Uplácení při pošlapávání lidských práv: Vlády Jejího veličenstva a Saúdskoarabského království spolu s Výborem lidských práv OSN

UNLidská práva hynou na úbytě zvláště, když v tom jsou strategická partnerství. Vztahy mezi Británií a Saúdskou Arábií v tom patří do sorty těch nejšpinavějších protkaných vojenskými kšefty, tlumenou kritikou a zajišťovacími obchody. Když byl ministerský předseda David Cameron vystaven Johnu Snowovi s otázkami ohledně britské role při zajištění pozice Saúdské Arábie ve Výboru lidských práv OSN, tak je vztekle odrážel krasořečněním o neocenitelnosti Rijádu a jeho vztahů se Západem. (1)

U takovýchto záležitostí jsou vždy důležité doklady o nich, ale vzhledem k faktu, že Británie zůstává mezi nejtajnůstkářštějšími státy Západního světa, není vždy snadné s něčím takovým přijít. Světlo na to ale už vrhly nějaké depeše zveřejněné WikiLeaks poukazující na proporce toho handlířství probíhajícího mezi oběma státy ohledně zaprodávání lidských práv.

Poklad saúdských depeší zpřístupněný WikiLeaks loni v červnu různé skupiny podnítil, aby pročesali tuto sbírku od ministerstva zahraničí bedlivým okem, které něco rozklíčuje o zastřených postojích Království. (2)

V tomto případě se relevantní dokumentace týká rozhovorů mezi saúdskými a britskými činiteli před hlasováním o členství v tomto 47 členném orgánu v listopadu 2013. Depeše z ledna a února 2013 přeložené jako UN Watch, tak The Australian, odhalují návrhy na podpůrné postoje.

Jedna depeše postuluje:

„Saúdská delegace má tu čest poslat ministerstvu důvěrné memorandum, které tato delegace obdržela od trvalé mise Spojeného království, s žádostí o podporu a oporu jejich země pro členství ve výboru lidských práv (HRC) v období 2014-2016 při volbách, k nimž dojde v roce 2013 ve městě New York.“

Uchyluje se k tvrzení:

„Ministerstvo by to mohlo shledat jako příležitost k výměně podpory se Spojeným královstvím, kdy by Království Saúdské Arábie podpořilo kandidaturu Spojeného království na členství v tomto výboru v období 2014-2015 výměnou za podporu Spojeného království pro kandidaturu Království Saúdské Arábie.“ (3)

Depeše rovněž odhalují, jak byly na kampaň za získání tohoto křesla vynakládány peníze, když se zmiňuje převod 100 000 $ na „výdaje vzniklé kampaní za nominaci tohoto Království na členství do výboru lidských práv na období 2014-2016.“ Ač rozčlenění položek této záležitosti k dispozici není, historie tohoto Království při podmazávání a udobřování svých odpůrců ke zlepšení vlastní image je dobře známá.

Mluvčí ministerstva zahraničí a Commonwealthu se pokoušel jakékoliv podezření z tohoto kamarádíčkování sice mírnit, ale poněkud nepřesvědčivým způsobem. „Saúdská Arábie se zúčastnila volby na křeslo jednoho z členů Asijské skupiny ve Výboru lidských práv OSN bez protikandidáta.“ (4)

Takže podle této argumentace na postoji UK vlastně nezáleželo, ať už se za zavřenými dveřmi řeklo cokoliv. UK nemusela sice zveřejňovat „jak hlasuje“, ale „byla to vlastně volba uvnitř Asijské skupiny bez protikandidáta…, takže na hlasování UK vlastně nezáleželo.“

Tuto situaci rovněž zjitřila ta sobotní poprava 47 lidí včetně vyhlášeného šíitského duchovního šejka Nimr al-Nimra. Bylo to největší show smrti, jaké toto Království uspořádalo od roku 1980.

Ani vůdkyně Strany zelených Natalie Benner ani Tim Farron od Liberálních demokratů to nemohli jen tak přejít. „Vláda by měla ve světle těch víkendových událostí,“ tvrdila Bennett, „zahájit vyšetřování ke zjištění, kdo rozhodl o takovémto zmanipulování procesů v OSN a  principů universálních lidských práv.“ V tom je ale ten věčný problém, že jakékoliv vládní vyšetřování má sklon být spíše snahou o zametení pod koberec než o odhalení čehokoliv.

Reakce britského ministerstva zahraničí a Commonwealthu na toto sobotní teatrální krveprolití byla vlažnou nuznou variantou projevu vycházejícího z jejich dosavadní historie vlažných a nuzných reakcí.

