Coca-cola vyhazuje 8.9 milionů liber za vědce, kteří mluví do zdravotní politiky.

5674024cc3618807778b45b1Coca-cola utratila 8.9 milionů liber za posledních pět let, když platila největším britským vědcům, provádějícím výzkum, týkající se zdravého stravování. Vyšetřování provedené the Times zjistilo, že limonádový gigant financoval, nebo dával „honorář“ několika prominentním vědcům a výzkumníkům, z nichž někteří vyjádřili pochybnosti k obecně uznávanému pojítku mezi nápoji s obsahem cukru a obezitou. Součástí toho bylo 27 britských vědců, kteří obdrželi 350 000 liber (520 000 US dolarů) od mezinárodní korporace.

Coca-cola odhalila 18. prosince ráno data na svém webu, poukazující na to, že osm vědců, kteří jsou vládními poradci pro zdravé stravování, kromě toho také obdrželi odměny nebo cestovní výdaje od společnosti. Ne všichni z vědců popřeli, že by nápoje s obsahem cukru byly spojeny s obezitou. Limonádový gigant zaplatil 8.9 milionů liber organizacím, provádějícím výzkum obezity a podporujícím vědecký výzkum, včetně Britské nadace pro výživu (224,769 liber), Národního fóra obezity (67 300 liber), Vědeckého mediálního centra (30 000 liber), které zprostředkovává předávání „názorů a pohledů vědecké komunity Spojeného Království zpravodajským médiím.“ Vrcholní vědci také obdrželi peníze od Coca-Coly, z nichž někteří jsou poradci vládních orgánů. Profesor Loughborough University Stuart Biddle byl v roce 2010 předseda skupiny uvnitř Ministerstva Zdravotnictví, zabývající se obezitou, a profesor Bristolské Univerzity Ken Fox byl vládním poradcem pro obezitu v roce 2009.

Profesor Imperial College Alan Boobis je také ředitelem toxikologie na Public Health England, přestože přestal být financován Coca-Colou v roce 2013.

Boobis se přiznal, že obdržel méně než 3 000 liber ročně v odměnách, aby se objevoval ve videích sponzorovaných Coca-Colou a vystupoval s prezentacemi na téma bezpečnost přísad v nápojích.

Carrie Ruxtonová, která je nyní v komisi Food Standard Scotland, je jedním z autorů studie z roku 2010, sponzorované industriální skupinou the UK Sugar Bureau, která nenašla žádné prokazatelné pojítko mezi příjmem cukru a obezitou.

Tato žena specificky prohlašuje na své webové stránce: „Když jsem dala do souvislosti konzumaci cukru s mírou obezity, neukázal se mezi nimi být žádný vztah.“

Ruxtonová řekla, že UK Sugar Bureau neměl žádnou kontrolu nad jejím výzkumem, a že vyjádřil „potenciální obavy“ z nápojů s obsahem cukru a z obezity. Řekla, že její pozdější tvrzení byly konsistentní s nedávným vládním hlášením, a že nedělala žádnou práci pro Coca-Colu od doby, kdy se připojila k Food Standards Scotland. Kromě toho, že financovala prominentní Britské vědce, Coca-Cola rovněž zaplatila 4,8 milionů liber instituci European Hydration Institute, vědecké nadaci, která lidem doporučuje konzumovat stejný druh sportovních nápojů a limonád, jaké firma prodává.

Většina financí Coca-Coly šla na charity, podporující Paralympiádu, sportovní charitu StreetGames a ParkLives, která zajišťuje volné aktivity v parcích.

Britský generální ředitel Coca-Coly, Jon Woods, řekl, že firma investovala více než 30 milionů liber, aby pomohla zákazníkům zredukovat jejich příjem cukru a kalorií, což zahrnuje i změny receptur svých nápojů.

Firma již zdůraznila, že spoléhá na „vědecký výzkum, aby rozhodoval o našich produktech a ingrediencích a třetí stranu, na komisi nezávislou, aby tu práci vykonala.“

Zdroj: https://www.rt.com/uk/326441-coca-cola-obesity-research/
7 Komentářů k Coca-cola vyhazuje 8.9 milionů liber za vědce, kteří mluví do zdravotní politiky.

 1. Karel napsal:

  Všechny globální potravinové výrobky smrdí cílenou manipulací. Je to potenciální nebezpečí pro zdraví konzumentů. Receptura je tajná a TTIP to svinstvo zlegalizuje.

 2. Jaris napsal:

  Nikdy nepochopim, co lidi na kolaloce maji. Vzdyt chutove je to "hnus fialovej". Cukr obsazeny v limonadach je sice prehnany, ale daleko nebezpecnejsi a o tom se jaksi nemluvi, je bezna prisada vsech limonad - ASPARTAM. Jednoduche reseni je regaly s limonadami obejit obloukem a nekupovat. Dalsi svinstvo jsou plasticke lahve, ktere zamoruji planetu. Nepodporujte gaunery, co vam nici zdravi a planetu.

  • ivana napsal:

   Další škodlivá (ale méně známá) složka cocacoly je kyselina fosforečná, která odbourává vápník z kostí.

  • martin bareš napsal:

   souhlasím a podporuji.
   Prostota je nejlepší zbraň: pijte vodu z kohoutku, Neslazenou a bez příchutí mírně perlivou minerálku (lépe zasytí než bez bublinek), pivo ze skleněných lahví a opravdové víno, ne třeťák.
   A když už si tu colaloku chete někde dát, dejte si místo ní kofolu. Podpoříte severomoravského výrobce. Je to sice Řek, ale lepší než Američan a dáte lidem práci v regionu, kde je to se živobytím hodně špatné.

 3. Jaris napsal:

  Miluji film Limonadovy Joe. Je to skvost ceske kinematografie a uz tenkrat si Cesi Amiky nacpali do fajfky.
  "Kdo chce pistolnikem byti, musi kolaloku piti" nebo "Strili - li konzument kolalokovy limonady, netreba volat lekare" nebo "Zlodej, padouch, hrdina, my jsme jedna rodina". Asi si ten film pustim dnes znova.

 4. host napsal:

  Tyhle průmyslové jedy ještě někdo kupuje?
  Kdyby to nevnucovali dětem v McDonaldech, fastfoodech a veřejných nápojových automatech, tak by to už dnes nikdo nepil. Kofola je to stejné. S tou socialistickou nesrovnatelná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!