Rusko říká, že turecký útok na tryskáč byl „plánovanou provokací“, zatímco Ankara přisunuje k syrské hranici tanky

BackStabV úterý večer jsme se blíže podívali na okolnosti obklopující turecké rozhodnutí sestřelit ruský Su-24 u syrské hranice. Tento incident byl až dosud nejvýznamnější eskalací tohoto konfliktu a představuje první ruské nebo sovětské letadlo, které kdy NATO od roku 1953 sestřelilo.

Z katapultovaných pilotů byl jeden zastřelen na padáku milicionáři Alwiya al-Ashr přidruženými k FSA, kteří následně nad jeho tělem oslavovali. Asi o hodinu později použila 1. pobřežní brigáda FSA v US vyrobenou TOW ke zničení ruské pátrací a záchranné helikoptéry a k zabití jednoho ruského mariňáka.

Vladimir Putin za sebe označil Erdogana jako toho, co vráží dýku do zad, a Turecko obvinil, že to ono mává černou vlajkou ISIS a financuje Islamistický stát tím, že mu zařizuje ilegální prodeje ropy.

Jako zázrakem přes noc nedošlo k žádné eskalaci, ale jak už jsme v úterý podrobně nastínili, něco k tomu příběhu, co Ankara povídá, přibylo. Podle dopisu, který Turecko poslalo generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-moonovi a 15 členům Rady bezpečnosti OSN, ruský válečný letoun letící v 19 000 stopách „porušil turecký národní vzdušný prostor do hloubky 1,36 míle a v délce 1,15 míle po dobu 17 sekund.“ Když si to spočítáte, tak to znamená, že Su-24 v podstatě letěl kritickou rychlostí.

Žurnalisté: Poučme se základním výpočtem. Podívejme se na turecké prohlášení pro OSN: 1,15 míle / 17 sekundami x 60 x 60 = 243 mil/hod = 391 km/hod

— WikiLeaks (@wikileaks) November 24, 2015

A takto jsme tu situaci shrnuli:

Tady je nutné nezapomínat na kontext. Ankara je zuřivě proti-Assadovská a kromě toho, je obecně naštvaná na ruskou snahu podpořit tento režim, tak jen před čtyřmi dny si Turecko předvolalo ruského velvyslance Andreje Karlova kvůli údajnému bombardování tureckých vesnic u hranice.

Samozřejmě, že Rusko prostě jen nevybombardovalo turecké civilisty jen tak z plezíru. Moskva nejspíš útočila na ty samé milicionáře Alwiya al-Ashar přidružené k FSA, kteří zastřelili ruského pilota na padáku.

Krátce to vypadá, jako by Ankara viděla příležitost sestřelit ruský tryskáč v odvetě za nálety na bojovníky tureckých rebelů, kteří operují spolu s proti-Assadovskými silami.

S tímto na paměti si všimněte, že ve středu Sergej Lavrov nedržel jazyk na uzdě, ani neudržoval žádné zdání diplomatického dekóra a obvinil Ankaru z provedení předpřipraveného útoku. „Máme vážné pochybnosti, že to byl neúmyslný incident, a věříme, že to byla plánovaná provokace,“ řekl Lavrov po schůzce se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavusogluem. Lavrov rovněž řekl, že podpoří plán na uzavření turecko-syrské hranice. „Myslím, že to je to správné rozhodnutí. Doufám, že president Hollande nám zítra o této záležitosti řekne více. My budeme připraveni uvážit všechna opatření, kterých je k uzavření hranic třeba. Uzavřením hranice v podstatě zmaříme teroristickou hrozbu v Sýrii,“ řekl.

Rusko rovněž uvedlo, že Syrská armáda (takže Írán a Hizballáh) zachránila druhého pilota, který je teď „naživu a v pořádku.“ Takto situaci shrnul velvyslanec ve Francii Alexander Orlov v interview s rádiem Europe 1: „Jeden z nich byl zraněn na padáku a barbarsky džihádisty z této oblasti zabit na zemi. Druhému se podařilo uprchnout a byl podle posledních informací vyzvednut syrskou armádou a měl by se vrátit na ruské letiště.“

Všimněte si toho rozdílu ve způsobu popisování FSA u Ruska a US. Pro US jsou „skupinou umírněné opozice“, pro Rusy jsou to „džihádisté“. Uvážíme-li, že jsou spojenci al-Kaiídy a soudě z hrůzných videí zveřejněných touto skupinu v úterý, tak se vám promíjí, budete-li inklinovat k charakteristice Moskvy.

