Rusko přebírá Střední východ: Moskva dostává zelenou k útokům v Iráku a uzavírá alianci s Jordánskem

562a2b02c4618866738b456cJakmile začalo být jasné, že Moskva a Teherán společně plánují intervenci v Sýrii s ruským slibem plné letecké podpory a íránským slibem pozemních vojsk od Hizballáhu, jeho různých šíitských milicí a IRGC, tak jsme okamžitě naznačili, že Irák bude v této agendě po obnovení Assadova režimu, další na řadě.

Těm, kdo nejsou obeznámeni se situací v poli, doporučujeme, aby si přečetli, „Kdo opravdu kontroluje Irák? Uvnitř jsou mohutné zástupné armády Íránu,“ v němž jsme nastínili rozsah, v němž Teherán v podstatě kontroluje jak Irácká vojska, tak politiky v Bagdádu.

US to dovolují, protože I) není toho moc, co by s tím Washington mohl udělat, a II) i kdyby bylo, tak by to znamenalo zaprvé vykořenit íránský vliv na politický proces a zadruhé pokusit se oddělit šiítské milice od iráckých pravidelných sil, což by mohlo posloužit jen k oslabení schopnosti této země vzdorovat sunnitským extremistům jako ISIS. Další důležitou věcí k pochopení íránských zástupných armád v Iráku je to, že jsou to ty samé milice, co bojují v Sýrii po boku Rusů (myslíme „ty samé“ v co nejdoslovnějším smyslu, jelikož je k hranici povolal sám velitel Quds Qassem Soleimani). Znamená to, že v Iráku jsou to washingtonští spojenci, ale jakmile přejdou hranici do Sýrie, stávají se cíli útoků US podporovaných a zásobovaných rebelů bojujících o Aleppo. Zjevně to nedává absolutně žádný smysl a je to emblematické pro tu schizofrenii, jaká washingtonskou středovýchodní strategii zachvátila. Rovněž stojí za povšimnutí, že jsou to ty samé šiítské milice, které s požehnáním Teheránu v Iráku útočily na US vojska poté, co George Bush zničil US-íránskou alianci z doby po 11.9 tím, že tuto zemi zařadil do své proslulé „Osy zla“ (viz zde další informace).

Zde je obrázek, který by vám měl poskytnout představu, proč se íránské zástupné armády ukázaly být zvláště účinné při tak řečeném tyranizování tyranů z ISIS:

Mezi tím se letecká mise nad Irákem stává příštím logickým krokem Kremlu v ruské snaze o vytěsnění US jako velmocenského loutkáře Středního východu. Člověk by těžko přišel na více pokořující scénář pro Washington, než když jsou US v podstatě vykopány ze země, kterou před více než desetiletím „osvobodily“, Vladimire Putinem pod záminkou, že ať se snaží, jak se snaží, tak Američané zjevně v boji s teroristy nejsou moc dobří (nebo možná se tak moc nesnaží, to už závisí na tom, jaký máte sklon ke konspiračním teoriím).

Zrovna tak jako v Sýrii, mohly by být ruské nálety podporovány Íránem podporovanými bojovníky na zemi a díky úchopu iráckých politiků ze strany IRGC, zjistí Moskva, že Bagdád na ruskou přítomnost v této zemi velice dobře slyší.

Tohle všechno samozřejmě US vědí a ve snaze vyhnout se této situaci vyslal Washington tento týden do Iráku generála Josepha Dunforda (předsedu spojených náčelníků štábů), aby tam předložil to, co lze nazvat pouze jako hysterické a dětinské ultimátum premiérovi Haiderovi al-Abadimu. „Je to buď my, nebo Rusové,“ říkal Abadimu, ač ne konkrétně těmito slovy. Toto opravdu Dunfor řekl:

„Řekl jsem, že nám to velice ztíží možnost poskytovat ten druh podpory, který potřebujete, pokud tu budou Rusové také vést operace. Nemůžeme vést operace, když zrovna teď v Iráku budou operovat Rusové.“

(Irácký premiér Haider al-Abadi)

Ač premiér údajně slíbil, že o ruskou pomoc nepožádá, tak kdokoliv, kdo ten příběh sleduje, ví, že Dunfordova cesta byla přespříliš málo a až přespříliš pozdě.

