Jaké jsou parametry ruských raket typu Kalibr 3M14?

5Dovolím si krátkou úvahu téma ruských raket Kalibr. V diskuzích čtu, že se jedná o pouhé kopie amerických Tomahawků. Pro člověka, který neví vůbec nic o ruských raketách posledních třiceti čtyřiceti let, se to tak může jevit. Nicméně máloco je tak daleko od pravdy. Ve skutečnosti se jedná o potomky ruských těžkých protilodních raket typů Malachit, Granit, Bazalt, Vulkán, Onyx. A od těchto svých předků získaly řadu vlastností, díky kterým výrazně převyšují schopnosti amerických Tomahawků snad ve všech parametrech.

Nejprve krátký exkurz do historie. Sovětský svaz pochopil poměrně brzy, že čelit narůstající flotile amerických letadlových lodí stejnými prostředky, to jest stavbou vlastních letadlových lodí je ekonomický příliš náročné a navíc to neodpovídalo jejich strategii. Proto se soustředili na vývoj prostředků, kterými by byli schopni v případě potřeby tyto americké letadlové lodě spolehlivě ničit. V raketové technologií Rusové byli vždycky velmi dobří. Připomeňme si například to, že dnes Američané, poté co ukončili svůj program raketoplánu, musejí spoléhat na ruské raketové motory, pokud se chtěl podívat do vesmíru. Pokusím se tedy přibližně shrnout schopnosti protilodních raket, které do značné míry zdědily i rakety typu Kalibr.

Za prvé - rakety letí v takzvané smečce a průběžně se navzájem informují o zadání cílů a jejich prioritě. Rakety v terminální fázi útoku přecházejí na vysokou nadzvukovou rychlost podle různých zdrojů mach 2 až mach 3. Pokud vezmeme v potaz radarový horizont pro poměrně malý předmět letící ve výšce řádově několika metrů, až několika desítek metrů, vyjde nám, že rakety nepřátelské obranné systémy spatří přibližně na vzdálenost 30 až 70 kilometrů. Uvážíme-li rychlost, kterou střely letí, vychází nám, že na na reakci má potenciální cíl přibližně 10 až 40 vteřin. Což jak jistě uznáte, není příliš mnoho. Rakety navíc mají schopnost manévrovat a to s velmi vysokým přetížením a v neobvyklých úhlech, aby se vyhnuly  protiraketové obraně protivníka. Dále mají tyto rakety schopnost vytvářet falešné radarové odrazy tak říkajíc své virtuální klony, které případné obranné rakety protivníka matou a navádějí mimo.

Jakou část této technologie zdědily rakety Kalibr přesně nevíme, ale dá se předpokládat že vývoj pokročil a rozhodně jejich vlastnosti nebudou horší. Rozdíl, který je na první pohled viditelný je dostřel. Údery z Kaspického moře byly vedeny na vzdálenost 1500 kilometrů. Dle ruských médií je oficiálně udávaný dolet je 2500 kilometrů. Některé neoficiální zdroje připouštějí i dolet výrazně vyšší. Co je však nejpikantnější - nyní jsou i ruské fregaty a korvety tedy v podstatě malé lodě vyzbrojeny lepší údernou silou než třeba americké raketové křižníky třídy Ticonderooga.

Pokud si tedy promítneme oficiálně udávaný dostřel 2500 kilometrů a teritoriální vody Ruska, vychází nám, že Rusko může kontrolovat celou oblast Eurasie, aniž by musely jeho lodě své teritoriální vody opustit (!) Rakety navíc nesou i útočné ponorky. A na závěr si dovolím ještě jeden velmi zajímavý fakt. Rakety letěly z Kaspického moře nad územím Iránu a Iráku. Podle zveřejněné trajektorie letu se dostaly do akčního rádiusu tureckých protiletadlových baterií Patriot americké výroby. Stejně tak v Iráku prolétaly kolem amerických základen, které též mají protiraketovou obranu. Ani jeden z těchto systémů však salvu ruských raket nebyl schopen zaznamenat, neboť se nikdo neozval a zveřejněno to bylo Ruskem a až poté, co všechny rakety dopadly na své cíle v Sýrii. Jednalo se přitom nikoli o jednu nebo dvě střely, ale o střel 26!

