Americký AWACS naváděl turecké stíhačky na Su-24

1448648918_awacs-plane-latest-hd-wallpapers-free-download-3Útoku Turecka na bombardér VKS RF se zúčastnily USA a Saúdská Arábie. Rozhovor s vojenským expertem, stálým autorem časopisu "Arsenál vlasti" a specialistou v oblasti působení vojensko-kosmických sil Alexejem Leonkovem vedl odborník Komise MSD pro bezpečnost Dmitrij Jefimov.

Alexeji Petroviči, Vladimír Vladimirovič Putin nazval nevyprovokovaný útok turecké stíhačky na ruské letadlo vracející se na základnu po útoku na pozice IS "úderem do zad". Souhlasíte s tímto hodnocením?

Jak by bylo možné nesouhlasit s prezidentem? Jen se mi zdá, že on kromě běžně používaného významu této fráze měl na mysli ještě další význam. Analýza totiž ukazuje, že napadení Su-24M2 ruských VKS bylo předem naplánované Tureckem a jeho vojenskými partnery. V tom případě už ale mluvíme o operaci "Úder do zad".

Opravdu, na naše letadlo číhali v záloze turečtí stíhači, na zemi se rozmístila diverzně-výzvědná skupina zamaskovaná jako místní Turkmeni, včas byly na místo dovezeny filmové štáby CNN a FOX...

To je jen technické zabezpečení finále. Samotná operace začala daleko dřív. Po celý průběh působení ruských vzdušných sil v Sýrii rozvědka NATO neseděla se založenýma rukama. Probíhalo nepřetržité monitorování veškeré jejich činnosti prostředky kosmické, vzdušné i pozemní rozvědky. Na samotném napadení se podílelo několik komplexů rozvědky a zaměřovačů - minimálně 3 a také dva F-16 s nejnovějšími raketami AIM-9X.

Jak to všechno probíhalo?

Letadlo VVS USA Boeing E-3 Sentry AWACS vzlétl 24. listopadu z letecké základny Preveza v Řecku. Druhý E-3A VVS Saúdské Arábie vzlétl z letecké základny v Rijádu. Obě letadla plnila společný úkol - zjistit přesnou polohu letadel VKS Ruska. Oni také vybrali "oběť". Americký E-3A měl zjistit režim radarového řízení zbraní Su-24M2, prověřit, zda se nachází ve stavu vyhledávání nebo už vyplnil úkol. Je známo, že AWACS může řídit akce letadel v boji a předávat palubní elektronice letadel a jejich navigačnímu systému data pro vedení boje.

To znamená, že měl zjistit, nakolik je letadlo chráněno?

Vypadá to, že ano. Jak víte, Su-24M2 se vracelo z operace a jeho palubní navigační systém pracoval v režimu "navigace" v souladu s GLONAS, vracel se na základnu a nechystal se k nějaké akci. E-3 po celou dobu předával podrobné informace o Su-24M2 dvojici hlídkujících tureckých F-16CJ. Tato letadla se vyrábí speciálně pro Turecko. Jeho zvláštností je přítomnost počítače řídícího nový radar AN/APG-68 a plnícího roli druhého pilota-navigátora.

Ale takové informace nestačí na zaměření vysokorychlostního cíle. Použilo se ještě něco jiného?

Samozřejmě, přesnost zaměření stíhaček F-16CJ je doplňkově zajištěna pozemním komplexem protivzdušné obrany Patriot USA rozmístěným v Turecku a ještě přesněji jejich multifunkčními radary AN/MPQ-53. Komplex Patriot může pracovat s E-3 i s družicemi radioelektronické rozvědky MENTOR a není vyloučeno, že ve skupině satelitů je ještě KA "Geosat". Přitom E-3 dávaly údaje, kde se naše letadlo ve vzduchu nachází, zjišťovaly jeho ešalon, rychlost, stav řízení výzbroje. Radar protivzdušné obrany Patriot pak spolu se satelity radioelektronické rozvědky MENTOR zaměřily telemetrii pohybu Su-24M2 ve vztahu k povrchu - to znamená, že vydaly přesně prognózovan&yacut e; prostor objevení se našeho letadla vzhledem k hornatému terénu.

Zdá se, že turecké stíhačky absolutně přesně znaly, kde mají na naše letadlo čekat.