ISIS v Iráku šíleně řádí už přes rok a US jsou zjevně bezmocné, aby je zastavily. Jak už jsme uvedli, existuje několik teorií o tom, proč chce Washington udržet Moskvu ze hry. Teorie na základě zdravého rozumu, která nevyžaduje žádné konspirační hloubání, říká, že US se zoufale snaží zamezit, aby Bagdád připadl Rusům, a Pentagon ví, že s tím, jak Írán už v podstatě kontroluje armádu a vládu, tak Rusko najde velice vstřícné vojenské a politické prostředí. A ti, kdo mají sklon si myslet, že ISIS kromě toho, že se jí dostalo rozběhové podpory (tj. financování a výcviku ještě před oficiálním zformováním ISIS), dostává US podporu pořád, si myslí, že proto má Washington obavy, že jim ji Rusko prostě zničí.

Ať je to kterýkoliv případ, Irák toho má zjevně už dost, a opravdu jedním z důvodů, proč Dunford tu cestu minulý týden vykonal, bylo to, že Abadi řekl, že by „uvítal ruské nálety.“ Přihoďte si k tomu zbrusu nové zpravodajské centrum ke sdílení informací v Bagdádu společně obsazené Ruskem, Íránem a Sýrií, a je dost jasné, že ať Abadi dával Dunfordovu jaké chtěl ujištění pro Pentagon, tak „červenokabátníci“ (v americké symbolice) už opravdu přichází.

Aby v tom bylo jasno, tak podle turecké státem vedené Agentury Anadolu, Rusko teď už obdrželo od Iráku povolení útočit na konvoje ISIS přijíždějící ze Sýrie. Zde je více:

Irácká vláda dala Rusku zmocnění útočit na konvoje Daesh přijíždějící ze Sýrie, řekl vedoucí irácký činitel.

Zmocnění pro Rusko, aby útočilo na Daes uvnitř Iráku přichází uprostřed bezpečnostních koordinací mezi Irákem, Ruskem, Íránem a Sýrií.

Šéf irácké parlamentní komise bezpečnosti a obrany řekl v pátek Agentuře Anadolu, že toto opatření přispělo k oslabení Daesh odříznutím jeho zásobovacích tras.

To bude teprve začátek. Předpokládáme, že všechno to povídání o „konvojích ze Sýrie“ je snaha Bagdádu, aby to tak trochu zněno jako, že to není pro Rusko zelená, aby si zabralo nebe nad Irákem, ale člověka by mohlo opravdu zajímat, jak chce Washington reagovat vzhledem k tomu, že Abadi právě Dunfordovi řekl, že Irák nedovolí, aby k tomu došlo.

A to není všechno.

Rusko teď zřídilo zase další buňku sdíleného zpravodajství na Středním východě, tentokrát v Jordánsku, jelikož Moskva s Ammánem jsou nachystány pracovat spolu na vykořenění ISIS. Zde to je od RT:

Rusko se s Jordánskem dohodlo na vytvoření koordinačního centra v Ammánu, kterého budou obě tyto země používat pro sdílení informací o proti-teroristických operacích, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Rusko je už ve styku s Íránem, Irákem a Sýrií přes v Bagdádu sídlící centrum používané k tomu samému účelu.

Lavrov řekl, že Jordánsko sehraje pozitivní roli v hledání politického řešení Syrského konfliktu vyjednáváním mezi Damaškem a opozičními silami, což je výsledek, o který usiluje i Rusko samotné.

„Na základě dohody mezi Jeho veličenstvem Králem Abdullahem II a ruským presidentem Vladimirem Putinem se vojska obou zemí dohodla koordinovat své akce včetně misí vojenských letounů přes syrské území,“ řekl Lavrov. Jeho jordánský protějšek Nasser Judeh řekl, že toto centrum bude sloužit jako účinný komunikační nástroj pro vojska obou zemí.

