Policejní stát ve stylu „Minority Report“ se uskutečňuje 40 let v předstihu

precrimeInternet nás nyní sleduje. Když chtějí. Mohou vidět, jaké stránky navštěvujete. V budoucnosti nás bude sledovat televize a přizpůsobovat se tomu, co o nás ví. Vzrušující věcí je, že nás nechá cítit se jako součást média. Děsivou věcí je, že ztratíme naše právo na soukromí. Reklama se objeví ve vzduchu kolem nás a bude k nám mluvit.“ – Režisér Steven Spielberg, Minority Report

Jsme nepatrných 40 let vzdáleni od futuristického světa, který autor science-ficiton Philip K. Dick představil pro Minority Report, v němž vláda je vše-vidící, vše-vědoucí a vše-mocná, a odvážíte-li se vybočit z řady,  policejní týmy SWAT oděné v černém rozbijí pár lebek, aby dostaly populaci pod kontrolu.

Bohužel, jak poukazuji ve své knize Bojiště Amerika: Válka proti americkým lidem, je možné, že jsme již dospěli do roku 2054.

Stále více se svět kolem nás začíná podobat Dickově dystopickému policejnímu státu, ve kterém policie kombinuje rozsáhlý dozor, technologie předpovídající chování, sběr dat a prekognitivní technologii, aby odchytila potencionální zločince předtím, než napáchají škodu. Jinými slovy, cílem vlády je předcházet zločinům dříve, než se stanou: předzločin.

Pro Johna Andertona (jehož hraje Tom Cruise), šéfa oddělení před-zločinu ve Washingtonu DC se technologie, kterou používá pro svou prediktivní kontrolu ukáže být omylnou,  identifikuje jej jako dalšího potencionálního zločince a zaměří se na něj pro preemptivní opatření. V důsledku toho Anderton shledá, že se nepokouší pouze dokázat svoji nevinu, ale je nucen podniknout drastická opatření, aby se vyhnul zadržení v dozorovém státě, který používá biometrické údaje a sofistikovanou počítačovou síť, aby sledoval své občany.

Ačkoli zdánlivě čerpá ze science fiction, technologie pokročila tak rychle v krátkém čase od doby, kdy měl Minority Report premiéru v roce 2002, že to, co se kdysi zdálo futuristické již nadále nezaujímá oblast science fiction. Zdá se to neuvěřitelné, ale různé rodící se technologie používané a sdílené vládou a podobně korporacemi – rozpoznání tváře, skeny duhovky, obsáhlé databáze, software na předpovídání chování a tak dále – jsou zahrnuty do komplexní, propletené kybernetické sítě cílené na sledování našich pohybů, předpovídání našich myšlenek a kontrolování našeho chování, Spielbergova znervózňující vize budoucnosti se téměř stává naší realitou.

 

Příkladů je spousta.

FIKCE: V Minority Reportu policie používá holografické datové obrazovky, bezpečnostní kamery pokrývající město, dimenzionální mapy a databázové zdroje, aby monitorovala pohyby jeho občanů.

REALITA: Microsoft, v partnerství s New York City, vyvinul systém bojující se zločinem, který “umožní policii rychle porovnávat a vizualizovat obrovská množství dat z kamer, čteček poznávacích značek, telefonátů na 911, policejních databází a jiných zdrojů. Ten potom zobrazí informaci ve skutečném čase, jak vizuálně tak chronologicky, umožňujíc výzkumníkům centralizovat informace o zločinech tak, jak se stávají nebo jsou hlášeny.“

FIKCE: Bez ohledu na to, kam lidé v Minority Reportu ve světě jdou, je předchází jejich biometrické údaje, umožňujíc korporacím napíchnout jejich vládní profil a zacílit je pro reklamu založenou na jejich vysoce individuálních vlastnostech. Tento proces je tak dokonale vyladěný, že zachází přes pohlaví a životní styl k odhalení nálady, takže zatímco Anderton prchá stanicí podzemní dráhy a potom nákupním centrem, obchody a billboardy jej oslovují reklamami uzpůsobenými pro jeho zájmy a nálady. Nakonec, ve snaze přechytřit identifikační scannery se Anderton uchýlí k operaci a nechá si vyměnit oči.

