Sýrie 2015 – rok zlomu, 2016 – rok zúčtování

y1jFh71Minulý rok byl pro Sýrii zlomový. Na začátku roku tisíce teroristů s podporou USA a Turecka dokázali přinutit SAA (Syrskou armádu) a NDF (Národní obrané síly) stáhnout se z města Idlib ve stejnojmenné provincii. Toto město se nachází na severu Sýrie blízko hranic s Tureckem, takže zde teroristé disponují perfektním logistickým zázemím.

Na jihu teroristé obsadili starobylé město Palmyra a odřízli tak cestu k Deir ez-Zor, poslednímu městu na východě, které je ještě z velké většiny pod kontrolou SAA.

V červnu teroristé koordinovaně zaútočili na severní frontě s podporou USA a Turecka na největší syrské město Aleppo, na jižní frontě s podporou Izraele a Jordánska na město Daraa a na východní frontě na Al-Hasakah – město pod společnou kontrolou SAA a Kurdů.

Opět jednou pro západní – tedy pro terorističtí komentátoři mluvili o rozkladu SAA a pádu Damašku.

Naštěstí přišlo pro teroristy velké nepříjemné překvapení. Po měsíci bojů, kdy byli po tisících zabíjeni v marné snaze získat nějaké další vítězství, převzala iniciativu SAA.

S pomocí svých spojenců z Hizbaláhu dokázali vyčistit od teroristů Syrsko-Libanonské hranice a uzavřít je. Tím si uvolnili značnou sílu pro ostatní fronty. Díky tomu dokázala SAA odrazit velký útok – na jižní frontě u hranic s Jordánskem a v Aleppu se teroristický útok po velkých ztrátách úplně zhroutil.

Vznikla patová situace. SAA dokázala ubránit rozhodující oblasti, na druhou stranu díky podpoře teroristů z USA, Turecka a Saudské Arábie (SA) nebyla schopna velkých útočných operací.

V druhé polovině roku 2015 se staly dvě zásadní události, které měli na vývoj války v Sýrii zásadní význam.

První klíčovou událostí bylo napadení Jemenu Saudskou Arábií. Měla to být snadná, rychlá a vítězná válka. Ve skutečnosti Jemenci dali ochutnat Saudské Arábii (SA) jejich vlastní medicínu. Malé, rozptýlené jednotky, vyzbrojené účinnými protitankovými střelami dokázaly způsobit SA velké ztráty a dokonce začali obsazovat příhraniční vojenské základny a města přímo v SA.

To spolu s poklesem ceny ropy má devastující vliv na finance SA a tím i na podporu, kterou poskytují teroristům v Sýrii.

Druhá zásadní událost byla samozřejmě vstup Ruska do války v Sýrii formou letecké podpory SAA a jejich spojenců.

To spolu s dodávkou nových zbraní, například tanků T90 ale i jiných, umožnilo SAA a jejich spojenců získat nový impulz a přejít do útoku v klíčových oblastech.

Jedná se především o útočnou operaci probíhající na východ a jih od Aleppa.

Bylo osvobozeno okolo 500 čtverečních kilometrů.

t90

Právě zde byly nasazeny nové tanky T90, které umožnily velmi rychle dobýt dříve nedobytné teroristické pevnosti.

aleppo

Další klíčová bitva se vede v nepřístupných horách v Latakii u hranic s Tureckem. Celá tato oblast byla již od roku 2012 považována za teroristickou pevnost. Právě zde Turci sestřelili Ruský bombardér.

salma

Na mapě vidíte velký pokrok, který zde SAA od zahájení Ruské letecké podpory dosáhla. V červeném kroužku je označeno město Salma. Je hlavní teroristický opěrný bod a klíčem k této oblasti.

Zde bych chtěl zmínit jednu skutečnost, o které se skoro nemluví. Nejsou to jen nové zbraně, ale především nová pružná taktika, která umožňuje SAA dosahovat vítězství.

