USA začali připravovat svrhnutí Assada již před 10ti lety

rossia-brusel

7mi minutová reportáž ruské TV z 13. prosince 2015. Svržení Bašára Assada a převzetí Sýrie islamisty spojenými se Západem je dlouhodobý plán. Reportáž shrnuje detaily o osobách z řad syrské  „opozice“ podporované Západem, Tureckem a Saúdskou Arábií o jejich vzájemných kontaktech, vazbách na militantní islamisty a finančních tocích investovaných na jejich podporu.

Přepis:

 

USA začali pripravovať zvrhnutie Asada ešte pred 10 rokmi.

Anastasia Popova RT (link)

„Brúsiť nože“ – proti Asadovi si začali Američania v Sýrií už približne pred 10 rokmi – je zaujímavé, že do partie si vtedy vzali aj Turkov, aj Saudov.

Príprava na zvrhnutie Asada začala pred viac ako 10 rokmi. Na diplomatické prikrytie poslúžila rýchlo sformovaná vláda v exile zložená z európskych rezidentov. Na jej čelo sa postavil bývalý viceprezident Sýrie Abdul Halim Khaddam. Za verejnú zradu Asada, mu podľa niektorých zdrojov zaplatili viac než 30 miliónov dolárov. Od roku 2005 žije na luxusnej vile v 16-tom okruhu Paríža. V interview pre izraelskú tv v roku 2011 hovoril otvorene, že dostáva peniaze z USA a Európy na zvrhnutie Asada. Príbuzenským putom bol spojený so Saudským kráľom Abdalláhom: ich manželky sú sestrami. Jeho synovia Jamal a Jihad majú občianstvo perzskej monarchie a tiež investície do tejto krajiny v hodnote 3 miliardy dolárov. Zatiaľ čo otec Bašára wahabitov a ich výtvor – Moslimských Bratov – likvidoval, tak Khaddam sa nezdráhal s nimi piť kávu v európskych hlavných mestách.

Pred 9 rokmi v jednom z noblesných hotelov v Bruseli, Halim Khaddam podpísal po dvojdňovom rokovaní s „Moslimskými Bratmi“ zmluvu. Ich spoločným cieľom bolo – zachvátiť moc v Sýrií. Dva dni pred rokovaním, boli predstavitelia Islamistov v Turecku, kde ich srdečne privítali poprední politici a poslanci. Premiérom bol vtedy Recep Tayyip Erdoğan. Peniaze na zmluvu s Islamistami a traktovanie veci v európskych médiách dal Pentagon, dosvedčuje to jeden z organizátorov stretnutia v Bruseli – bývalý člen francúzskej vojenskej rozviedky Claude Moniquet. V exkluzívnom rozhovore  rozpráva o práci západných agentúr v Sýrií:

„Teraz hovorím o Britoch, Francúzoch a Američanoch. Prebiehal výcvik rebelov, na pozemné práce vysielali špeciálne komando, existovalo financovanie, politická podpora, zásobovanie zbraňami a muníciou. Na tom sa stavala práca západných krajín s Asadovou opozíciou. Turecko robilo presne to isté, navyše ošetrovalo ranených rebelov.“

Začiatkom vojny v roku 2011 tvorila Slobodná Sýrska Armáda (FSA) niečo vyše 100 ľudí, teda žiadna reálna pozemná sila, vytvorili ju len na prezentáciu v západných médiách. V rovnakom roku, šéf CIA Leon Panetta tajne pricestoval do Ankary, kde bol počas 5-tich dní v kontakte s šéfom tureckej rozviedky Hakanom Fidanom. Jeden z Erdoganových blízkych ľudí vtedy napísal, že reč šla o tom, ako odstrániť Asada. A už vtedy sa na horizonte objavil ISIL.

„Turecké tajné služby, CIA, Saudská Arábia – všetci priložili ruku k dielu. No hlavným hráčom bola CIA – práve ona za niekoľko posledných rokov tvorila verbovačov z celého islamského sveta. Prebiehalo to na tajných základniach v Turecku, s budúcimi teroristami tam spolupracovali aj CIA špecialisti, aj samotní Turci. Takže ISIL – to je plod práce rozviedok niekoľkých krajín“, – hovorí William Engdahl, spisovateľ, novinár, politológ a autor knihy „Posvätné vojny západného sveta“.

