Viktorie Šilová na setkání s českými občany v Praze 8. 10. 2015

viktorie-silova

Setkání ukrajinské mírové aktivistky a předsedkyně hnutí AntiVojna Viktorie Šilové s českými občany v Praxe 8.10.2015 – pokus o provokaci redaktorek ukrajinského vysílání Rádia Svoboda. Pravda o válce a míru na Ukrajině z úst mírové aktivistky a zakladatelky ukrajinského hnutí Antivojna (Antivoyna) Viktorie Šilové. Prahu navštívila 8.10.2015 a v podvečer se setkala s českými občany. Na setkání se jí pokusily dehonestovat redaktorky stanice Radio Svoboda demagogikým útokem na její osobní a politickou integritu. V pozadí útoku byla propagandistka placená vládou Spojených států, paní redaktorka Oksana Pelenská (to je ta malá mlčící blondýna na kraji řady ob sedadlo vedle hysterky, která ukazuje fotografii V.Šilové s poslancem Ljaškem a vidlemi z roku 2013). Provokace nevyšla, protože proti propagandě a pomluvám stojí síla pravdy.

Autor komentáře: Václav Dvořák

Totéž zde:

 

Viktorie Šilova nečekaně v České televizi:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1598165-ukrajinska-aktivistka-nelze-pouzivat-armadu-proti-vlastnimu-lidu

Komentář zde: http://josefhavranek.blog.idnes.cz/c/479675/moderator-takac-v-pozici-vyorane-mysi.html?ref=viacbloger

Viktorie Šilova a Oskar Krejčí v Debatním klubu (pouze v ruštině)

https://www.youtube.com/watch?v=rwvFFPTGP_0

 

Viktorie Šilova o své návštěvě v ČR (pouze v ruštině)

https://www.youtube.com/watch?v=tf5UHhlKk-I&feature=youtu.be

 

Rozhovor s Viktorií Šilovou pro server e-reublika

S ukrajinskou aktivistkou, političkou a šéfkou hnutí Antivojna, Viktorií Šilovou, jsme se sešli v Malostranské čajovně v předvečer jejího úžasného televizního vystoupení, které můžete zhlédnout ZDE . Tato ukrajinská pacifistka pro nás není osobou úplně neznámou. Několikrát jsme o ní psali. Tématu jejího obvinění, zatčení, a novinářské kachny, kterou jsme také vypustili, o čemž si můžete přečíst ZDE  a ZDE , se týká i první otázka.

Na severu LiveLeak  vyšla zpráva, že jste byla zatčena a jste vězněna. Máte nějaké vysvětlení pro takové dezinformace? Myslíte, že jde o omyl nebo záměr?

Vojenská prokuratura Ukrajiny mě obvinila z maření mobilizace a hrozilo mně vězení na pět až osm let. Já si myslím, že lidé nepochopili, že mně nezavřeli, ale byla jsem jen u výslechu, a báli se o mně. Protože jsem samoživitelka a poměrně známá nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí, tak si uvěznění zatím nedovolili. Myslím, že nešlo o dezinformaci, ale o chybu. Lidé měli prostě o mě strach. Nevím jestli znáte novináře jménem Kocaba? Toho za maření mobilizace uvěznili.

My zde máme Kocába, to ale asi nebude on.

Kocaba je ukrajinským pacifistou a za jeho vystupování, a také proto, že podléhal povolávacímu rozkazu, jej povolali do armády. On to odmítl a uvěznili ho. Amnesty International jej prohlásila za vězně svědomí. Naše hnutí „Antivojna“ má několik legálních zastoupení na Ukrajině i v zahraničí. Z Ukrajiny ostatní podobné organizace buď utekly nebo byli pozabíjeni jejich členové. Další už se bojí. My se nebojíme. (Směje se) No, trochu se bojíme, ale vystupujeme a pokračujeme dál. Jsme spojeni s osudem našeho národa.

Jaká je situace v Dněpropetrovsku a jinde na Ukrajině v souvislosti s bezpečností? Funguje policie více méně standardně, nebo už je ochrana vlastních občanů naprostou iluzí i v oblastech, kde nebyla fronta?