Rusko se mezi tím chystá vyslat S-400. „Rusko rovněž ve středu uvedlo, že v Sýrii přijmou nová opatření k ochraně svých letadel vysláním mocných protileteckých systémů S-400, které mají dosah skoro 250 mil (400 km), na ruské letiště Kheimim v severozápadní Sýrii,“ hlásí WaPo s dodatkem, že „toto letiště leží necelých 20 mil od turecké hranice a má potenciál vyvolávat bolení hlavy tureckým i jiným letadlům US vedené koalice, která v Sýrii vede oddělenou kampaň náletů.“

To jsou ovšem ty samé S-400, o kterých Západní média už tento měsíc tvrdila, že už v Latakii jsou – což bylo tvrzení, které Rusko v té době popíralo. Jestli už tam byly nebo ne, je teď nepodstatné – od tohoto okamžiku se budou provozovat. Pro připomínku tento systém vypadá následovně:

20151115_S400_0

To, co vypadá jasně (jak bylo výše uvedeno a v úterý tu dlouze diskutováno), je to, že Turecko touží ochránit Alwiya al-Ashar a další proti-Assadovské síly operující u turecké hranice. A opravdu Sergej Lavrov řekl zrovna toto ve středu na tiskovém briefingu. „Na místě je otázka, zda Turecko v Sýrii nebrání určité oblasti, aby uchránilo infrastruktury rebelů,“ řekl Lavrov ve středu na tiskovém briefingu v Moskvě.

A opravdu to vypadá, jako by Ankara posilovala svou vojenskou přítomnost u oblasti, kde byl sestřelen ruský letoun. „Turecko včera přisunulo ze západu země 20 tanků do jižní provincie Gaziantep sousedící se Sýrií a zvýšilo počet leteckých hlídek F-16 podél hranice na 18,“ uvedla dnes státem vedená agentura Anadolu. Zde je to vizuálně, aby se ukázalo, kde leží Gaziantep ve vztahu k Aleppu a k místu havárie toho Su-24:

Tanks_0

Další logickou otázkou tedy je, jak je Turecko připraveno bránit pozice FSA, protože je to jen otázkou času, kdy IRGC s Hizballáhem do těchto oblastí provedou pozemní vpád, a až k tomu dojde, můžete očekávat, že bude brečet, že to je genocida na turkmenské menšině v Sýrii. Co přijde potom, to může hádat každý sám.

Lavrov mezitím říká, že Rusko „nezahájí válku s Tureckem,“ ale pamatujte, co jsme říkali minulý měsíc, když Turecko sestřelilo ruský dron: „Prozatím to vypadá, jako by se na to Kreml za pochodu neohlížel, ale mohlo by se to stát takříkajíc „prvním výstřelem“, což znamená, že NATO by mohlo mít jedno nebo více pošťouchnutí, než Erdogan dostane trochu méně „sousedské“ zavolání z Moskvy.“

V úterý to bylo už druhé pošťouchnutí.

Submitted by Tyler Durden on 11/25/2015 09:02 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-11-25/russia-says-turkeys-attack-jet-was-planned-provocation-ankara-moves-tanks-near-syria
20 Komentářů k Rusko říká, že turecký útok na tryskáč byl „plánovanou provokací“, zatímco Ankara přisunuje k syrské hranici tanky

 1. Josef Švejk napsal:

  První odpovědi Ruska na válečný zločin střelby na piloty na padácích:
  https://www.youtube.com/watch?v=ZSlwrlHLlnE&feature=player_embedded
  Nepomáhá ani vášnivé volání kouzelné formule "Allah má malého pinďoura"

  • Paul Durham napsal:

   tak nějak vypadá čištění prostoru do "vrejtů" , zdá se , že tomu kameramanovi se to zjevně zamlouvá

   • Josef Švejk napsal:

    A special place in hell is reserved for those who murder downed pilots as they descend to the ground after ejecting from crippled aircraft. (RT.com)

 2. Ikema Monika napsal:

  V.V.Pjakin exkluzivní 26.11. Pravděpodobně v F-16 ktery sestřelil SU-24 neseděl zadny Turek ale normální Americky voják ! Dostal asi takový příkaz . USA potrebuji rozpoutat v Turecku světovou valku kterou by potom rozšířili na celou Evropu !!!!

