Ropa a ISIS: Další US-NATO válka v Libyi na spadnutí

Smoke rises from an oil tank fire in Es Sider portV roce 2011 NATO pod vedením US rozvrátilo nejrozvinutější zemi Afriky. Libye pak zůstala ohniskem násilností a chaosu a teď ji ohrožuje ISIS. Washington pomohl ISIS zařídit si předmostí v Sirtě jako v odrazovém můstku k rozšíření do dalších oblastí – jelikož je to konstruováno kvůli libyjské ropě, tak je možná jen otázkou času, než se nad nimi zmocní kontroly, aniž by vzniklo nějaké úsilí je zastavit.

Sirta je bránou k několika významným ropným polím a rafinériím dále na východ. Bojovníci ISIS na ně útočili, než některá zabrali. Jejich propaganda tvrdí: „Sirta nebude ničím menším než Raqqou,“ tj. samozvaným hlavním městem Sýrie.

V polovině prosince se jejich rivalové v Tobruku a Tripoli dohodli na zformování jednotné vlády i přesto, že četné kmenové skupiny toto uspořádání činí přinejlepším dost vratkým.

Přestože libyjští činitelé odmítají US vedenou bombardovací kampaň anebo pozemní operaci, tak zprávy poukazují na plán k vyslání asi 1 000 britských speciálních sil pod záminkou boje proti ISIS, k nimž se přidají další tisíce amerických, francouzských a italských vojáků bojových jednotek.

V pondělí měl britský Daily Mirror titulek, „(speciální síly) SAS zahájily ofenzivu koalice k zastavení úchvatů ropy v Libyi Islamistickým státem,“ kde se uvádí:

„(Záminkou) je zastavit postup 5 000 extremistů (ISIS), kteří zabrali více než tucet významných ropných polí, čímž se finančně napakovali na válku,“ se záměrem zmocnit se „hodnotné libyjské ropné rafinerie v Marsa al Brega, „tj. největší v Severní Africe, ležící mezi Sirtou a Bengházím, což když se povede, jim poskytne kontrolu nad skoro veškerou libyjskou ropou.

US vedené síly NATO mají v úmyslu v Libyi operovat ilegálně – bez autorizace vlády nebo Radou bezpečnosti.

Bombardovací kampaň je nejspíš na spadnutí, zúčastní se jí válečné letouny pod vedením US a vytvoří ještě větší násilí a nepokoje, než už tam jsou – když ISIS spíš podpoří, než aby s ní bojovali, aby tak replikovali to, co se už děje v Sýrii a Iráku, když budou rozbíjet infrastruktury a vládní objekty a fungovat jako letectvo této teroristické skupiny, přičemž by tato kampaň měla začít během týdnů nebo i dříve.

Vedoucí britský vojenský zdroj Mirroru lhal, když říkal:

„Tato koalice poskytne širokou škálu zdrojů od průzkumu po úderné operace proti Islamistickému státu, který v Libyi dosáhl značných úspěchů.“

„Máme v poli pokročilé síly, které vyhodnotí situaci a identifikují, zda je třeba provést útok, a zda znamenají hrozbu našim silám.“

NATO pod vedením US Libyi rozvrátilo a zničilo už v roce 2011 – a ta se má zase stát krvavým bojištěm, když ISIS bude použito k plnění imperiálních cílů Washingtonu.

Nekonečné útrapy dlouho už strádajících Libyjců tedy pokračují.

 

Závěrečná poznámka:

Ruský ministr zahraničí na Nový rok Washington obvinil z vedení falešné války proti ISIS – s „imitováním boje proti ní.“

Náměstek ministra zahraničí Oleg Syromolotov řekl, že syrská letecká kampaň Američanů „si za déle než rok nevšimla ani konvojů ropných cisteren s pašovanou ropou, z níž ty teroristické síly žijí.“

„Budí to dojem, že US vedená koalice je rukojmím svého politického přístupu a boj proti ISIS spíše imituje.“

„Akce US vedené koalice proti ISIL v Sýrii jsou z principu nelegitimní. Otevřeně se porušuje suverenita státu, když ani Rada bezpečnosti OSN ani činitelé Damašku koaličním silám povolení bombardovat Sýrii nedali.“

Washington místo aby s těmi zkázonosnými teroristickými skupinami ISIS a dalšími bojoval, tak jim otevřeně pomáhá – a ten samý systém se teď plánuje pro Libyi.

 

Copyright © Stephen Lendman, Global Research, 2016

EDITOR’S CHOICE | 05.01.2016 | 19:21

Zdroj: http://www.strategic-culture.org/news/2016/01/05/oil-and-the-isis-another-us-nato-war-on-libya-is-imminent.html
4 Komentářů k Ropa a ISIS: Další US-NATO válka v Libyi na spadnutí

 1. Pepi napsal:

  Neprekvapoval by me nenadaly prudky narust cen ropy.Ale nejdriv se GP pokusi zliklidovat Petrobras,Venezuelu,a dalsi „nove ekonomie“.Pote co terazske spolecnonosti jako Petrobras zkrachuji,prevezmou je Iluminati a pak se zvednou ceny ropy kvuli rozsirenemu konfliktu na BV(Lybie,Iran,Saudska Arabie).

 2. zed napsal:

  Pjakin má nejspíš pravdu, když tvrdí, že celá americká břidlicová ropa je jenom veliký podvod a že se vlastně jedná o ropu nakradenou Daeš v Sýrii a Iráku a vyvezenou přes Turecko. V Sýrii ničí kšeft Rusové a tak je zapotřebí posílit zdroje tzv. břidlicové ropy v Lybii. Ono i to načasování počátku břidlicového boomu v Americe se kryje s rozvraty v Lybii a Sýrii v roce 2011. Do té doby byl tento business bezvýznamný. Takto se z USA snadno mohl stát exportér ropy, ačkoli jí sami stále dováží. Rovněž i dopady dlouhodobě extrémně nízkých cen ropy by se již dávno nutně musely daleko silněji projevit na bilanci amerických firem frakujících břidlice. Vojenské akce Nort Atlantoc Terror Organization (NATO) v Lybii tak mají pomoci tento podvod udržet déle v tajnosti.

  • Marie napsal:

   Nedavno jsem psala, ze hlavnim vyjednavacem s ISIS je McCain, ktery je prostrednikem k predavani nejen penez, ale i instrukci a domlouva i mista, kam se shazuji pro ne zbrane. A nekdo se ptal, cim to podlozim. Ted jsem to nasla. On se s nimi duverne zna a mluvi s nimi po celou dobu.. primo z jeho huby:

   https://www.youtube.com/watch?v=tgLj5s0Xk8A

   Vzpominate na Obamu, jak rikal v dobe, kdy bylo ISISaku nejakyvh 20 tisic a meli jenom kalasnikovy, ze boj s nimi bude slozity a trvat mozna i 20 let? Vzdyt to bylo doznani, ze tu armadu filcek organizuji sami. Na Rusko by si troufl a na tyhle zdrogovance nema gate? Oni jsou tak pruhledni, az to boli… dementi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!