Je to oficiální: Čína potvrzuje, že začala s likvidací US vládních dluhopisů, varuje Washington

China-Yuan-US-Dollar-54969V úterý večer jsme se ptali, co by se stalo, kdyby se vynořující trhy přidaly k Číně se zahazováním US pokladničních poukázek. Už měsíce jsme dokumentovali, jak PBoC likviduje své ohromné zásoby US vládních dluhopisů. Např. v červenci jsme si všimli, že Čína se přes Belgii zbavila rekordních 143 miliard $ v US pokladničních poukázkách během tří měsíců, z čehož Goldman náhle ztratil řeč.

Sledovali jsme to všechno až do tohoto týdne s postřehem, že díky nového režimu směnných kurzů (který by měl teoreticky mimochodem vyžadovat více intervencí), Čína nejspíš někam na objednávku během pouhých posledních dvou týdnů prodala 100 miliard $ US vládních dluhopisů v otevřených opcích na kurz, aby stabilizovala yuan. Prostě řečeno, Čína jako součást devalvace a následného pokusu udržet řečenou devalvaci na uzdě uklízí od pokladničních poukázek v epických proporcích.

Ale i když byla pro čtenáře Zero Hedge kočka už venku z pytle a i když v tomto mixu barvitých metafor džin unikal pro Čínu z lahve od poloviny srpna, díky neustálému odmítání nechat yuan plout a nechat být, tak bude muset pokračovat rozprodej US dluhů po stamiliardách, kdy světu převážně jen pomalu dochází, co čínské intervence na měnových trzích opravdu do středu znamenaly, když tu se staly dvě věci: I) Bloomberg s odkazem na tabuli fixních příjmů v New Yorku uvedl, že „podstatný prodejní tlak“ dlouhodobě působící na US dluhopisy vyvěrá od někoho na „Dálném východě“, a II) Bill Gross se v tweetu zeptal, zda náhodou Čína nerozprodává pokladniční poukázky.

Ve čtvrtek jsme s jistotou dostali potvrzení toho, co jsme už měsíce podrobně sledovali. Zde je to od Bloomberg:

Čína tento měsíc podle lidí obeznámených s touto záležitostí zkrátila své držby US pokladničních poukázek následně po šokové devalvaci přede dvěma týdny.

Kanály pro takové transakce tvoří jak přímé prodeje Číny, tak přes agenty v Belgii a ve Švýcarsku, řekl jeden člověk, který se odmítl identifikovat, jelikož tato informace není veřejná. Čína o těchto prodejích komunikovala s US úřady, řekla další osoba. Neodhalili rozsah tohoto výprodeje.

Poslední dostupná data o Pokladničních poukázkách a odhady stratégů naznačují, že Čína kontroluje 1,48 bilionu $ US vládního dluhu, uvádí data kompilovaná Bloomberg. Do toho patří asi 200 miliard $ držených přes Belgii, o nichž Nomura Holdings Inc. říká, že jsou schraňovány v čínských svěřeneckých účtech.

Obrázek – čínské držby US dluhopisů v letech 1996-2014

ChinaUSTHoldings

PBOC za poslední dva týdny prodala nejméně 106 miliard $ rezervních aktiv včetně pokladničních poukázek, tvrdí odhady ze Societe Generale SA. Toto číslo je založeno na bankovních kalkulacích, kolik likvidity bude doplněno do čínského finančního systému přes čtvrteční snížení úrokových sazeb a požadavků na povinné krytí rezervami u půjčovatelů. Předpoklad je, že centrální banka má v úmyslu doplnit fondy, které vyčerpala, když nakupovala yuany, aby stabilizovala měnu.

Takže teď byl na to, co už nejméně šest měsíců nápadně prosvítá, bylo přidáno oficiální mainstreamové razítko na faktech založeného potvrzení, takže byla rozsvícena zelená pro ohromné spekulace nad tím, co to přesně znamená pro US monetární politiku. Tady je zase Bloomberg:

To, že Čína rozprodává Pokladniční „není překvapením, ale dost možná něčím, co lidé ještě plně neocenili,“ řekl Owen Callan, v Dublinu sídlící stratég fixních příjmů u Cantor Fitzgerald LP. „Trochu by to změnilo náhled na Pokladniční, kdyby se to začalo oceňovat správně v dost podstatných likvidacích jejich rezerv během asi tak dalších šesti měsíců, jelikož mohou zvládat yuan na jakékoliv úrovni, kterou si zamanou.“