Jistě. Dvojice F-16CJ šly do prostoru v rozestupu 4 - 6 kilometrů a prakticky zblízka (!) vypustily raketu "vzduch - vzduch" AIM-9X Sidewinder do zadní části ruského bombardéru.

Měli naši piloti šanci zachránit letadlo?

Ne. Šance posádky SU-24M2 uniknout zásahu byly rovné nule. Proti raketě AIM-9X s novou matriční infračervenou hlavicí samonavádění nemá Su-24M2 obranu.

A pokud by bylo doprovázeno stíhačkou?

Nyní už budou. Samozřejmě, tragédii by mohla zabránit dvojice Su-30CM majících ve výzbroji "Chibiny-U". Ale nikdo nečekal úder do zad od spojence, tím spíš informovaného o detailech operací našim partnerům.

Máte na mysli "americké partnery", ty samé, kterým patří Patrioty a AWACSy a také satelity patrně se účastnící v operaci?

Ano, s vysokým stupněm pravděpodobnosti. Turci nemají možnosti pro takovou pečlivou a velmi precizní práci. A nezapomeňte na druhý E-3 patřící letectvu Saúdské Arábie. Celý scénář proběhl velice rychle, šlo doslova o sekundy.

Opravdu všechno proběhlo tak hladce?

Turci se dopustili chyby, kvůli které se provokace zcela nepodařila. F-16CJ vyrazil na akci se zpožděním 2 minuty, když Su-24M2 už minul úsek sporné 68 kilometrů dlouhé oblasti na severu Sýrie (na její proletění potřeboval maximálně 1,5 minuty). Příkaz k útoku však F-16CJ nezrušily, proto vypuštění raket bylo provedeno později, než jak bylo výpočty stanoveno. Potvrzují to i záběry pádu Su-24M2, které se plánovaly jak z území Turecka, tak i ze Sýrie, nicméně "syrské" záběry jsou daleko podrobnější. Zdá se, že právě to zachránilo našeho navigátora. Mohl se tak ukrýt ve křoví a čekat tam na pátrací oddíl.

Zdroj: http://politikus.ru/events/64128-amerikanskiy-samolet-avaks-navodil-tureckie-vvs-na-nash-su-24.html
45 Komentářů k Americký AWACS naváděl turecké stíhačky na Su-24

 1. Ikema Monika napsal:

  Putin vydal rozkaz ke kompletnímu zničeni Tureckého prezidenta jeho rodiny a vlády! Ve snaze předejít rozsáhle valce s Tureckým státem jako celkem ! Take okamžitě rozmístěni Ruských Spetsnaz v Kurdsko-Syrském nezávislém regionu Rojava !!!

  • Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

   A to Vám kdo našeptal do ouška,slečno...!

  • Ekklesian napsal:

   Dám za sebe Rusku 1000 Kč (vše co teď mám) a budu jednoho jejich člověka měsíc živit, když nás zbaví naší vlády a udrží v zemi klid dokud neustanovíme vládu novou a nezměníme pár nezbytných zákonů?

   Kdyby se přidalo alespoň milion lidí, pár miliard bysme dohromady dali...

   V minulosti jsem vždy říkal, že si bude třeba jednou zafinancovat "naše" terroristy, když Češi nejsou akceschopní, no ale při současném stavu Evropy bych radši terroristy vůbec nezmiňoval (to už nejsou jen ti režimu nepohodlní, které se stalo zvykem nazývat takto škaredě, pravděpodobně pro případ jejich nutné likvidace vládami).

  • ffgfdgdfg napsal:

   Paní
   melete nesmysly!

  • Hansen napsal:

   Vazne?? Stara mat z KOPANIC povedali?? Alebo si sa poranu hrala na rybara v zachodovej mise...

  • Ctitel napsal:

   Monika, čti si raději kuchařku!

   • Marie napsal:

    pan se rad nadrazuje zenam? Kazdy pise, co chce, tak proc ona nemuze? Vyvrat ji to argumentem a ne urazkou.

  • Vancouver napsal:

   Žijeme ve "velkolepém století", uvidíme na vlastní oči konec novodobé Osmanské říše. Na Kypru žijí stále lidé vyhnaní Turky ze severu a ti říkají Istanbulu zásadně Konstantinopol, myslím, že se brzy dočkají.