„UK odporuje trestu smrti za všech podmínek a v každé zemi. Trest smrti podrývá lidskou důstojnost a neexistuje vůbec žádný důkaz, že by fungoval jako odstrašení.“

Prohlášení se uchyluje k poukazu, že ministr zahraničí ve své práci pravidelně svým protějškům v dotyčných zemích, včetně Saúdské Arábie, vznáší problémy. Snažíme se vybudovat silné a dospělé vztahy tak, abychom na sebe vzájemně byli milí i v těch oblastech, s nimiž my nesouhlasíme, včetně lidských práv.“

A tak milé byly i tyto výměny názorů, a ty vedly ke zpochybnění vlastních postojů Británie k porušování lidských práv. Když nic jiného se to projevilo jako cynická karikatura jak zaujímaných postojů, tak budování image, které v obou případech nemají nic společného s realitou. Co se týče Rijádu, na to nelze pohlížet jakkoliv jinak než jako na puč v mezinárodní diplomacii. A toto Království si v Británii našlo svého vlastního užitečného idiota jako komplice.

Dr. Binoy Kampmark byl akademikem zabývajícím se Commonwealthem na Selwyn College, v Cambridge.  Teď přednáší na RMIT University, Melbourne. Email: bkampmark@gmail.com

Odkazy:

[1] http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/jon-snow-challenges-david-cameron-over-deal-with-saudi-arabia-read-the-transcript-of-the-interview-a6684161.html

[2] https://wikileaks.org/saudi-cables/

[3] http://www.theguardian.com/uk-news/2015/sep/29/uk-and-saudi-arabia-in-secret-deal-over-human-rights-council-place

[4] http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/uk-government-urged-to-reveal-its-role-in-getting-saudi-arabia-a-key-un-human-rights-role-a6794801.html

By Binoy Kampmark

Global Research, January 04, 2016

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/bribery-over-human-rights-violations-her-majestys-government-the-kingdom-of-saudi-arabia-and-the-un-human-rights-council/5499176
10 Komentářů k Uplácení při pošlapávání lidských práv: Vlády Jejího veličenstva a Saúdskoarabského království spolu s Výborem lidských práv OSN

 1. Ikema Monika napsal:

  Velká Británie předala moc Číně přiložili možna i rapuchu ! Cameron nic zvláštního Anglická šlapka tak žádné divení lezou Saudí do zadku již plno let a povolují zločiny – nic nevidí neslyší uplní debilové navíc Česky národ a Slovani mají šmejdi za podřadnou rasu !!!

 2. Ikema Monika napsal:

  Proud: ano je to všade ! Mě by ale zajímalo co se stane s USA dluhem když u nich bude občanská válka ?? Dluh se jim vymaže a pojedou dál ???

  • proud napsal:

   A co bys chtela s dluhem z nepodlozenejch penez natisklejch jen tak,z niceho?

   • proud napsal:

    Z takovyho dluhu se stavaj penize teprv az splatkama…..dostanes bezcennej papir,splacis vydelanejma,tim ho teprv zhodnotis.

  • gandalf napsal:

   Pokud by opravdu začala občanská válka, tak by se s dluhem nestalo celkem nic, až na to, že by byly zabaveny všechny soukromé prostředky /na konto války/. Ale celkový dluh může smáznout jen globální válka a následná obnova a hlavně nové přerozdělení globálního majetku a zdrojů ve prospěch předpokládaného vítěze.

 3. Josef Švejk napsal:

  Hrdý Albion, stejně jako jeho zdaleka nejlepší kamarád z poza louže, se začínají stále více podobat dobře uleželým Olomouckým syrečkům.

 4. Jaris napsal:

  Impotentni UN klauniada je pro smich nebo pro plac vsem, kteri sleduji jeji dvoji metr. Palestina, Ukrajina, Syrie, Afghanistan, Lybie, Irak, Srbsko. Tahle prodejna instituce si nezaslouzi nic jineho nez shoret na hranici i se svymi „humanitarnimi humoreskami“!!!

  • Jaris napsal:

   ….a to maji jeste tu nebetycnou DRZOST mit pred budovou sochu, ktera prekovava zbran v pluh a napis pod ni cituje z Bible: „…a budou muset prekovat sve mece v radlice a sva kopi v zahradnicke nuzky. Narod nepozvedne mec proti narodu ani se jiz nebudou ucit valce.“ (Izijas 2:4)
   Jsou to obycejni tluchubove a karieristi. Fuj UN!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!