O významných změnách ruské legislativy v roce 2016

chto-nas-ozhidaet-309-4435964Výsledky právě ukončeného roku nutí každého Rusa uvažovat nad vyhlídkami na příštích 12 měsíců. Problémů je tu mnoho: sankce, ceny ropy, inflace a řada dalších. Na romantické novoroční sny nezbývá čas. Je třeba se dívat, analyzovat, dělat závěry. Kromě zcela neurčitých a mlhavých prognóz toho, zda porostou ceny energií nebo ne, a zda se nad námi „smiluje“ Evropa a USA, jsou tu zcela konkrétní a hmatatelné změny ve vnitrostátním zákonodárství, které vstupují v platnost k 1. lednu 2016. Mnohé z nich ovlivní každodenní život Rusů. Jak a do jaké míry, je zatím složitá otázka. Ale minimálně tu jsou konkrétnosti, od nichž se lze odrazit. Takže se na to pojďme podívat.

Vstupují v platnost omezující opatření vůči Turecku: bude pozastaven bezvízový režim a zakázán dovoz některých produktů. Takže odjet nyní do Antalie nebo nějakého Kemeru už nebude tak jednoduché. Sbohem pětihvězdičkový ráji za rozumnou cenu! Plačte cestovní společnosti a hledejte jiné směry! Vzhledem k tomu že v příštím roce budou kompenzovat náklady na odpočinek na Krymu, bude moci v první řadě na sebe vzít převážnou část turistů.

c565632aad13f7c606cf094a90c6bf6b

Jak prezident slíbil, vstupují v platnost omezení na dovoz tureckých výrobků. A nějakými rajčaty se to nespraví. Krom toho nebude možné přijímat na práci turecké občany. V důsledku toho budou muset podniky hledat nové gastarbeitry. Předpokládá se, že místo Turků v pohodě zaujmou již zvyklí Uzbeci, Číňané a Tádžici.

Vůči Ukrajině bude zavedeno potravinové embargo. Uvidíme, kam půjdou například ukrajinská jablka. Velmi zajímavé bude poohlédnout se po těch, komu v Evropě zůstal střízlivý rozum a zdravá paměť, a koupil je.

A všichni „západní partneři“ by měli mít na paměti, že od 1. ledna vstupuje v platnost plán obrany Ruské federace na léta 2016 – 2020. Prioritou v něm je posílení strategických jaderných sil. Je možné se nad tím pozastavovat, ale atomové zbraně jsou to jediné, co Rusko chrání před přímou agresí cizích států. Fakt je to očividný.

068ac1c2abeec68a8a7bd552e9829f96

To bude asi to nejdůležitější, co se týče zahraniční politiky, takže se pojďme podívat dovnitř. Je to jako vždy: něco pokleslo, ale v podstatě vše se zvýšilo. Špatná zpráva čeká milovníky „netvrdého“ alkoholu a cigaret: spotřební daň u tohoto zboží stoupne, což se samozřejmě odrazí v ceně. Napít se a zakouřit si už bude poněkud dražší.

Zvýší se i spotřební daně na automobily a benzín. A to samozřejmě zarmoutí vlastníky automobilů. Zato pokuty za dopravní přestupky mohou být zaplaceny v průběhu 20 dní v rozsahu 50 % sumy. To je taková „sladká pilulka“.

Na druhé straně se zdvojnásobí sankce za pozdní platby komunálních služeb. To asi moc nepotěší.

Některé úlevy čekají na důchodce. Prezident podepsal dekret, podle něhož mají být osoby starší 80 let osvobozeny od příspěvků na opravy domů; osoby starší 70 let a také invalidé dostanou výhodu snížení těchto plateb o 50 %. Nicméně zavést tuto úpravu zůstane na zvážení subjektům RF. Odváží se někdo tohoto práva nevyužít?

A když už mluvíme o lidech se zdravotním postižením, tak od 1. ledna pro ně vstupuje v platnost balíček změn. Konkretizuje seznam podmínek, které jim je povinnen poskytnout stát. Osoby se zdravotním postižením musí mít zabezpečen přístup k objektům sociální infrastruktury, vylučuje se diskriminace při příjmu do zaměstnání a mnoho dalšího.