„Prodejem Pokladničních kvůli obraně renminbi brání, aby požadované výnosy z Pokladničních padaly níže, i přes fakt, že jsme zažili prudký propad akciového trhu,“ řekl ve středu Bloomberg Television David Woo, šéf výzkumu globálních úroků a měn u Bank of America Corp. „Čína přesměrovala dopad na globální trhy přes US sazby.“

Jak jsme to diskutovali ve středu večer, my díky revizi rozsáhlé akademické literatury provedené Cit máme představu o tom, co znamená zahraniční měnová likvidace rezerv pro US dluhopisy (UST). „Za předpokladu, že vynořující se trh a rozvojové země, které drží 5491 miliard $, sníží během jednoho roku držbu o 10% – tj. v objemu 3.07% US HDP, tak to znamená vzestup sazeb požadovaných výnosů na 10 leté Pokladniční dluhopisy o mamutích 108bp,“ uvedla Citi ve zprávě datované z počátku tohoto týdne.

Jinými slovy, každých 500 miliard $ likvidovaných čínskými měnovými rezervami, přinese zvýšený tlak na 10Y v hodnotě 108bps. Mějte na paměti, že díky hrozbě nadcházejícího vzestupu sazeb Fedu a dalších faktorů včetně propadu cen komodit a idiosynkratického politického rizika jsou měny vynořujících se trhů ve volném pádu, což znamená, že to není jen Čína, kdo provádí proces likvidace aktiv v US dolarech.

20150826_EMFX_0

Jasným závěrem je, že existuje podstatně rostoucí tlak narůstající na vzestup požadovaných výnosů z US dluhopisů, a že to je pro Fed rozhodně nežádoucí situace, v jaké se ocitne v září. Ve středu jsme shrnuli situaci následovně: „Jedním z katalyzátorů odtoků vynořujících se trhů je nadcházející vzestup sazeb Fedu, když to dáme dohromady s výše uvedeným, znamená to, že když FOMC zvedne sazby, tak budou téměř určitě akcelerovat tlak na vynořující se trhy, co spustí další čerpání měnových rezerv (tj. zbavování se US dluhopisů), což povede k podstatnému tlaku na požadované výnosy a povede to k okamžitému obratu politiky a snad i k tisku peněz QE4.“

No, teď už čínské šílenství likvidace US dluhopisů dosáhlo tempa, které už nejde smést pod koberec nebo shazovat jako nepodstatné, a teď když Bill Dudley oficiálně otevřel dveře k „dodatečnému kvantitativnímu ulehčování (tisku peněz),“ tak to vypadá, že jediným způsobem, jak zabránit Číně a vynořujícím se trhům v té likvidaci, jak ji formulovala Citi, je „zadusit US trh s bydlením,“ a vyvinout nějakou sílu přes kanál přenosu US dluhopisů, tím bude pro FOMC pustit se do tisku peněz QE4.

Poznámka pro české čtenáře: Výše požadovaných výnosů z 10 letých vládních dluhopisů (US 10Y Yield) je v US nejdůležitější ekonomický ukazatel, podle kterého se řídí vše ostatní. Jeho vzestup znamená pokles ekonomického růstu, pokles investic, vzestup všech úroků a nedostupnost úvěrů atp.

Submitted by Tyler Durden on 08/27/2015 14:27 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-08-27/its-official-china-confirms-it-has-begun-liquidating-treasuries-warns-washington
44 Komentářů k Je to oficiální: Čína potvrzuje, že začala s likvidací US vládních dluhopisů, varuje Washington

 1. Paul Durham napsal:

  Jinými slovy stát usa si na svůj provoz bude půjčovat za stále vyšší úroky. Obranu chtějí vést přes úvěrovou linku fedu ( QE4 ) , což ovšem zrychlí inflaci v $ . Takže běžný jyrka paroupek z czechbabwe si v roce 2016 za svou korunovou mzdu zakoupí ještě menší část zahraniční dovolené než letos. Collateral damage globální finanční války.

 2. Adolf Balík napsal:

  Jestli se pokusili vyvolat pokles akcií uměle, jak někteří naznačují, tak jim to pěkně bouchlo do ksichtu. Když začnou zlobit akcie, utíkají investoři od akcií ke státním dluhopisům. Jestli tedy zkusili trochu napíchnout akciovou bublinu a pro jistotu více v Číně, aby jejich akcie tak moc nepadaly, a mysleli si, že tím pomohou svým dluhopisům, tak se ošklivě přepočetli, protože vynořující se trhy začaly na ty potíže reagovat vrhnutím státních dluhopisů hromadně na trh, a tak naopak zvyšují náklady státních dluhů a v návaznosti na to všech úvěrů a požadovaných výnosových měr pro kapitálové investice. To je navíc k výprodeji těch státních dluhopisů ropáky, kteří při propadu cen ropy (ale děje se to i s jinými komoditami) vrhají úspory v těch státních dluhopisech hromadně na trh, aby jim to vynahradilo příjmy z ropy.

