Bývalý zaměstnanec CIA Giraldi: USA dávno vědí, že Turecko nakupuje ropu u IS

335YEjbtop8Philip Giraldi, bývalý pracovník CIA a odborník na boj proti terorismu, vystoupil na konferenci k 10. výročí televizního kanálu RT. V průběhu jednání v sekci „Osobní svoboda nebo bezpečnost: informace v epoše globální teroristické hrozby“ hovořil o vztazích USA a Ruska, o boji s IS a o syrské opozici.

USA věděly o nákupech Turecka u IS

„USA bombardovaly několik konvojů vezoucích ropu. Dříve to nedělaly, protože věděly, že tyto kolony jsou pod ochranou Turků. Účast Turecka, které umožňuje užívat své území pro letecké základny Američanů – to je velice vážný a složitý moment. My už dávno víme, že především Turci se zabývají exportem ropy IS a vydělávají na tom peníze, proto jsme také tyto transportní kolony nebombardovali,“ – řekl Philip Giraldi na mezinárodní konferenci věnované 10. výročí RT.

 

Proč USA Turecko za spojení s IS nekritizují

„Myslím si, že to je špatné rozhodnutí. Ale soudě podle všeho si Bílý dům spočítal, že zanechat Turecko v táboře přátel je lepší, než si z něj udělat nepřítele. Proto jsou oficiální představitelé ve svých vyjádřeních velmi opatrní. Turecko nikdo neobviňuje. Totéž lze říci i o chybějícím obvinění Saúdské Arábie, která IS podporuje rovněž,“- domnívá se Girldi.

 

O vztazích USA k Rusku

„Za poslední dva roky Spojené státy vystoupily s nejrůznějšími obviněními na adresu Ruska, proto z politického hlediska je obtížné najednou Rusko zařadit mezi přátele. Myslím si, že to je hlavní příčina. Zdá se mi, že v Bílém domě chápou, že Rusko je dobrý partner v urovnání syrské krize. A myslím si, že to chápe mnoho politiků. Pokud čtete americké noviny, pak jste si jistě všimli, že politici se stále častěji zabývají otázkou, proč my vlastně s Ruskem nespolupracujeme v případě podpory syrské vlády. Tak zní otázka. Myslím si, že rozvědky i mnozí vojáci souhlasí, že Asad není hlavním problémem. Skutečným problémem je IS. Asad je pro USA až druhořadý problém, není problémem pro USA a není hrozbou pro nikoho. Amerika však soustředila všechnu svoji pozornost na boj s Asadem a to jen celou situaci zhoršilo.“

 

O porážce americké rozvědky v Iráku a Sýrii

„Zpravodajské služby USA v Iráku a Sýrii selhaly. Nemají ty správné kontakty, nechápou zdejší lidi a odstíny politického dění v této zemi. Nedá se přijít do cizí země a okamžitě chápat zdejší politickou situaci. Pokud máme mít dobré znalosti v těchto oblastech, je nutná dlouhodobá příprava. A to USA neměly. Proto my nerozumíme tomu, co se děje v Sýrii, nerozumíme tomu, co probíhá v Iráku,“ – řekl na mezinárodní konferenci bývalý pracovník CIA.

 

O rozdílu mezi „umírněnou“ a „radikální“ opozicí v Sýrii

„Když se Syřana nebo Iráčana zeptáte, zda je umírněný opozičník, nebo fanatický fundamentalista, bude vám samozřejmě tvrdit, že je umírněný, obzvlášť když mu za to nabídnete peníze nebo zbraně. Takže je těžké zjistit nějaký rozdíl. Rozdíl je v politických důvodech – je nutné dokázat, že nepodporujeme radikální síly, ale jen umírněnou opozici. Odlišit je však od sebe není možné,“ – řekl.

Zdroj: https://russian.rt.com/article/135875
7 Komentářů k Bývalý zaměstnanec CIA Giraldi: USA dávno vědí, že Turecko nakupuje ropu u IS

 1. proud napsal:

  “ „Osobní svoboda nebo bezpečnost“…….k tomu mam jen tohle: „Ten, kdo se ve jmenu bezpecnosti vzdava svobody, nezaslouzi si ani svobodu , ani bezpeci.“ (Benjamin Franklin)

 2. Contumax napsal:

  Bývalý zaměstnanec zločinecký organizace vypouští prd… prdění…

 3. Jaris napsal:

  Ooooooooo! To je mi novina!A copak, ze to nerekl driv ten duchodcovsky frajer!Vi se to davno a nikdo s tim nic nedela krome Ruska, ktere je dnes a denne za vsechno zneuzivano jako fackovaci panak. Dokud Emeerika nedostane poradne pres drzku, neda pokoj.Zacinam verit tomu, ze zivot bez USraele by byl nadherny.

 4. jan napsal:

  Prvořadý úkol byl,obsadit Sýrii a tím by padl i Asad.
  Že to nemohlo oficiálně udělat Turecko ani USA je jasné.Proto se nejvíc vyzbrojovali džhádisté a další teroristické skupiny,vypomáhali žoldnéři různě posbíraný po státech,zkrátka ono známé arabské jaro.Proto je CIA bezradná,když to obyvatelé,žádného státu BV nechtějí,demokracii dovezenou v bombardérech.

 5. Ikema Monika napsal:

  Nějak zde take chybi sankce proti Turecku za obsazeni území nezávislého státu v Iráku ???? O Krymu slavna USA jecela jako Viktorka u splavu –zeby to byla pouze nejaka zvracena demokracie USA a poskoku EU !! Nebo na každého jiny metr ??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!