2015 byl rokem eskalace krize. Co čekat od roku 2016? – video a jeho přepis

Year-of-EscalationRok 2015 pro svět přinesl série kriticky důležitých diplomatických a vojenských vývojů. Ten starý světový řád ustanovený po Studené válce se rychle mění. Rusko, Čína a Írán se staly hlavními silami otevřeně konajícími kroky ke změně globálního systému. Naopak US vedený blok se ten světový řád snaží všemi prostředky udržet. Střety zájmů v krizových regionech celého světa hrozí vážnou eskalací. I když byl rok 2015 pro ruskou a íránskou diplomacii úspěšný, zůstává situace po celém světě komplikovaná. Ač žádná z hlavních světových krizí nebyla vyřešena a ani není předpoklad, že v blízké budoucnosti vyřešena bude, je stejně možné shrnout prozatímní výsledky tohoto roku.

Situace v Libyi, tj. v centru napětí ve Středomoří, se se selháním OSN vedených mírových iniciativ zhoršuje. Místní pobočka ISIS je v této válkou rozervané zemi hluboko zakopaná. Lze předpokládat, že příliv zahraničních militantů do Libye táhnoucí se od Sýrie a Iráku poroste, když Sýrie a Irák budou se svými protiteroristickými operacemi přiživovanými přítomností Ruského letectva v oblasti Středního východu nadále úspěšní.

ISIS kromě toho zvýšila aktivitu na Sinajském poloostrově, čímž destabilizuje domácí situaci v Egyptě, který se pokouší v regionu prosazovat mnoha-vektorovou politiku, která neuspokojuje jeho Západem podporované sousedy. Místní zkázonosné síly se rovněž pokouší Egypt destabilizovat, čímž de facto těm militantům pomáhají. Káhira v reakci na to zesiluje své bezpečnostní úsilí.

V regionu Sahel zůstává humanitární situace extrémně křehká, přičemž počet teroristických útoků stoupá. Militanti Boko Haram vyhlásili loajalitu k ISIS a zůstávají tamními nejnebezpečnějšími teroristy.

Evropská migrační krize je zvláště akutní. Od roku 2013 probíhá krutý konkurenční boj mezi migranty, evropskými vládami a místními společnostmi. Imigranti soustředění ve státech jejich přístupových bodů se přemisťují do zemí Střední Evropy (Německa, Francie) a Severní Evropy (Spojeného království, Švédska, Norska), čímž se rozlévají po celé unii. Evropské vlády stižené kritickým postojem veřejného mínění a ekonomickou krizí se pokouší tento proces zastavit pomocí čím dál tím šedších přístupů založených na větším důrazu na bezpečnostní koncepty a na přezírání lidských práv. Avšak polovojenské operace ve Středozemním moři a používání nepřipravených táborů vede jen k dalšímu zhoršování migrace, když migranti jsou často z domovů vyháněni za podmínek, že se potýkají s nepřekonatelnými silami. Neschopnost vlád řešit probíhající krizi následně vede k hněvu evropských občanů a přispívá k růstu radikálních stran a hnutí.

Tato migrační krize tudíž rovněž spustila další spory mezi národními elitami a evropskou byrokracií. Evropské národy se potýkají s dilematem: podvolit se tlaku hlavních evropských mocností a eurokracie nebo se pokoušet hájit to, co ještě zůstává z jejich unikátní národní suverenity. Projekty, jako strana Národní fronta Marine LePen za obnovu svých vlastních národních cílů, silně naráží na mainstreamový evropský establišment.

NATO mezitím v Evropě pokračuje s vojenským posilováním umisťováním dalších sil, prováděním četných cvičení a dokonce pokusy o přesuny jaderných hlavic k ruským hranicím. Počátkem prosince 2015 vydala polská vláda řadu prohlášení týkajících se účasti této země na NATO Programu jaderného sdílení, který členským zemím NATO v době války umožňuje nasazovat US jaderné bojové hlavice pomocí svých vlastních prostředků použití.

Doutnající konflikt na Donbassu, zkorumpovaná vláda a bezuzdné miliční skupiny sestávající ze zločinců a radikálů činí z Ukrajiny evropskou zónu nestability. Tato situace se v důsledku nevyhnutelného ekonomického kolapsu a neschopnosti kyjevské vlády nějak vyjednávat zhoršuje.

Celý Střední východ je zachvácen velkou krizí. Sýrie, Irák, Jemen a Izraelsko-palestinský konflikt jsou jejími jádry, ale ta destabilizace se šíří. I Turecko je postiženo terorismem, kurdským povstáním a ekonomickou nestabilitou. Izrael je zapojen do konfliktu proti Palestincům. Saúdská Arábie je zapojena do vleklé války v Jemenu a postižená přeshraničními vpády Jemenců. – PFD Středovýchodní velká hra.