 2. Marek Veltin napsal:

  Takové drahé způsoby zjišťování, kdy a kde bude Su-24 útočit. Však to měli z první ruky, RF předávala SSA (vlastně tím pádem i Turkům) čas a místo, kde budou probíhat útoky. Nemusí kvůli tomu startovat AWACSy, ta turecká F16 tam kroužila dost dlouho.

 3. Ikema Monika napsal:

  Benzine nejsem jiz dávno slečna a je ted zde 24.00 přesně ! Jsem take o 8 hodin do předu nez-li u vás v Česku! Víte kde to je?? Mrkněte na Orgonet někdy články přebírá !!!

  • tom napsal:

   Orgonet je cista sracka ...pofiderna stranka, samí mimozemstania, chamtrails a podobne hovadiny. Niet sa potom co cudovat kritikom tzv. konspir. teorii, ked tu niektori sleduju taketo hoaxy!

   • kolemjdoucí napsal:

    mimozemšťané neexistují?

    • PH napsal:

     a chemické analýzy rozprašovaných svinstev taky neexistují

    • tom napsal:

     Jedine vo filmoch...

    • Marie napsal:

     Jestli existuji, to je jejich vec, ne nase, ale rozhodne neexistuji v te podobe, jak se nam k vereni predklada, jsou to kecy.

     Zeptam se vas, kdybyste byl na takove urovni, ze cestujete vesmirem a poletite kolem neustale bouchajici planety Zeme, stali by vam takovi dementi za pozornost?

   • medved napsal:

    mimozemštania existuju,su medzi nami,ukazuju sa len tym,ktorym sa ukazať maju.,..až tvoj život zasiahne rakovina,cukrovka,alzhaimer,parkinson,rednutie kosti,virusy,plesne ,parazity,demencia,atd,.pochopiš že chemtrails je realita,kruta,obludny sposob zniženia počtu obyvatel planety,piloti su povinny to držať v tajnosti,mesačne zarabaju od 15000 do 20000 eur,ak nedodržia pravidla môžu prisť o pracu ale aj o život,..! otvor si oči a nie len ty,..! alebo si za to čo pišeš plateny,.? Obrovske množstvo tzv. konšp.teorii nie su konšp.teorie ale kruta,nepochopitelna realita,..!!

  • Jaris napsal:

   Moniko, myslim, ze jsi se nepresne vyjadrila. Putin nemohl "vydat rozkaz" na zniceni Erdoganovy vlady. Takhle se vyjadruji pouze hloupi zidozionisticti Amici. Putin by nikdy svrzeni vlady verejne neprohlasil. Mozna, ze neco kulantne naznacil, ze zmena turecke vlady by byla vitana.

   • Vancouver napsal:

    Ne on jen zavedl tvrdé sankce, které rozhoupou ekonomickou krizi a zbytek dokončí turecká odsekularizovaná a Erdoganem islamizovaná armáda. Než by šla bojovat proti Rusům, raději si promluví s vlastním presidentem. RF se o víc starat nemusí. Na koláč je zaděláno.

 4. Jan Nowak napsal:

  Údajně mají Rusové monitoring komunikace mezi avacs-y a F16 a protože měli za to, že jsou v koalici, tak si toho nevšímali. Proto Putin tak reaguje a turek si myslí, že mu to rusové spolknou. Je to klasický anglosaský podraz a "turek zůstane turkem" to je stará věc (kde jsem to jenom četl - Švejk).

 5. jan napsal:

  Také to považuji za naplánovanou provokaci,jen to nedopadla tak dobře,jak plánovali.Turci,museli dobře vědět,že je to Ruský stroj,jiného státu tam letadla nebyly.Jen mám obavu,na další kroky a následky.

 6. ivanhoe111 napsal:

  Jestli si dobře vybavuji citát Švejka-on říká:"Zabili jste mi strýčka-dostanete přes držku!"(Ale třeba jsem to zmotal,a ten citát zněl úplně jinak-no v každém případě-nyní může Putin říci:"Sestřelili jste mi letadlo-dostanete přes držku!")--No a jestli takový citát Švejk neřekl-tak úplně podobný PUTIN na 100% řekne!!!