Od nového roku se zavádějí změny ve využívání mateřského kapitálu, který nyní bude možné směřovat i na rehabilitace a adaptaci ve společnosti dětem se zdravotním postižením.

Všechna tato opatření jsou velmi správná. To, jak se cítí invalidi v Rusku, a jak na Západě – v tom jsou obrovské rozdíly. Bohužel. Tuto situaci je velmi důležité změnit. A nespočívá to jen v zákonech, ale také v kultuře ve vztazích k těmto lidem.

e5dd0c78b14bdc003e9e317720832aac

Kdo ještě bude mít úlevy? Drobné podnikání bude na tři roky osvobozeno od pravidelných kontrol, což mu dodá velké svobody. To může stimulovat podnikatele, kteří stále mají šanci stát se motorem ruské ekonomiky. Ale tuto myšlenku je nutné realizovat s rozumem a přísnou kontrolou. Co může zabránit ruským úředníkům být i nadále „noční můrou“ drobných a středních podnikatelů? Jedině hrozba skutečné odpovědnosti.

I když i samotní ruští úředníci budou po 1. lednu žít jinak: zaprvé se počet státních zaměstnanců sníží o 10 % a zadruhé ti, kdo zůstanou, si nebudou moci kupovat automobily dražší jak 2,5 milionu rublů. A to ještě jen pro vedoucí představitele federálních orgánů. Šéfům strukturních divizí bude muset stačit 1,5 milionu.

Ale ani to není vše. Nyní i služební telefon si budou moci koupit jen za částku do 15 tisíc rublů. Jak jen budou žít děti v tak nelidských podmínkách?

Jediné skutečné opatření ve sféře veřejného sektoru je zavedení povinnosti pro úředníky zakoupit programové zabezpečení ruské výroby. „Ajťákům“ z toho už hůř opravdu nebude.

d477eb374f690eaecf7f5c78f772a2aa

V minulém roce měly složitý život ruské banky. Mnohé byly zbaveny licence, jiné usvědčeny z nezákonných machinací a podobně. Za celý rok nebyla otevřena ani jedna nová banka a situace se nějak výrazně nezmění ani v roce následujícím.

Vstupují v platnost takzvané Basel-standardy, což je soubor pravidel pro práci v bankovní sféře. Budou zvýšeny požadavky v mnoha ohledech a to zejména v kapitálové dostatečnosti banky. Hlavním cílem je stabilizace finančního systému. Avšak to, že požadavky na banky budou ještě tvrdší, nikoho nenechává na pochybách – jistě ještě nejednou uslyšíme, že ta či ona banka byla zavřena.

A ještě jak se říká – třešinka na dortu. Vstupuje v platnost medializovaný zákon o takzvaném „právu na zapomenutí“. Nyní bude možné po vyhledavačích požadovat odstranění odkazů na informace o sobě, pokud je někdo pokládá za nesprávné a neaktuální. Jedinou výjimku tvoří informace o trestných činech. Otázkou však je technická realizace. Jak se to bude v praxi provádět, zatím není jasné.

To je tedy jen velmi stručný seznam všech legislativních inovací. Od 1. ledna se také mění pravidla pro získání řidičského průkazu, zmizí benzín nižšího standardu „Euro-5″, společnosti budou před státem skládat účty z nákupu alkoholu, cizincům je zakázáno kontrolovat média a osobní údaje o ruských občanech bude povoleno schraňovat pouze na území Ruska.

Tyto změny Rusy čekají po 1. lednu. Jestli jsou dobré nebo špatné, budeme moci posoudit až po jejich praktické aplikaci. Jak se říká – než nám zákon vejde do krve, zpřevrací ho ze všech stran.