Po Majdanu, po střílení do Berkutu, po Avakovově organizaci batalionů a zahájení „Trestní výpravy na Donbas“ (ATO) ukrajinská policie (milice) vlastně neexistuje. Radikálové mohou policisty bít a nic se nestane. Kdo se ozve je uvězněn. Kriminalita vzrostla více než pětkrát. Nicméně Vojenská prokuratura už zahájila trestní řízení proti batalionům Tornado, Ajdar a Donbas za válečné zločiny. Zda je vedeno řízení také proti batalionu Azov, nevím. Běžně bývá označován jak na Ukrajině, tak v zahraničí jako fašistický. Poláci o nich natočili film „Fašisté v zákopech“. Funkci policie přebraly a vykonávají bataliony. I proto se lidé ozbrojují. Mezi lidmi je 1,5 milionu pistolí a je běžně možné koupit také granáty, kalašnikovy a dokonce třeba i tank. Všechno jde teď z fronty ATO, vše se vrací na Ukrajinu. V zóně vojenských operací se to považuje za ztracenou techniku, ale ve skutečnosti se to prodává na Ukrajině. Z Donbasu uprchlo 1,2 milionu lidí do Ruska, dalších 1,6 milionu do vnitrozemí Ukrajiny. Dohromady tedy kolem 3 milionů uprchlíků. Pokud nebudou dodržovány Minské dohody, půjdou do Evropy miliony uprchlíků. Tedy i Evropa by měla být zainteresována na tom, aby v Donbasu nebyla válka.

Domníváte se, že je ještě možné mírové řešení v rámci celistvé Ukrajiny? Ať už s Krymem či bez něho?

Otázku Krymu považuji za vyřešenou i z mezinárodního hlediska. Vezměte jako novináři kameru a jeďte na Krym. Pokud vám jde o to, co chtějí lidé, jeďte na Krym, tam vám lidé povědí, co chtějí. Já si myslím, že chtějí být s Ruskem. I ukrajinští vojáci, kterých bylo na Krymu 18 tisíc, ve své většině požádali o ruské občanství. Na Ukrajinu se z těchto vojáků vrátilo jen kolem dvou tisíc, většinou ti, co pocházeli ze Západní Ukrajiny.

Ukrajina může být už jedině federální zemí. Po těch tisících mrtvých na Ukrajině může být i v souladu s Minskými dohodami Ukrajina federací, kde jednotlivé země budou mít vlastní policii či vnitropolitické uspořádání. To znamená, že nové republiky, Donbas, nevstoupí do NATO. Ale i jiné oblasti jako Charkovská, Záporožská, Oděská či Zakarpatská požadují zvláštní statut. Fakticky požadují federalizaci. Také 2/3 hovoří rusky, bylo by správné, aby byly zavedeny dva státní jazyky. V ruskojazyčném Kyjevě byly zavřeny všechny školy a školky, kde se hovořilo rusky. V mateřské škole se učí ukrajinsky a doma se mluví rusky. Moje pětiletá dcera v tom má trochu zmatek (smích). Děti potom nedokáží psát správně ani rusky ani ukrajinsky. Dříve si mohli vybrat, ve které řeči se chtěly učit. Myslím, že by bylo spravedlivější a správnější, aby ukrajinský jazyk byl povinný jen pro ty občany, kteří chtějí pracovat ve státní správě. Pokud zůstane u moci současná klika zločinců, povede to k válce a rozpadu Ukrajiny. Některé části na jihovýchodě připadnou k Rusku, centrální část bude formálně nezávislá, ale pod rozhodujícím vlivem Moskvy, další části skončí pod protektorátem Polska, Rumunska a Maďarska. Podobně jako tomu bylo před 2. světovou válkou. Myslím že USA měly takový scénář, že výměnou za Krym si připojí Halič. Polský prezident projektuje velké Polsko od Baltiku po Černé moře. V Polsku mluví o tom, jak budou bít Banderovce, žijí trochu ve schizofrenii. Naše hnutí Antivojna chce, aby vláda vrahů odešla a proto bude jako „Sociální strana“ ve volbách kandidovat jak do parlamentu, tak na prezidenta. Jde o to, aby se k moci dostali alespoň nějací lidé zaměření proti válce, kteří dokáží komunikovat jak s Evropou, tak s vlastními občany.

Nezvažujete raději emigraci? Nestojí Ukrajina před totální občanskou válkou a naprostým rozvratem?

