Přijdou vzdušné souboje? US vysílají tryskáče F-15, aby nad Sýrií vzdorovaly Ruskému letectvu

48217681.cachedKdyž Obamova administrativa oznámila, že spočine 50 botami (vlastně 100, protože vojáci mají obecně dvě nohy) na syrské půdě, tak US média začala okamžitě klást špatné soustavy otázek. Jak jsme si všimli v „US do Sýrie vysílají vojska: Zde jsou otázky, které by média měla klást,“ tak tiskovky Jose Earneste byly plné žertů, jelikož média tomuto tiskovému tajemníkovi připravovala otázky, zda si president vzpomíná na svůj slib (daný Americkému lidu alespoň 16 krát), že US pozemní vojska v Sýrii nespočinou nohou, aby tu bojovala.

Samozřejmě, že s tím byli úplně vedle. A to kvůli tomuto:

Ty nohy spočívaly na syrské a íránské půdě už roky a vypadá to, že veřejnost opravdu úplně zapomněla, že US komandos jen před pěti měsíci v Sýrii provedli přepad, při němž údajně zabili „ministra plynárenství“ Islamistického státu (a opravdu, je to opravdu tak absurdní, jak to zní).

Washington navíc nedělal žádné tajnosti s dnes už nefunkčním programem „vycvičit a vybavit“ syrské rebely – a americká veřejnost jasně ani nepomyslela, kdo asi ten pozemní výcvik dělá.

A nakonec se vůbec nemluví o tom, kolik operativců CIA a lidí od černých operací už od samého počátku pobíhá po Sýrii, aby pomáhali zástupným armádám Saúdské Arábie a Kataru.

Vzhledem k tomu existují dvě otázky, které by si měl každý položit: 1) jak plánuje Washington vysvětlit Ankaře, že Pentagon je nachystán včlenit US pozemní vojska do YPG v Sýrii a provádět z Incirliku letové mise na podporu těchto pozemních vojsk, když Turecko doslova létá z toho samého letiště, aby bombardovalo ty samé síly YPG, do nichž se mají US včlenit?, a 2) jak mají US v úmyslu zajistit, že Rusové nakonec „náhodně“ nevybombardují US pozice?

No, jednou z možných odpovědí na obě tyto otázky je vyslání US přepadových stíhačů do Sýrie. Daily Beast referuje:

US Letectvo vysílá do Turecka až tucet tryskáčů specializovaných na boj letadla proti letadlu – zjevně proto, aby pomohli ochránit další US a spojenecké tryskáče před ruskými tryskáči létajícími nad Sýrií.

Oficiálně je vyslání dvoumotorových stíhačů F-15C Eagle do tureckého Incirliku oznámeného minulý týden zamýšleno k ujištění amerických spojenců v NATO o bezpečnosti, řekla Daily Beast mluvčí ministerstva obrany Laura Seal.

To by mohlo znamenat, že tyto jednomístné F-15 s osmi raketami vzduch-vzduch, které běžně nosí, pomohou Tureckému letectvu hlídkovat na turecké hranici se Sýrií, aby zachytily ty syrské letouny a helikoptéry, které občas zabloudí na turecké území.

Je ale pravděpodobnější, že ty F-15 budou doprovázet útočné letouny a bombardéry během úderů na militanty ISIS v blízkosti sil syrského režimu a ruských válečných letounů, které od počátku října bombardují jak ISIS, tak US podporované rebely bojující proti Syrským vojskům.

No, třeba. Můžeme se vždy mýlit, ale připadá nám pravděpodobné, že Pentagon vyšle F-15 do bitvy proti ruským bojovým pilotům v západní Sýrii. Co tu vypadá jasně, je to, že Washington vyšle dost vzdušné podpory, aby zajistil, že jakmile Rusové s Íránci zajistí hlavní města na západě, tak US budou mít kapacity, aby sestřelovaly ruské tryskáče, pokud jakkoliv sakramentsky ohrozí vojáky speciálních operací Washingtonu pokoušející se dostat se spolu s YPG do Raqqa. Každopádně zpět k Daily Beast:

Seal odmítla o tomto vyslání podrobně diskutovat, narážela ale na jejich skutečný účel. „Neříkala jsem, že to není kvůli Rusku,“ říkala.

V ruské letce v západní Sýrii je pozoruhodné, že k ní patří několik stíhačů Su-30, které jsou primárně určeny k boji letadla s letadlem. Přílet Su-30 zdvihl obočí, protože Moskva trvá na tom, že její síly jsou jen k boji s ISIS, ale ISIS nemá vlastní letadla, aby se s nimi Su-30 mohly střetnout.

F-15, které US Letectvo do Turecka vysílá, budou prvními americkými vojenskými letouny v regionu, které jsou určeny výlučně k vzdušnému boji. Ostatní bitevníky, přepadové a bombardovací letouny vyslané Pentagonem včetně F-22, F-16, A-10 a B-1 – nosí bomby a rakety vzduch-země a zaměřují se na údery na militanty na zemi.

