Reportáž z berlínské demonstrace proti smlouvám TTIP a CETA

Zug800x600ULRIKA MI PÍŠE Z TÉ NĚMECKÉ ŘÍŠE. Ve skutečnosti jsme spolu mluvily prostřednictvím Skype. Její vzrušený popis sobotní demonstrace proti TTIP v Berlíně, které se zúčastnila, jsem pak při čerstvé paměti zaznamenala. Ponechávám tedy ich formu. Změnila jsem pouze křestní jméno mé zpravodajky a současně kamarádky, která žije v městečku poblíž Stuttgartu.

Lenko, co ti mám povídat! Organizace byla perfektní! Už před několika týdny jsem si koupila přes internet lístek na noční speciálně vypravený vlak ze Sttutgartu do Berlína. Takových zvláštních vlaků bylo pro demonstranty vypraveno pět ze stanic Aachen, Mőnchengladbach, Frankfurt, Stuttgart a Mnichov. Jenže zrovna v den D mi zrušily německé dráhy rychlíkový přípoj, kterým jsem se chtěla pohodlně dopravit do Sttutgartu, takže jsem musela jet courákem. Kasa na našem nádraží byla od osmi večer zavřená, tak jsem nastoupila a chtěla si lístek koupit až za jízdy. To ovšem nešlo, průvodčí mi vysvětlila, že od roku 2007 se v Německu lístky ve vlaku nevystavují. Nabídla mi, abych na nejbližší stanici vystoupila a koupila si lístek na jiný vlak, což nepřipadalo v úvahu, protože bych zmeškala ten speciál ve Sttutgattu. Druhá možnost byla, abych se legitimovala a pak zaplatila pokutu, která mi přijde obsílkou. To jsem taky nechtěla, a tak jsem se prohlásila za uprchlíka, který nemá doklady a jede vstřícným Německem zadarmo. To průvodčí zamítla a chtěla volat policii. Nakonec jsem se tedy potupně legitimovala, což mě na pokutě přijde asi o 50 eur víc, než je cena jízdenky. No ale občanská aktivita holt člověka něco stojí. Ale představ si, že když jsem vystupovala na sttutgartském nádraží, tak mi jedna paní přispěla na tu pokutu, dala mi deset eur a řekla, že jsem bojovala statečně.

Ten speciální vlak pro aktivní občany, kterým není jedno, že BRD a celá Evropa jde do kytek, byl asi padesát let starý, takže deja vu, ale byl dlouhatánský, měl 14 vagónů, do kterých na každé zastávce přibíral další demonstranty. Uprostřed soupravy byl vagón na občerstvení a hudbu. Tam jsem strávila kus noci, nálada byla skvělá, taková revoluční. Do Berlína jsme přijeli ráno do stanice Südring, kde jsme přestoupili a jeli na Hlavní nádraží. Tam směřovali i demonstranti z dalších speciálních vlaků. A všechny ty davy se s vlajkami a transparenty shromáždily na náměstí Europaplatz, tam byla první část programu, projevy, hudba a nakonec zazněla z reproduktorů Internacionála, a to už zpívali i lidi na chodnících, Berlíňané.

ttip.jpg_1718483346

Průvod k centru vyrazil kolem půl druhé. Valili jsme se kolem řeky a na pravo viděli ten Reichstag (Bundestag). Nahoře budovy je obrovská skleněná kopule. Po vnitřním obvodu má zřejmě nějaké lávky a schůdky, ale to ti normálně nedojde. Jenže když jsme šli kolem, tak jsme viděli, jak se za sklem kopule míhají černé body. To byli zaměstnanci, které si platíme a kteří makají i v sobotu, aby tu Evropu co nejrychleji demontovali a zničili. Zdálky vypadali jako mouchy ve flašce. Zblízka bychom viděli jejich vyděšené ksichty, ale zdálky působili jako můry, co se už namlsaly a teď narážejí na sklo. Co ti mám povídat! Úplné rojení černých můr a my jsme šli a nesli ty prapory a transparenty a oni, kolaboranti, ze shora shlíželi a děsili se, jak ty dějiny najednou zrychlily krok.

3-format11Ten průvod se valil asi tři hodiny. Počet lidí nemůžu odhadnout, neseděla jsem v policejní helikoptéře, ale šlapala mezi tím hustým davem. A pozorovala lidi okolo sebe. Zorganizovalo to 37 různých skupin, kromě odborů různé spolky, sdružení, iniciativy (např. Ochránci přírody, Greenpeace, sdružení Chleba pro svět atd.), ale hodně lidí přišlo samo za sebe.