Jak si možná vzpomenete, jordánský král Abdullah nebyl právě nadšený, když ISIS vydaly video ukazující, jak byl jordánský pilot upálen zaživa. Zde je obrázkové poselství, které poslal této skupině poté, co se to video objevilo:

A opět je důležité pochopit, že tohle je všechno možné kvůli skutečnosti, že US, Saúdská Arábie, Katar a Turecko se rozhodly používat extremistických skupin jako zbraně své volby k destabilizaci Assada. To dalo Moskvě veškeré politické i propagandistické krytí, které potřebovala, nejen aby sehrála v Sýrii čistě silovou roli, nýbrž aby navázala bližší diplomatické a politické vztahy v Iráku a teď i v Jordánsku. Díky skutečnosti, že Západní média ISIS používala jako vtělení ďábla, tak měl Kreml neprůstřelnou krycí legendu pro to, co se dost jasně stalo hladce úspěšným pokusem dosáhnout nad tímto regionem vliv.

Nakonec nezapomínejte, že s každým krokem, který Rusko udělá směrem nahrazení US v roli středovýchodního loutkáře za scénou, tak se Írán dostane blíže k vytlačení Saúdské Arábie z role regionálního mocenského handlíře. Aliance Kremlu s Jordánskem hraje přímo do této dynamika Moskevsko-teheránské družby, která doslova obkličuje Rijád, Doha a Sjednocené arabské emiráty…

Submitted by Tyler Durden on 10/24/2015 12:15 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-10-24/russia-takes-over-mid-east-moscow-gets-green-light-strikes-iraq-sets-alliance-jordan
13 Komentářů k Rusko přebírá Střední východ: Moskva dostává zelenou k útokům v Iráku a uzavírá alianci s Jordánskem

 1. Adolf Balík napsal:

  Syřanům teď Rusové dodávají tuhle nádheru.
  http://aeronet.cz/news/video-ruska-zbran-slunce-jake-v-syrii-jeste-nebylo/

 2. jjozef napsal:

  Stratfor k Saudskej Arabii uvadza,ze je to rezim,ktory v okoli nema spojencov,rezim,ktory nikto nema rad.
  Jedinym vyznamnym "spojencom" Saudov su USA.
  Spojenectvo USA a Saudov drzi dolar a Saudi majuslobodu robit svoju petrodolarovu politiku.
  Saudi robia iba taku politiku,ktoru schvali Washington.
  V den nastupu noveho saudskeho vladcu zapadne media uverejnili informacie o jeho mentalnej nesposobilosti - zaroven s gratulaciou Obamu....

  ISIL je "neregularna US armada",vytvorena na devastaciu konkurentov.
  ISIL nestala ani jednu hlavu Americanovi/aby nenutila USA do realnej vojny/,nevystrelila ani jednu guilku na Izrael...
  https://www.youtube.com/watch?v=wMVcFE9Wl5c

  Video jednoznacne ukazuje,ze najradikalnejsi dzihadisti su pestovani /pestovani a chraneni/ na rozputanie nekonecnej vojny vsetkych proti vsetkym.
  V tomto vedomi Saudi hodili svojich favoritov v Egypte cez palubu a podporili armadu.
  Aky je ucel US podpory dzihadistom uvedomuju si /minimalne tusia/ hadam vsetci v regione,len nie vsetci su schopni zbavit sa okov vojnovej nenavisti,alebo okov penazno-agenturnych.

  Vsetci v okoli Izraela stoja pred volbou:istota nekonecnej vojny vsetkych proti vsetkym pod US-izraelskym diktatom,alebo nadej zivota pod ruskou rukou.
  Ked bude jasne,ze aliancia pod ruskym vednim /vratane Egypta/zacina uplne dominovat,pridaju sa dalsi,nakoniec aj Saudi.

  • jjozef napsal:

   Dolozim par viet.
   USA dodavaju Egyptu i Saudom len take zbrane,ktore by nemohli byt potencialne nebezpecne pre izraelsku armadu.To vsak obidve armady znacne zneschopnuje.
   Aj preto sa Saudi obratili na Moskvu,Moskva im vyhovela.
   Egyptska vlada sa obratila na Moskvu z jednoznacne strategickych dovodov.Dokonca prezident spomenul moznost hospodarskej integracie.
   Egytsky rezim dnes uz nechce byt nesvojpravnym nastrojom usraelskej politiky.