Vedle toho ruská vojenská operace v Sýrii znamená ztrátu US monopolu na možnost uchylovat se k síle. US a jejich partneři teď v oblasti Středního východu ztrácí vůdcovské postavení. Úspěch alternativní anti-ISIS koalice bude znamenat, že US by mohly ztratit vůdcovské postavení i v Eurasii a ve větší části světa. Pro Západem podporované státy, jako Turecko a Saúdská Arábie, to znamená pokles jejich vlivu v regionu.

Turecko formuje svůj přístup k regionu. K němu uprostřed probíhajícího ochlazování vztahů s Ruskem patří i sbližování se Saúdskou Arábií a Katarem, které vedou tvrdou proti-íránskou politiku.

Mezi tím do regionu vyslaly pozemní síly včetně jednotek speciálních operací i US. I takové země jako Francie, UK a Německo začaly v regionu operovat daleko aktivněji. Vypadá to, že síly NATO si uvědomují, že strategie zaměřená na svržení Assada pomocí různých militantních skupin včetně ISIS selhala.

V takovém případě spojenci NATO naléhavě potřebují nový plán, aby si alespoň podrželi kontrolu nad severním ropným koridorem z Iráku, a pokouší se této příležitosti využít k zatažení Ruska do vleklé a drahé války, jinými slovy k dosažení toho, co jim selhalo na Ukrajině. Pokud se kontingent NATO pokusí okupovat kriticky důležité infrastruktury včetně ropných polí, tak by to snadno mohlo vést k otevřenému vojenskému konfliktu v tomto regionu.

Hranice mezi středoasijskými státy a Afghánistánem začínají být čím dále aktivnější, co se týče vojenských, diplomatických a bezpečnostních aktivit. Vojenské aktivity v posledních měsících vzrostly v severním Afghánistánu, což podtrhuje i to, že síly Talibanu zabraly koncem září město Kunduz a i militanti ISIS tam nabývají na hybnosti a koncentrují se zde. Militanti ISIS v tomto regionu vidí předmostí pro další expanzi do Střední Asie. Důležitým faktem je to, že nebojují se zahraničními nebo afghánskými vládními silami. Jen se zahnízďují a nabývají na síle. Hrozba roste rovněž na Jihu. Uprostřed vážných domácích problémů středoasijských států roste počet militantů ISIS na hranicích s Tádžikistánem a Turkmenistánem.

Střední Asie kvůli tomu přitahuje pozornost klíčových regionálních hráčů: Ruska, US a Číny. Ač všechny strany prohlašují, že mají zájem na regionální stabilitě, tak washingtonská administrativa se jasně snaží expandovat do středoasijských zemí a zhatit afghánské projekty.

Napětí v Jihočínském moři je viditelnou součástí probíhající půtky mezi US a Čínou v Asijsko-pacifickém regionu. Obamův „příklon k Asii“ a nově zveřejněná US námořní strategie de facto znamenají, že Washington nastoupil kurz dlouhodobého odporu vůči čínskému vlivu v tomto regionu. Základní, ale často neuváděnou, součástí US národní strategie je udržení globální nadřazenosti na moři. Spojené státy jsou přes kontrolu moří schopny vysílat vojenskou sílu a celosvětově kontrolovat pohyby zboží. US rychle budují politické ekonomické a vojenské aliance v Indo-asijsko-pacifickém regionu, aby tak vyvážily vzestup čínské ekonomické a vojenské síly. Peking tento fakt nemůže ignorovat. Čínská námořní strategie zaměřená na obranu východní pobřežní oblasti a kritických námořních tras v Indickém oceánu je výzvou pro tento americký přístup.

Dalším horkým ohniskem tohoto regionu je Korejský poloostrov. Rok 2015 znamenal novou půtku mezi Severem a Jihem podél Demilitarizované zóny, což vytváří komplikované prostředí. Situaci dále rozviřuje agresivní jihokorejský postoj podporovaný US. Podle korejských vojenských zdrojů uvažují US o vyslání bombardérů B-52 a B-2 Spirit a jaderné ponorky v současnosti umístěné na japonské námořní základně Yokosuka. US už před tím na tento poloostrov vyslaly své vojenské prostředky k podpoře Soulu při půtce s Pchjongjangem před dvěma lety. V dubnu 2013 přiletěly kradmé bombardéry B-2. Napětí na Korejském poloostrově se bude určitě využívat v probíhajícím sporu s Čínou o vůdčí postavení v Asijsko-pacifické oblasti.