Co z toho plyne, nechť si laskavý čtenář vyvodí sám.
43 Komentářů k Jaké jsou parametry ruských raket typu Kalibr 3M14?

 1. valek napsal:

  Jenom zadne nedsení pro valecne zbrane.a jejich dokonalost .maji je v rukou fanatici.. tohle przival kazdy narod pred valkou... viz film na zapadni fronte klid......

 2. Josef Švejk napsal:

  Myslím, že pindostánci berou tyto informace jako bluf. Vědí velmi dobře, že ruské rakety jsou vyřezané nožíkem ze sibiřských borovic. Hlásí to jejich centralní inteligence. Jediné co jim vrtá v hlavě je metoda jak ti zatracení Rusové ty borovice dopravují na tak velké vzdálenosti. V Rusku je sníh a tak to lehce zvládnou ruskou trojkou, jenže v Sýrii není a to je ta největší záhada.
  Ať tak, nebo onak vůbec se nedivím ISILu že se honem dekuje. Přistát mi vedle gauče sibiřská borovice taky bych bral roha.

  • niky napsal:

   Fakt jsem si poprskal monitor :-) za 1+

  • hel napsal:

   :-)))) záhadu dopravy se pokusila vysvětlit cnn informací, že rakety stejně dopadly na irán a dál nedoletěly.....ministerstvo obrany RF muselo upozornit americké kolegy, že objekty isil v sýrii nejspíš neexplodovaly samy od sebe :-)))....švejku, je to moc vtipné, co píšeš, ale myslím, že za chvíli budeš mít silnou konkurenci v komentářích skutečných aktérů

   • hel napsal:

    tady to prý nepsal švejk, stejně jako zprávu o švédské biskupici, ale já mu to moc nevěřím;-))...http://www.hlavnespravy.sk/demagogia-cnn-a-vtipna-odpoved-hovorcu-ruskeho-ministerstva-obrany/693060

    • Robo napsal:

     http://blog2.idnes.cz/blog.aspx?c=479161

     ..a v komentároch pekný odkaz na príručku pre propagandistov... :-)

     • hel napsal:

      je to perfektní, hned dostal hlas:))...jen je mi při všem tom smíchu tak nějak zároveň smutno...i když mám radost, že nás je tolik,co si ty hrůzné manipulace uvědomujeme...a je úleva, že na to dokáží někteří reagovat s humorným nadhledem, já mám vztek na ty dotující manipulátory v pozadí i na jejich dotované užitečné idioty..

      p.s. jaká příručka ?

      • Robo napsal:

       ..myslím, jak v článku poučuje, jak sa robí správna propaganda..:-)
       ..našiel som to v jednom odkaze od diskutujúceho t v článku vyššie od Teba.. :-)

       Dnes bola veľká demonštrácia v Nemecku (cez 100.000 ľudí) proti podpisu TTIP. Už sa teším, jak o tom bude do hĺbky a objektívne referovať ČT..

       • miloš napsal:

        odhadujú 250 000 ľudí

        • Robo napsal:

         Miloš, nepoznáš oficiálne hlavné heslo tej demonštrácie, prosím?
         ..lebo ak naozaj "proti...", tak to sa snáď radšej ani ne-zúčastniť bolo treba..

        • hel napsal:

         to je moc dobře, TTIP už zase je další sabotáž proti evropě...

        • Robo napsal:

         ..tiež som podpísal..
         VYTVORÍME však znovu Slavjanskú vzájomnost (páčila by sa mi federácia štátov zlúčenä v niečom ako "Veľká Rassénia"..) a tým spláchneme TTIP aj so všetkými podobnými sr..., kam patria..

        • Robo napsal:

         ...tak dokonca podľa hoviniek bolo heslo "ZA spravodlivý svetový obchod"....to je dobre.. :-)

  • vankavybiral napsal:

   dobré

  • Duke napsal:

   Švejku byl by stebe dobrý novinář,redaktor atd.Máš skvělé komenty,Myslím v tom nejlepším.At ti to vydrží.
   Sláva Rusku :D

  • F.K napsal:

   švejku vlez rychle nazpět do filmu, tam se hodíš, jinak si koleduješ.Nemám tě rád a pouhá nenávist k tobě tě může zabít.

