Dokumenty: Britská vláda špehovala webové aktivity VŠECH a zaměřovala se na posluchače internetových rádií

illustration-feature-heroGCHQ tuto operaci nazývala ‚Karmická policie‘, protože to byli fanoušci rockové skupiny Radiohead; tato mamutí operace byla větší, než cokoliv, co dělala NSA. Špehové od GCHQ, britského ekvivalentu NSA, špehovali „veškerou viditelnou“ aktivitu uživatelů Internetu a tuto operaci nazývali podle písně od kapely Radiohead ‚Karmická policie‘. Nová odhalení pochází z dokumentů poskytnutých žurnalistům z The Intercept vynašečem Edwardem Snowdenem. Zpráva si všímá, že program, který těm šmírákům umožňoval monitorovat prakticky všechny složky internetové aktivity, běžel sedm let.

Zpráva uvádí:

Původ názvu tohoto dohledového systému se v dokumentu nediskutuje. Ale KARMICKÁ POLICIE je také jméno populární písně vydané v roce 1997 britskou kapelou nositelkou ceny Grammy Radiohead, což naznačuje, že ti špehové mohli být jejími fanoušky.

Verš opakující se celým tímto písňovým hitem obsahuje popěvek: „Toho se ti dostane, když do nás strkáš nos.“

Dokument odhaluje, jak je tento program ještě vlezlejší než cokoliv, o co se pokoušela NSA a co je veřejně známo. Sama GCHQ o tomto programu referovala jako o „největší světové“ operaci internetové těžby dat.

Dokument konstatuje, že cílem programu bylo korelovat „veškerá viditelná pasivní PŘIPOJENÍ k jakékoliv webové stránce, kterou navštívil, s následným poskytováním (a) profilu prohlížení Internetu u každého viditelného uživatele nebo (b) uživatelských profilů návštěvníků viditelných webových stránek na Internetu.“

Program GCHQ stahuje webová data z mezikontinentálních datových kabelů vycházejících na pevninu v Cornwallu. Tyto kabely poskytují britským špionům přístup až ke čtvrtině veškerého globálního provozu webu.

Tvrdívalo se, že program stahuje jen ‚metadata‘. Tato informace však obsahuje úplné záznamy o návštěvách viditelných webových stránek s uživatelskými jmény a hesly.

Vypadá to, že NULOVÝ právní dohled nad programem GCHQ znamená, že špehové se mohou šťourat v čemkoliv, v čem se jim zachce, aniž by to mělo nějaký právní dopad.

Původ tohoto programu byl nejspíš v operaci na sledování lidí poslouchajících internetová rádia. Špehové prováděli průzkum toho, jak by ‚radikálové‘ mohli „zneužívat“ k šíření svého poselství internetového rádia.

Zpráva o záchytech jako příklad uvádí to, jak se GCHQ konkrétně zaměřovala na jakoukoliv internetovou rozhlasovou stanici vysílající mluvené recitace z Koránu.

Špióni pak tohoto programu používali k hromadnému sběru informací o všech posluchačích radio-stanic, z nichž většina byly prostě hudebních stanice bez jakékoliv vazby na islám.

Dokumenty odhalují, že špehové používali sítě sledovacích cookies k prohrabávání Interentu a objevování dalších účtů patřících těmto posluchačům rádi na Skypu, Yahoo a Facebooku.

Tento specifický aspekt programu umožnil GCHQ, aby zaútočila na výrobce SIM karet Gamalto, což jim dalo přístup k telefonním datům až 2 miliard SIM karet.

Program Karmická policie se zaměřil na zaměstnance Gamalto a odhaloval jejich hesla a vládním špionům umožnil do toho podstrčit malware a urvat si hromadný přístup k šifrovacím klíčům Gemalto, čímž se vkradli k datům neuvedeného počtu uživatelů chytrých telefonů.

Dokumenty rovněž odhalují, že program byl nápomocný při umožnění „Operace socialista“, hackování do belgické telekomunikační společnosti Belgacom, což špehům poskytlo IP adresy lidí, na které se zaměřovali.

Podle dokumentu GCHQ program do roku 2009 uložil 1,1 bilionů sezení prohlížení internetu, o nichž se psalo jako „událostech“, do databáze nazývané „Černá díra“. Jen o rok později v roce 2010 se o tomto systému říká, že sbíral přes 30 miliard záznamů metadat internetového provozu denně. Další dokument GCHQ uvádí, že do roku 2012 byl objem až 50 miliard denně.

Dokumenty si všímají, že některé webové stránky byly konkrétně cílem kvůli skrytému sběru cookies včetně Facebooku, Microsoft Live, Amazon, YouTube, Reddit, WordPress, Yahoo, Google, YouPorn a zpravodajské stránky jako Reuters, CNN a BBC.

Proti záběru této operace vypadá východoněmecká Stasi jako banda amatérských ochotníků.

