Thomas Radetzki pro Deutschen Wirtschafts Nachrichten (Německé hospodářské zprávy). Soud propásl jedinečnou příležitost zaujmout stanovisko,“ řekl zástupce Společnosti na ochranu včel (Bündnisses für den Schutz der Bienen), která žalobu včelařů financovala.

,,Musíte si představit, že celá letošní snůška medu musí být zničena. Včelař Karl-Heinz Bablok udělal všechna bezpečnostní opatření. Když se dozvěděl o pěstování GMO kukuřice na poli, dal všechny své včely dostatečně daleko. Když to udělal, bylo již příliš pozdě a nějaký GMO pyl se dostal do medu“ řekl Radetzki.

Včely v průměru nelétají dál než tři kilometry, aby si obstaraly potravu a opylovaly květiny. Pokud se přemění jen dvě procenta bavorských polí s kukuřicí na pěstování geneticky modifikovaných odrůd, včely tak v Bavorsku nemají žádné místo, kde by nepřišly do styku GMO pylem, vypočítal Radetzki.

Nicméně, šestiletý proces u soudních instancí byl také úspěšný. ,,S rozhodnutím Evropského soudu, jsme dosáhli toho, co jsme chtěli: Nulová tolerance ohledně geneticky modifikovaných rostlin“.

Včelaři to nevzdají v žádném případě. ,,Nyní čekáme na písemné podání právníků. Půjdeme před Spolkový ústavní soud. Ve finále jde totiž také o poškození našeho majetku“, řekl Radetzki.

Včelaři alternativně mohou svým včelám vysvětlit, že jsou nyní domácími zvířaty a nesmí létat přes plot.

Dříve existovalo přirozené právo.

Dnes příroda ztratila jakékoli právo.

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/10/31/monsanto-zerstoert-honig-imker-muessen-jahres-ernte-vernichten/

Související: http://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/geneticky-modifikovane-potraviny-a/med-s-pylem-gm-plodin-je-gm-produkt.html
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!