Washington potichoučku ruší sankce na ruské rakety

atlasvrocketWashington, který v čím dál chabější snaze Moskvu izolovat a podvrátit její stabilitu proti Rusku zavedl rozsáhlé sankce, se tím sám ocitl v pokořující situaci a couvá z nich, když ruší zákazy na ruské raketové motory RD-180. A i když to Washington dělá, tak US média stejně dále Rusko líčí jako zlosyna, ač se samy US cítí nuceny kupovat rakety od tohoto národa, o kterém tvrdí, že provedl invazi na Krym, že živí „hybridní válku“ na východní Ukrajině, a že bombarduje US podporované „rebely“ v Sýrii. Stojí zato připomenout, že ruské raketové motory RD-180 představují s ničím nesrovnatelnou výkonnost, jaké se US firmy teprve budou muset vyrovnat, a ty boudou vynášet na zemskou orbitu užitečné náklady pro ministerstvo obrany.

Popular Science ve svém článku, „Kongres přikračuje ke zrušení zákazu ruských raketových motorů,“ tvrdí:

Po ruské invazi na Krym, Kongres zatratil ruské raketové motory. Avšak jeho zákaz používání těchto raket pro vynášení vojenských užitečných nákladů do kosmu byl asi poněkud uspěchaný. Nový Kongresem schválený zákon našel způsob, jak tento zákon anulovat.

United Launch Alliance (ULA), společný podnik Boeing a Lockheed Martin, který byl dlouhodobě hlavním dodavatelem pro vynášení nákladů ministerstva obrany do kosmu, spoléhá na Rusy vyráběné RD-180. ULA nedávno odmítla nabídky na kontrakt vynesení do kosmu kvůli svým omezeným dodávkám raketových motorů a Pentagon je z toho nešťastný. Ač ULA vyvíjí nový motor BE-4, potrvá jí ještě roky, než se s ním dostane na odpalovací rampu. To, o čem se bavíme, je konec konců raketová věda.

Rusko sice žádnou „invazi“ na Krym nepodniklo, Popular Science má ale pravdu, když poukazuje, že náhradě za ruské RD-180 vyráběné ULA potrvá ještě roky, než se stane realitou.

Popular Science rovněž naráží na další důvod, který by mohl být za zrušením sankcí na ruské rakety:

ULA měla dlouho monopol na vynášení vojenských nákladů. Také SpaceX dostal nedávno povolení používat svých raket Falcon 9 k vynášení vojenských nákladů dost blízko době, kdy ULA vypadla kvůli tomuto zákazu. Když je ten zákaz zrušen, tak to znamená, že ULA a SpaceX se účastní první soutěže o vynesení vojenského nákladu od roku 2006 – a to by se mohlo promítnout do úspor pro US vládu.

Je ironií, že touha ULA (společného podniku mezi giganty obranného průmyslu Boeingem a Lockheed Martin) udržet si svůj monopol a všechnu tu nepatřičnou moc a bohatství s tím spojené jej přinutila podnikat spolu s jedním z národů, který se on a celá ta škála zvláštních zájmů na Wall Streetu, ve Washingtonu a v Londýně už desítky let pokouší podvrátit, rozdělit a zničit.

SpaceX se pokouší aero-kosmický průmysl rozklížit a decentralizovat, což je pro Boeing a Lockheed Martin jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska přímá hrozba.

A vypadá to, že strategie těchto speciálních zájmů na Wall Streetu, ve Washingtonu a v Londýně je jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska vnitřně nekonzistentní a úzce prospěchářská. Když se pokouší izolovat a podvrátit Moskvu, tak se ocitnou ohroženi rozvratnými podnikatelskými modely a inovacemi doma v Americe. Aby zadusili domácí konkurenci, tak se tyto speciální zájmy nakonec uchylují k rušení sankcí proti zahraničním konkurentům.

Jak je to impotentní a nekonzistentní, tak to vypadá, že se US povedlo poškodit více sebe než Rusko. Ač Rusko určitě sankcemi trpí, tak pokud je překoná, vyjde z toho nakonec silnější a soběstačnější. Avšak US, ať už budou nad Ruskem vítězit nebo budou poráženi, tak si během této činnosti jasně ubližují.

Pro globální veřejnost zahlcenou každodenními pohledy na úvodníky o tom, jakou je Rusko hrozbou pro globální mír a stabilitu, by měl fakt, že US ministerstvo obrany pořád v podstatné míře od Ruska nakupuje rakety, aby dostalo na orbitu americké satelity, posloužit jako připomínka, že nic v US zahraniční politice nebo v tom, jak je prezentována v US a v evropských médiích, nepřipomíná vážnou principiálnost, faktičnost či poctivost.

Když se US ocitly v situaci neschopné ospravedlnit pokračování sankcí na ruské rakety, tj. rakety používané v kritické roli pro udržení US obranných kapacit, jak mohou US nadále ospravedlňovat sankce proti Rusku, které v platnosti pořád zůstávají? Jsou tyto sankce v platnosti jednoduše proto, že business, který je jimi na celém Západě postižen, postrádá takovou lobbovací sílu jako Boeing a Lockheed Martin? A čeká se od nás, že budeme nadále věřit, že Rusko je sice takovouto „hrozbou“, ale pro Ameriku je stejně hlavní partner ve vypouštění obranných satelitů do kosmu, ani nemluvě o amerických a evropských astronautech a zásobovacích misích na Mezinárodní kosmickou stanici?