Jestli zůstanou u moci ti lidé, kteří jsou u moci v této chvíli, občanská válka a rozpad státu hrozí bezprostředně, pokud bude nadále Ukrajinu řídit US velvyslanec spolu s Kolomojským nebo v Mukačevu s Pravým sektorem. Evropa už je považována za špatnou, protože došlo k Minským dohodám. Jsou to loutky USA. Ve vládě mají všichni cizí pasy, Saakašvili je stíhán v Gruzii za válečné zločiny a další ministři současné vlády Ukrajiny ani nerozumějí ukrajinsky. To je absurdní.

Dostanete se do ukrajinských médií?

Jeden kanál se mnou po telefonu udělal rozhovor a redaktory pak propustili. Přesto máme velkou podporu lidí a té si velmi vážíme. Za to o mě byl natočen denunciační film, který však, když jsem podala žalobu, rychle stáhli. Oligarchové se také bojí, že se dostaneme k moci. Pokud bych chtěla emigrovat, mohla jsem to dávno udělat, nejpozději, když zabili spisovatele a novináře Olesa Buzinu. Byla jsem na seznamu „odsouzených k smrti“ hned za ním. V parlamentu jeho vrahy považují za národní hrdiny a mstitele. Takže jsou jakoby politickými vězni. Jeden byl členem batalionu Azov a Ljaškovy Radikální strany. Tento člověk byl za Janukoviče ve vězení za přípravu teroristického útoku, když chtěl položit bombu do místa, kde byly i ženy a děti. Pustili ho jako „politického vězně“. Teď jej znovu zavřeli. Současná moc se totiž radikálů, kteří se vracejí z fronty na Donbase, bojí.

V jednom z příspěvků na sociálních sítích jste napsala: „Европа, любуйся – это ждет и тебя.“ Jak myslíte, že je reálné, aby se taková válka přenesla i do dalších států Evropy?

Je tu příliv imigrantů, většinou jde o muže do 35 let. Málo dětí a žen, které by mohly potvrdit, že jsou z konfliktu v Sýrii. Ale kdo to je opravdu? Já se domnívám, že jde o dílo USA. Ony vytvořily ISIL, zničily Libyi, chtěly odstavit Rusko od vlivu. Jde o byznys, nic osobního. V Sýrii a Iráku Spojené státy bombardovaly Islámský stát tak, že házely bomby jen do pouště. Nyní se jim skutečný boj Ruska proti Islámskému státu pochopitelně nelíbí, vždyť ISIL byl a je jejich dítě. Podobné je to s tou umírněnou opozicí. Ráno je to umírněná opozice a večer ISIL. Řešením je ukončit rychle ozbrojený konflikt a běžence, uprchlíky či imigranty vrátit do jejich domovů. Vítězstvím nad ISIL bude moci Rusko mít volnější ruce k ukazování zločinů ukrajinské vlády a jejích ozbrojených složek na východě Ukrajiny.

Byla vůbec nějaká obrana před organizací převratu na Majdanu?

Janukovyč měl zavřít ty lidi, kteří brali peníze za organizování či podporu převratu. Jako byli Turčynov, Jaceňuk a další. Někteří oligarchové, kteří patřili k Janukovyčovi, se také nakonec obrátili proti němu. Proč? Protože měli peníze v USA, Izraeli či EU a byli vydíráni, že o vše přijdou. Proto se přidali k převratu a slouží zájmům cizí moci – USA. Šlo a jde v podstatě o vlastizradu. A Janukovyč? Ten se snažil především zachránit své bohatství a dohlížel na nakládání svého majetku, obrazů, koberců apod do aut…