Když se ptáš na generační složení, tak v tom výseku, který jsem viděla ve svém okolí, bylo mladých asi tak třetina, hodně rodin s dětmi, ale hodně i starých lidí, dojímaly mě ty jejich vlastnoručně malované transparenty. Povídala jsem si se dvěma dědečky, ti si namontovali na dětské vozítko, které se dává za kola, reproduktory a celou tu dlouhou štrapáci zpívali a pak se dali dohromady s jednou kapelou a přizpůsobili repertoár.

Projevy měly jednotné téma, odpor proti zákeřné TTIP. Nejvíc mě zaujala farmářka z Bavorska. Mluvila o tom, že spousta farmářů krachuje už teď, protože koncerny tlačí na ceny a tomu farmáři nemůžou konkurovat. Mnozí ani nemají to svědomí přizpůsobovat podmínky chovu. Pro ně zvířata nejsou jen materiál. Tobě by, jak odhaduju, nejvíc štimoval výstup jednoho z organizátorů, který apeloval na to, aby se občanské iniciativy daly dohromady, protože když má sdružení třeba jen tři stovky členů, nic nedokáže a jenom plýtvá energií.

CQ9nC9HUcAAUmEm

Grandiózní sobotní demonstrace je důkazem, že ten chlap má pravdu. Byla to největší demonstrace za deset let v Německu. A vůbec největší v Evropě zaměřená proti TTIP. Ta smlouva se v Německu projednává od roku 2013 a letos už ji můry chtěly mít pod střechou svýho Reichstagu. Ale to jim nesmí vyjít! Jeden z transparentů byl zaměřen proti geneticky upravovaným potravinám, psalo se tam: ŽERTE SI TO SAMI!

Celkový dojem? Lidi, co se demonstrace zúčastnili a přijeli na ni ze všech koutů Německa, zkrátka ukázali, že už „zásluhou“ politiků došli na limit toho, co jsou ještě schopni snést. I ty můry zděšeně poletující za sklem flašky, musely poznat, že za této situace už bude stačit málo, aby to napětí dospělo k detonaci.

Klidně to napiš, já jdu spát. Cesta domů mi zase trvala až do rána. To už se ve speciálním vlaku nezpívalo. Všichni jsme byli utahaní.
17 Komentářů k Reportáž z berlínské demonstrace proti smlouvám TTIP a CETA

 1. Josef Švejk napsal:

  A co vy, hrdinní čechové?? Ještě stále máte pocit, že hrana vám nezvoní? Pivo chutná? Banány jsou? Seriály napínavé a zadky v teple?

  • hel napsal:

   češi jsou mediálně plně zaopatřeni a netuší, že nějaký ttip existuje a pokud se zajímají o gmo, neví zda kupovat to poslané z německa nebo to babišovo...momentálně je trendy vše "pravé,poctivé, české" tudíž babišovo...urpchlíků se sice bojí, ale věří, že je nato ochrání...posilují ve víře, že za vše může opět rusko a putin, neb ministr obrany stropnický jim důvěrně masmediálně špitnul, že uprchlíky posílá do evropy v autobusech rusko, že to ví od maďarského kolegy...na domácí scéně je pak plně zaujato kláním kalousek vs. babiš a většinově fandí svému koblihovému "mecenáši" , klání červené trencle vs, humanitární bombarďáky se tím odsouvá do pozadí....

   • Paul Durham napsal:

    inu , byl jsem o víkendu na venkově, a máte naprostou pravdu, blbišovo

    • hel napsal:

     tam taky, hmm.toto jsou však zprávy z prahy...no konečně jsme zase názorově jednotní napříč českou republikou a já mohu radostně konstatovat že tedy další chronické klání venkov vs. praha je vyřešeno...zlatá televize česká, primácká i novácká, také žádné rozdíly...

     • cirkevmedialni-statodialekticke napsal:

      To je ale zajímavé jak to bylo skvěle zorganizované a zajištěné-skoro až tak "poodborářsku", že ,) Takže v zájmu státních a navíc s křížkem po funuse jako vždy, kdy už to nemá reálný dopad a jen má polarizovat lidi a ještě z nich něco vytáhnout.

 2. Flamenco napsal:

  Proto na bednu nečumim. Je otravná a jsem alergická na ten zvuk.
  Zní to sebestředně, ale většina lidí se chová jak pod drogama.