F-15 na rozdíl od nich nosí jen protileteckou výzbroj a jejich piloti cvičí jen sestřelování nepřátelských bojových letounů. Stojí za povšimnutí, že F-15C nebyly nikdy vyslány do Afghánistánu, ani se neúčastnily US vedené okupace Iráku. Válka v Sýrii je ale jiná.

A ač je toto opravdu zajímavé, tak to následující je nesmysl:

Incirlik a jeho rostoucí kontingent válečných letounů je klíčový pro novou severní strategii US kampaně proti ISIS, řekl 30. října nejmenovaný činitel Pentagonu. „Jednou z hlavních věcí, které budeme dělat, abychom vyvinuli tlak na pohraniční oblast a v Sýrii, je, citujeme, ‚zhuštění‘ leteckých operací v severní Sýrii.“

„To znamená, že chceme větší hustotu útočících letounů. Potřebujeme větší hustotu zpravodajských prostředků zjišťujících cíle. Bílý dům oznámil, že ty A-10, které jsou už na místě v Incirliku, a F-15 přilétající do Incirliku, pomohou s kampaní proti ISIL,“ dodal tento činitel, když použil další akronym pro ISIS.

Jak už jsme řekli při příliš mnoha příležitostech, abychom to vůbec počítali, pokud by měli Washington a Ankara (obojí létající z Incirliku) na mysli ISIS v „pohraniční oblasti“, tak by YPG výslovně nezakazovaly, aby postupovala proti ISIS západně od Eufratu.

Washington nemá v závěrečné analýze naprosto žádné ponětí, co se teď bude dít, když I) PKK utrpěla v Turecku od Erdogana hořkou volební porážku a II) je už jen otázkou času, kdy Hizballáh s podporou ruských válečných letadel postoupí do Raqqa, a tak Pentagon posílá přepadové stíhače, aby zajistil, že kdyby se něco ošklivě zvrtlo, tak by US mohly sestřelovat cokoliv, co bude na obloze, než bude těch „50“ vojáků speciálních operací vybombardovaných.

Submitted by Tyler Durden on 11/03/2015 23:58 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-11-03/dogfights-coming-us-sends-f-15-jets-counter-russian-air-force-over-syria
8 Komentářů k Přijdou vzdušné souboje? US vysílají tryskáče F-15, aby nad Sýrií vzdorovaly Ruskému letectvu

 1. martin bareš napsal:

  dám sem něco, co se zprávou nesouvisí, předem se omlouvám.

  Ale někde jsem zahlédl. že kdosi, když komentoval článek k protiislámským demonstracím u nás, pojmenoval docenta Konvičku KOHNVICKOU.

  Velká gratulace autorovi.

 2. Dušan napsal:

  Staré F 15C, v prípade potreby, budú paralyzované na zemi priamo v Incirliku, žiadne "letecké súboje", to platí tiež pre okolité Ropné Monarchie v prípade nezozvážností... - konkrétny prípad predviedli nedávno Jmenci s "požičanou" TOČKOU a saudský HI-TEC F-15S a AH 64 L.A. sa premenil na šrotovisko...

 3. Marco napsal:

  Proč si média okamžitě nekladou otázku, co tam dělají bez svolení dané země nebo bez mandátu OSN. Kdyby tam šlo stejným stylem Rusko, začala by 3světová.

  • Drak napsal:

   Nebuď na ně tak náročný. Přece by si nechtěl, aby mediální kurvy pomlouvaly svého pasáka.

 4. zed napsal:

  Bankrotářské SSA dle očekávání navýšily státní dluh, takže na souboje zákonitě dojde. SSA už v podstatě nemají co ztratit. Finasnce v háji, pověst taky, takže do toho půjdou zostra. Veliká válka, to je to, na co se SSA evidentně spoléhají. Žádná snaha o byť sebemenší snížení dluhu není patrná, takže je to dříve či později nevyhnutelné a jak se to tak hezky hrotí, tak typuji, že to již dlouho trvat nebude.

 5. Drak napsal:

  To, že jsou piloti F-15 vycvičeni v sestřelování letadel, neznamená, že jim :
  1.Jejich letadla budou fungovat
  2.Že jsou vycvičeni tak, aby, i kdyby jim letadla fungovala, byli schopni sestřelovat letadla, která budou létat proti nim.
  Ty nepilotují žádní nedocvičení tydýti.

  • Jan Jinsky napsal:

   tohle je zajímavý postřeh. Že létat se dá jen na fungujících letadlech a střílet byli vycvičeni jen na stojící letadla. Draku, tohle jsou ale novinky.

 6. Karel napsal:

  F15 byla původně v 70 letech vivnuta pro vybojování vzdušné nadvlády, ale od těch dob nosí kromě vzdušné veškerou protizemní a protilodní munici. A to jak klasickou konvenční tak i jadernou. Mezi protizemní patří třeba kazetové bomby MK20 Rockye, nebo naváděné bomby GBU10, klouzavé bomby GBU15, protiradarová střela AGM88 Haarm a protitanková střela AGM65 Maverick. Stejně tak Su-30 je víceúčelový letoun se schopností činnosti jako stíhací bombardér. V tomhle ohledu je článek zavádějící až tendenční a TTD uvedených typů jsou lehce dostupná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!