  • ivana napsal:

   Ano, Moniko, je to tak, před chvílí jsem se dodívala na to hodinové video s Pjakinem. Všechno tomu nasvědčuje, že to tak bylo a že to bylo připraveno předem, včetně americké CNN připravené natáčet.

 3. ochránce napsal:

  Putin udělal co se dalo,aby válka nebyla.S tou sebrankou ze západu se absolutně nedá jednat.Ani s Hollandem tím bestálním vrahem.Vždycky se ho budou snažit přechytračit.Rusko je těmito parchanty odsouzeno k zániku,protože nechce Nový světový pořádek.Kdyby obyčejní lidé věděli,co to pro ně a v budoucnu pro jejich děti obnáší,modlili by se,aby přišla atomová válka,aby to měli rychle za sebou.Stejní parchanti chystají půdu pro NWO i u nás.Pokud se nesemkneme a neprovedeme revoluci,nemáme šanci.Tyto bestie v lidské podobě-Sobotkova vláda,prodaly Český národ a kriminalizují každého kdo se ozve proti.Je třeba je odseknout silou od moci a rozpustit obě komory parlamentu.Kolaboranty a zrádce okamžitě internovat bez soudu,do vězení a to na doživotí.Za první Republiky by tito vládní kolaboranti,dostali provaz!Kolaborant je ten,kdo vědomě pracuje pro cizí stát proti vlastnímu obyvatelstvu a poškozuje jeho zájmy.To je Sobotkova vláda,včetně mektajícího Babiše.Za dva roky už žádné volby nebudou,takže s žádnými ani nepočítejte.Ozbrojujte se,vytvářejte domobrany a hlavně choďte na demonstrace,ať se něco dozvíte.Ne každý má čas brouzdat na internetu.Celý národ se musí spojit v jeden celek.Zeman je jediný a poslední kousek České státnosti,který nám zbyl.Můžeme ho mít rádi,nebo nemusíme.Tady jde o nás,o naši věc.O naše bytí a nebytí.Takže nemusíme ho milovat,ale říká pravdu a tato fašistická a proamerická vláda ho chce navždy umlčet.V Německu a Sasku už lidi vyhazují z jejich domů,aby tam dali uprchlíky.To jsou šílenosti.Němci by měli povstat jako jeden muž,vládu Merklové pozavírat a Merklovou zavřít doživotně do blázince.Nevidíte opravdu co se děje?Pokud neuděláme skutečnou revoluci,kterou nám tady kdysi ukradli,tak je s námi konec.Tady to nepůjde okecat a nějaké předčasné volby nebo referendum,to jsou pitomosti,které v této době nejsou realizovatelné a kdyby byly,nic by nevyřešily.Jde o bytí našich Slovanských národů.Vzpamatujte se!Putin bojuje za nás za všechny.

 4. Josef Švejk napsal:

  Turecké problémy s dodávkami "materiálu" Turkmenům v Sýrii:
  https://www.youtube.com/watch?v=ArhlQ9HjHwQ&feature=player_embedded

 5. ANALfabet napsal:

  to turecko zastrčeno až po ramena v americké pr_eli je tak tupé, že bude vykonavatelem ďáblova plánu a padne jako první při vstupu "džihádistú" do evropy. pardon, jako druhé, ukrajina totiž už padla :-( . a paříž je jen mrkem oka v porovnání s tím co se chystá.po arabském jaru už máme pěkné ovoce, po rozvrácení líbie, tuniska, egyptu,iráku, afgánistánu, ukrajiny, nás (evropu) čeká sklizeň za to, co sme si to natropili. mysleli sme si asi,že se nás to netýka, když zabíjíme vlastní sousedy a rozvracíme jim vlády.a nenechte sa šálit evpropani, nahnali ste si do domu chamraď a nejde z domu ven. nejspíš budete muset jít vy.protože chamdraď ste VY - MY ...