Místoředitel Privacy International Eric King na odhalení reagoval následujícím tweetem:

Nejlepší argument, pro soudní povolování, jaký jsem kdy viděl, pochází z vlastního interního dokumentu GCHQ. Vi zde: https://t.co/oDLjyinPKX pic.twitter.com/7MlJJlVK0x

 

V roce 2008 oznámila britská vláda svůj úmysl vytvořit ohromnou centrální databázi shromažďující údaje o každém odeslaném textu, poslaném e-mailu, provedeném telefonním hovoru a navštívené webové stránce kohokoliv v Británii. Načasování koreluje s program GCHQ Karmická policie.

Program, o kterém se tehdy mluvilo jako o „Programu modernizace záchytů“ byl zaměřen na to, aby špionážním šéfům u GCHQ umožnil účinně umisťovat „živý odposlech“ do každé elektronické komunikace v Británii jménem prevence terorismu.

Po následujícím pobouření nad tímto oznámením naznačila vláda, že tyto plány omezuje s tím, že ministryně vnitra Jacqui Smith tvrdila, že neexistuje „vůbec žádný plána na jediné centrální úložiště“ komunikačních dat.

Zatímco však byl tento „ústup zpět“ oslavován obhájci občanských svobod, tak byl plán „nahrazen“ novými zákony vyžadujícími od poskytovatelů, aby ukládali údaje o e-mailech a internetové telefonii jen pro 12 měsíců, se objevily nové podrobnosti naznačující, že vláda realizuje systém špehování velkým bratrem, který umožní jít mnohem dále, než byla původní veřejná prohlášení.

London Times vydal uniklé podrobnosti o tajném projektu masového dohledu nad internetem známém jako „Zvládání Internetu“ (MTI).

Tento systém v ceně stovek milionů veřejných peněz GCHQ realizovala s pomocí amerického obranného giganta Lockheed Martin a britské IT firmy Detica, která má úzké vazby na zpravodajské agentury.

Vyhlášeným cílem bylo dát každému uživateli internetu unikátní ID kód a skladovat veškerá data každého na jednom místě. Databáze „Černá díra“ zmiňovaná v nově uniklých dokumentech GCHQ vypadá, že má velice podobný koncept.

Tyto dokumenty odhalují velký skok vpřed pomocí postupných programů na realizaci už odhaleného špehování velkým bratrem v plném rozsahu konstruovaného k naprostému odstranění soukromí v globálním měřítku.

Steve Watson
Prisonplanet.com
September 25, 2015

Zdroj: http://www.prisonplanet.com/documents-british-government-spied-on-everyones-web-activity-targeted-internet-radio-listeners.html
2 Komentářů k Dokumenty: Britská vláda špehovala webové aktivity VŠECH a zaměřovala se na posluchače internetových rádií

 1. pozorovatel napsal:

  Nemecké programy na monitorovanie internetu

  Prednedávnom som narazil na takúto zmienku:

  „Silný zájem o chování svých občanů na internetu není fenoménem odehrávajícím se pouze v Americe. I v Evropě státy monitorují, co jejich občané na internetu dělají. Není asi žádným tajemstvím, že vládní orgány a tajné služby mají přímý přístup k toku dat poskytovatelů internetových služeb (ISP) – u nás největší aktivity v tomto směru patrně vyvíjí BIS.

  Vzhledem k chaosu v českých zákonech a pravomocech jednotlivých organizací starajících se o internet si ale obrázek o tom, jakým směrem se situace vyvíjí, můžete udělat i ze stavu u našich západních sousedů.

  V Německu například znění vyhlášky o monitorování telekomunikacemi výslovně brání poskytovatelům, aby hovořili s neoprávněnými osobami o zavádění této monitorovací vyhlášky. Ta zavazuje poskytovatele zřídit trvalá rozhraní v jejich serverové infrastruktuře, ze kterých příslušné státní orgány mohou legálně získat přístup k požadovaným informacím. Údaje jsou extrahovány zaměstnanci agentur přímo na místě v počítačových centrech na tzv. odposlechových místech. Ta většinou tvoří šedé boxy jako serverové skříně, které jsou pomocí zámků chráněné před neoprávněným přístupem. „Několikrát za měsíc někdo přijde s právním povolením a notebookem a extrahuje data,“ prozradil pod slibem anonymity našim kolegům z německého Chipu jeden z poskytovatelů.“

  zdroj: chip. cz 04/2013 (t.j. článok z doby ešte pred Snowdenom!)

  Toto by vysvetľovalo, prečo nemecká vláda zareagovala tak vlažne na prevalené škandály, že americká NSA odpočúvala nemeckých občanov. Zároveň by to vysvetľovalo, ako je možné, že nemecké autorskoprávne organizácie sú schopné zaslať pokutu hneď po prvom stiahnutom filme, resp. po krátkej jednorazovej doby pripojenia k P2P sieťam.

 2. Jaris napsal:

  No, mne nemusi spehovat. Ja jim to reknu primo do oci jaci jsou to gauneri a ze je treba cely zvraceny zapadni system vyplachnout jak augiasuv chliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!