Stříleli na Majdanu lidi, 100 civilistů a 30 z Berkutu a pak pokáceli stromy, ve kterých byly kulky, aby nebylo vidět, odkud se střílelo, zametají se stopy. Obranou proti takovému převratu a rozvratu je vzdělanost a informovanost národa. Roli hrají také jiné faktory. V Bělehradě neměli například takovou volbu jako lidé na Donbase. Když americká letadla chtěla bombardovat Donbas, byla vyhnána protiletadlovými komplexy Donbasu. Lidé si řekli, že vydrží, a měli také naději, že přinejhorším své rodiny zachrání přechodem hranic do Ruska. Bombardovaný Bělehrad takovou volbu neměl. Ukrajina je centrem slovanského světa, ale přitom se dostala také do centra zájmů USA. Těm nejde o nějakou pěknou budoucnost lidu. Domnívám se však, že nemají žádnou šanci na vítězství. Mohou poslat armádu žoldnéřů na Donbas, ale to jen uspíší rozpad Ukrajiny a zánik její státnosti. Nějaký čas možná povládnou otevření fašisté, Američanům o žádnou demokracii a štěstí ukrajinského lidu nejde, ale nakonec prohrají. My jsme pro USA jen takoví indiáni, na kterých nezáleží, ale já věřím, že zájmy slovanského světa a Evropy na spravedlivém a mírovém uspořádání nakonec převáží. Američané hrají jen takové svoje hry, jde jim jen o to, aby poškodily Rusko. Vkročili však na posvátné území Slovanstva. Posvátné. Když zabíjejí před tvýma očima tvou matku, nemůže to zůstat bez odezvy.

Kolik vojáků je vlastně ochotno bojovat na Donbase?

Z vojáků téměř nikdo. Bojovali především soukromé a fašistické bataliony. I naše hnutí Antivojna ukazovalo vojákům, že bojují za Porošenkovy peníze proti vlastnímu národu, proti vlastním lidem. Na Ukrajině dochází také k naprosté schizofrenii. Někteří bojovníci se označují za židobanderovce, či jsou označováni za židovské oligarchické fašisty. Útlak vyvolává extrémy, které známe z historie. Já však věřím, že zvítězí úmysl většiny ukrajinského národa. Většina chce mír se všemi, nechce válku, většina také nechce do NATO. A já věřím, že bude po našem a ne po jejich. Já jsem pacifistka, protože když může člověk proti člověku sedět za stolem, můžeme se domluvit, když je člověk zastřelen, už se nemůže domluvit na ničem.

Děkuji za rozhovor.

Praha, 7. 10. 2015

Pavel Letko, za redakci webu e-republika.cz

Zdroj: http://e-republika.cz/article3333-Rozhovor-s-Viktorii-%C5%A0ilovou
18 Komentářů k Viktorie Šilová na setkání s českými občany v Praze 8. 10. 2015

 1. Rudolf napsal:

  No, chlapci a děvčata, nepodceňoval bych to – máte něco, čím vypustit dostatek nábojů? Není to Ukrajina, ale časem se to asi prolne, že nepoznáme rozdíl.

  • hel napsal:

   ne, nemám čím střílet a vím, že i tak by profi zločinci stříleli lépe a rychleji…ale „náš“ babiš se nechal slyšet, že už dlouho na ukrajince čeká.. obdobné řeči vedl o zeman, pokud se nepletu…mám chuť oběma pánům poděkovat už teď…chystají nám nejen multi-kuti mix, ale hlavně mix s kriminální podsvětím

 2. hel napsal:

  obdivuhodná holka! já ji sleduji už dlouho a bála jsem se o ni, když vloni posílala přes youtube své přímé výzvy porošenkovi z donbasu…je i chytrá a šikovná, nenechala se u nás vytočit těmi obludami, co se ji snažili z publika kompromitovat pitváním její minulosti…držím jí všech deset!

  • pražská vlaštovka napsal:

   A ještě je to kočka!
   já jí už taky sleduju delší dobu a přeju jí!:-)
   j.

   • Josef Švejk napsal:

    Když bych to napsal já, řekli by že haraším. Když budu jen souhlasit, snad mě nikdo nenapadne. A navíc je to chytré děvče! Přeji ji aby tu dobu vymknutou z kloubů přežila ve zdraví.
    PS: Paní překladatelka byla ovšem příšerná.

   • hel napsal:

    tak jsem si poslechla ten její debatní klub s o.krejčím- 50 min. v ruštině mi daly zabrat, ale rozuměla jsem jí všechno a doporučuji ji všem..jsem na ni doslova hrdá! my, slovanské holky jsme nejen krásné, ale taky inteligentní a hodné;-)…snad budou časem titulky k videu, ale ona rozdrtí každou propagandu..to není jen antivojna, ale hlavně antipropaganda…mluví mi z celé duše, že média v této válce vystupují na roveň vrahů samotných a že usa se snaží vrazit klín mezi slovanské národy a také s ní souhlasím, že oligarchové nejsou lidi, protože vraždí pro prachy…o.krejčí jí v tom sice oponoval, že jsou to taky naši lidé (?), ale pro mě už nejsou, vyloučili se sami z lidské spol.