   Jordansky rezim
   dodnes sa spoliehal predovsetkym na izraelsko-americku podporu.Ta ho vsak uz vobec nechrani pred ultraradikalmi.
   Na druhej strane eminentnym zaujmom Izraela su stabilne jordansko-izraelske hranice...
   Takze rovnako ako jordansky kral,aj usraelska risa musi v tejto vojne vsetkych proti vsetkym na "poschodovej sachovnici" kalkulovat,velmi kalkulovat.

   • marie napsal:

    Jordansko mne prekvapuje, nebot prave tam bylo zapocato s vycvikem ISIS ( ISIL), dnes uz jen IS. Mam naprosto overenou informaci ( z nekolika zemi), ze ten vycvik ridil Izrael.

    • to je jedno napsal:

     Pochopte co znamená termín "vlivový agent" v tajných službách. Představte si, že máte možnost získat nějakou moc, či vliv v nějaké oblasti či zemi. A když se Vám to povede, můžete si tam zavést své pořádky. Nu a teď Vás osloví třeba CIA či KGB atd., a řeknou Vám, že vám to usnadní, dají na to peníze atd. Ale mají na vás nějaký požadavek. Třeba jim v místě umožníte těžit ropu, nebo se zavážete, že nebudete útočit na toho a toho, či naopak budete. Je to vlastně spíše jakýsi druh účelového spojenectví. Nu a tak třeba Saddám Hussajn byl USA agentem vlivu blahé paměti. Brzdil hlavně Irán. Pak jednou šlápl vedle napadením Kuvajtu. Agent vlivu totiž není někdo, kdo poslouchá na slovo. IS je taky agentem vlivu, ale jede si svou vlastní agendu, a za podporu něco dělá a něco nedělá. Nejsou to zaměstnanci CIA, jen mají se CIA nějakou dohodu. Nic jim tedy nebrání přejít na druhou stranu či se vykašlat na dohody, když budou chtít. U IS byl hlavní účel odstranit Asada - to nechce Izrael, Saudi, Turci, USA a asi i Jordánsko, a tak si na to najali i IS. Ten zatím úkol nesplnil. Ale jak jde čas, pro všechny či některé zainteresované přestává být tento agent vlivu, ten IS, pohodlným... a tak hledají cesty, jak se z toho vyzout... Zdá se, že ten IS se i částečně vymkl z pod kontroly atd. Tak to chápu.

 3. marie napsal:

  Jeste chci dodat, ze Saudska Arabie neni muslimskou zemi, je to extrem, zadna skutecne muslimska zeme s ni nesouhlasi a nechce nic mit, viz Iran.

  Saudska Arabie ma ve vlade zidy.

  • Franta napsal:

   Podle irácké rozvedky, zakladatel Saúdské dynastie, Waháb byl puvodne Zid, ktery prestoupil na islám, cili Saúdové jsou skutecne zidovskeho puvodu. To samé platí pro zakladatele mladotureckého hnutí, tito puvodne Zidi, kteri prestoupili na islám se po case chteli vratit k zidovství, ale byli odmítnuti. Ataturk byl zidovskeho puvodu.

  • to je jedno napsal:

