Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili opět v centru politických skandálů

PR20151030210948Jméno bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho se objevuje v souvislosti s minimálně dvěma odhaleními - na internetu se totiž objevil záznam rozhovoru, který údajně vedl Saakašvili. V jednom případě se jednalo o převozu mobilních systémů protivzdušné obrany do Sýrie, v druhém by to byl námět na článek s názvem "Pokus o státní převrat".

Internetový zdroj nazvaný "Ukrajinský WikiLeaks" uveřejnil už nejeden zápis "odposlechu" rozhovorů současného oděského gubernátora, dříve gruzínského prezidenta Saakašviliho. A soudě podle těchto materiálů, Michail Saakašvili provádí aktivní zahraniční činnost. Částečně je svázána se zemí jeho současného pobytu - Ukrajinou, částečně s jeho rodnou Gruzií.

Kde přesně tento rozhovor proběhl, internetový zdroj neuvedl, ale soudě podle všeho to bylo přímo v kanceláři oděského gubernátora. Na návštěvu k Saakašvilimu přišel David Kezerašvili, bývalý ministr obrany Gruzie, kde je po něm pátráno kvůli zpronevěře veřejných prostředků ve velmi velkém měřítku. Rozhovor je o speciální operaci v Sýrii, která je údajně schválena senátorem USA a odsouhlasena CIA.

Michail Saakašvili: Posaď se, Davide! Počkej vteřinku, zapnu antiodposlech... McCain plán potvrdil, všechno je na místě, abys věděl. Ze senátu USA budeme mít krytí. V Sýrii je potřeba udeřit na Rusy, jestli se Rusové s Američany opravdu domluví, Ukrajinu ve pak odvrhnou... Jestli k tomu dojde, jsme v troubě! Všechno je potřeba v Sýrii urychlit! Už jsi naše chlapce připravil?

David Kezerašvili: Jo, všechno jsem udělal. Dnes poletí do Antalye a pak pojedou do Sýrie. Přípravou prošli dobře a na duchu jsou silní. Ti naši Kistinci jsou tvrdí chlapi. Ramzana Mačelikašvili udělali velitelem, všichni čtyři ho poslouchají. Střílejí ze všech zbraní, na PSPO (přenosný systém protivzdušné obrany) jsou specialisty a profesionály. Čekají na konkrétní instrukce.

Michail Saakašvili: Celá skupina bude v Latakii, kde je An-Nusra. Hodně drsný plán to je. Americké letadlo bude sestřelené ruskými vojáky. To řekne zajatec, že cíl sestřelili z PSPO. Bude to skvělá scéna, celý svět o tom bude mluvit. A na oplátku pak zas Kurdové Stingery sestřelí ruské letadlo. Stručně řečeno, v Sýrii je nutné navodit konflikt mezi Američany a Rusy. A Turci budou vděční, slibují vzbouřit krymské Tatary. McCain očekává naše činy. Jinak totiž Obama nezvedne zadek! Brzy budou volby a on nic nedělá! Vidíš, i Porošenko začal vrtět ocasem před Putinem.

O rozsahu operace, kterou plánovali účastníci tohoto rozhovoru - pokud k němu skutečně došlo - svědčí ten fakt, že Saakašvili do ní zapojil i Antona Geraščenka, poradce ministra vnitra Ukrajiny Avakova, kvůli čemuž nyní vytočil jeho telefonní číslo:

Michail Saakašvili: Dobrý den, Antone! Naši chlapci dnes odlétají. Je tam všechno připraveno?

Anton Geraščenko: Avakov všechno přepravil, je tam pětkrát PSPO "Věrba" a "Igla-S", potřebná munice i vybavení. Velké protiletadlové zbraně jsou na cestě. Jakmile překročí hranice váš velitel, setkají se s Aš-Šušanim a mládenci budou už v práci.

Nakolik je tato historka o pokusu připravit konflikt mezi Ruskem a USA v Sýrii důvěryhodná, těžko soudit. Ale experti vůbec nevylučují, že takový vývoj událostí je možný.