Rok 2015 byl obecně rokem eskalace krizí a čerstvým zdrojem napětí v mezinárodních vztazích. Hlavní směry zhoršování mezinárodní situace nabývají plně na síle. Loňský rok byl však teprve začátkem rozbíhající se přestavby mezinárodních vztahů. Mezinárodní praxe bohužel odhaluje fakt, že globální hráči nejsou schopni smysluplně spolupracovat na překonání hromadících se rozporů. Establišment zaujal postoj v nezvykle klanovém duchu a chrání korporátní zájmy kamarádíčkovských elit, přičemž volební boj ve Spojených státech a prohlubující se ekonomická recese ty plameny ještě přiživují. Celý ten rok byl prodchnutý pachem střelného prachu, ale ještě svět nezahalil dýmem globální války.

V roce 2016 bychom měli očekávat pokračující napětí v mezinárodních vztazích. Počet místních konfliktů se nesníží. Existuje vysoká šance, že dojde k výrazné eskalaci konfliktu na východní Ukrajině. V létě 2016 se očekává destabilizace situace ve Střední Asii a v Afghánistánu, která by se opět mohla zvrhnout do plnocenné občanské války. Zóna konfliktu na Arabském poloostrově se bude rozšiřovat. V Turecku je vysoké riziko občanské války. Naopak intenzity bojů v Sýrii a Iráku budou spíše klesat či zůstanou na současné úrovni.

Rok 2016 bude znamenat rostoucí pravděpodobnost širšího globálního konfliktu. Turbulentní klima v Jihočínském moři, vyslání jaderných zbraní do Evropy, koloniální styl US zahraniční politiky a dvojí standardy jsou v blízké budoucnosti schopny přivést svět na pokraj jaderné katastrofy.

Zdroj: http://southfront.org/foreign-policy-diary-2015-year-of-crisis-escalation-what-expect-in-2016/
23 Komentářů k 2015 byl rokem eskalace krize. Co čekat od roku 2016? – video a jeho přepis

 1. Josef Švejk napsal:

  Je zřejmé, že nejen naši drahou vlast vovíjejí nějaké mraky. Od mocí zfetovaných dosavadních vůdců světa nelze očekávat sebemenší racionální úvahy typu – zabalíme to už na to nemáme. Jako krackem nacpaný řidič nezastaví na policejní pokyn, ale rozjedou se přímo proti rameni zákona? A uskočí rameno zákona, nebo mu vystřelí mozek z hlavy? Každým dnem se blížíme k rozuzlení.

 2. tojefuck napsal:

  Uz se to blizi …

  • Jan Jinsky napsal:

   Jo, jo – konec sveta opet nadchazi. Nastesti jen na tomto webu :)

   • Jaris napsal:

    Jinsky, vis, ze bych Te s gustem poslala s kulometem na zadech do Syrie, aby sis konecne uvedomil, ze nebezpecna valka uz probiha? A ze se nas to tyka sakramentsky nas vsech? Ta Tve ignorantstvi „mne se to netyka“, je skutecne do nebe volajici!

    • Bogus Sobotka napsal:

     Jaris,
     a vis Jaris, ze bysi mela jit prikladem??
     Pred par dny jsi tvrdila,ze by mel byt Izrael vymazan z mapy sveta.
     Co ty proto delas krome tvych hloupych kecu?? ;-))

     • Jaris napsal:

      …Bogusku, a vis, ze mas dobry napad? Kup mi nejaky ten bombardak a ja poletim ty filcky v Izraeli antraxem posprejovat. Pak se dostavim rovnou na kartografii a vlastnorucne ten filcovsky Izrael vygumuju a vratim na mapu puvodni nazev
      PALESTINA.

 3. Všímálek napsal:

  Pozor! Jak oznámila právě knihovna VH, rok 1916 bude především rokem myslitete, filosova Václava Havla, Dr.h.c. vzhledem k jeho letošním 80. narozeninám. Meetingu v knihovně se ve středu zúčastnili různé uznávané humanistické osobnosti jako Jiřina, Luboš, Karel a další. Chystá se putovní výstava fotografií VH a další akce. Více na webu PL.

 4. Ikema Monika napsal:

  Jedna lahůdka :: Historik NASA – Lhali jsme úplně ve všem nic stoho co lidé viděli na přenosech není pravda! USA na měsíci nikdy nebyla vše byl podvod natocěny ve filmových studiích nic z toho co jste viděli není pravda ! Následují videa předkládány veřejnosti i ta práva skutečná !! Tohle lidé v USA asi nerozdýchají ::::Svět kolem nás Info::::

  • Bogus Sobotka napsal:

   Japonska Gejsa Monika:
   „Jedna lahůdka :: Historik NASA – Lhali jsme úplně ve všem nic stoho co lidé viděli na přenosech není pravda! USA na měsíci nikdy nebyla vše byl podvod natocěny ve filmových studiích nic z toho co jste viděli není pravda ! Následují videa předkládány veřejnosti i ta práva skutečná !! Tohle lidé v USA asi nerozdýchají ::::Svět kolem nás “

