„Francie je ve válce“: Holland zahajuje 2. den náletů na ISIS, mobilizuje 115 000 lidí a připravuje změnu ústavy

france-860x573Francie se pořád ještě vzpamatovává z pátečního masakru rozpoutaného v pařížských ulicích, když v úterý provádí tucty policejních razií po už tuctech provedených razií, přičemž více než 160 podobných operací proběhlo v pondělí, kdy to vedlo k objevení četných zbraní včetně raketometu, Kalašnikovů a neprůstřelných vest.

Francouzské úřady převážně ještě pořád tápou i ohledně toho, kolik lidí se nakonec vlastně účastnilo toho útoku, s tím, že podezřelý „zosnovatel“ Abdelhamid Abaaoud je mimo jejich dosah v Sýrii, takže policie se soustřeďuje na vyhledání Salaha Abdeslama, který údajně pomohl s logistikou a najal černý Volkswagen Polo použitý střelci, kteří zaútočili na koncertní sál Bataclan.

Samozřejmě, že ty razie jsou ve skutečnosti frenetickým pokusem vystopovat a neutralizovat cokoliv a vše, než se stane zase něco dalšího hrozného. Jak řekl rádiu France Inter ministerský předseda Manuel Valls: „Nevíme, jestli mají v Belgii a ve Francii komplice… pořád ještě neznáme počet lidí do těch útoků zapojených.“

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve říká, že více než 100 lidí dostalo domácí vězení, a tucty jich byly při rozsáhlých raziích zatčeny. „Ve výjimečném stavu – který platí už od pátečních útoků – mají bezpečnostní služby a policie mimořádné pravomoci a volnost provádět zatýkání, domovní prohlídky a konfiskace zbraní i bez justičního dohledu,“ uvádí The Sydney Morning Herald.

President Hollande v pondělí při spojeném zasedání francouzského parlamentu řekl, že „Francie je ve válce“ a že chce výjimečný stav o tři měsíce prodloužit. Hollande rovněž navrhl i ústavní změny. Jak to v úterý formuloval The Herald, Hollande chce „vytvořit novou verzi ‚výjimečných opatření‘, které dají vládě některé pravomoci, jež má k dispozici jen při stanném právu.“ Zde je to od Le Monde s poznámkou, že v Hollandových návrzích se odráží zákon Patriot Act George Bushe:

Ale to, co Francois Hollande chce, je „poskytnout vhodný základní nástroj k zavedení mimořádných opatření po určitou dobu, aniž by se musel podstupovat stav obležení a aniž by se odpíraly občanské svobody.“ Jasně by šlo o určitou „light“ verzi výjimečného stavu, co se týče pravomocí poskytnutých Státu, ale navíc takových, co mohou trvat déle. Což je návrh, u kterého nechybí vzpomínky na zákon „Patriot Act“, který po 11. září 2001 odhlasovali Bushově administrativě.

Tady je shrnutí hlavních bodů od BBC:

  • Prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce
  • Změny ústavy, které vládě dovolí zrušit občanství všem usvědčeným teroristům s dvojím občanstvím. V současnosti o občanství mohou přijít jen ti, kdo se narodili mimo Francii a byli naturalizováni.
  • Opatření urychlující vypovězení cizinců považovaných za hrozbu veřejnému pořádku
  • Zvýšení rozpočtu a vyšší verbování k bezpečnostním silám a do justice

Pokud vám něco zní tak, že by to mohl kluzký svah, po němž by šlo sklouznout do něčeho ošklivého, tak máte nejspíš pravdu. „Ti, kdo se vracejí ze Sýrie, by mohli dostat domácí vězení,“ hlásí AFP s odkazem na vládní zdroj.