  Vypadá to jako by se plnila ta Armstrongova předpověď, co tu byla před pár dny.

  • vendel napsal:

   AB,ty si asi myslíš.že Číňané a Rusové jsou asi padlí na hlavičky a neví co dělají!
   Vyrvat se židáckého finančního otroctví něco stojí-buď klasická válka a životy,nebo jiná válka a peníze!To druhé opravdu stojí za to!

   • aaa napsal:

    Proc se s nim bavis jak s nejakym nedoukem? Proste co na neho stekas jak primitiv?

   • Adolf Balík napsal:

    Čína s Ruskem mají v úmyslu v dlouhodobé perspektivě dolar vytěsnit z pozice globální rezervní měny a nahradit současný finanční systém jiným, který jim bude více vyhovovat. Jsou však držiteli ohromných objemů dolarových aktiv, což z nich dělá něco na způsob „akcionářů dolaru“. Když dolar poškodí příliš rychle, přijdou o značnou část vlastních investic. Když poškodí současný finanční systém dříve, než vznikne v jejich režii alternativa, budou i oni postiženi z toho vzniklými potížemi. Proto nepostupují rychleji, než je určité optimální tempo, které znamená spíše erozi dolaru než jeho zlomení.

    Tato situace je nutí dosavadní tempo zrychlit a zkázu dolaru uspíšit rychleji, než by se jim líbilo.

    • rafael napsal:

     kdyz se cina zbavil dolaru, komu zustane v rukach horky brambor ? idealni by bylo kdyby to byla amerika, ktera uz dlouho zila na ukor jinych, ale mam pocit, ze to cele ostane v rukou nekoho tretiho a amerika se bude chechtat, protoze cina jim timhle krokem smaze celej dluh. Myslim, ze by bylo omnoho lepsi kdyby se nejako dalo udelat aby se dolar udrzel hodne vysoko, ale nikdo by uz nekupoval nove dolary od Ameriky ktere muze Amerika natlacit kolik chce, a medzi investori by kolovaly by jen ty stare dolary. Tim by Ameriku odrizli od dolaru.

   • Paul Durham napsal:

    Ale kolego, každou horkou válku předcházela válka finanční nebo obchodní, i když se o tom třeba v novinách pro lidské zdroje zrovna nepsalo.

  • Lubo napsal:

   trhy už dávno nemajú trhovú logiku, sú nástrojom geopolitiky

 3. gandalf napsal:

  Lze se na to dívat i z druhé strany a sice, že Čína prodává vládní dluhopisy USA, aby podepřela hotovostí vlastní rozkolísaný finanční trh. Anebo platí obojí. Podepřou vlastní hospodářství a možná si trochu dloubnou do dolaru /dluhopisy prodávají po kunzultacích s USA a tam jsou tedy na to připraveni a souhlasí/. Jestliže dluhopisy prodávají za dolary /asi ano/, tak v podstatě o nic nejde, jen FED odplombuje sklady s potištěným papírem a udělá z něho peníze. Krátkodobě to trochu asi škubne s cenou dluhopisů, ale ekonomikou USA ne. Jenom čas nám ukáže, kde je pravda /nebo se to nikdy nedozvíme/.

  • Adolf Balík napsal:

   Cena vládních dluhopisů je nejdůležitějším ukazatelem, který určuje náklady veškerého kapitálu. Od ní jsou odvozeny všechny komerční úrokové míry a všechny překážkové sazby výnosnosti investic. Vzestup této míry o procento znamená nejméně o procento vzrostlé náklady všech úvěrů a všech požadovaných výnosů z investic a pokles objemu investic spíše o více procent s veškerými dopady na hospodářský růst. Je to to nejdůležitější ekonomické číslo ze všech. Taková ta čísla jako růst HDP jsou od něj odvozena.

   • Kolemjdoucí napsal:

    To se pleteš Balíku. Komerční úrokové míry jsou odvozeny od politky Centrální národní banky, která s nimi pracuje v rámci boje proti inflaci a reguluje množství hotovosti v ekonomice. Ne nějaké dluhopisy. Míru investic rozhodně neovliv’nují dluhopisy to je další ptákovina.

    Pokud si autorem překladu tohoto článku, zůstaň raději u holého překladu bez svých vlastních příspěvků.

