Burzy po celém světě zažily první letošní den prudký propad

Dominoes-Public-Domain-460x349První letošní obchodní den byl velmi chaotický. V Asii se index Nikkei propadl o 582 bodů, Hong Kong o 587 bodů a nakonec musely být čínské burzy nouzově uzavřeny poté, co se index CSI 300 propadl o 7%. Po otevření evropských burz se propad projevil i zde. Index DAX spadl o 459 bodů a evropské burzy obecně zažili nejhorší začátek roku v historii. V USA na tom byli obdobně.

Index Dow Jones zažil v jednu chvíli propad o 467 bodů, ale později během dne díky zvláštní, intenzivní obchodní aktivitě se propad snížil na 276 bodů na konci obchodního dne. Chaos na burzách zastihl mnohé nepřipravené, ale nemuselo to tak být. Kdyby studovali hlavní indikátory, které ukazují kondici trhu, věděli by přesně co se muselo stát. Globální finanční krize, která začala v loňském roce nyní nabírá na síle a pravidelní čtenáři mého blogu vědí co bude následovat.

Finanční chaos posledních 24 hodin zaplnil přední stránky novin po celém světě. Zmatek začal minulou noc v Číně díky velmi špatným výrobním datům a další devalvací yuanu. Devalvace způsobila největší propad čínské burzy od srpna minulého roku. Tato událost hrozila přerůst ve skutečná jatka, pokud by Čína nezmáčkla červené tlačítko v podobě nařízení o přerušení obchodů na burze, které bylo ustanoveno minulý rok. Pokud index CSI 300 spadne během obchodování o 7%, je burza po zbytek dne uzavřena. Následující pochází z USA Today:

Burza v Číně byla pozastavena byla odpoledne na 15 minut pozastavena poté, co se Index CSI 300 (Index velkých čínských firem), propadl o 5%. Ale brzy po obnovení obchodování propad opět pokračoval a burza musela být uzavřena poté co pokles CSI překročil 7%.

Po pátnactiminutové vynucené přestávce nastal zběsilý úprk investorů a překotné rušení transakcí předtím, než bude burza podle pravidla 7% zavřena, což vyústilo v absolutně chaotických sedm minut, jak se každý snažil prodávat.

Finanční masakr pokračoval poté, co otevřely evropské burzy. Burzy byly v červených číslech po celé Evropě a nejhorší by situace v Německu. Index DAX zažil propad o 459 bodů a velmi se přiblížil k psychologické hranici 10 000. Celkově to byl nejhorší start evropských trhů do nového roku v historii.

Když otevřely americké burzy, tak velmi špatná čísla z domácí výroby ještě přilila olej do ohně. Od pondělka je jisté, že americký výrobní sektor se smrskává tempem, které tu nebylo od poslední recese.

Hlavní průmyslový index ISM klesá šestý měsíc v řadě a v prosinci dosáhl minima 48,2 % – nejnižší hodnota od června 2009 (jakákoli hodnota pod 50 znamená meziměsíční pokles).

A je tu ještě jeden spolehlivý indikátor toho, že globální ekonomika je v recesi.

Export Jižní Koreje je ekonomy označován jako ekonomický kanárek v dole. Export v prosinci poklesl o 13,8% na roční bázi, což je mnohem horší než ekonomové předpokládali.

Lidé, kteří stále věří že se nic vážného neděje si to nebudou chtít připustit, ale je pravdou, že velké globální ekonomické zpomalení už se děje. A co se nyní bude s trhy dít přesně odpovídá dlouhodobým procesům, které se začínají objevovat posledních 6 měsíců.

Během následujících týdnů a měsíců se situace bude dále zhoršovat. Budou tu samozřejmě dny, kdy se trhům bude dařit, ale nenechte se tím zmást a nemyslete si, že krize skončila. Na západě jsme příliš navyklí hodnotit krátkodobé cykly, ale většina z nás není schopna uvažovat nad dlouhodobými trendy.