Rýchly prevrat sa im nepodaril. Sýrska armáda nezradila prezidenta Asada, elita sa od neho neodvrátila, nech sa už spojenci Ankary (z Kataru a Saudskej Arábie) akokoľvek pokúšali podplatiť ostatných činiteľov. A vtedy sa Turci rozhodli zinscenovať útok na samého seba, člena NATO, a obviniť z toho Damašek. Na tajnom stretnutí tento variant preberali turecký generál, šéf rozviedky a vtedajší minister zahraničných vecí krajiny.

- Šéf tureckej rozviedky Hakan Fidan:

„Pán veliteľ, ak skutočne potrebujeme zámienku, pošlem 4 ľudí na tú stranu a prikážem im vypustiť 8 rakiet. Žiadny problém, ak potrebujeme zámienku, môžeme ju vytvoriť“.

- Generál Yaşar Güler:

„Je to priamy dôvod k vojne. Teda, chcem povedať, že to čo sa chystáš urobiť, je priamy dôvod k vojne“.

- Minister zahraničných vecí Ahmet Davutoğlu:

„V poriadku, len sa budeme musieť nejako pripraviť.  Aby sme sa vyhli problémom s medzinárodným právom“

 

- Yaşar Güler:

„To najhlavnejšie sú zbrane a munícia. Nie ani tak zbrane, ale najmä munícia. Pred chvíľou sme o tom hovorili. Povedzme vytvoríme armádu. Ak ich vyšleme bez zásob munície aspoň na 6 mesiacov, ľudia sa k nám vrátia za dva mesiace“.

O tom že audio nahrávka je pravá, sa preriekol sám Erdogan. So zlomeným hlasom, takmer s plačom na mítingu kričal, že za zverejnením stoja jeho politickí oponenti, v snahe zabrániť mu stať sa prezidentom. Vtedy zakázal Youtube a Twitter, v snahe zastaviť šírenie záznamu na internete.

„Prenikli dokonca na stretnutie národnej bezpečnosti. Je to darebáctvo, je to nečestné…“- zaznelo z úst Erdogana na mítingu.

Nepredvídateľný, prchký,  snívajúci o titule sultána a novej Osmanskej Ríši, blízky k Islamistom – Erdogan, sa dávno pokúšal zbaviť Asada. Turecko a USA stavili na „Moslimských Bratov“, hlavným sponzorom ktorých bola Saudská Arábia.

„Erdogan vyhral voľby, vďaka 10 miliónom dolárov ktoré dostal od Saudskej monarchie. Je to dosť na kúpenie si mnohých hlasov v hocakej strane, nieto ešte v Turecku. Okrem toho, peniaze Saudskej Arábie šli na financovanie ISIL. A kráľ Salman, keď bol ešte princom, financoval Al-Kaidu, ešte v 80-tych rokoch. Saudská Arábia hrá veľmi špinavú hru a využíva pritom Turecko. Hlavným cieľom Saudskej Arábie je – kontrolovať ropu“, objasnil William Engdahl.

Po obsadení Mosulu a neskôr aj západu Sýrie, islamisti začali prinášať zisk. A čím viac kradnutej ropy tieklo do Turecka, tým väčšie sympatie Erdoganovej rodiny rástli k bojovníkom islamského frontu.

„Oni ťažili 90tisíc barelov za deň, predávali 50 tisíc. S ohľadom na ceny ropy v tej dobe (100dolárov za barel), tržba činila okolo 4 miliónov dolárov za deň. Potom cena aj ťažba upadli z mnohých príčin – dezertérstvo ľudí, opotrebovanie zariadení. Exportovali už len 40tisíc barelov za deň, zarábajúc 1,5 milióna dolárov za deň“, – hovorí Pierre Terzian, riaditeľ francúzskeho časopisu „Petrostrategies“.

Pašerácke trasy ropy z Iraku do Turecka boli zavedené ešte pri Saddámovi Husainovi, keď Bezpečnostná Rada OSN uvalila na Irak sankcie, za vpád do Kuvajtu v 90-tych rokoch. Dnes sú to tie isté trasy, tie isté tisícky cisterien, tie isté vrty, zmenili sa len majitelia. Obchod s ropou sa stal hlavným zdrojom príjmov pre ISIL.