 3. Carlos IV napsal:

  Ono vlastne TITP neni jeste to nejhorsi. Po nem prijde TISA, Trade in Services Agreement a to je jine kafe. Nehlede na veskerou privatiaci sluzeb vcetne zdravotnictvi a vubec SOCIALNICH SLUZEB !!! Dava totiz moznost napr. zamestnavateli v CR vykopnout mistniho a zamestnat lacine cizince a to naprosto legalne a bez naroku postizeneho na obranu / kompenzace. Zamestnavatel je podle teto smlouvy vlastne na teze urovni, kde jsou Korporace v pripade TTIP - tedy na najake soudy s nim zapomente, pokud nechcete prijit i o trenky. Vzato souhrnne - s urovni odboru v CR (opravte mne - nemam o tom presne informace ale jsou jeste vubec nejake??) a zejmena pak s privalem imigrantu tato smlouva dostava zejmena obludneho vyznamu. Je to dalsi hrebicek do rakve uz tak chradnouci nevropske stredni tridy, ktera musi byt globalisty odstranena, nebot je nebezpecna - a jak rikala Doktorka Rauni Kilde (pred tim, nez ji zlikvidovali): stredni trida je jeste schopna protestu. To co prijde po ni uz budou jen nemyslici otroci....
  POZNAMKA PRO PANA ADMINA: Stalo by za uvahu venovat smlouve TISA vice pozornosti - Diky.

 4. pražská vlaštovka napsal:

  Rauni Kilde byla úžasná,samozřejmě,že jí oddělali!!!
  jituš

 5. sudetenfranz napsal:

  A to už musí být..,když v Německu,kde je ze zákona každej připosranej se sejde taková masa lidí a protestuje. Pozor češi se lepší,dnes pod článkem v Blesku !!!!Stropnický a jeho výlev zaplacený Šapitem a příslibem postu prezidenta za milouše -autobusy placene ruskem- v diskuzi (tam se chodím pobavit) byli všichni v nazorech jednotní,co to mele ten ochotník! poslední hit je MH 370 a kostry v nich,už se těším jak to hoši god we trust vymysleli do posledniho detailu a jak to podá borhyová a spol,hned po zprave o kbeliku s vodou ,který po 30 min na mrazu venku se zmenil na kbelík s ledem.
  Jinak Rauni byla babicka1cka ,škoda jí!

 6. Carlos IV napsal:

  sudetenfranz (das kling't!) - co se "noveho" objevilo ohledne MH370 o cem nevim ? :-) Ceska media me udivuji jeste vice nez kdyz jsem tam byval ....nemate odkaz prosim? - dik!

 7. Carlos IV napsal:

  Ten Gerhard Handke, sef Federace nemeckeho velkoobchodu ktery se zastava TTIP (http://www.nwoo.org/2015/10/10/nejvetsi-protest-jaky-tato-zeme-zazila-za-roky-ctvrt-milionu-nemcu-protestuje-proti-obamove-dohode-o-volnem-obchodu/) je budto uplne blbej, nebo koupenej USA - kdyz ani po jasnem utoku na VW s emisemi (coz mne pripomina stejnou "akci" ze strany USA proti Nemecku - vyzvu k bojkotu nemeckych aut a zbozi v Americe po 9/11, kdy se Nemci odmitli angazovat v Afhganistanu) stejne jakpo lonskem utoku na Deutsche Bank (vyhruzky pokutami za porusovani embag USA) a v kontextu dalsiho fedrovani US nuklearnich zbrani na nemecke uzemi. Co jeste dodat?! Nemci se musi konecne vzpamatovat!

 8. Carlos IV napsal:

  Gruess Gott, Ona Tante tu vlajku merila krejcovskou mirou,co? Zajimave je ze to kridlo z Reunionu patrilo pry MH370 jenom podle malajcu.Nikdo jiny to nepotvrdil. Jelikoz jsem byl v done zmizeni letadla v SE Asii a dival se onen vecer na zivou tiskovku primo s vysledky Search & Rescue provadenym Vietnamci, Malajci a dalsimi, ten vecer rekl vietnamsky sef zachrannych operaci ze nasli ve vietnamskych pobreznich vodach kus ocasni casti trupu ktery odpovidal B777. Tahle zprava se nikdy vic neobjevila a Vietnam ji nikdy taky nepoprel.Pak zacaly spekulace...
  No a dneska tomu pokracovani - tentokrat s MH17 - dalsi korunu nasadili holandani ("syrove hlavy", coz?):
  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/mh17/r~b0300a2470df11e599c80025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-0
  To uz mohli ukrouse hned pozvat k mezinarodnimu soudu....maji to tam taky doma - nicht Wahr?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!