    • Adolf Balík napsal:

     Úrokové sazby centrální banky pro refinanční trh jsou jedním z hlavních nástrojů nástrojem, kterým centrální banka reguluje náklady kapitálu, ty ale nejsou jediným faktorem, který s těmito náklady hýbe. Všechny faktory např. rating země a další faktory, které vytváří rizikové ocenění, se promítnou právě do ceny tzv. „bezrizikových“ aktiv čili státních dluhopisů. Všechny další náklady se pak přepočítávají od státních dluhopisů připočítání rizikových faktorů. Proto se to nazývá nejdůležitější číslo. Jeden z mnoha článků, který si toho všímá, je např. zde.
     http://www.silverdoctors.com/the-most-important-number-in-the-entire-u-s-economy/
     Ale články o tomto nejdůležitějším čísle najdeš např. i na Zero Hedge, ze kterého je tento článek.
     Právě proto je tak důležitý ten rating, neboť to je jeden z faktorů, který hýbe s cenami státních dluhopisů a následně pak všeho ostatního třebas i více než sazby centrální banky. Kdyby měla Ukrajina nižší sazby centrální banky než Evropská centrální banka, stejně nebude mít nižší náklady kapitálu a nejvíce se to pozná na požadovaných výnosech z jejich státních dluhopisů.
     Pokud by tě zajímaly metody, jak se provádí další volby např. překážkových sazeb investic odvozovaných od „bezrizikových“ aktiv – státních dluhopisů, podívej se třeba na stránky Damodaran. Je to asi nejznámější web pro metodiky výpočtů nákladů kapitálu a oceňování podniků.
     http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/

     • Kolemjdoucí napsal:

      Zpět k meritu věci. Adolfe, k čemu slouží primárně dluhopisy? K financování státu. Buď můžu peníze natisknout nebo jim dát legitimně vzniknout přes státní dluhopis, který si koupí třeba Čína. Nebudu se s tebou přít co a na kolik ovlivňuje úrokovou míru či inflaci, to si nastuduj v učebnici ekonomie pro střední školy, budeme se bavit o tématu článku.

      Pokudu číňani prodávají americké dluhopisy dojde pouze k tomu, že zahlcený trh srazí jejich cenu dolů a USA nebudou moci dočasně efektivně vyrábět peníze onou legitimní cestou a tak je budou prostě tisknout. Žádný kolaps ani krach se nekoná.

      K zbývajícím ekonomickým pojmům, které sem pleteš. Rating zemím dávají agentury a banky sídlící v USA a napojené na FED, odtud čekáš nějakou objektivní kritiku US ekonomiky? Tzv. překážková sazba investic je nicotná veličina, která nemá v ekonomice zásadní význam.

      A vůbec. ONI vlastní, řídili a vymysleli všechny druhy trhů a tržních mechanismů. Opravdu čekáš, že by připustili zhroucení na tomto válečném poli?

    • Adolf Balík napsal:

     Moje odpověď zůstala viset zatím v cenzuře admina, protože jsou tam webové odkazy.

  • cert napsal:

   Svatá prostoto. Vy si opravdu myslíte, že si čínští politikové volají do Washingtonu pro povolení? :-)))

 4. Jan Jinsky napsal:

  Ta mamutí změna 108bp je vzrůst úroků o jedno procento. Je to významné, ale není to konec světa. A Čína, jak píše Gandalf, to možná prodává s cílem zdražit Americe peníze, ale současně potřebuje i dolary.

  Co je úsměvné je, že v koláži je použit jako bojovník proti dolaru medvídek z Kung fu Panda, což je americký film :)

  • Adolf Balík napsal:

   1% vzestupu nákladů kapitálu bude mít v určitém násobku větší dopad na hospodářský růst. Letošní růst HDP měli v 1. kvartálu odpovídají 0,7% ročně, ve 2. kvartálu 3,7%, čímž začali jásat, že konečně překonali krizi a jsou za vodou. Vyroste-li o 1% sazba požadovaných výnosů z vládních dluhopisů, jsou zas v míře růstu, která znamená reálné chudnutí Ameriky.

   • Jan Jinsky napsal:

    Souhlas, ale není to drama. S předpověďmi konce dolaru jako rezervní měny bych ještě počkal.

    • Adolf Balík napsal:

     Extrémní optimisté mezi čekateli na konec dominance dolaru ho vidí do roku 2020. Těch je i mezi čekateli málo. Většinou to vidí jako proces trvající spíše desítky let. Není to: „Dávám dolaru rok, nanejvýš dva.“

    • Paul Durham napsal:

     Ne není to drama , jen letošní zdražení „dovolené“ bylo cca 15%, příští rok to bude minimálně totéž. To není drama vůbec , já peníze seru, takže jsem v poho.

