Rusko se chce stát největším vývozcem NE-GMO potravin

supermarket-732278_640-620x330Vzhledem k obrovské rozloze země, se Rusko brzy může stát největším světovým vývozcem geneticky nemodifikovaných potravin. To řekl prezident Putin ve svém projevu ve Státní dumě. Jsou k tomu vynikající podmínky.


Do roku 2020 chce být Rusko pokud jde o potraviny tak daleko, že země bude do velké míry soběstačná. K tomu vyzval ruský prezident. ,,S ohledem na naši zemi a vodní zdroje budeme ve stavu, kdy nasytíme nejen sami sebe, ale také Rusko bude ve stavu stát se největším světovým producentem zdravých, ekologicky čistých a vysoce kvalitních potravin, které západní producenti již ztratili“. To sdělil Putin ve svém projevu ke státní dumě, kde promluvil o rostoucí poptávce po těchto produktech na světovém trhu.

,,Před deseti lety jsme polovinu našich potravin importovali ze zahraničí a byli jsme závislí na těchto dovozech. Dnes je Rusko exportér. V loňském roce, měl ruský vývoz zemědělských produktů hodnotu asi 20 miliard USD. O čtvrtinu víc, než kolik tvořil prodej zbraní nebo zhruba třetina toho, kolik jsme získali exportem zemního plynu“, pokračoval prezident.

Snahy Ruska o zemědělskou soběstačnost a vytvoření vývozních kapacit, by této zemi mohlo přinést nový hospodářský rozmach. Světová populace i nadále roste, takže poptávka po potravinách také roste. V důsledku stále ještě neprozkoumaných nebezpečí GMO potravin, se mnoho lidí vzdává jejich konzumace. Především americké a evropské společnosti se spoléhají na GMO potraviny. Rusko v dlouhodobém horizontu může těžit z cesty kterou si zvolilo, tedy NE-GMO potravin.

Auto: Marco Maier

Zdroj: https://www.contra-magazin.com/2015/12/russland-will-groesster-exporteur-von-nicht-gmo-lebensmitteln-werden/
34 Komentářů k Rusko se chce stát největším vývozcem NE-GMO potravin

 1. weissbach napsal:

  Rusko=naděje pro svět.

 2. pražská vlaštovka napsal:

  Ať se všechno podaří!!!
  j.

 3. ardno napsal:

  Proč vyvázet ruský plyn, když je poptávka po čistých potravinách, které lze pěstovat ve sklenících vytápěných plynem přímo v Rusku.

 4. Alena napsal:

  Už aby to bylo, všichni se těšíme na zdravé potraviny.

 5. Pepi napsal:

  No to by byl skutecne pokrok.Kez by se tak stalo.
  Zalezi vsak hodne i na spotrebitelich zda budou svym vyberem podporovat eologicke potraviny nebo otravene geneticky manipulovane "potraviny".
  Doufam ze Rusko bude prikladem i pro dalsi zeme BRIC,zejmena Brazilii kde rovnez ekologicke i biodynamicke zemedelstvi existuje ale bohuzel musi konkurovat s Monsantem a jinymi zrudami.

 6. Jaris napsal:

  Vite, ja si myslim, ze ten zakerny Zapad tomu bajecnemu Rusku shodi na pole zase nejakou tu mandelinku bramborovou. zapadni zeme jsou svinstvo.

 7. Jarek* napsal:

  Nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být. V Rusku jsou k tomu veškeré podmínky. Čisté prostředí, kvalitní voda, půda bez jedů od monsanta, nepředstavitelná rozloha. Přeji hodně zdaru v práci.

 8. gandalf napsal:

  Trochu "rozfoukám uhlíky" - tomu nevěřím, protože tam koluje příliš samohonky, s čistotou prostředí to je spíše horší /i Bajkal na poklaji kolapsu/, pracovní morálka nevalná, oligarchický kapitalismus skoro jako na Ukrajině, /pamětníci si jistě vzpomenou na pěstování bavlny a vzniklé mrtvé solné pouště, na vysušená jezera, otočené řeky/ ..... Ale jako pohádka to zní dobře. I když je pravda, že olicharchové tam už neusilují otevřeně o politickou moc /výměnou za život/, ale moc přinášejí i samotné peníze /většinou jsou "jen" gubernátoři/.