  • ivanhoe111 napsal:

   Tak jsem to vyštrachal-a je to tak-ten citát zní:"Vojna s Turky musí být. Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku. Válka jest jistá. Srbsko a Rusko nám pomůže v té válce. Bude se to řezat."

   JAK nadčasové......

 7. Ivan napsal:

  Nemoze byt pochyb, ze k zostreleniu ruskeho SU 24 dal pokyn sam Obama…!

  V Bruseli sedi 24 hodin denne pred monitormi aspon dvadsat vysokych dostojnikov NATO a kontroluju radary a rozkazy vsetkym lietadlam NATO vo vzduchu, alebo v pohotovosti na zemi…! A maju priamu linku na White House a mozu zobudit prezidenta kedykolvek to uznaju za potrebne. Naopak, po oboznameni sa so situaciou moze prezident vydat pokyn na zostrelenie „nepriatela…“! Rovnake centrum je v USA, s este vacsim dosahom. Rozkaz zostrelit ruske lietadlo moze dat LEN prezident USA, nikto iny…!

  Pozrite si kontrolu civilnych lietadiel, kontrola vojenskych je samozrejme na podstatne vyssej urovni:

  http://www.flightradar24.com/54.08,53.01/6

 8. Kolemjdoucí napsal:

  AWACSy mají leteckou pohotovost nad územím kde operuji jejich bojové stroje pravidelně. Nevidím důvod proč by jim dopřesňovali cíle, když USA dostalo od Ruska letové informace, kvůli součinnosti při boji s IS.

  Tohle je spíš taková spekulace či kachnička. Kdo situaci sleduje ví, že turecká letadla létala v kruhu nedaleko hranice a čekala. Snaha namočit do toho amíky víc než už v tom jsou je pro chytřejší čtenáře spíše kontraproduktivní.

  • ivana napsal:

   Kdybyste trochu více přemýšlel, přišel byste na to, že potřebovali dopřesňovat údaje, aby letadlo sestřelili v přesně stanoveném prostoru a v přesně stanoveném velmi krátkém časovém úseku. Takže žádná spekulace ani kachnička.

  • Jaris napsal:

   Tentokrat s kolemjdoucim souhlasim. Muj nazor je, ze jde o osobni pomstu prasiveho psa Erdogana za rozbite cisterny s ropou a pomoc Ruska proti zavilemu nepriteli Assadovi.

 9. Jan napsal:

  "Odbornici" alexej a dimitrij asi dostali nejakou tu kopejku od liliputina.
  A mozna i potravinovy listek na zapadni potraviny.

 10. Bogus Sobotka napsal:

  "Opravdu, na naše letadlo číhali v záloze turečtí stíhači, na zemi se rozmístila diverzně-výzvědná skupina zamaskovaná jako místní Turkmeni, včas byly na místo dovezeny filmové štáby CNN a FOX…"

  Tyhle ruske pohadky jsou uz opravdu ubohoucke. Tomu muze verit uz jen rusove a zdejsi mikrospolecek :D

  Nejusmevnejsi je jak lze, zetam dovezly staby ze CNN a FOX :D

  Trosku divne, ze tam meli 2 TV staby a pritom maji video jen od tech "zamaskovanych" Turkmenu :D

  Neni nad ty vycucavat zpravy z ruske prdele, ale na to hloupy rusti muzici slysi.

 11. Ikema Monika napsal:

  Jaris. Opsala jsem to do písmena je to preklad z angličtiny na :: Orgonet ::

  • Sorcha Faal napsal:

   Přesně tak, Moniko. Ale autorem zprávy jsem já, Sorcha Faal. Zpráva vznikla tak, že jsem ráno musel hodně tlačit, abych se vyprázdnil, a tím mi vznikl přetlak v dutině lebeční, což vedlo k nekontrolované explozi nesmyslů, které se mi tam nahromadily za předchozí noc. Naneštěstí zároveň s tím došlo k uvolnění i mého řitního svěrače a explozi toxických látek do mísy, které zapříčinily naleptání glazury mé mísy, tato se následně díky tomu pode mnou rozlomila a já se v tom vymáchal až po uši a teď smrdím, už jen mé jméno smrdí.

 12. galen marek napsal:

  zapomenuli už jen na mladého Skywalkera, coby pilota tureckého Fighting Falconu(f16) kterého při zaměření ruského stroje provázela síla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!