Post Kaddáfíovská Libye se rozpadla do pěti regionálních frakcí

nato_libya_1Od pádu Muammara Kaddáfího koncem roku 2011 se snaží moc v Libyi uchvátit různé milice s velice odlišnými politickými agendami. Volby v této zemi proběhly jak v roce 2012, tak 2014; avšak volební účast spadla ze 60% na 18%, a to převážně kvůli tomu, že jak islamistické strany, tak Kaddáfího loajalisté volby 2014 bojkotovali. Po letech nestability se v podstatě k moci dostala koalice nacionalistů známá jako ‚Majlis al-Nuwaab‘ (tj. Rada poslanců).

Avšak organizace zastřešující islamisty „Nový všeobecný národní kongres“ (převážně složený z libyjské pobočky Muslimského bratrstva) tuto nově zvolenou vládu vyhnal z Tripolisu a pak Libyjci zase zažili, jak jim zemi zachvátila všeobecná válka.

Mezitím se ve 3 klíčových městech vynořila Ansar al-Sharia (libyjská pobočka al-Kaiídy), tj. v Benghází, Ajbabiyah a Drerna, zatímco Islamistickému státu Iráku a Al-Shamu (ISIS) se podařilo rozšířit tu své bojovníky, kteří se vynořili jakoby odnikud, a ti tudíž uchvátili kontrolu jak nad Sirtou, tak nad Sabrathou.

Zmapujeme-li Libyi moderních dnů, tak je ta země rozdělena do 5 regionů:

Červená: Současná libyjská vláda – Rada poslanců

Tato frakce uznaná většinou zemí jako libyjská legitimní vláda kontroluje zbytky Libyjské národní armáda spolu s milicemi loajálními k bloku Rady poslanců.

Bohužel ale kontroluje jen východní část Libye a nachází se v hořkém boji jak s islamisty z Ansar al-Shariah, tak i s Novým všeobecným národním kongresem.

Kdyby snad měli vydobýt kontrolu nad Libyí, museli by ze všeho nejdříve vykořenit Ansar al-Shariah z Benghází a Ajbabiyah a Derna.

Jakmile si zabezpečí tyto města, budou muset tlačit na západ, na hlavní město Tripolis; nicméně v současnosti si udržují kontrolu nad více než 50% území.

 

Zelená: Nový všeobecný národní kongres – Libyjský úsvit

Nový všeobecný národní kongres (NGNC) je dost možná v Libyi nejpopulárnější stranou, avšak pro jeho nově zformovanou vládu v Tripolisu se mu nedostává mezinárodní podpory, když se jí zmocnil v roce 2014 pučem.

Bojovníci jeho milicí jsou všeobecně známi jako ‚Libyjský úsvit‘.

Největší hlas má v bloku NGNC Muslimské bratrstvo, které bylo po celá desetiletí předchozím libyjským režimem považováno za ilegální a vystaveno silným represím.

Aby Nový všeobecný národní kongres v této válce vybojoval vítězství, tak by si musel najít spojence a do bojů se pustit lišácky, k čemuž se mu dostává podpory přinejmenším od několika spřátelených zahraničních vlád.

 

Žlutá: Ansar al-Shariah – Libyjská rada šúry

Tato libyjská pobočka al-Kaiídy, Ansar al-Shariah, získala mezinárodní proslulost v roce 2012 v Benghází útokem, který zabil US velvyslance J. Christophera Stevense a US ředitele Správy zahraničních informačních služeb Seana Smithe; tato salafistická skupina je aktivní už od libyjské rebelie proti Kaddáfímu na počátku roku 2011.

I přes silnou podzemní přítomnost kontroluje Ansar al-Shariah pouhé 3 oddělené enklávy ve východní Libyi, zvláště pak samotné Benghází.

Purpurová: Milice tuaregských kmenů

Většinu nově otevřené hranice s Alžírskem kontrolují etnicky rozrůzněné kmenové milice Tuaregů.

Tento domorodý berberský lid není geneticky příbuzný a arabskými Libyjci ze severu.

Kmeny Tuaregů zažívaly roky střetů s Libyjskou armádou za Kaddáfího, což je v podstatě přinutilo si zformovat svou vlastní armádu k odvetě proti tomu.

Tyto síly sjednocené pod vlajkou Tuaregů jsou převážně autonomní, ale udržují úzké vztahy s Novým všeobecným národním kongresem sídlícím v Tripolisu, přičemž pokračuje nepřátelství mezi kmeny Tuaregů a Radou poslanců sídlící v Tobruku a Benghází.

Tyto kmeny nemají v úmyslu se zmocnit celé Libye, nýbrž si jen ochránit zemi Tuaregů.

Černá: Islamistický stát

Novým jevem v severovýchodní Africe a v jihozápadní Asii je vzestup tzv. „Islamistického státu“.

Bojovníci loajální ke kalifátu IS se v Libyi objevili poprvé v listopadu 2014.

I přes zprávy, že je to jinak, panuje domněnka, že bojovníci ISIS se vynořili mezi dezertéry islamistického NGNC, kteří se přidali k ještě více skalní interpretaci islámu.