   Máte dobré komentáře. Někdy prokazujete pozoruhodnou schopnost dívat se i za obzor. Nicméně s tímto, co jste napsala, moc nesouhlasím. Údajně Židovským původem Saudů se dá vysvětlit vše nebo i nic. Ono je totiž důležité, kolik židovské krve jim ještě v žilách po staletích míšení s Araby a nežidy v harémech vůbec v žilách koluje, a asi nejdůležitější je, za koho se pokládají oni sami a komu či čemu jsou opravdu oddáni. Já bych řekl, že hlavně a možná že jen penězům a moci, a Islám je jen prostředek. Každopádně muslimové a Islámské země proti nim nijak výrazně nevystupují, vyjma šíítů, které reprezentuje hlavně Irán. Třeba taková nejvyšší autorita na Islám v sunnitském světě, Islámská univerzita a mešita v Káhiře Al-Azhar, proti Saudské wahhábi verzi Islámu námitky nemá. Ani proti verzi IS. Ale i na té univerzitě diskutují o tom, jak má správný Islám vlastně vypadat - jsou si vědomi mnoha podob Islámu. Dle exmuslima Lukáše Lhoťana je Islám něco jako stavebnice lego. Každý si jej může hlásat ve své vlastní verzi a najde pro ni oporu v Koránu, Hadísech i šárii. To je taky zdroj tolika různých chápání Islámu, kdy jej jedni vnímají jako sluníčkově pohodové náboženství, zatímco jiní jej vnímají jako učení Satanovo... Já bych řekl, že Islám funguje jako katalizátor toho, co v lidech je. Když je v někom hodně zla, Islám umožní, aby to vyšlo ven v té nejhorší podobě. Když je někdo hodný a mysticky založený, bude se věnovat třeba súfě a tím se i ještě více zlepší jeho pozitivní vlastnosti. Spor je ovšem mezi muslimy, zda súfa není hereze v Islámu... Osobně tedy obecně Islám odmítám, neb jej vnímám jako nebezpečí pro civilizovanost a civilizaci na Zemi. Různým obhajobám atd. jednoduše nevěřím.

 4. Justass napsal:

  Je jen škoda, že tuto rošádu neudělalo Rusko, v závěsu s Čínou, před pár lety v Libyi(oba tam nakonec měli velké investice). Tam také ušáci navezli na východ země ( do Benghází) tzv. opozici. Jednalo se o pár stovek, ne-li jen desítek migrantů z Libye, povětšinou zločinců kteří své doby v Libyi spáchali nějaký zločin.
  Kdyby se to tenkrát Rusům podařilo, byla by v pohodě Severní Afrika a zcela jistě by nebyla válka v Sýrii nebylo by ani nic takového jako IS, nebyla by žádná uprchlická vlna.
  Asi tenkrát ještě nebylo připravené informační pole - jak říkává Pjakin. Zato v Syrii už to bylo jiné kafe a Rusové toho mistrovsky využili - tleskám!!

  • Jaris napsal:

   Justassi, ja jsem se kvuli Iraku a Lybii rozesla s nejlepsimi prateli z minuty na minutu, hned na samem zacatku konfliktu. A ejhle! Vcera u nas na australskych zpravach blekotal Blair, ze se omlouva(!) za invazi v Iraku a Lybyi. Ze pry slo o omyl, ups! Ten valecny zlocinec by mel byt i s ostatnimi architekty zla a kompletnim zniceni techto statu, postaveni ke zdi a bezmilosti odstreleni. A ze jich lotru po svete beha!

   • Justass napsal:

    Jaris - bohužel je to hnus na hnus. Toho Blaira jsem slyšel také. Je to to samé jako by se Hitler v roce 1945 omlouval za rozpoutání 2. světové války s tím, že to byl omyl, a že mu jeho zpravodajské služby podaly mylné informace a že vlastně ten vysílač v Gliwicích nepřepadli Poláci ale právě ty jeho tajné služby. To by svět tehdy nad takovým CHUCPE strnul úžasem a posléze vybuchl spravedlivým hněvem. Dnes? - NIC!!. Už dvacet let tvrdím, že všichni anglosaští prezidenti počínaje 6.8. 1945 a konče dnešními dny by měli být souzeni jako váleční zločinci.
    Jinak u mnohých svých přátel a známých ( a dokonce i v rodině ) se svými názory jsem moc pochopení nenalézal, dnes se ale i oni mění ve slyšící a vidoucí - a to je moc dobře.
    Jinak zdravím k protinožcům ( bojovat za pravdu je třeba globálně) a měj se fajn.

 5. Carlos IV napsal:

  Marie je to tak, uz jsme to tu probirali a ja jsem tuto verzi slysel pred casem i od samotnych muslimu, ackoliv ne odtamtud. Nakonec oni sami by meli misto putovani k posvatnym mistum zamirit do Rijadu a vykopat tu chazarskou chatru z kralovskeho palace na ulici a nechat je tam shnit. Vzdyt nejsou schopni zajistit pro svuj narod ani pitnou vodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!