Zdroj: http://politrussia.com/society/chto-nas-ozhidaet-309/
42 Komentářů k O významných změnách ruské legislativy v roce 2016

 1. Contumax napsal:

  To je dobrý, hlavně aby se to co nejdříve prosadilo…

 2. martin napsal:

  Rusko je Rusko…není mu nic podobné…neklaní se a vždy se snaží zůstat takové jaké je…někomu to vadí jiný tomu rozumí…kolega v práci říká chceš bydlet tam a nebo tady?…naprosto špatně položená otázka…kdo je z ruska chce být v rusku pač je rus..at jsou tací v česku..je tam chudoba ale oni jsou snad pýšní i na to..divné ,ale obdivuhodné..když bude válka tak tam se u mnohých na životní urovni moc nezmění a jen se budou zvedat..ale co my zhýčkaní..jen horší a zlé

  • Contumax napsal:

   martin

   Včera jsem narazil na pablba, vůbec o Rusku nic neví ale nenávist a pohrdání opravdu veliký, měl jsem chuť mu dát do držky, naštěstí včas odešel…

   Takový debilní lidi jsou fakt potřeba nemyslící palidi…

   • Marian napsal:

    Contumax, nevzrusuj sa. Ja to mam poriesene. Tito debili maju tazky zivot uz tu na zemi, vzhladom na to, ze su debilni. Vsetky svoje problemy riesia tak, ako im to umoznuje ich IQ. Cim su blbsi, tym horsie riesia svoje zivotne situacie. V tom je ta spravodlivost.

   • Všímálek napsal:

    To ještě jste měl štěstí, já narazil na blbku, odhadem tak 30 let, brejličky, dlouhá sukně, která viděla Mrazíka a myslí si že takhle v Rusku žijí v těch srubech. Že prý by tam nikdy nejela když tam neví co je auto nebo zděný dům.

    • Contumax napsal:

     Všímalek

     Těch je přehršel… i já je znám…

    • proud napsal:

     Ale by se mi zilo v takovym sroubku uprostred prirody,k cemu smradlavy auto? To potrebujes leda kde nic neni…..a kdyz jsi linej,jsem zapomel.Dnes se jezdi autem i pro cigarety,takovy mistry bych chtel videt na policku za tim sroubkem :-)))))))))).Jenze bohuzel ty casy jsou pryc i v tom Rusku,nastesti ne vsude,je to velika zeme a hodne lidi jeste zit s prirodou umi.

     • Contumax napsal:

      Proud

      Smradlavý auto se zpočátku bude hodit ale potom…

      Potom je k ničemu, když do něj nebude benzín…???

   • Ivana napsal:

    Řekla bych, že nejvíc takových se najde v polistopadové generaci. My starší, co jsme vyrůstali za minulého režimu, jsme se o Rusku více učili, znali jsme tudíž i jeho dějiny, kulturu. Taky se tehdy mnohem více zdůrazňovalo slovanství. Sami jsme nebyli ještě demoralizováni Západem a tak jsme Rusům taky více rozuměli, protože jsme vlastně byli stejní jako oni. Dnešní mladí vzhlížejí k Západu jako k symbolu dokonalosti a Ruskem a Rusy pohrdají. Oni vůbec nepochopili, že nejenom u nás, ale i v Rusku se mnoho změnilo.

   • marie napsal:

    Contumaxi ,jsi super :-)

  • to je jedno napsal:

   Já se přiznám, že věřím, že když Rusko něco udělá s tou svou příšernou vysokou mírou korupce, a „pošteluje“ ještě nějaké nedostatky v byznys sféře, může se nakonec ekonomicky i společensky rozběhnout ke hvězdám. Podmínky k tomu má vynikající: vzdělané obyvatelstvo, zdroje nerostných surovin i energii, celkem ucházející infrastrukturu, kam by stát ještě měl něco investovat.. atd.

   • Ivana napsal:

    Souhlasím s tebou, ale s tím vzdělaným obyvatelstvem to tam jde s kopce. Pokud ses podíval na posledního Pjakina z 28.12. tak tam právě kritizuje celé ruské školství, katasrofa,kterou tam protlačily prozápadní elity: snižování nároků na žáky, degradace postavení učitele, snižování úrovně vědomostí vycházejících studentů. V podstatě stejný problém jako u nás.

    • Fanny napsal:

     Taky mě hned napadl Pjakin,kterého jsem viděla a jak říká,i tam je pátá kolona a Putin s ní musí bojovat,nemá to chlapec lehké,na oplátku má velkou podporu lidu,tak mu držme palce.

