Vznikající sunnitská koalice proti šíitskému Íránu: situace na Blízkém východě se rozehřívá

saudi-iranKrálovství Bahrajn oficiálně oznámilo přerušení diplomatických styků s Íránem. Dříve přistoupila k podobnému kroku i Saúdská Arábie, a to v souvislosti s napadením svého velvyslanectví v Teheránu. Napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo po té, co Rijád nechal popravit šiítského duchovního Nimr al-Nimra.

Korespondentka RT Paula Slier s podrobnostmi:

Ihned po Saúdské Arábii a Bahrajnu přerušil své styky s Teheránem i Súdán a Spojené arabské emiráty alespoň snížily jejich úroveň. Příčinou byly protesty v Íránu, ke kterým došlo nedlouho předtím, a které byly odpovědí na popravu šíitského kazatele v Rijádu.

Ve městě Mešhad demonstranti zaútočili na konzulát Saúdské Arábie a servali z budovy vlajku království. V Teheránu se demonstranti vloupali do velvyslanectví země. Do budovy diplomatické mise házeli zápalné láhve, ničili dokumenty a rozbíjeli nábytek. Policie proti nim použila slzný plyn.

Teherán uvedl, že diplomatická roztržka mezi Bahrajnem a Íránem ještě více roznítí napětí v už tak neklidném regionu. Podle vyjádření bahrajnských úřadů bylo takové řešení přijato jako odpověď na íránské vměšování do vnitřních záležitostí království i dalších zemí – členů Rady pro spolupráci v Perském zálivu.

Sunnitská koalice, která nyní vzniká, je namířena proti šíitskému Íránu. Nestabilní situace je především právě v takových zemích, jako je Bahrajn, kde většina obyvatel jsou šíité a jen malá vládnoucí vrstva je sunnitská. V minulosti již v Bahrajnu tato situace vedla k masívním demonstracím a protestům. Situace v regionu, který dlouhodobě trpí mezináboženskými rozpory, je tak velmi napjatá.

Zdroj: https://russian.rt.com/article/140397
11 Komentářů k Vznikající sunnitská koalice proti šíitskému Íránu: situace na Blízkém východě se rozehřívá

 1. Jura napsal:

  No teď už je asi všem jasné že 2016 bude pořádně horký.

 2. jan napsal:

  Jak už jsem psal,nepovedlo se rozpoutat válku mezi Tureckem a Ruskem,tak se zkouší další možnost.Většina těch států,co ruší velvyslanectví,jsou v područí USA,tam hledejme záměr.Také to dokládá,že USA chtějí zabránit Rusku vítězství v Sýrii.
  Jak píše Jura,rok 2016 bude opravdu horký,možná i zlomovív mezinárodní situaci.Proto se USA jistí politiky v Evropě,momentálně,Polsko je toho důkazem.

  • zed napsal:

   Ano, souhlasím. Evidentně Washington a jeho vazalové takto reagují na změnu situace v Sýrii po 3 měsících účinného ruského zásahu. Z jejich teroristického pohledu nezbývá nic jiného, než rozpoutat tam veliký vojenský konflikt bez ohledu na globální katastrofu, v jakou se to může snadno změnit. Ostatně Washington se snaží veliký konflikt k záchraně ekonomiky a oddlužení rozpoutat již delší dobu. Jde jenom o to, tahat za nitky tak, aby oni nebyli vnímáni jako viníci.

 3. jan napsal:

  To jsem tomu dal,taková hrubka,omluva.

 4. vendel napsal:

  Saúdská arábie,Kuvajt,Bahrajn,turecko-to všechno jsou židácké kolonie.Když už sionisté zatim nemůžou přímo zaútočit na ruské vojáky v Sýrii,tak jim to co nejvíce zkomplikují-tím,že povolili saúdům useknout hlavu šítskému kazateli,tak zcela záměrně nasrali iránce,aby jim co nejvíce osladili syrské angažmá.
  Dokud RF nevypálí hnízda sionistů v izraeli a usa,tak nebude na planetě klid!Už to měli dávno udělat!

 5. martin bareš napsal:

  tohle je lidi opravdu vážná věc, naprostý souhlas se všemi nade mnou!

 6. Jaris napsal:

  Uz jsem to nekolikrat psala. Zlikvidovat se musi vojensky USA. Vsechny sily by se mely zamerit na prave misto zla, kde se vymysleji dalsi valky a revoluce. Zbombardovat Washington a New York a par dalsich velkych mest. Zbytek se demokraticky popere mezi sebou jak je znamo ze situace po tajfunu Katrina. Ano, zarve spousta nevinnych lidi. Ovsem Americane delaji tohle na bezicim pase. Amerika musi pocitit a vychutnat,co obnasi valka ve vlastni zemi! Teprve pak bude od ni pokoj. To same bych udelala s krvavym Izraelem.

  • nazdar napsal:

   Jaris, Wendel to napsal dost dobře:
   „Dokud RF nevypálí hnízda sionistů v izraeli a usa,tak nebude na planetě klid!Už to měli dávno udělat!“
   Veškeré konflikty vyvolávají sionisté, libovolné národnosti. Američtí občané můžou ovlivňovat svoji vládu, asi tak jako Češi tu svoji. Proč vyvolávat nekonkrétní krveprolití. Viníci jsou konkrétní.

   • Jaris napsal:

    Souhlas, tak jsem to myslela.Vlada ve Washingtonu je zionisticka a na Wall Street vladnou rovnez chazari.Tahle centra je treba zlikvidovat spolecne s krvavym Izraelem.

 7. Dušan napsal:

  Ale ale Jaris nedajte cloumat svím majestátem.

  Američania sa sami potápajú (za pomoci rusov, samozrejme). Mali by sme každopádne riešiť veci tu.

  A hlavne „Myslieť globálne a konať lokálne“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!