   • gandalf napsal:

    Já bych jen skromě podotkl, že dosažení těch 3.7% není zřejmě výrazem faktického růstu ekonomiky /na základě výroby/, ale je tlačeno naléváním uvolňovaných peněz do akciových trhů, tedy vytváření bublin a pozitivního očekávání.

    • Justass napsal:

     gandalf:
     to nemusíte podotýkat skromně. Ono to tak je. Držet HDP naléváním peněz do ekonomiky nemá nic společného s reálným růstem na základě tvorby skutečných hodnot. A USA už to dělají léta. Od roku 2008 dokonce masivně.
     Adolf Balík: to máte pravdu. Jen myslím, že jeden, max. dva roky je málo. Já bych to viděl 2018-2020. I když na druhou stranu v dnešní turbulentní době – kdo ví.

 5. Petr napsal:

  Uz to tak neprozivejte. Co z toho plyne pro obcany CR? Anebo to byla zas jen spousta kecu, na které se zítra zapomene a furt dokola, hromady hodin ztracených s tímhle. Halabala zprávy, žádný konzistentní postup.

  • Adolf Balík napsal:

   Aspoň trochu to zbrzdí hospodářský růst i nám a bude-li to pokračovat, může být svět zase v situaci jako v letech 2008-2009 či v horší.

 6. Justass napsal:

  „Co z toho plyne pro obcany CR? “ Třeba to, že už počátkem tohoto týdne se u nás státní dluhopisy prodávaly poprvé se záporným výnosem. Pokud jsi je někdy s důvěrou v tento systém nakoupil tak nevyděláš, anbrž proděláš.

 7. Kolemjdoucí napsal:

  Dokud se nezačnou zbavovat dolaru jako rezervní měny, nic to neznamená. Toto jsou jen bezvýznamné korekce vlastní ekonomiky…

  • Justass napsal:

   A proto to asi tak ty Američany nadzvedává, páč to pro ně nic neznamená-že. :-)

  • Robo napsal:

   Číňania si vzali dva dni voľno (ten mejnstrimovy lokles čínskej ekonomiky) a svetové akciové trhy sa z toho klatia – vysvetlenie v mejnstrime, keď to zjednoduším.

   Proste kokoti čumia, jak tie teľatá.. A tí najväčší nie, dlho to čakajú/dlho vopred to vedeli. Majú to márne.

 8. Jarek* napsal:

  Výše psané komentáře mě vcelku pobavily, každý svým způsobem jinak. Nikdo z výše diskutujících si neuvědomuje to „ticho“ před bouří, která nastane velmi brzy. To, co se chystá v rámci Ruska, Iránu, Číny a dalších bude pro některé nepříjemná sprcha. Suroviny se budou obchodovat v národních měnách, prostě jen taková hloupost. Co to bude znamenat je asi zbytečné Vám říkat. Některým z Vás to asi nic neříká, Nechápete důsledky tohoto hraničního posunu na jinou kvalitu a melete si ty svoje hlouposti o nesmyslných úrokových mírách. Z dolaru se stane přes noc zelený toaletní papír, to se stane a bude to moc brzo. Nebojte se, že to bude trvat roky. To bude takový fofr, že se z toho lidé nebudou stíhat ani věšet.

 9. pavel napsal:

  Dulezity je ze ztracej prachy ty bohaty zmrdi v usa i v evrope.

 10. Definitiva napsal:

  Ďakujem diskutujúcim, že Jinskému venovali toľko pozornosti, koľko si zaslúži.

  • Jan Jinsky napsal:

   Píšeš, ať na mně nereagují a přitom, jak uvidíš někde můj komentář, tak po tom jdeš jak slepice po flusu :D
   To bude těma chemtrails…

 11. Cico Ciciak napsal:

  Mohol by to niekto preložiť do sedliackeho jazyka, prípadne napísať nejaký stručný základný kurz do burzovných špekulácii? Vďaka

 12. Monika Ikema napsal:

  Upozorneni pro obcany zijici v cizine — pitnou vodu- batterie -trvale potraviny- plynove varice-lampy-svicky a vetsi hotovost penez mit doma neco se urcite stane 28. 9. Ziji v Japonsku narozena ve Svycarsku ale stejny dopis dostala I moje znama z Anglie I z Holandska!!!! Takze neco se dit bude !!!

  • Cico Ciciak napsal:

   A myslíš si, že ti tie potlačené papieriky budú k niečomu?!

   • Robo napsal:

    chvíľu asi ešte Áno, Cico. Ide o to, že sa nedostaneš k svojmu účtu.
    Ak máš ale na účte väčšie milióny, tak Ti asi naozaj budú nanič..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!