    • to je jedno napsal:

     Ivano, to je problém všude, ale někde programy na snížení kvality vzdělání běží již dlouho, a někde se s tím teprve začíná. V USA to je dlouho, a v Rusku se s tím začíná! A je to jen součást širších programů na zničení dětí i rodin – psychiatrie s programy na dyslexie, dyspraxie, dyskalkulie, ADHD/hyperaktivita v tom jede rovněž… Dnes Klaus mladší o tom něco napsal… Je to prostě megaprů…

  • proud napsal:

   Co to vlastne je,takova „chudoba“? Kdyz se nad tim tak zamyslim,zjistim,ze znam vlastne jen chudy duchem…..

   • Marie napsal:

    zajed si do Afriky, ty vtipalku… a ani nemusis, videi je na internetu mraky.

    Chudoba je, kdyz nemas na zakladni zivotni potreby, ty bohaty duchem :-))). A chudoba je, kdyz mas vse na dluh, a to amici maji!!!
    Kdysi jsem v radiu tam slysela, jak si delali srandu z toho, jak vyresit permanentni zacpy smerem na Lost Angeles. A jeden tam rekl, ze je to jednoduche, ze staci tam vpoustet auta jenom tech, kteri je maji splacene!

  • Federmann napsal:

   Rusi jsou Národ s velkým „N“, mají svou obrovskou historii, kulturu, ale také své myšlení, jsou prostě Národem se vším všudy, nepochopíme-li jejich mentalitu, jejich hodnoty, pak nejsme schopni pochopit nic, jen blbě pindat a urážet, stejně jak Obama před půl rokem, blábolil o Ruské a Putinově slabosti, Ruská strana to nechala zdánlivě bez povšimnutí, za půl roku se v Sýrii ukazuje, že Amerika, ale vlastně celý svět není schopen odhadnout žádný krok Ruska, že Putin je Pan Někdo, uvážlivý a vždy vítězný, ruská technika jde cestou, kterou svět neumí odhadnout, neumí pochopit, stejně tak je to i v ostatních oblastech, Rusko chrání obrovská jaderná síla, nejenom jej, ale hlavně jeho neskutečně velké přírodní bohatství, o které jde Americe a jejich spojencům až na prvním místě.

   Rusko díky své rozloze nepotřebuje zbytek světa a jakákoliv blokáda jej poškodí, ale zároveň jej posílí, nahrává domácímu prostředí k tomu aby nebylo zbytečně deformováno nadnárodními finančními gangy a to jejich držitele SERE nejvíce.

   Rusko významně nastartovalo odklon od USD-petrodolaru jako všemocné světové měny, poptávka po dolarech klesá a nepomáhá ani světová nadprodukce Ropy, jen se vytváří podmínky pro větší a větší finanční tsunami, je jen otázkou kdy přijde, Čínský JUAN se již stal světovou rezervní měnou, se startem od podzimu 2016, pak se budou dít věci, střední východ kompletně pod Ruským vlivem, světové trhy pomalu oddolaryzovávany, EU v rozkladu, kam se asi více překlopí, k Rusku či USA?

   Pointa je však zcela jinde, nechá si takový „potupný“ vývoj USA líbit?

   • Marie napsal:

    “ Neumim hrat, neumim zpivat, ale strasne rad to delam „.

    Je i roztomily…nas Putin.

    https://www.youtube.com/watch?v=VobIRxoulLg

    • Robo napsal:

     Keď už pre nič iné, tak presne pre toto by som prezidentom nechcel byť! :-)
     Spievať alebo hrať…ťažko by bolo súdiť, či by to bolo väčšie utrpenie pre mňa alebo pre publikum.. :-)))

     No každopádne, klobúk dolu, ako sa hovorí..!

     • Marie napsal:

      To nevadi, ta snaha a odvaha se ceni! Ja bych si s nim s chuti zahrala ctyrhru. Kdysi jsem mela pro deti pripravenou jednoduchou melodii pro dva prsty a kazdy se to naucil za minutu. Ta byla vybrana tak, aby se dala zrychlovat, byl to takovy smesny napev. No a ja ten doprovod zrychlovala a je to nutilo taky, takze si zahrala a jeste se vsichni nasmali. ( To byl takovy trik na lanareni novych zajemcu o hru na klavir ).