„Vedeli to všetci, celý ropný svet, všetky západné spoločnosti, tajné služby aj diplomati. Tureckí občania kupovali a predávali ďalej ropu. Zaoberali sa tým ľudia, ktorí boli pod ochranou, ktorí mali garancie, inak by nikto do toho nešiel“, pokračuje Terzian.

„Vidíme ako stovky nákladiakov bez prestávky pretínajú tureckú hranicu. Ak západná rozviedka všetko vie, potom ani tá turecká nemôže nevedieť, alebo jednoducho nechce nič podniknúť“, – povedal Claude Moniquet, hlava Európskeho centra pre strategickú rozviedku a bezpečnosť (ESISC).

Francúzsky rozviedčík tiež nevylučuje, že na území Sýrie dokonca operuje turecká elitná jednotka, ktorá bojuje proti Kurdom, pomáhajúc tak ISIL.

„Turecko nikdy nebojovalo s ISIL, Turecko bolo s nimi vždy za jedno. Ono pomáhalo založiť toto zoskupenie, pomáhalo s logistikou, zbraňami, výcvikovými tábormi na svojom území. Je takým svojráznym tylom pre ozbrojencov“,  hovorí Rodi Melek, členka Kurdského Národného Zhromaždenia.

Európa nehrala v tomto všetkom prvé husle, no ocitla sa v nepohodlnej polohe. Situácia sa vymkla z pod kontroly, spoločne s húfmi migrantov sa vrátili domov do EU naverbovaní džihádisti, útoky v Paríži to len potvrdzujú. Uzemniť Turecko teraz Európa nemôže, veď túto kašu varili spoločne.  Reálne udierať po pašeráctve ropy ISIL – znamená prišliapnuť záujmy Ankary a ísť proti USA. A tak je teraz EU nútená podporovať provokácie a robiť poklony (Turecku), sľubovať bezvízový režim a 3 miliardy euro.

 
13 Komentářů k USA začali připravovat svrhnutí Assada již před 10ti lety

 1. Miloslav Dědek napsal:

  Islámský stát a další teroristické organizace představují v současné době zlo, které obdobně jako globální oteplování ohrožuje celý svět. Podobně, jako se zástupci 196 zemí na pařížské konferenci OSN dokázaly shodnout na nové dohodě o ochraně klimatu, by se měly všechny státy světa dohodnout na společném boji proti mezinárodnímu terorismu. V boji proti tomuto zlu by se všechny státy světa mohly spojit tak, aby vznikla celosvětová demokratická vláda, která by mohla efektivně řešit všechny vznikající globální problémy. Řešením těchto problémů se nyní zabývá OSN, ale dnes už je zcela zřejmé, že OSN neumožňuje globální problémy řešit efektivně. Je čas nahradit OSN novou organizací, kterou by mohla být uvedená celosvětová demokratická vláda. Tato vláda by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU.
  Jedna možná cesta vzniku celosvětové demokratické vlády je uvedená v následujícím článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

 2. Robo napsal:

  Vďaka za preklad, Jaro.

 3. boris napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=QWcSFCmgx_g

  Uloupené Kosovo-zakázaný dokument.Něco co by měli všeci vidět. Tolik podobných věcí z dneškem a jak by to tu v evropě zase mohlo dopadnout.

  • martin bareš napsal:

   borisi: dík za odkaz, celý jsem to zkoukl.
   A udělal jsem si taky názor. Osobní, nikomu ho nevnucuji.

   Mnohé citace“vojáci NATO bezmocně přihlíželi“ a další podobné, jaksi démonizují islám.

   Jako by teroristé albánci (stejně jako dnešní ISIS) sami mohli dokázat to, co dokázali.
   Ne oni, ale USA, západní Evropa, imperialismus a kapitalismus je tím vinnen.

   Odvolávání se na demokracii je legrační. Zvlášť s odkazem na autoritativní Miloševičův režim. Divím se, že tam naši tvůrci nedali sjejich oblíbené slovo totalitní.