 6. Bogus Sobotka napsal:

  A neni to zbytecne vysilat do oblasti protiletecke systemi??
  Vzdyt ty ruske SUcka sou vybaveny super tajnou zbrani Chibiny, ktera dokaze vyradit z provozu i takovy kolos jako USS Cook, takze vyradit takovy prditko jako tureckou F16 preci nebude zadny problem.

  Uz sem cekal, ze turecky pilot zustane demoralizovany, hned da vypoved a skonci na psychiatrii nebo tak nejak zni ta ruska pohadka o USS Cook ze? :D :D

  "Takže co se tentokrát vlastně stalo? Co tak vystrašilo americké námořníky s profesionálním výcvikem? Navíc po tomto incidentu podalo dvacet sedm členů posádky žádost o uvolnění nebo oznámilo úmysl opustit loď s odůvodněním, že nejsou ochotni riskovat vlastní život. Nepřímo to potvrzuje prohlášení Pentagonu. V něm se uvádí, že daná akce demoralizovány posádku plavidla."

  Ach jo, ty ruske pohadky :D

  • medved napsal:

   Liečenie,uplne a kopletne liečenie ti pomôže,sobotka,možno,verim tomu,potrebuješ ho ,velmi surne v magorservise,daj sa tam radšej priputať,ked ti budu prebiehať liečebne procedury,..chudačisko,vezmi aj jinskeho ,...

 7. Bogus Sobotka napsal:

  Ruský protiletadlový a protiraketový systém velkého dosahu S-400 byl dnes rozmístěn v Sýrii, oznámilo odpoledne ministerstvo obrany. A samozřejmě je naprosto jasné, že "islámský stát" nedisponuje žádným letectvem.

  Tzv. "islámský stát" byl vytvořen bývalými zpravodajskými důstojníky Saddáma Husajna. Irácký režim se postupně posouval od sekularismu k islamismu během války s Íránem. Vojenskými mozky IS jsou Saddámovi důstojníci, z nichž velká část vystudovala v Moskvě.

  -Abu Muslim al-Turkmani, byvaly ISIS velitel v Iraku byl v centru Saddamovi vojenske rozvedky.

  -Abu Ali al-Anbari,veli ISIS jednotkam v Syrii a zakladatel islamskeho statu v Libyi, byl za Saddama generálmajorem iracke armady.

  -Abu Abdulrahman al-Bilawi, velitel ISIS, byvaly kapitan iracke armady.

  -Abu Muhannad al-Suwaydawi or Abu Ayman al-Iraqi, velitel ISIS, byvaly plukovník iracke armady za Saddama.

  Syrský režim strany BAAS proti kolegům z irácké BAAS, kteří vytvořili IS, bojuje jen zřídka, naopak běžně s nimi obchoduje.

 8. pavel napsal:

  Souhlasim se vsema krom jinskyho a sobotky.

 9. Jan napsal:

  Zatimco Rus tam ma uz i pozemni vojsko :-). Jen zatim lze ze tam nejsou, pozdeji napisou ze se tam dostali nahodou ze zabloudili a nakonec to treba prizna. Proste svobodny narod :-)

 10. francesco napsal:

  Turecko pochodí tak, ako to vykreslil V.V.Pjakin: stane sa z neho scvrknutý betvýznamný štátik (v lepšom prípade), alebo (v horšom prípade) zanikne úplne - ja osobne som za druhú alternatívu, pretože sa od genocídy Srbov, Albáncov a Madarov v ničom nezmenili, povraždili 1,5 miliona Arméncov, ktorí boli na nezrovnatene vyššej kultúrnej úrovni a teraz ich posvätný symbol národa,vrch Ararat, môžu vidieť len z diaľky cez hranice s Tureckom.
  Kurdovia, Armôni, Bulhari a Gréci dostanú naspäť územia o ktoré ich Turci okradli.
  Druhé kresťanské centrum, Konštantinopol, kde Turci nikdy nežili a bol dobytý z pohľadu dejín len nedávno (1444)a volá sa dnes Istanbul, a kým sa ním nestala Ankara, bol hlavným mestom Turecka a teraz je aj najväčším tureckým mestom - Turci majú toho masla toľko na hlave, že tento lotrovský štát nemá šancu na prežitie v terajších hraniciach.....