To obracení po větru u ruských sankcí ve skutečnosti vypadá jako příznak toho, že různým těm, co investovali do mezinárodního řádu Washingtonu a Londýna, se tento začíná už jevit méně jako organizovaný globální podnik, a více jako cesta po čichu všude tam, kde je cítit profit, který se hledá třebas i za okrajem srázu. Pro tyto investory do řádu by to mohl mýt čas zamyslet se nad přesměrováním investic nebo jejich diverzifikaci do něčeho opravdu vypadajícího, že má oči otevřené při hledání skutečné budoucnosti a reálného pokroku.

07.01.2016 Author: Ulson Gunnar

Zdroj: http://journal-neo.org/2016/01/07/washington-quietly-lifts-sanctions-on-russian-rockets/
14 Komentářů k Washington potichoučku ruší sankce na ruské rakety

 1. Ikema Monika napsal:

  Nic těm šmejdům s USA neprodávat pokud neodvolají všechny sankce na Rusko ! Nebo ať jsi několik let počkají a výroby jsi raketový motory samy ! Zemi již tato lůza vykradla a teď chce vykrást i vesmír který patří celému světu !!!

  • to je jedno napsal:

   A proč? Výhodnější je přece prodávat a ukazovat ostatním, jak jsou farizejští ne? Rusko musí myslet na sebe a svůj průmysl, a zakázky odkudkoli jsou příležitostí pro další rozvoj…

  • Adolf Balík napsal:

   Rusové s judistou Putinem v čele nevedou boj ve stylu sumo. Jde spíš o jemné jiu-jitsu, kdy se neodpovídá na tlak soupeře protitlakem, nýbrž se ještě spíše zatáhne ve směru jeho vlastního výpadu dál, než kolik je pro něj stabilní, vychýlí se mu těžiště, a útok se provede následně jak taneční obrat proti „vytancovanému“ soupeři destabilizovanému vlastním výpadem ze zálohy a překvapivého směru.

   To, co ty navrhuješ, je sumo.

  • Jura napsal:

   Dík za odkaz! Je tam neuvěřitelná diskuse!
   Tolik lidí bez jakéhokoliv kritického myšlení jsem asi ještě neviděl.
   Nejvíce komentářů je typu „Stěžuješ si že ti hostinský nalil pod míru.. jsi idiotstký konspiracionista!“ Tohle už je zombifikace maximálního rozměru.
   Jsou jen dvě možnosti. Buď je to s našim národem opravdu tak špatné, nebo tam diskutují „profesionálové“.
   V obou případech je to k blití.

   • Termit napsal:

    Vyzvetlění je prosté. Diskuze je manipulovaná a cenzurovaná.

    • Termit napsal:

     Tady to úplně přehnali, vypadá to tam, že se povídají jen profesinálové s blbci.

     Když si trochu počtete, tak zjistíte, jak se ty „argumenty“ „konspiračních“ debunkerů opakují jak kolovrátek. Ono jich je jen pár a to ještě půl řečnickch.

   • to je jedno napsal:

    Diskuse na Idnes vypadají jinak přes týden a jinak o víkendech… Je to tam samý troll nebo vymytý mozek – tam to nemá cenu číst a ani tam psát…

 2. Václav Druhý napsal:

  Po přečtení tohoto článku jsem si uvědomil to, co si snad uvědomil každý, kdo článek četl. V případě válečného konfliktu mezi USA a Ruskem, lze předpokládat, že kosmické síly Ruska zničí vojenské satelity USA na oběžné dráze a USA bude bez jakéhokoliv spojení. Pak jim snad pomůže morseovka proto, že nové satelity nebudou mít čím do vesmíru vynést.

  • to je jedno napsal:

   Vy si to představujete jako Hurvínek… Rozbití možná už jednoho či několika satelitů na orbitu povede k řetězové reakci, kdy nakonec bude zničeno vše co tam létá a bude trvat léta, než se to tam vyčistí gravitací Země (trosky budou přitaženy do atmosféry a tam shoří…). Pokud se Rusko nebude chtít zbavit svých satelitů, tak střílet po jiných nebude… I ty zkoušky sestřelování satelitů probíhaly u těch, co byly na nižších orbitech, aby všechen ten bordel z hoho šel brzy dolů…

   • Justass napsal:

    ….“povede k řetězové reakci, kdy nakonec bude zničeno vše co tam létá“….

    No neřekl bych, že všechno co tam létá. Ten kdo udeří první a zničí 80% všeho co je „vojenského“ a nepřítelovo, a ten už potom nebude mít čím navádět na to jeho – ne?

 3. Josef Švejk napsal:

  „Washington potichoučku ruší sankce na ruské rakety“
  Možná by bylo dobré ujasnit si drobný rozdíl mezi raketou a motorem.

  • Justass napsal:

   Rozdíl je asi takový jako mezi automobilem a automobilovým motorem. Každopádně není až tak drobný. Páč automobil bez motoru je pouhým šlapacím autíčkem, ovšem je mu ještě zapotřebí ty šlapky namontovat. – nemýlím-li se.

  • Adolf Balík napsal:

   Pro fajnšmekry, co se chtějí hrabat v technikalitách, by možná mohlo být zajímavé, že jde o motor s uzavřeným okruhem, a tudíž extrémně účinný. A ty umí stavět jen Rusové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!