      Neni dulezite byt nejlepsi, ale mit z toho radost a sdilet ji. Zivot je kratky, clovek by mel zkusit toho co nejvice ( myslim toho prinosneho :-D )

      • Robo napsal:

       No veď som pred ním aj „smekol“.. :-)

       Vieš, kedysi by som napísal (alebo v duchu pomyslel), že závidím Rusom takého prezidenta. Z jedného dôvodu ale nieje čo závidieť (okrem toho, že závisť škodí) – a to ten, že V.V.Putina „nebesia zoslali“ nám všetkým, Marie!!

    • Marie napsal:

     A tady se Putin smeje svemu imitatorovi :-)))

     https://www.youtube.com/watch?v=IK0J8q-9bDg

     • Marie napsal:

      Vice jak 15 a pul milionu shlednuti…Putin je oblibeny, v diskuzi tam pise jeden pozdravy z Nemecka se slovy, my milujeme Putina.

      TO by chtelo vyvesit a nosit na ulici, to by se medialni sasci nabehali, aby udelali reportaz bez techto zobrazeni do medii.

      Chce to skutecne tem vladam, co jso proti nemu, nakopat a vykopat je. Zastavit rozjetou valku.

      • Robo napsal:

       Marie! TENTO TVOJ NÁPAD JE NAJLEPŠÍ, AKÝ SI KEDY MALA!
       Veď sa poserú, až začneme po uliciach chodiť v tričku s nápisom „milujeme Putina!“ :-)
       Okrem toho prasknú od vzteku! :-) Čo urobia? Zakážu ten nápis? :-)))
       Nezakážu, konečne si na nás možno aj dajú pozor!

       Kuba mala Fidela, my máme Putina. Aby sa to prejavilo ai navonok, je potreba sa spojiť vo Všeslavianskej Únii.
       Som panslávista a je treba s týmto vyjsť na verejnosť..

 3. Dušan napsal:

  V rámci kapitalizmu ani jedna krajina, ani jedna rasa, ani jeden kontinent nezmení nič – všetci totiž musia hrať jeden nápev podľa jednotných nôt a žrať sa medzi sebou.. ou! Prípadné pokusy o „vlastné špecifiká“ sú lemované (moderovanými) diverziami a kropené krvou..ou!

 4. Jaris napsal:

  Rusko je zvykle na drsne podminky a jeho obyvatele vzdycky svou rodnou zem zarputile a za straslivych obeti branili. Zhyckana Evropa a US, ktere jsou zvykle na prepych a zravy konzum nejaka obrana vlasti nezajima. Vlastenectvi a narodni hrdost odumrela. Na hordy drzych utecencu koukaji s otevrenou hubou a snazi se to zakryt tim, ze jim chteji pomoci. Cely zapad je slabossky,zdegenerovany a navic bez moralnich principu.

 5. Jan Jinsky napsal:

  Přeji vám všem do Nového roku všechno nejlepší, hodně zdraví a spokojenosti. A ať se i nadále ekonomické katastrofy, třetí světová válka a zhroucení civilizace, odehrávají jen zde na těchto stránkách.

  • poi napsal:

   Jak si nenapadne musel rypnout

  • Ivana napsal:

   I tobě přeji vše nejlepší a kéž se toto tvé přání vyplní.

   • Marie napsal:

    Dela si z lidi srandu, Ivanko. V USA uz sbiraji lidem zbrane..takze do tuheho jde. Cele to vrazdeni lidi nebylo o nicem jinem, nez docilit tohoto. V minulem roce pres 33 000 zastrelenych ( v tom cisle jsou i sebevrazdy ), vcera jsem cetla, ze kolem 1200 nezletilych, to je neco priserneho. Ta statistika je z USA.

