Monsanto zničilo med: Včelaři musí zlikvidovat roční snůšku medu

MuellverbrennungMed bavorských včelařů se kontaminoval pylem z kukuřice od firmy Monsanto. Med, bez sebemenší viny včelařů, neobdržel povolení jako potravina. Dokonce i darování medu je pro včelaře trestné. Německý Spolkový správní soud nyní rozhodl: Včelstva musí mít od polí společnosti Monsanto velký odstup. Skupina německých včelařů se již šest let brání proti znečištění jejich medu, které způsobila společnost Monsanto. Obrátili se tedy na soud, protože požadovali účinná ochranná opatření, před pěstováním geneticky modifikované kukuřice MON810. Chtěli tak zabránit znečištění medu pylem z této kukuřice. Ale Spolkový správní soud v Lipsku nyní včelařům tuto revizi odmítl.

Bavorský Státní ústav pro zemědělství v letech 2005 až 2008 na zkušebním poli pěstoval geneticky modifikovanou kukuřici od firmy Monsanto. Včelí úly žalobců, byly ve vzdálenosti v rozmezí jednoho až tří kilometrů, od zkušební pěstební plochy. Ačkoli včelař Karl-Heinz Bablok všechny úly z místa okamžitě odstranil, v jeho medu byla nalezena geneticky modifikovaná DNA.

Včelař Karl-Heinz Bablok dal věc k soudu a někteří jeho kolegové se k němu připojili. Zažalovali stát Bavorsko. U soudu se potvrdilo, že med je pylem z Monsanta ,,podstatně narušený.“ Med tak ztratil povolení pro potraviny, bez sebemenší viny včelaře. Med se nedá prodávat a nemůže se ani darovat. Stát Bavorsko se dovolal, až nakonec včelaře odsoudil Evropský soud.

V aktuálním právním sporu chtěli včelaři prosadit ochranu před pěstováním geneticky modifikovaných plodin. V této věci následovalo zamítnutí ze strany Spolkového správního soudu v Lipsku.

V odůvodnění Spolkového správního soudu se uvádí, že větší vzdálenost mezi úly a experimentální plochou se nemusí dodržovat. Také další preventivní opatření nejsou nutná, řekl soud.

Nemělo by se předpokládat, že geneticky modifikovaná kukuřice se bude znovu pěstovat na stejném místě. Očekává se, že kukuřice od Monsanta se do oběhu vrátí teprve tehdy, pokud se povolení pro potraviny bude vztahovat i na pyl, řekl soud.

,,Rozhodnutí je pro nás velké zklamání,“ říká Thomas Radetzki pro Deutschen Wirtschafts Nachrichten (Německé hospodářské zprávy). Soud propásl jedinečnou příležitost zaujmout stanovisko,“ řekl zástupce Společnosti na ochranu včel (Bündnisses für den Schutz der Bienen), která žalobu včelařů financovala.

,,Musíte si představit, že celá letošní snůška medu musí být zničena. Včelař Karl-Heinz Bablok udělal všechna bezpečnostní opatření. Když se dozvěděl o pěstování GMO kukuřice na poli, dal všechny své včely dostatečně daleko. Když to udělal, bylo již příliš pozdě a nějaký GMO pyl se dostal do medu“ řekl Radetzki.

Včely v průměru nelétají dál než tři kilometry, aby si obstaraly potravu a opylovaly květiny. Pokud se přemění jen dvě procenta bavorských polí s kukuřicí na pěstování geneticky modifikovaných odrůd, včely tak v Bavorsku nemají žádné místo, kde by nepřišly do styku GMO pylem, vypočítal Radetzki.

Nicméně, šestiletý proces u soudních instancí byl také úspěšný. ,,S rozhodnutím Evropského soudu, jsme dosáhli toho, co jsme chtěli: Nulová tolerance ohledně geneticky modifikovaných rostlin“.

Včelaři to nevzdají v žádném případě. ,,Nyní čekáme na písemné podání právníků. Půjdeme před Spolkový ústavní soud. Ve finále jde totiž také o poškození našeho majetku“, řekl Radetzki.

Včelaři alternativně mohou svým včelám vysvětlit, že jsou nyní domácími zvířaty a nesmí létat přes plot.

Dříve existovalo přirozené právo.

Dnes příroda ztratila jakékoli právo.

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/10/31/monsanto-zerstoert-honig-imker-muessen-jahres-ernte-vernichten/

Související: http://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/geneticky-modifikovane-potraviny-a/med-s-pylem-gm-plodin-je-gm-produkt.html
16 Komentářů k Monsanto zničilo med: Včelaři musí zlikvidovat roční snůšku medu