"Organizovat takové provokace je sice velmi složité, ale přesto možné, vzhledem k tomu, že gruzínští rodáci, zejména takzvaní gruzínští Čečenci, kteří žijí především v Pankiské soutěsce, už na území Sýrie bojují jako součást gangů. A pokud se jim do rukou dostanou přenosné systémy protivzdušné obrany, pak to, dá se říct, otevře Pandořinu skřínku k provedení různých provokací, a to nejen proti vojenským letadlům Spojených států a Ruska, ale i proti letadlům civilním. A to je velmi nebezpečná provokace, která skutečně může přivést k vypuknutí konfliktu zcela nepředvídatelným směrem. Já tomu rozumím tak, že Saakašvili se z údálostí v roce 2008 vůbec nepoučil, bohužel," - komentuje skandální informace vojenský expert, hlavní redaktor časopisu Arsenal Viktor Murachovský.

Zvukový záznam potvrzující skutečnost o Saakašviliho rozhovoru stránky Ukrajinský WikiLeaks zatím nezveřejnil, narozdíl od ještě jednoho odposlechu. Původně to bylo chápáno jako pokus o diskreditaci oděského gubernátora před volbami na Ukrajině. Ale nyní tento rozhovor potvrdili všichni jeho účastníci. Tentokrát se Saakašvili pokusil zorganizovat převrat v Gruzii, kde vznikla napjatá situace kolem televizního kanálu Rustavi-2, jehož majitelé se už víc jak měsíc soudí. Záznam rozhovoru šířícího se po internetu, v němž je kromě jiného slyšet i to, jak Saakašvili upíjí z hrnku a kaš ;le, je datován na 19. října. Během tohoto rozhovoru si ředitel televizní společnosti stěžuje na to, že může ztratit kontrolu nad kanálem, jestli soud rozhodne vrátit Rustavi-2 bývalému majiteli. Na to Saakašvili navrhl zorganizovat revoluci.

Michail Saakašvili: Pracujte na revolučním scénáři. Musíte se postavit na odpor vládě s možností získat televizní společnost. Postavte barikády. Zabarikádujte se a klidně tak zůstaňte několik týdnů. Musíte postavit hodně velké barikády. Je třeba se už začít připravovat. Používejte železo, postavte plot velký jako ten vězeňský. Za ním pak několik ochranných bodů postavte.

Nikoloz Gvaramija: Máme problémy s financováním. Doufám, že pomůžete.

Michail Saakašvili: Jaké financování? Je to obyčejná válka.

Nikoloz Gvaramija: Jo. Ale jednoduše, musíme tam mít taky něco k jídlu.

Michail Saakašvili: Počítáme tak na týden. Najděte bojovníky, kteří vás budou chránit. Aby mohli vejít do budovy jen s použitím zbraní.

V současné době ředitel televizní stanice Nika Gvaramija, který je v opozici vůči nynější gruzínské vládě, se pokusil od myšlenek Saakašviliho distancovat.

"V první řadě Saakašvili je můj přítel a já sice jeho názorům naslouchám, nicméně nemám v úmyslu jeho rady použít. My bojujeme jen za svobodu slova, my nejsme politická strana, ale televize a naším úkolem je natáčet a ukazovat to, co se děje, nikoli předvádět silový odpor," - řekl.

Ve stejné době podle sdělení týchž stránek Ukrajinský WikiLeaks se Saakašvili sešel na istambulském letišti s Gigou Bakerijem, bývalým tajemníkem gruzínské Rady bezpečnosti, nyní lídrem opozičního národního hnutí. Hovořilo se o útoku na Nikolaze Gvaramiju, kterého Saakašvili láskyplně nazývá Niko a kterého před nedávnem vyzýval k revoluci. Nyní vybízí - jen kvůli efektu - k vraždě zaměstnankyně televizního kanálu.

Giga Bakerija: Oni skutečně zničí všechno a všechny. A tak je jisté, že mohou být oběti.