 11. Definitiva napsal:

  Turecko bolo v 1.sv.vojne použité Britmi a Nemeckom na začatie vojny proti Rusku. Európa sa stovky rokov snaží podmaniť si Rusko, zotročiť obyvateľstvo a vykradnúť suroviny.

  Dnes sa v Sýrii začínajú zliezať všetci podlí nepriatelia Ruska, Francia, Británia, Nemecko, Turecko, dorazilo aj 50 špecialistov z USA, vraj sú už v Sýrii a vraj keď šli cez hranicu, tak nikto nepýtal ani pasy a oni sa pre istotu nepýtali Sýrčanov, či môžu. Vraj chcú všetci bojovať proti ISIL, ale dodnes neboli schopní na žiadosť Ruska označiť, kto je terorista a kto je dobrý terorista.

  Byť Putinom, bol by som veľmi ostražitý, lebo podliak vždy bude len podliakom a kedykoľvek si môže pomýliť ISIL s Ruským vojskom, tak ako Turci si mysleli, že zostrelené SU24 bolo neznámeho pôvodu.

  Dúfam, že ruské rakety sú preventívne zacielené na všetky objekty NATO v Európe. Pre istotu. A jedna pre istotu aj na Kiskov palác, aby ho, scientológa, prešla chuť na zriadenie základne NATO na Slovensku, bez súhlasu politickej reprezentácie, parlamentu, aj občanov.

  Ale demokracia je ešte mladá a tak sa občas stane, že ste zvolený menšinou, prestanete sa ovládať a začnete konať proti štátu, národu a občanom v prospech cudzej moci.

  Už sme sa raz zobudili a ráno tu boli ruskí vojaci. Ešte raz sa takto zobudíme a je tu Amerika, geniálne, "vďaka" ti prezident slovenskej menšiny.

  Elity v ČR aj SR správajú ako dva levy vo vtipe od Z.Vydru. Potom jeden vliezol tomu druhému do predele a bol z toho jeden z dvoma chvostmi.

  Je jedno aká je to prdel, či ZSSR, EÚ, alebo USA, principiálne elity vždy musia niekde liezť. Takto sa Slovanské elity správajú posledných tisíc rokov a spôsobili tým tisícročnú noc Slovanov.

 12. Ikema Monika napsal:

  Ochránce :: souhlasím zvasemi nazory --i kdyz jsem u vás nikdy nezila vážím jsi pana Zemana pouze nevím proc jako prezident neda zavřít USA ambasádu a Sobotkovu vladu??? Jako prezident snad tu moc ma ne??? Ve Švýcarsku jsi rozhodnem sami a hlas lidu vláda poslechne a hlavne za nim stoji !!!

 13. Ikema Monika napsal:

  Sobotka zde opět perly :: USA -COOK a jeho vyřazeni psaly take : Debka file Izrael Veteran Today americké noviny AL Rai Kuwajt. !!! A ted nám ještě řeknete tu červenou Karkulku prosím !!!!!

 14. Ivan napsal:

  Nemoze byt pochyb, ze k zostreleniu ruskeho SU 24 dal pokyn sam Obama...!

  V Bruseli sedi 24 hodin denne pred monitormi aspon dvadsat vysokych dostojnikov NATO a kontroluju radary a rozkazy vsetkym lietadlam NATO vo vzduchu, alebo v pohotovosti na zemi...! A maju priamu linku na White House a mozu zobudit prezidenta kedykolvek to uznaju za potrebne. Naopak, po oboznameni sa so situaciou moze prezident vydat pokyn na zostrelenie "nepriatela..."! Rovnake centrum je v USA, s este vacsim dosahom. Rozkaz zostrelit ruske lietadlo moze dat LEN prezident USA, nikto iny...!

  Pozrite si kontrolu civilnych lietadiel, kontrola vojenskych je samozrejme na podstatne vyssej urovni:

  http://www.flightradar24.com/54.08,53.01/6

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!