To vysvětluje i skutečnost, že ISIS se podařilo uchvátit kontrolu jak nad přístavním městem Sirta, tak i nad starodávným římským městem Sabratah – když obojí před tím kontrolovali islamisté z Nového všeobecného národního kongresu.

Strategicky to vypadá, že dlouhodobým plánem ISIS je celou Libyi začlenit do vše-islámského kalifátu, a to je v souladu s 5-letým plánem Abu Bakr al-Baghadadiho na dobytí jak Středního východu, tak Afriky.

Chris Tomson | Al-Masdar News

By Chris Tomson

Global Research, December 24, 2015

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/post-gaddafi-libya-split-up-into-five-regional-factions/5497733
14 Komentářů k Post Kaddáfíovská Libye se rozpadla do pěti regionálních frakcí

 1. pražská vlaštovka napsal:

  …..Zpátky do středověku……s novou bojovou technikou a vygumovanejma palicema…
  j.

 2. Josef Švejk napsal:

  Nebýt nositele Nobelovy ceny míru z bílého baracku, tak by ti chudáci z Libye ani nepoznali požehnání demokracie. Konečně mohou po své zemi svobodně kráčet v nočních košilích s ručníkem na hlavě, bít hlavou o zem a pětkrát denně děkovat Allahovi za ten nářez štěstí.

 3. proud napsal:

  Tak by nekdo moc rad,aby dopadla i „postevropa“,pekne zhnedla a zpitomela,no nekupte to!

 4. pavelka70 napsal:

  No vida, Lybie má armád kolik jen chce.A u nás? Nic. Jen hrstka „profesionálů“ za žold. Sem-tam nějaká dovolená na misi v Afgánistánu, nebo Kypru. Když tady aláhovci rozpoutají válku, ani si neprdnem, nemáme nic, jen malé ho….o!

  • Marie napsal:

   To si neprdnem…Ja rikam jedno: aby k tomu nedoslo, bylo potreba pochytat vladu, pocinaje presidentem, protoze ti nam do vlasti tahaji nase vrahy.

   Kdyz na to, chlapi, nemate koule, tak se muzete pomalu loucit se zivotem…a my vsichni s vami…

   • proud napsal:

    Hrdinu co rychle nastoupili a rychle zase skoncili jsou plny hrbitovy Marie!Ted jim nosime kytky a svet je stejne jakej je.Zamysli se nad tim,nez zacnes zase vyzejvat k otevrenymu prevratu dobre strezeny a pojisteny stado.Tudy cesta nevede,leda do jeste vetsiho otroctvi.

    • Jaris napsal:

     Proude, ja si myslim, ze situace je natolik vyostrena, ze se jedna bud a nebo. Stredni cesty neni a o nejakych domluvach a kompromisech se neda mluvit uz vubec. Cesky lid, tedy vetsina , je vsak spokojena se svym udelem. Sice brbla, ale nakonec se spokoji s tim, co ma. Nemysli na budoucnost a generace svych deti, ze jim nebudou moci nic odevzdat. Nasi predkove se musi v hrobech obracet. Takze je spravne, ze narod ma takovou vladu, jakou si zaslouzi. Nakonec Zeman ji pri svem vanocnim proslovu chvalil az se hory zelenaly. Takze je vlastne v te ceske kotline vse v nejlepsim poradku.

     • proud napsal:

      „Proude, ja si myslim, ze situace je natolik vyostrena, ze se jedna bud a nebo.“…To si Jarisi myslime podobne.Nicmene jak to asi dopadne kdyz se otevrene vzbourime a pustime se do vlastizradcu jako cleni EU,co myslis??Povim ti to,hode spatne,proto je tu totiz NATO!Zadna obranna masinerie,to je jenom zasterka,a proto mame zdecimovanou armadu a stali jsme se zavislejma na odpadcich ze zapadu.Neni tezky si dat 2+2 dohromady.Ale existujou i jiny zpusoby jak dokaze „obycejnej lid“ ukocirovat a vymenit svou vladu bez zasahu cizejch armad,legalne,a tema bysme se meli zabejvat,protoze jsou jediny mozny,na scifi revoluci je lepsi zapomenout.

      • proud napsal:

       Ovsem k tak rychlymu a prostymu zasahu potrebujes jednotu lidi a jednotu ziskas tim,ze se stanou uvedomelejma,a tady je ten kamen urazu,prilis o to nestojej,prestat bejt lidskym dobytkem,farmou co se o sebe stara sama.Vlastni dustojnost uz jim moc nerika.

       • Jaris napsal:

        Proude, naprosty souhlas. Aby se neco obratilo k lepsimu, musi zde byt jednota lidi. A ta tady proste neni. Dnes jsem cetla velice mooudrou vetu: „Lide mohou ignorovat soucasny stav veci,zavrtat hlavu do pisku a rict si – mne se to netyka. V budoucnu ale nebudou moci ignorovat jeho dusledky.“

 5. Marco napsal:

  To snad není ani možné, vždyť se jednalo o pomoc a nyní se přece lidem z Lýbie daří daleko lépe, to byl přece cíl nebo né?:o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!