  • weissbach napsal:

   To je fakt, ale k oficálnímu pěstování GMO to má setsakra daleko, zatímco v EU to přechází do vládní politiky. Nemíchal bych hrušky a jablka...

  • Robo napsal:

   Dôležité je, že tej samohonky tam koluje už stále menej..

   Skrátka to tam ide dobrým smerom, tu zatiaľ ešte nie.

   • Justass napsal:

    Přesně tak. Většina lidí zde stále žije vyčpělou západní propagandou o ožralých Rusech. Je třeba poslouchat ( třeba i minulý týden toho Putina ) Věk dožití se v Rusku zvýšil za posledních deset let z 63 na 71 let. To už je skoro jako u nás na "vyspělém západě". U nás je 73 let, ale za poslední pětiletku se snižuje. A trendy jsou jaksi neobkecatelné - že.

  • Marie napsal:

   Vis o tom, ze za Putina se zvedly platy i duchody 13 x ? Myslis, ze je to za to, ze maji pracovni moralku nevalnou, jak pises? Ted to stahuji sankce, ale zdaleka ne zpatky. Navic vlada dava lidem pudu, takze kdo chce, ma moznost se uzivit. To bych brala, vsemi deseti. Totez dela Kuba.

   No, ja si myslim, ze generalizovat je nesmysl.

   • gandalf napsal:

    Někdo tomu říká "kritické myšlení" :-)

    • gandalf napsal:

     Ještě si dovolím dodat, že tyhle výroky jsou zejména určeny pro domácí publikum. V RF je kapitalismus mnohem drsnější než tady. Mám totiž zprávy z první ruky - kamarád tam pracovně tráví velkou část roku bez ohledu na sankce /tam kde jde opravdu o peníze a státní zájem, se na to tak nekouká/.

  • Jura napsal:

   Samohonku- ohnivou vodu,... Pijou porobené národy typu indiáni. Dává jim vzpomenout na předchozí velikost a zapomenout na současný marasmus.

   To skončilo. U velké části nové generace už to neplatí. Předchozí alkoholici ještě nevymreli.

 9. Jan Jinsky napsal:

  Operovat ohromnou rozlohou Ruska je fajn, ale je třeba si uvědomit, že většinu tvoří sibiřská tajga. Tam toho moc nevypěstují. Takže to až tak růžové není. A k čistotě prostředí už psal výše Gandalf.
  Ale pokud se obejdou bez GMO, jen dobře.

  • Josef Švejk napsal:

   Tak, tak. Tajga je známá hlavně tím, že tam naprosto nic neroste - pustina, horší než poušť - jen medvěd v brlohu.
   Jako Linux: Linux is like a teepee - no Windows, no Gates and Apache inside.

  • Jura napsal:

   Tajga se oteplila o 4 stupně celsia .... Což znamená posun pestebnich pásem o 100-200 km. Ten prostor se doposud nevyužíval, proto bude relativně čistý

   • gandalf napsal:

    Něco si o tom permafrostu nastuduj.

    • Jura napsal:

     Samozřejmě, že se nebude pěstovat přímo tam, kde roztál permafrost.... Posouvají se i ostatní pásma, které permafrost ochlazovat.
     Tj. Pěstovat se bude v jižní Sibiři a ne v severní, kde taje permafrost.
     To roztátí to jen umožňuje.

   • Justass napsal:

    Pokud vím, tak Putin mluvil o povodí řeky Amur a to je cca stejná zeměpisná šířka jako Česko. Tedy žádná tajga. Země úrodná jako na Hané a rozlohou jako ukrajinská černozem.

 10. Žabák napsal:

  Ten Putin zase. Nám tady všem tak chutná ta zelenina bez chuti a bez zápachu, zelenina která nikdy neviděla hlínu, ten krásnej voskovej vzhled a ty rozměry, kdy rajče je větší než pomeranč. No bude se mi potom stýskat. Snad nám zůstanou ty kvalitní limošky s aspartamem a masíčko vykrmený sojou a antibiotiky. Po tom by se mi stýskalo :(

 11. pozorovatel napsal:

  GMO potraviny spôsobujú okrem iného neplodnosť:
  https://diskuter.wordpress.com/2015/12/06/epidemia-neplodnosti-iv-gmo-potraviny/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!