 1. Michal napsal:

  Svět podle společnosti Monsanto
  Le Monde selon Monsanto
  http://www.mustwatchtv.cz/2-zivotni-prostredi/19-svet-podle-spolecnosti-monsanto/
  ZEMĚ: Francie / Kanada / Německo
  ROK: 2008
  DÉLKA: 108 minut
  REŽIE: Marie-Monique Robin
  JAZYK: slovenština
  TITULKY: ne
  Znepokojivý dokument o praktikách nadnárodnej spoločnosti Monsanto a jej aktuálnych krokoch na poli biotechnológie a kontroly potravín. Už od jej založenia v roku 1901 sa rozvoj a bohatstvo spoločnosti Monsanto spájajú s výrobou a predajom mnohých chemických produktov, ktoré boli neskôr zakázané. V každom z týchto prípadov sa neskôr ukázalo, že spoločnosť klamala, zatajovala dôležité skutočnosti, alebo si jednoducho zaplatila štúdie, ktoré mali dokázať neškodnosť a zdravotnú nezávadnosť jej produktov. Na základe viacerých súdnych rozhodnutí musela spoločnosť platiť nemalé sumy, nijako to však nezastavilo jej víťazné ťaženie celým svetom. Dnes je spoločnosť Monsanto svetovým lídrom v produkcii geneticky modifikovaných potravín a s nimi spojeného herbicídu Roundup.

  Film online zde:
  http://www.mustwatchtv.cz/2-zivotni-prostredi/19-svet-podle-spolecnosti-monsanto/

 2. Paul Durham napsal:

  Existuje jen právo silnějšího. Dále to nehodlám rozvíjet, mohl bych se dopustit trestného činu. Ale je třeba si tuto základní premisu euroatlantické "vyspělé" existence uvědomit do důsledků.

 3. Marko napsal:

  Naše zem se mění v čiré zlo, které vítězí nad rozumem. Vemte si třeba situaci...jste zemědělec a chcete pěstovat kukuřici ale pokud osejete svá pole a soused i ve vzdálenosti 3km má zasazenou GMO kukuřici, jste v prdeli a máte ji také. V USA jsou dost kuriózní případy, kdy Monsato žaluje jednotlivé farmáře, že neoprávněně používají jejich sadbu, přitom k tomu přišli od svých sousedů skrz opylení. Bojkotujme výrobky Monsato, hlavně jejich raundup a další výrobky jejich produkce!

  • ANALfabet napsal:

   Njn a to rakusania mozno nahodou spravili testy.lebo si ich mozno ti sukromnici dokazali zaplatit.na slovensku a v cechach mame myslim uz otravenych viac vzoriek,ak nie vsetky.zaslo to uz pridaleko.spali sme zatial..hrvoza!

  • weissbach napsal:

   Proto je třeba o tom mluvit mluvit mluvit a na základě informací se důsledně bránit. Jinak jim dáme naše hlavy na stříbrném podnose a ještě se přitom budeme omlouvat. Přestat ohýbat hřbet a vstávat. Každý den udělat alespoň něco proti tomu svinstvu co se na nás valí ze všech stran. Zvítězí kdo vytrvá!

  • Jaris napsal:

   Udelam, co bude v me moci.

 4. Zdeno napsal:

  Někde na ameriském webu jsem četl, že nějaký vědec se pokoušel najít v Mexiku daleko v horách nemodifikovanou kukuřici - leč marně. Podle tam uvedeného se pyl kukuřice může přenést větrem až na vzdálenost 500 km. Takže stačí v Evopě sem tam nabídnout zěmědělcům (státům) zdarma osivo na vyzkoušení a už má MONSANTO pokrytou celou EU. A může pak všechny žalovat, že používají JEHO patentované výrobky! Takže bychom neměli být v klidu. Připrauje se GMO cukrovka, brambory, obilí.
  A až odrůdy "Frankenstein" zničí to co je přírodní nebude cesty zpět.

  • Paul Durham napsal:

   Pyl kolego lze najít ve stratosféře a taktéž ve vesmíru v dráze planety Země dokud ho neodvane sluneční vítr . Regionalita je pouze obřezaná lež.

 5. mino napsal:

  ..asi najvyssi cas si zaregistrovat znacky produktov na Bio GMO :(

 6. Tetka Bielická Cigereje napsal:

  zlatí Rusi aj so svojimi vojskami v r 1968 - ochránili nás pred takýmito svinstvami aspoň na cca 20 rokov. Jebnutému kokotovi Kocábovi za ich vyhnanie z našej vlasti by som všetok ten med naliala do jeho nevymáchanej hnusnej papule.

 7. Balvín Sokrates napsal:

  Med z geneticky modifikovaných plodin vyvolá další impotenci u mužské populace. Feministky si budou délat s détmi, co se jim zlíbí - mrzačit je. Do impotentní Evropy Podsvétí USA vyžene další islámce. Prodají jim zbraně aby EU vystříleli.

  To je plán, který USA v EU realizují už desítky let...

  To učí a dokazuje vědec a učitel Ing. L. Balvín - novodobý moderní Sokrates.

  • Jan Jinsky napsal:

   A čím ten med vyvolává impotenci? Med z geneticky modifikovaných plodin bude k nerozeznání od normálního medu.
   Spíš bych se bál kontaminací Round Upem a dalšími svinstvy, kterými se GMO práškují.

   • Robo napsal:

    Do GMO sa práve dá primiešať všeličo, i gén na impotenciu.
    Tebe je to ale evidentne zbytočné vysvetľovať.

 8. Jiri napsal:

  A nejhorsi na tom je, ze onen med diky GMO obsahuje Dihydrogen monoxid, latku, ktera rozlepta i ocel a clovek vystaven jeji 100% koncentraci zahyne prumerne behem 3 minut! To se nezverejnuje!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!