    • Josef Švejk napsal:

     Je to tak. Pánové by měli zůstávat po večerech doma (nechodit na pivo), bavit své hezčí polovičky kratochvilnými historkami jako vděk za to, že z nich konečně udělali člověka. :)

     • hel napsal:

      budu surová, ale pivo je jednou z příčin, proč chlapi ztrácí koule…ve všem..!

      • Josef Švejk napsal:

       Souhlasím. Rozhodně platí, že pivo se projevuje mimořádnými a komplexní účinky.
       Ano, kulatost se ztrácí, od dlouhého vysedávání u sklenice jsou naprosto, ale naprosto placaté. Úměrně s placatostí se prohlubuje skelný pohled a prudce vzrůstá intelekt. Obrovský nápor intelektu lze pozorovat zhruba po páté sklenici. Projevuje se ztěžknutím hlavy natolik, že je nutné neustále vyrovnávat balanc. Přesto se někdy přihodí, že vodorovný chodník se při cestě domů náhle vztyčí a udeří intelektuální pilíř přímo do čela, což logicky vede k produkci další kaskády nových a neotřelých myšlenek.

       • Fanny napsal:

        Švejku,teď jste mě tak rozesmál,že mi málem zaskočilo.Úplně přesně jste popsal mojí druhou(horší)polovičku,díky,je dobré neztrácet humor i v těžkých časech.

 3. pes napsal:

  Mohli by autori clanku poskytnout i odkazy na videa?! Ty embeded videa jsou na picu.

  • Josef Švejk napsal:

   Jestliže kliknete na vložená videa pravou myší a vyberete si z menu první položku uloží se vám do klipboardu adresa. Po této kupodivu jednoduché a všeobecně známé operaci vám „embeded videa přestanou být na piču“.
   PS: Než hledat u jiných chybu, je vhodné začít nejprve u sebe. Chyba se nejčastěji vyskytuje mezi židlí a klávesnicí.

 4. martin bareš napsal:

  Taky ji držím palce a obdivuji. Tomu říkám statečná žena.

  A představuji si našeho vypaseného Zemana, jak vartuje na palpostu s kulometem, opásán náboji přes svou prezidentskou hruď a vyhlíží multi-kulti kořist. Moloděc.

 5. Marco napsal:

  Vzpomínám na dokument o Rudé armádě. Tam se shodli všichni žijící vojáci, že zásadní obrat nastal teprve když pochopili zlo ze Západu. Jakmile pochopili o co náskům a zbytku Evropy šlo, naštvali se a začali bojovat. Jak poté postupovali a viděli vše co napáchali nacisti, jejich zlost se každým kilometrem zvyšovala. Jak přesně tvrdí Šilová. Jakmile vidíte umírat své nejbližší, nemůže to zůstat bez odezvy.
  Mám takový dojem, že nacismus nikdy neskončil, stačí se podívat na Norské programy na odebírání dětí, kdy jich odeberou 20000 ročně a porodnost mají cca do 60000 ročně. Slyšel jsem, že hodně jejich manželství jsou v podstatě příbuzní a co to udělalo se šlechtou, když si bere brácha ségru, víme všichni. My budeme vždy pro Západ podlidi a tak je s náma nakládáno i třeba z hlediska mezinárodního práva.
  Degenrující umírající rasa, která krade děti i v Británii či Německu slovanským ženám, jelikož si je sama vědoma, že umírá.

  • hel napsal:

   ano, marco, dospívám ke stejným závěrům už delší čas…jsme pro západ podlidi a vždy jsme byli…to mezinárodní právo po roce 1945 díky vítězství sssr nad německem, není zase tak špatné ..jde o to, že je mohutně obcházeno i přímo nedodržováno a pokrytecky vykládáno pomocí různých newspeaků, doublespeaků a doublethinků….ve spojení s masmediální mocí v jedněch rukou a s korupcí politiků křížem krážem napříč světem je z toho bezpráví a teror…při vyslovení názoru je hned ZÁMĚRNĚ vytvářena umělá opozice pro maximální zamlžení a relativizaci pravdy s cílem debilizace obyvatel…prakticky žijeme ve fašismu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!