   Skoda Moniko ,ze nenapises jmeno toho „historika NASA“ :D
   Jedinej kdo nerozdycha pristani USA na Mesici jsou takove psychicky nemocne osobnosti jako jsi ty :-)))

   • Jaris napsal:

    Ale Bohousku, kazdy logicky myslici clovek si umi spocitat, ze tenkrat ta technologie proste nebyla. Nesmis verit porad takovym vysnenym povidackam o pristani na Mesici. Znas Amiky! Ti lzou a vymysleji jednu bachorku za druhou jak na bezicim pase.Copak si budem namlouvat! Navic,kdyby na tom Mesici skutecne hopsali astronaute, udelali by si Americane specielni cestovni kancelare a letaly by tam dnes cele turnusy turistu za ucelem tucneho vydelku. Urcite by tam stalo obcerstveni McDonalda s hambacema, kolalokou a suvenyry. Takhle NASA muze zatim Lunu pozorovat akorat tim svym barevnym kaleidoskopem.

    • Jan Jinsky napsal:

     Tomu se říká ignorantství v čisté podobě. Jaris, to že si to neumíš představit, neznamená, že to není možné :)

     • Jaris napsal:

      Ale jo, Jinsky. Nektere bachorky jsou moc hezke a naopak povzbuzuji predstavivost. Jen se nenecham unest tim, ze to byla pravda s tim pristanim na Mesici a uz vubec ne prolhanou skrz naskrz prolhanou Amerikou! Te se dnes neda verit vubec nic.

      • Jaris napsal:

       …ani rodny list prezidenta Obamy!

      • Jan Jinsky napsal:

       A proto to Američané zinscenovali 7x včetně jednoho nepodařeného představení. Pak zfalšovali i snímky přistávacích míst a zajistili mlčení tisíců lidí.

       Jo, jo – tak to bylo.

 5. jan napsal:

  Když si uvědomím,že stačilo ovládnout Rusko,porazit Asada a byl by ráj na zemi,ale jen pro některé.Nestalo se,tak tady má toho důsledek.Pevně doufám,že si je toho Čína vědoma,jak padne Rusko,Číně není pomoci,neměla by už ochránce,spojence,ani nikoho jiného.Menší státy,ty jsou ohrožené neustále,nejen většími sousedi,navíc USA.

 6. Bogus Sobotka napsal:

  Jan

  „.Pevně doufám,že si je toho Čína vědoma,jak padne Rusko,Číně není pomoci,neměla by už ochránce,spojence,ani nikoho jiného.Menší státy,ty jsou ohrožené neustále,nejen většími sousedi,navíc USA.“

  HAHHAHAHAHAH, ty me celkem rozesmivas svoji stupiditou Jane :-))))))
  Cina nebyla spojencem Ruska/SSSR i za doby komunismu ty jeden blbecku :))))
  Pohranicni valky mezi komunistickou Cinou a SSSR byli hodne caste.
  Nakonec opravdove „pratelstvy“ vyustilo v Sovetsko-Afganske valce , kdy Cina cvicila na svem uzemi mudzahedyny pro boj proti Rusakum …

  Jane, si opravdu blazen, pokud si myslis ze Cina potrebuje nakyho „ochrance“ :-)))))
  Za prve ty hlupaku Cinanu je pres MILIARDU a RUSAKU ani ne 200 milionu :DDDDDDD

  Koho chces chranit pitomce???
  Jen pro tvoji informovanost, Cina take vlastni jaderne zbrane…..

  O cem vlastne mluvis ty trdlo jedno? :D

  • Pavel Lepenka napsal:

   Sobotko je nutné používat takový urážlivý slovník? Pohlédneš-li na dění okolo Čínsko-Ruských vztahů musíš dojít k jednomu závěru. Čína si skutečně udržuje dobré vztahy s Ruskem pro svoji ochranu. Mít jaderné zbraně ještě neznamená být v bezpečí. Kdyby Čína Rusko nepotřebovala, tak na něj z vysoka kašle. Proč Čína kupuje zbraně od Ruska a spokojí se i s tzv. „exportní verzí“? Možná se zdá, že Čína je schopna vyrobit vše, což není pravda. Vzpomeň např. na jejich první pilotovaný let do vesmíru. Použili ruské skafandry.

   Mě osobně to vychází stejně. Rusové vojensky Čínu chrání.

 7. jan napsal:

  Bogušu.
  Tak jako se změnil názor na Čínu v Rusku,tak se změnil názor Číny na Rusko.Vím co se dělo na Ussury,tak se rychle přešlo na rozumné jednání.Vím také,že se neřídí podle mého názoru,ale stejně na mé slova dojde.Jinak pozoruji,že máš problémy ze stabilitou.

 8. landa napsal:

  Je to výborný pragmatický článek a svět nečeká nic dobrého !!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!