Cazeneuve rovněž uvedl, že „aby zajistili Francii bezpečnost,“ tak bylo zmobilizováno 115 000 příslušníků bezpečnostního personálu. Policisté, žandáři a vojáci se rozmisťují po celé Francii. Hollande se rovněž dovolává nikdy před tím nepoužité klauzule ve Smlouvě o EU, která zavazuje členské státy, aby Francii poskytly „pomoc a podporu všemi prostředky, co mají k dispozici.“

Mezitím byla do východního Středomoří vyslána letadlová loď Charles de Gaulle, přičemž francouzské tryskové bitevníky buší do Raqqa už druhý den v řadě. Obyvatelé tohoto města (čili jeho „zajatci“ jak by se měli asi vhodněji nazývat, uvážíme-li, že žijí ve stavu neustálé ohrožení mezi ISIS a těmi nálety), popisují poslední dvě noci jako „šílené“. Jeden aktivista, který mluvil s al-Jazeerou ty dvě „šílené“ noci popisoval a je zajímavé, že rovněž řekl, že Francouzi ve skutečnosti nebombardující nic, a že jediné skutečné škody způsobili Rusové:

Avšak mediální aktivista v Raqqě, který mluvil pod podmínkou anonymity, Al Jazeeře v úterý řekl, že francouzské nálety útočily na opuštěné základny ISIL na předměstí, kde nejsou žádní civilisté ani bojovníci ISIL.

„Byly to dvě šílené noci. Útočilo se na opuštěná postavení ISIL na vstupu do města podél kontrolních stanovišť ISIL a na několik dalších stanovišť. Byla odříznuta elektřina a voda a postiženy byly i zásobovací trasy.

„Můžeme potvrdit, že při posledních francouzských náletech nebyli zabiti ani zraněni žádní civilisté.“

Tento syrský aktivista řekl, že v několika posledních dnech většinu škod způsobily ruské nálety.

„Ruské nálety minulý týden zničily jeden z hlavních mostů města a navíc národní nemocnici. V Raqqě byla už zničena většina městských nemocnic,“ řekl.

„Ruské nálety způsobily značnou zkázu. Pokud by tyto dvě země chtěly bombardovat srdce ISIL, tak klidně mohou. Ty ale zatím nezaútočily na ty nejdůležitější základny této skupiny.“

„A tomu nerozumíme. Cíle bombardované francouzskými válečnými letouny už bojovníci ISIL převážně opustili.“

„Raqqa je zpustošená. Raqqa už snášela nesnesitelné a žijeme tu pod diktaturou ISIL v hrůze.“

„Spousta lidí už z města utekla. Ve skutečnosti je většina uprchlíků směřujících do Evropy z Raqqy.“

Tady zaráží pár věcí. Zaprvé si všimněte, že podle výše citovaného zdroje zasahují Francouzi (využívající US „zpravodajství“) cíle, kde nejsou bojovníci. Na druhou stranu Rusové zasahují cokoliv a vše, co se dá rozbít, přičemž mnozí po celou dobu naznačují – že konkrétně US se buď I) záměrně ISIS vyhýbají, II) mají strach z vedlejších škod, nebo III) tu jde o nějakou kombinaci obojího a to se teď projevuje i na francouzských náletech prostřednictvím poskytování zpravodajství Paříži z Washingtonu. Zadruhé těmi, co ISIS způsobují skutečné škody, jsou Rusové, ač jsou tu samozřejmě tvrzení, že útočí na nemocnice, neboť v těchto dnech všichni obviňují všechny z bombardování nemocnic.

Nakonec si všimněte, že Francie teď dělá přesně to, z čeho ona a ostatní Západní mocnosti obviňovaly Rusko, že dělalo minulý měsíc v Aleppu: tj. zhoršuje migrační krizi rozpoutáním zkázy v obydlených oblastech.

Předpokládáme ale, že nemají na vybranou…

Submitted by Tyler Durden on 11/17/2015 07:44 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-11-17/france-war-hollande-unleashes-2nd-day-isis-strikes-mobilizes-115000-moves-change-con
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!