    • proud napsal:

     Statistika je statistika.Jakej je tam pocet obyvatel a kolik z tech zastrelenejch bylo kriminalniku?Kolik jich porusilo zakon? Nevim Marie,ale i v Chicagu a okoli jsem se cejtil bezpecneji nez tady v Evrope a doma!!!A nejen cejtil,ale byl ve vetsim bezpeci,skrz ostatni.Stacilo jen vedet kam kdy nelizt(cerny ctvrti).Bud si jista ze tam te neokradou a nezbijou na ulici pred ocima ostatnich co nehnou ani brvou!!!! To je mozny jen tady.

     • proud napsal:

      Casto si kladu otazku,kdes tam v USA vlastne zila???!!!Kde se v tobe bere ta nenavist? Pochopim to tady kde se lidi o USA dozidaji stejne jako treba o Rusku akecy formujou jejich mineni.Ale u cloveka kterej nekde dlouho zil a cekal bych ze vi a zna,cumim!Rikam to dokola,neco jinyho je goverment a jeho poskoci,masinerie,a uplne neco jinyho jsou obycejny lidi!Chovat my se tady k sobe navzajem mezi sebou jako se chovaji mezi sebou obycejny lidi tam,to by bylo neco.Ovsem ty veci tezko pochopi nekdo kdo nenavidi vsechny a vsude uz ze samotnyho principu.

     • Marie napsal:

      Copak ty nevis, ze Chicago je stat ve state, jak se rika? Tam jsou obrovske komunity cizincu, ktere jinde nenajdes. I Cechu je tam spousta, ja jsem se s jednim znala, takze jsme si nekolik let psali pres Skype, myl tam auta a nakonec se vratil do CR… vim detailne, ze tam jdou veci, ktere jinde ne… tam dokonce jezdili i cesti herci ci zpevaci na pozvani komunity, jako priklad uvedu hlavniho predstavitele filmu Roman pro muze, nemohu si za boha ted vzpomenout na jeho jmeno… proste musis projet vicero statu a zit tam aspon 10 let, abys poznal zpusob zivota.

    • Ivana napsal:

     Marie,já vím, že je to zdejší troll, ale když nám přeje vše nejlepší do nového roku a také nám všem přeje, aby se všechny ty naše obavy nenaplnily, nevidím na tom nic špatného. To si přece přejeme i my všichni, nebo snad ne?

    • Jan Jinsky napsal:

     Koukám, že planoucí nenávist tu máme i po Novém roce. Marie, pokud si přeješ válku, tak ať ti tvé přání nevyjde.
     A k těm statistikám. Přepočteno na ČR to je asi 1000 lidí. Což, pokud započítáš sebevraždy, není žádné extrémní číslo. Takže i nadále používáš údaje tak, aby to vypadalo strašlivě.
     Ale i tak ti přeju, ať se máš fajn :)

    • Justass napsal:

     Marie, nevím jestli do té statistiky zastřelených počítáš i zastřelené US policií. Dostala se mi do ruky jejich statistika. Je to sice za leden minulého roku. ALE -756 zastřelených, z toho 356 bělochů a zbytek „jiné rasy“. ( to je 400 latinoameričanů, Číňanů, Arabů, Japonců… aˇčernochů ). Takže jak se to podává, že v USA policie usmrcuje jen černochy zase není pravda. V podstatě střílí do lidí tak nějak po americku hlava-nehlava. :-)

     • Justass napsal:

      Doplnění: abychom udělali trollovi radost a to číslo vypadalo hrozivěji, řek bych spíš realističtěji, tak 756 x 12 = 9 072 mrtvol za rok navíc, tedy pokud nejsou v té množině kterou uvádíš výše.

 6. Justass napsal:

  Ale abychom se vrátili k tomu Rusku. Už před 6 -ti lety tam byl zastaven trend snižování porodnosti, což znamená zastavení vymírání národa ( tím se ovšem MY jako západ i MY jako ČR pochlubit zdaleka nemůžeme ). A co dále stojí za zmínku RF se za 3 roky stala z dovozce vepřového masa, jeho vývozcem. Sankce jaksi působí. Nikoliv však ve prospěch USA a jejich evropské kolonie, ale ve prospěch Ruska. No a bude to pokračovat. K vzteku kolonizátorů i zkolonizovaných – řek bych. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!