Michail Saakašvili: No a co, ať budou, je to tak lepší! Ať Nika příliš neutrpí, stačí když bude zakrvácený, bude to efektnější. Jestli tam zmlátí nějakou ženu, ženu s dítětem, matku - to je to, co potřebujeme. Vyber takovou z kolektivu. Téma nechám vybuchnout jak bombu! Je nutné všechno zachytit na kameru. Z Gvaramije udělám hrdinu a vražda mladé matky nadzvedne celý gruzínský národ. Tví mládenci v maskách pak ale musí tiše zmizet.

To, že k rozhovoru došlo, Saakašvili neodmítá, ale tvrdí, že všechno bylo smontováno tajnými službami v Rusku. Zároveň z Oděsy vyzval Gruzii k odporu:

"Obrana Rustavi-2, fyzický odpor, který mohou projevit obyčejní lidé - to je přímá cesta záchrany gruzínské demokracie a svobody. Pokud chceme svobodu, musíme se postavit na její obranu," - řekl.

Gruzínské orgány už zareagovaly na tyto pokusy narušovat situaci v zemi a slíbily tvrdá opatření v případě sebemenší provokace.

"Ohromuje nás cynismus a lhostejnost těch lidí, v jejichž rukou kdysi byl náš osud. Je to další příklad toho, nakolik jsou amorální. Tito lidé, kteří se snažili uchopit moc nad televizními společnostmi v Gruzii, žili na účet prostředků byznysmenů. Jsou to ti, kdo se dnes snaží zanést do naší společnosti nesváry, ti, kdo jdou proti státu, připravují nebo plánují jakoukoli provokaci. Ujišťuji vás, že budou tvrdě potrestáni," - řekl premiér Gruzie Iraklij Garibašvili.

Dnes vyšlo najevo, že z Ukrajiny do Gruzie konečně přišly dokumenty potvrzující, že Michail Saakašvili přijal ukrajinské občanství. Podle zákonů Gruzie zakazujících mít souběžně občanství dvou zemí, byla zahájena procedura odnětí gruzínského občanství gubernátorovi Oděsy.

Nóta o výrocích Michaila Saakašviliho byla předána na gruzínském ministerstvu zahraničí chargé d'affaires Ukrajiny. Saakašviliho výzvy byly ohodnoceny jako vměšování se do vnitřních záležitostí Gruzie a nebezpečí pro stabilitu země. Od Kyjeva je proto očekávána odpovídající odpověď a ujištění, že něco podobného se nebude opakovat.

Zdroj: http://www.1tv.ru/news/world/295235
10 Komentářů k Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili opět v centru politických skandálů

 1. medved napsal:

  Saakasvili´=magor,..!

 2. krysa napsal:

  židovský otřepů krysa naplnění vaší zemi afrického lidoopy a moru ruská-androfagoi, vezměte si důchod, aby se práce 24 hodin denně, a vezme vašich vnitřních orgánů k transplantaci, rozdrtit židovský krysa

  • Jaris napsal:

   Coooooooo?

   • Marie napsal:

    To jen nekdo, kdo neumi cesky, pouzil prekladace :-).

    Ty nezvladaji rody a synonyma. Ale poselstvi je jasne...

  • one napsal:

   na com ficis, krysa? daj aj mne :D, zimne vecery su dlhe...
   inak najlepsie to okomentoval Pjakin, ked sa spytal, ze kto si mysli, ze Saakashvili ma taky dosah na riadenie tychto procesov, ze by dokazal organizovat hentaku prasaren :D

 3. martin bareš napsal:

  Další hrdina na divadelním jevišti.

 4. janhonza1 napsal:

  Toho bych si chtěl půjčit na trénink aikida. Konečně bych měl panáka, kterého nenusím šetřit. :-D

 5. Karel napsal:

  On je to prostě takovej malej zkurvysyn co umí jen škodit pro pocit osobní důležitosti. Určitě by na to šla napasovat nějaká psychiatrická diagnóza a poslat pro něj Chocholouškovo komando.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!