REALITA: Google pracuje na reklamě založené na kontextu, která bude používat environmentální senzory ve vašem mobilním telefonu, laptopu atd., aby poskytla „cílené reklamy uzpůsobené tak, aby se shodovaly s tím, co vidíte a slyšíte v reálném světě.“ Avšak dávno předtím, než se Google zaměřily na kontextovou reklamu začaly být používány přístroje na rozpoznání obličeje a duhovky, aby zdánlivě detekovaly zločince, zefektivňovaly procesy bezpečnostních prohlídek a usnadňovaly aktivity všedního dne. Například když se Spojené státy připravovaly k zavedení této technologie v USA, americká biometrická firma Global Rainmakers Inc. (GRI) proměnila město Leon v Mexiku ve virtuální policejní stát instalováním duhovkových scannerů po městě, které mohou skenovat 30 – 50 lidí za minutu.

Policejní oddělení v zemi začalo používat Mobilní rozpoznávač pachatelů a informační systém, neboli MORIS, a fyzické doplňky iPhonu, které umožňují policejním důstojníkům obcházejícím  ulice skenovat duhovky a obličeje podezřelých zločinců a porovnávat je s vládními databázemi. Skutečně, v roce 2014 FBI zahájila celostátní databázi duhovkových scanů pro použití donucovacími orgány, pokud budou chtít vypátrat zločince.

Korporace také začínají zakomponovávat technologii sledování očí do svých tabletů, smartphonů a computerů. Toto umožní společnostem sledovat, jaká slova a fráze má uživatel sklon číst znovu, zastavovat se na či se jim vyhýbat, což může poskytnout vhled do toho, co si myslí. To umožní inzerentům rozšířit informace, které shromáždí ze sledování uživatelských kliků, hledání a online nákupů a expandovat do říše pokoušení se uhodnout, co si uživatel myslí na základě jeho očních pohybů a podle toho umisťovat reklamy. Tyto informace se budou tak, jak jsou sdíleny mezi korporátní elitou a policií, hodit taktéž policejním agenturám, z nichž některé pracují na vyvíjení prediktivní analýzy „rychlosti blikání, rozšíření zornice a klamu“.

V ideláních podmínkách je software na rozpoznávání obličeje přesné z 99,7 procent. Jsme přímo za rohem od billboardů schopných identifikovat kolemjdoucí a IBM již pracuje na vytváření reklam skutečného světa, které reagují na podkladě RFID čipů vestavěných v licencích a kreditních kartách.

FIKCE: V Minority Reportu Pre-Crime oddělení Johna Andertona používá psychicky mutované lidi, aby určila, kdy se stane další zločin.

REALITA: Ačkoli vládní snahy o prediktivní kontrolu neposilují psychičtí mutanti, konečný výsledek zůstává stejný: svět, ve němž je předcházeno zločinům pomocí používání sofistikovaného sběru dat, dozoru, komunitní kontroly a předzločinu. Policie v hlavních amerických městech například prováděla zkušební provoz nástroje, který jim umožní identifikovat osoby – nebo skupinu osob – u nichž je největší pravděpodobnost, že spáchají zločin v dané komunitě. Těmto osobám je potom oznámeno, že jejich pohyby a aktivity budou zblízka monitorovány a jakákoli kriminální aktivita (jejich či osob s nimi spojených) bude mít za následek tvrdé postihy. Jinými slovy, jste vinni dříve, než je vám dána šance prokázat, že jste nevinní.

Oddělení vnitřní bezpečnosti také pracuje na svojí Technologii budocnosti prověřování vlastností neboli FAST, která bude využívat mnoho osobních faktorů jako je „etnicita, pohlaví, dýchání nebo srdeční tep,  aby ´odhalila náznaky napovídající o špatném záměru´“.

FIKCE: V Minority Reportu vládní agenti používají „přístroje vyvolávající nevolnost“, aby zneškodnili podezřelé ze zločinu používáním méně smrtelných metod.