Zatímco ještě před dvěma lety SAA vrhla všechny síly do jednoho útoku, na který dokázali teroristé velmi rychle reagovat nasazením záloh, nyní SAA převzala taktiku relativně malých útoků v různých oblastech a časech. Tím dokázala rozptýlit teroristické síly a ty nejsou schopny účinně odolávat. A Ruské letectvo hraje největší roli v tom, že si teroristé již nemohou dovolit velký koncipovaný útok, tak jak byl například jejich úspěšný útok na město a provincii Idlib.

Nyní jsou to teroristé, kteří neví kde a kdy přijde další úder, jenž na daném úseku fronty smete jejich obranu.

Klasickou ukázkou je právě operace v Latakii, kde SAA útočí ze třech hlavních různých směrů. Místo frontálního útoku na teroristickou pevnost město Salma, toto město obcházejí z boků a tak teroristům nezbude než svou pevnost bez boje opustit.

Stejnou taktiku použila i SAA a její spojenci u Aleppa. Zde za ní stál Íránský legendární generál Qassem Soleimani, který velí Íránským a Íráckým šíítským polovojenským jednotkám, jenž jsou hlavní spojenci SAA v této oblasti.

 

Rok 2016 – rok zúčtování

Nyní je již skoro jisté, že vstup Ruska do války, dodávky nových zbraní, příchod posil z Íránu a Íráku a nová taktika umožní teroristy v Sýrii porazit. I přes jejich podporu Tureckem, USA, Katarem a SA. Dokonce je reálný termín do konce roku 2016.

V současné době, kromě výše uvedených operací postupuje SAA v okolí Damašku, zde je klíčová událost zabití vůdce teroristů Zahrana Alloushe. Podařilo se znovu osvobodit křesťanské město Mahen a mnoho dalších měst a vesnic v okolí Homsu. U hranic Jordánska SAA dobila další klíčové město Sheikh Meskin. Jak probíhá taková bitva z pohledu teroristů najdete například na tomto videu:

Vidíte spousty zfanatizovaných mladých teroristů, kteří za pokřiku Allahu Akbar vystřílí tuny nábojů.

Těchto fanatiků bez výcviku je v Sýrii spousta z celého světa. Jsou snadno nahraditelní. Co je nenahraditelné, jsou zkušení velitelé. A v tom mají teroristé nyní velký problém. Jen za jediný den dokázala SAA zabít tyto klíčové teroristické velitele:

teroristi

Na první pohled nepůsobí jako masoví fanatiční vrazi. Ovšem např. výše jmenovaný Zahran Alloushe chtěl vyčistit Sýrii od všech lidí, kteří nevyznávají tvrdou verzi Sunitského islámu. Ostatní jsou na tom s tolerancí podobně. Allahu Akbar

Co můžeme čekat v nejbližší době z vojenského hlediska

Dále probíhá čištění okolí Damašku – zde SAA rozvíjí svůj útok z jižního směru:

ghouta

 

Bitva o Latakii + Allepo

Bitva o město Salma v horách Latakie

Již uvedená bitva o město Salmu v Latakii. Tato bitva má klíčový význam. Za prvé z morálního hlediska. Město Salma je teroristickou pevností od roku 2012. Také je posledním velkým městem v horách Latakie které nemá armáda pod kontrolou. Po jeho osvobození se očekává rychlý postup na město Jisr Shughur a po jeho osvobození dále postup na provincii a město Idlib z jižního směru.

Bitva o osvobození měst Fua a Kafraya

V současné době se připravuje třetí fáze operace na jih od Allepa. V praxi to znamená postup na obležená města Fua a Kafraya s většinovým šíítským obyvatelstvem a jejich osvobození a dála na Idlib ze západního směru.

Nejlépe si je to ukázat na mapě.

aleppo-m2

Po osvobození města Idlib a spojení armády která útočí z východu i západu, dojte k vytvoření obřího kotle. Dodávky zbraní a teroristů z Turecka budou znemožněny. To umožní SAA vyčistit vnitrozemí a zároveň uzavřít hranici s Tureckem.