Pokud bych chtěl napsat učebnici o globální finanční krizi, tak by do ní události posledních 6 měsíců perfektně pasovaly. Věci se odehrávají přesně tak, jak byste během krize očekávali a to znamená velké problémy pro zbytek roku 2016.

Ale to neznamená, že bychom měli žít ve strachu. Již dříve jsem napsal článek: 2016: Rok prožitý beze strachu. Až bude situace nejhorší, naše charaktery projdou zátěžovou zkouškou. Někteří zareagují odvážně a postaví se k výzvám čelem a jiní odpoví strachem a panikou.

Takže až se věci kolem vám začnou rozpadat, jak budete reagovat?

Zdroj: http://theeconomiccollapseblog.com/archives/stock-markets-all-over-the-world-crash-as-we-begin-2016
28 Komentářů k Burzy po celém světě zažily první letošní den prudký propad

 1. eva napsal:

  Paraziti požírají své hostitele………..

 2. igrain napsal:

  Takže až se věci kolem vám začnou rozpadat, jak budete reagovat?
  Dobře položená otázka. Nejspíš nemít v žádné bance účet a na něm „fiktivní peníze“.
  Věci kolem nás se už viditelně rozpadají asi tak deset let. Zjevné je to na rozpadu rodin. Rodina je dnes „nepřítel státu“, kdysi byla jeho základem.

 3. jan napsal:

  Co mě jako laika překvapuje,kde se ztrácejí peníze,spíše nižší náklady na výrobu,když je tak levná ropa a plyn.Myslím většinu států,které dováží ropu a plyn.Třeba i ta Čína,jak se uvádí,dováží velké množství těchto komodit.Ják se říká,když mě chcípla koza,ať chcípne i sousedovi a tak se chová USA.

 4. jurajdakuchar napsal:

  Omlouvám se za pár chyb v překladu. Měl jsem si to líp přečíst.

 5. jan napsal:

  Měl jsem ještě připsat nějakou odpověď na položenou otázku.
  Přemýšlím o tom delší dobu,ze svého pracovního prostředí zemědělství,naprosté rozkrádání,hledání obživy.Pak až k nelítostní flustraci a beznaději,nebude se o koho opřít a spolehnout.

 6. Paul Durham napsal:

  Kolegové, vyzývám vás ke klidné pohodě, burzy jsou tu od toho, aby ceny burzovních titulů rostly a klesaly. Jediná věc v blízkém vesmíru, která stále roste, je lidská blbost, a s tou se zatím futures neobchoduje přímo, nýbrž jen nepřímo, za to však masově.

  Pokud svěřujete peněžní výsledky své práce v dnešním světě cizím lidem , věřte, že vás osud odmění po zásluze mocným kopancem do genitálií.

  • Josef Švejk napsal:

   A jak by asi poznamenal také básník:
   Je těžké hledět ke hvězdám
   a nemít při tom pocit,
   žes přečůrán byl
   a v prdeli se ocit.

  • tralala napsal:

   Si super.

  • Justass napsal:

   Paule – přesně tak! Výkyvy na burzách nevypovídají vůbec, ale vůbec ( řečeno s Klausem ) o ničem. Bohatství je ve zdrojích lidských a přírodních. Ani v penězích, či akciích tištěných, či virtuálních, ani ve zlatě, či stříbře a jak opět vtipně podotýká Švejk – na chleba si to nenamažeš. Dodal bych ovšem pokud ten chleba budeš vůbec mít.

 7. Franta napsal:

  Jestli muzu poradit tak ti, kdo máte nejaké volné prostredky, investujte je do fyzického stríbra. Jednak je to nejpodhodnocenejsí aktivum na svete, nejpozdeji do 10 let bude cennejsí nez zlato (ted 75x drazsí nez stríbro). Za dalsích 5-10 let bude na zemi kompletne vytezeno a jeho cena bude v násobcích zlata. Cena zlata po krachu financního systému a zavedení zlatého standardu pujde min. 10x nahoru. Já sam ho mám za víc nez 1 milion kc.