 3. Vlado48 napsal:

  Kde je teď ten proamerický troll se svým vychvalováním božských USA a tvrzením že všechny střely popadaky cestou?

 4. petr366 napsal:

  Konec jedné epochy.Letadlové lodi už nemá cenu udržovat v provozu.Těma dnes můžou strašit leda křováky v buši.Něco jako konec bitevních lodí.

 5. Adolf Balík napsal:

  Když je vyděšený pes, stáhne ocas mezi nohy. Když je vyděšený Strýček Sam, stáhne letadlovou loď a její skupinu. Že by to udělali v Perském zálivu, tak to už je hodně dávno. Teď ale jo.
  http://www.securitymagazin.cz/zpravy/ruske-bomby-dopadaji-na-syrii-americka-letadlova-lod-odplouva-ze-zalivu-1404047664.html

 6. Ota Bartoš napsal:

  Soudruzi!
  ---
  Rychlost zvuku dělá nějakých 340m/s. Řekněme, že kilometr zvuk překoná za 3s. Jestliže radar odhalí střelu s rychlostí 2M ve vzdálenosti 30-70km, má protiraketová obrana operačního svazu 45 sekund až 1.5 minuty na reakci. Tedy nikoliv 1-4 sekundy.
  ---
  Je vidět, jak seriózní informace jsou zde na vašem webu publikovány. Máme tedy předpokládat, že na palubě raket Kalibr je i malý plavecký bazén s barem, kde členové ÚV KSSS tráví svůj volný čas?

  • Robo napsal:

   http://blog2.idnes.cz/blog.aspx?c=479161

   Otíku, trafil si to úplne presne - presne táto informácia je v celom článku najpodstatnejšia.
   Je vidieť, že ČSR národ sa vo svete nestratí..

  • nevedomy_svk napsal:

   vazeny sudruh
   autor uvadza rychlost strely 2-3 mach
   to znamena 2400 az 3600 km/hod
   ak zoberieme do uvahy rychlost mach3 ako rychlost strely v stadiu pred utokom,vychadza nam rychlost 1000m/1s,aby vam nerobilo problem s prevodom fyzikalnych jednotiek,kedze vam to problem robi,napisem to aby ste to pochopili-
   je to 1km/1s
   to znamena,ze vzdiialeenost 30-70km prekona tato strela za 30 az 70 sekund.
   odporucam vam vyuzit volny cas studiom matematiky a fyziky a nie sa motat po weboch...

   • Vlastimil Matouš napsal:

    Podľa vojenských odborníkov a na českej Wikipédii pri zemskom povrchu zodpovedá 1 Ma rýchlosti asi 1 225 km·h−1 (340,3 m·s−1), v stratosfére potom rýchlosti 1 060 km·h−1.

 7. Dobrý večer "chlapci". Jestlipak víte, proč se říká jednotce nadzvukové rychlosti např. 2M? resp. Machovo číslo.
  JEDNOTKA NADZVUKOVÉ RYCHLOSTI SE JMENUJE PODLE RODÁKA OD BRNA ?
  Takzvané Machovo číslo, nebo-li poměr rychlosti pohybujícího se objektu vůči rychlosti zvuku, jež se užívá celosvětově k vyjadřování hodnot nadzvukových rychlostí nese jméno významného fyzika a filosofa Ernsta Macha.

  Ernst Mach (česky Arnošt Mach) se narodil 18. února 1838 v Chrlicích u Brna.
  Podobně, jako třeba Mendel patřil i Mach k těm Moravanům, jejichž mateřským jazykem byla němčina. Mach patří k nemnohým, jež bojovali proti rozdělení univerzity a prosazoval ideu dvojjazyčné Karlovy univerzity.

  Nestranil Němcům ani Čechům, byl vědec, který se nerad těchto věcí účastnil. Politiky se stranil již od počátku své kariéry, jak se o tom mohly přesvědčit osobnosti typu Františka Palackého či Jana Evangelisty Purkyně, jež chtěly Macha, coby rodilého Moravana, získat pro politickou činnost. Ve vědě byl Mach přísným zastáncem toho, že za pravdivé se má považovat pouze to, co je empiricky dokázáno.