   Možná však, kdyby to bylo jednostranně protiamerické, tak by mi film nedal tolik, jako tenhle.
   Zajímavý je taky, jakou chybu Tito udělal – což asi bylo výsledkem poválečné doby a představ komunistů. Podobá se to těžko pochopitelným reakcím dnešních ortodoxních mladých komunistů, kteří v oficiálních stanoviscích podporují vstřícnost k migrantům. Zcela naivně.
   Zatímco co protřelé komunistické kádry ve vedení zalezly ke korýtkům a dělají mrtvé brouky.
   Mám spoustu smíšených pocitů, skvělé jsou například historické záběry.
   Uvědomil jsem si, jakým tlakům Srbové v minulém století museli čelit. Od Rakouska Uherska, od klerofašistického státu Chorvatsko, rozvrat pátou kolonou, která usilovala o roztržení SFRJ, provokace Chorvatů, které vedly k srbsko-chorvatské válce (o tom se zde nemluví, jako by na vině byli jen ti extremisté teroristé).
   A zmiňovaný Miloševičův autoritativní režim. Ono by to na Balkáně asi jinak nešlo.
   Zde dost propagandistický komentář, ale nevadí.
   Tito se asi dopustil podobné chyby, jako dr.Beneš vzhledem k Němcům za první republiky, i když příčiny, které jim to vrátili se vší hrůzou byli jiné. Proto asi také důsledně využil situace ve válce následné a prosadil své dekrety a a pomohl nám zajistit pod vítězstvím Rudé Armády SSSR a našich komunistů na pár desetiletí klid a mír.

   Kapitalistické právo, když vidím toho zmrda Sojanu, či jak se to píše, jak tam přežvykuje a předstírá, že naslouchá, je hrůza sama o sobě.
   Jak říkáš každý by to měl vidět a sednout si a třeba se zavřenýma očima přemýšlet o tom co viděl a co může ještě vidět naživo.
   Budu to doporučovat známým, když se budou chtít dívat na nějakou hodinovou píčovinu v televizi.

   A ty politiky z EU pověst za žebra jako prasata na jatkách.

   Napadá mne spousta věcí – ale díky za odkaz.

   PS Když jsem se před převratem angažoval, zapojil jsem se do tzv. „Demokratické iniciativy“. Tu vedl pan Bohumil Doležal – „spisovatel a novinář“. Dávám do uvozovek proto, že to je jeden z těch, co napsal k uznání Kosova Topolánkovou vládou: „Nikdo si nemůže dovolit zpochybnit uznání Kosova…“ Do dneška si tu formulaci z MF dnes pamatuji.

   Tedy Bohumil Doležal, pamatujme si jméno fašisty.

  • Jaris napsal:

   Borisi, nejen uloupene Kosovo, ale take uloupena Palestina!

  • ha napsal:

   Jasne, Zakazany dokument, ktery odvysilala verejnopravni televize. Jinak se citis dobre?

 4. pražská vlaštovka napsal:

  Vzhledem k tomu,že věřím Martinovu úsudku,se na to video dívat nebudu…
  radši si pustím nějakou pěknou muziku…
  j.

  • pražská vlaštovka napsal:

   ..Tedy video doporučené Borisem o tom Kosovu…

   • martin bareš napsal:

    je to fakt hodně drsný. Ale lidi by to měli vidět.
    A děti by to měli mít jako povinné dívání se.
    Když já jsem chodil ve škole na výchovné koncerty. Zaplaťpánbůh za ně.
    Tak tohle by taky mělo výchovnej efekt, velikej.

 5. martin bareš napsal:

  ještě vlaštovko dodám.
  Válka nejsou počítačové hry a sedění v dvacátým patře pod zemí Pentagonu a odpalování raket na Rusko.
  Jak si mnozí dementi a psychopati myslej, ale utrhaný ruce atd. Radši nebudu psát, prožitek je autentičtější.
  Vlaštovko shlídni to, posílí tě to.

  • Robo napsal:

   Martin, Boris, pozrel som.
   Človek o tým veciach vie. Keď ich ale aj takto sprostredkovane vidí…skrátka by to mali dávať na ČT každý týždeň aspoň 10 krát za sebou…a na školách a potom o tom s deťmi dlho rozoberať…

 6. ha napsal:

  Panebože, také rusofilné drísty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!