REALITA: Od doby, kdy se Minority Report dostal do kin, byly vyvinuty rozmanité méně smrtelné zbraně. V roce 2007 Oddělení vnitřní bezpečnosti udělilo kontrakt Inteligentním optickým systémům Inc., na „LED zneschopňovač“, přístroj podobný baterce, který vydává oslňující pole pulsujících světel, zneschopňujících svůj cíl způsobením nevolnosti a zvracení. Raytheon vytvořil „Přístroj zamezující útoku“, což je v podstatě tepelný paprsek, jenž způsobuje nesnesitelný pálivý pocit na kůži své oběti. Akustický přístroj s dlouhým dosahem, který vydává bolestivé zvuky, aby rozptýlil davy, byl viděn na londýnské Olympiádě a na protestech G20 v Pittsburgu.

FIKCE: Hacker zachytí vize ze „čtečky myšlenek“ Agátiny mysli a přehraje je Johnu Andertonovi.

REALITA: Ačkoli stále v plenkách, technologie, která zkoumá, jak překládat lidské myšlenky do počítačových činností se pozvolna stává realitou. Jack Gallant, neurovědec na UC Berkeley a jeho výzkumný tým vytvořili primitivní software, schopné přeložit myšlenky diváků do rekonstruovaných vizuálních obrazů. Společnost s názvem Emotiv vyvíjí technologii, která bude schopná číst myšlenky uživatelů a používat je jako vstupy pro obsluhu strojů, jako je rozpoznávač hlasu, ale s mozkovými signály. Jsou vyráběny podobné přístroje, aby překládaly myšlenky do mluvení.

FIKCE: V Minority Reportu se miniaturní pavoučí roboti řízeni čidly seběhnou na Johna Andertona, oskenují jeho biometrická data a vloží je do centrální vládní databáze.

REALITA: Agentura s Ministerstvem obrany pracuje na přetvoření hmyzu v živé UAV, neboli „cybugs“. Rozšiřováním přirozených schopností hmyzu (např. čichové vlastnosti včel jsou používány pro detekci bomb atd.) vládní agenti doufají, že budou používat tyto špiónské brouky k tomu, aby podloudně shromažďovaly obrovská množství informací. Výzkumníci nakonec doufají v to, že vybaví brouky malinkými batohy s kompletní výbavou různých detekčních přístrojů, mikrofonů a kamer. Tyto přístroje by mohly být poháněny energií produkovanou pohyby křídel brouků, nebo teplem, které vydávají během letu. Již byla nahlášena spatření robotických dronů ve tvaru vážky, které monitorovaly ze vzduchu protesty ve Washingtonu DC, a to již v roce 2007.

FIKCE: V Minority Reportu Anderton uniká svým pronásledovatelům v autě, jehož pohyby jsou sledovány policií pomocí palubních computerů. Všude kolem něj sviští vozidla bez řidičů, dopravující lidi do jejich destinací na základě jednoduchých hlasových příkazů.

REALITA: Kongres nyní vyžaduje, aby všechna nová auta byla vybavena nahrávači událostí, které mohou nahrávat a vysílat údaje z palubních computerů. Podobně pojišťovací společnosti nabízejí slevy řidičům, kteří souhlasí, že si nechají nainstalovat sledovací štěnice. Google také vytvořilo auta řídící se sama, která již překonala 300,000 mil silničního testování. Očekává se, že samořídící auta by mohla být na amerických silnicích během 20 let, ne-li dříve.

Toto je pouze několik málo technologických přístrojů, které jsou nyní v rukou těch, kdo kontrolují korporátní policejní stát. V podstatě fikce se stala skutečností – ačkoli poněkud děsivou.

29. září 2015

Autor: John W. Whitehead

Zdroj: http://www.activistpost.com/2015/09/minority-report-precrime-technology-is-here.html
11 Komentářů k Policejní stát ve stylu „Minority Report“ se uskutečňuje 40 let v předstihu

 1. weissbach napsal:

  Plánovaná fikce se stává skutečností.