  Při výuce fyziky se dodnes využívá Machův vlnostroj a Machovo kyvadlo a již zmíněná aerodynamika se neobejde bez Machova kužele, Machova úhlu a Machova čísla. Jako pedagog a filosof vědy byl autorem mnoha učebnic z oblasti fyziky a stál takto u zrodu této vědní discipliny v moderním pojetí v českých zemích.

  Akademie věd České republiky uděluje čestnou medaili Ernsta Macha vynikajícím domácím a zahraničním vědcům z oblasti fyziky.

  Poslední léta žil u manželky svého nejstaršího syna Ludwiga, kde ve věku 78 let 19. února 1916 zemřel.
  Zajímavé, že? Pokud jste to všichni věděli, tak pardón.
  Hezký večer.

  • Vlastimil Matouš napsal:

   Paní Jelínková, to, čo ste napísala je síce pravda, ale sú to info bežne dostupné na nete. A s výkrikom "urá" ste sa riadne pomýlila!

 8. Slávek napsal:

  no a když uvážíme že putin v té době slavil narozeniny a hrál hokej se starými pány, tak to byl moc pěkný dárek pro něj

 9. Anton Paško napsal:

  Otík-Ty máš pravdepodobne niečo zo zrakom ,keď si v článku vydel 1-4 s,Ja tam vydím 10-40 s ,ak si na tento web zablúdil náhodne ,je Ti odpustené ale ak Ťa sem poslal tvoj pán ,odkáž mu že je blbec !

 10. A ještě jedna zajímavost, když tak "válčíme"
  Jak vznikl válečný pokřik hurá!

  Slovo " hurá", které je válečným pokřikem vzniklo asi v turecku. U Turků "urá" znamená " pobijte je". Od Turků přešel pokřik " urá" k Rusům a od nich jej po bitvě u Preussisch Eylau roku 1807 převzalo pruské vojsko. Za osvobozovacích válek se pokřik " hurá" rozšířil po celé pruské armádě a všude. Již Bedřich Veliký poznal velký psychologický význam tohoto pokřiku a napsal:" Útočný průlom musí být proveden celou silou a s pokřikem".

  Abyste si nemysleli, že jsem nějaká "vědma", tak koukněte na link http://www.thunder-bolt.cz/zajimavosti/1-10-50-valecny-krik-hura-2.php
  a pak může např. Josef Švejk obohatit své příspěvky.
  I já jsem si poprskala monitor.
  Hezký večer "chlapci", pokud byste chtěli vědět, proč vás tak oslovuji, tak se můžete na mě i podívat, a zjistíte, že mám nárok.
  http://www.seniors3.webnode.cz

  • Vlastimil Matouš napsal:

   Práve som sa týmto výkrikom "urá" zaoberal. V ruskom dokumentárnom seriáli o Kataríne II. bolo prezentované, že výkrik "urá" použili Rusi v sedemročnej prusko-rakúsko-ruskej vojne v rokoch 1756-1763. Je ale pravdepodobné, že tento výkrik Rusi naozaj prevzali od Turkov, ale oveľa skôr ako v roku 1801!!! Presný rok sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť.

 11. Drak napsal:

  Nevíte někdo, jakou rychlostí se vzdalovala letadlovka USS Theodore Roosevelt ?

  • Robo napsal:

   no...tipujem, že prekonala rýchlosť svetla...čím ovšem vzala vietor z plachiet pár vedeckým osvietencom tu.... :-))

  • Vlastimil Matouš napsal:

   Lietadlovú loď USS Theodore Roosewelt dal odvolať vtedajší americký prezident Barack Obama hneď po tom, čo sa dozvedel, že Rusi v Sýrii nainštalovali PLS S-300 na južnej hranici Sýrie a S-400 na ruskej vojenskej základni v severo-západnej Sýrii. Bolo to ešte PRED vystrelením ruských rakiet Kaliber SM14. Američania totiž zistili, že je neekonomické nechávať v dosahu ruských rakiet v hodnote 10 000 dolárov svoje lietadlové lode v hodnote stoviek miliárd dolárov!!!

 12. ruslan napsal:

  s odstupom času po odpálení narodeninovej kolekcie 26 rakiet vidím, že pindosákom z toho zastavilo vetry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!