  • Josef Švejk napsal:

   Stříbro a zlato se špatně natírá na chleba. Lepší investice bude do kousku úhoru a motyky, aby bylo kde pěstovat brambory, čočku a hrách.

  • petr napsal:

   V roce 1988 bylo v odborném ekonomickém tisku prorokováno, že světové zásoby stříbrné rudy v r. 2006 bude vytěženo. Teď jsou další předpovědi a taky nereálné. Absolventi různých obskurních vysokých škol zapomínají, že stříbro je doprovodným prvkem mnoha rud mědi, zinku, atd. a získává se jako vedlejší produkt při čištění těchto kovů. Dále jeho spotřeba pro fotografický průmysl klesla na minimum a světová průmyslová spotřeba je také minimální.

   • Franta napsal:

    To je hloupost, co to písete „a svetová prumyslová spotreba je take minimální.“ Víc nez polovina rocní produkce skoncí nevratne v prumyslu, hlavne elektrotechnickém. V kazdém elektrospotrebici je kousek stríbra, napr. v kazdém mobilu 0,3 gramu Ag. Ve fotovoltatice která má rust je v kazdém solárním panelu je 20 gramu stríbra. Je to nejlepsí vodic stríbra. Dále se vyuzívá hodne ve zdravotnictví je to nejlepsí germicid, virus HIV 1 zlikvidoval v lab. podmínkách za 2 hodiny.

  • otik napsal:

   Me by zajimalo, jakym zpusobem uchovavat a skladovat takoveto fyzicke stribro. Ono 1 milion korun ve stribre da dohromady 85Kg tezkou hromadku. A pokud to skladujete nekde v bance nebo depositu, tak je to porad jen virtualni :-)

 8. Carlos IV napsal:

  Pokud mate to stesti Svejku. Kazdy ho nema. Se stribrem a Frantou souhlasim. Spravne argumenty.

 9. jan napsal:

  Ještě by šlo dobře investovat,do kvalitního vína a slivovice,čím starší,tím kvalitnější a dražší.

  • Josef Švejk napsal:

   Bude zajímavé sledovat, jak dlouho vydržíš snídat, obědvat a večeřet kvalitní víno s halůzkovou až nebude chleba.

 10. houbeer napsal:

  Spravne svejku!carlosi-co je to štěstí?nemam zlata,stribra ani penez.zato mam Rodinu,kys země,par zvířat a jsem bohaty.az bude,, kolaps,,od novych bankeru si stribro nepujcim,zato vam svoji sekeru nedam,ale dříví vam nasekam a zadarmo vam dam nejaka seminka na sazeni Jidla!a permakultura je placena blbost aby lidi se nepidili po starych znalostech…je mi lito ze z tel.mi to posledni mesice jede velmi trhane-jinak bych napsal více,ale stejne nejni zajem,zahrada je moc prace a to se lidem protivy….

 11. r.m. napsal:

  Nejcitlivější indikátor jsou výkupní ceny železných a neželezných kovů, dokonce přímo v tuzemských výkupnách.
  Šrot je důležitá surovina základního průmyslu, když nemá navazující výroba zakázky, nejede ani základ.
  Ceny spadly minimálně už před dvěma měsíci.

 12. vuk napsal:

  Je na čase promazat „bezbolestnou“…

 13. jan napsal:

  Zapomíná se na to,kdo vlastně vydělává na akciích.
  Je to velice lukrativní okrádání akcionářů.
  Jenom názorný příklad,cena při vydání Bakalových akcii a cena teď,odvolat se není ke komu.

 14. dave napsal:

  Je videt ze nevite o cem pisete, jelikoz pri pohledu na graf DAXU, us500 apod ….vidim ze propady o kterych pisete nejsou nijak vyznamne a navic kazdy novy rok takto zacina, prestante tady virit paniku ………..

  To prirozene neznamena ze ekonomika nezpomaluje, ale propady nejsou nijak vyznamne !!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!