 2. Paul Durham napsal:

  Kartičku penny mááátéé ?

 3. ESP napsal:

  ve spanelsku se vas ptaji v obchodaku na karticku neustale a kdyz ji nemate diktujete cislo sveho dokumentu atp .. celkem jednoduche zjistit kdo je kdo staci stat pobliz pokladny
  obicejna samoska vi toho o vas vice nez vy sam ..

  • ronaldo napsal:

   a proč jim o své vůli něco diktujete?
   Já na otazku kartičku máte? zásadně ani neodpovídám.
   To není otázka ze slušnosti, to je psycho hra, sprostá, nátlaková, promyšlená.
   Základem je, že nic nemusíme... a o tom to je.
   Nezapomínejte....

 4. Rudolf napsal:

  Neztrácejme víru. Jeden EMP nebo blackout a mají po zábavě.

  • Boyar napsal:

   Rudolf napsal:
   15.10.2015 (17.21)
   Neztrácejme víru. Jeden EMP nebo blackout a mají po zábavě.

   ;)))))))))))pravda

 5. Hum napsal:

  filmovym maniakom odporucam aj snimok Equilibrium. Pekne s predstihom nam ukazovali ako dopadneme... Vtedy si tym boli uz istí, ale ta istota v poslednej dobe akosi vyprcha a zacinaju byt cim dalej tym viac dosratí...

  • Marie napsal:

   Presne!
   A scenky z udajneho romanu "1984" uz vidime taky v praxi.

   Oni ( sioni) si to nataceji dopredu na filmy, aby si tak zhmotnili sve predstavy a pak to predhodi davu jako zabavu a divaji se na reakce. A aby se ujistili, ze ovce nezpozorni, a nebudou premyslet nad ucelem, daji tomu stastnykonec. Ovce se uklidni a jde spokojene spat....
   Druhym jejich cilem je dostat to do podvedomi lidi, zapsat to tam, aby se to v pravy cas vynorilo jako nastroj strachu.

 6. Marie napsal:

  Jeste si dovolim upozornit na to "precrime". Stejni autori jako prosazovani preventivnich valek!

  Sioni se vzdy prozradi, je jen potreba myslet logicky. To oni nedokazi, neb jsou to psychopati.
  Kazdy ma schopnost logicky myslet, s tim se narodite. Jde o to, si to logicke mysleni nenechat paralyzovat.
  Jestlize se nekam priradite, okamzite tuto svou schopnost potlacujete.
  Proto byly zamerne vytvoreny vsechny - ismy, pravicovost, levicovost, nabozenstvi s ruznymi bohy a pravidly, to jsou vsechno nastroje na zbavovani lidi jejich schopnosti logicky myslet.

  • Paul Durham napsal:

   Oba texty přesně popisují realitu, jak vidno z praxe. Vše je lidským zdrojům dopředu natroubeno doslova polopatě , nicméně lidské zdroje se nenechají ze svých pohádek a bludů naprosto ničím vyrušit. A pokud náhodou zvednou hlavy a stádo se na chvilku splaší a otočí, vždy se ocitne chromý beran v čele. (citace F.R.Čecha)

   • Marie napsal:

    Vystizne. Lidi nejsou hloupi, oni si jen nechteji z pohodlnosti pripustit zakladni pravidlo zivota, kdyz to zjedodusim, ze nejdriv prace a pak zabava. Tim chci rict to, ze zakladni praci je hlidat si sve pravo na zivot a co s nim souvisi. A lidi ochotne tuto "praci" predaji druhym a pak se jenom "bavi" tim, ze hodnoti jejich slova, aniz by kontrolovali jejich skutkove naplneni, a je jim stale dodavano vic a vic zabavy, a to jim staci, Tady je chyba, protoze pak se vlastne hrabou v tom, co je naprosto virtualni a dojde jim to az pri tvrdem dopadu reality, kdy uz je pozde to zvratit. Mozna to vyjadruji nepresne, ale snad mi rozumite.
    Proto je ovladani mas tak snadnou zalezitosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!