Toto je klíčová operace. Až po jejím úspěšném završení může SAA začít masivně osvobozovat ostatní území. Zejména u hranice s Jordánskem a Írákem, třeba zde bitva o město Daraa:

http://www.liveleak.com/view?i=0f7_1452386883

I na těchto frontách samozřejmě probíhají boje a i zde SAA postupuje. Ovšem ta hlavní bitva se vede tak jak jsem ji popsal.

 
32 Komentářů k Sýrie 2015 – rok zlomu, 2016 – rok zúčtování

 1. Robo napsal:

  Martin, výborný článok, ďakujem.

  • Marie napsal:

   Robo, clanek je skvely a dodava nadeji:
   Rok 2016 – rok zúčtování

   Nyní je již skoro jisté, že vstup Ruska do války, dodávky nových zbraní, příchod posil z Íránu a Íráku a nová taktika umožní teroristy v Sýrii porazit. I přes jejich podporu Tureckem, USA, Katarem a SA. Dokonce je reálný termín do konce roku 2016.

   Uprimne receno, nevidim to tak, protoze aby k vitezstvi nedoslo, se rozjizdi valka proti Iranu:

   Samozrejme oklikou. Problem zacal popravou siitskeho klerika (Sheikh Nimr al-Nimr) spolecne s dalsim 46 lidmi v Saudske Arabii 2. ledna.
   Iran se rozhodl uzavrit se SA vztahy a nasledne doslo k utoku na ambasadu SA v iranskem Teheranu ( zrejme zamerne, nekdo vyuzil protestu pred tou ambasadou ), Saudska Arabie bombardovala iranskou ambasadu v hlavnim meste Jemenu.

   Takze tady je to rozkopano dukladne a nejen diplomaticke styky konci, ale Iran take se postavil proti tomu, aby Saudska Arabie mohla jakkoliv ovlivnit krizi v Syrii.
   Pro mne je jasne, ze je to sehrane kvuli tomu, aby se konecne Iran nechal vyprovokovat k valce.
   Ministr zahranici Iranu ( |Zafir ) rekl, ze Iran nedovoli Saudske Arabii zadne natlaky ohledne reseni Syrie, takze ted je situace eskalovana hned z nekolika stran.

   Soucasne Rusko dodalo letadla a nespecifikovane vzdusne zarizeni v hodnote 21 miliard dolaru Iranu. A Iranska lod putuje do Ruska. Iranska ekonomika poskoci o 5,8 procent. Indie bude kupovat ropu od Iranu za rupie, takze dolar ostrouhava , ale my se muzeme pripravit na to, ze o to vic ho budeme dotovat my :-(.

   Bahrain zaslal pisemne oznameni Iranu, ze rusi veskere lety do Iranu. Manama ukoncuje veskere diplomaticke styky s Iranem. Zastupci SA se sesli dnes v Egypte s Arabsko ligou a vyhrozuji spolecne Iranu dost tvrde: Iran muze zit jako soused v oblasti jestlize zastavi sve pristupy…no takze nevypada dobre. Navic Izrael uz zase vyrazil na republikany v americkem kongresu. A Anglie prodava zbrane Saudske Arabii.

   Takze s temito okolnostmi si myslim, ze boj o Syrii zdaleka vyhran neni, protoze pokud rozjedou valku proti Iranu ( Iran uz ted, po bombardovani jeho ambasady ma duvod k odvete vuci SA a rika, ze uz jeho trpelivost konci) tak to bude o hodne slozitejsi.

   • Robo napsal:

    Marie, aj ja to vidím, čo píšeš.
    Napriek tomu už tým kreténom nedávam žiadnu šancu. Uvidíš sama..

    • Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

     Marie to vnímá dobře,ale jak říká Robo,ti impotentní degenerátští kriptožidi z Rijádu nemají šanci válčit v Sýrii,Jemenu a ještě proti Iránu…jsou naprosto zoufalí a „půjdou brzy pod nůž…“A už se na to těším .

 2. Jan Jinsky napsal:

  Ten obrázek je fakt super!!! Asad tam vpadá překvapeně, do čeho ho to autor navlíknul :D

 3. Bogus Sobotka - vladni analytik napsal:

  Rok 2016 – rok zúčtování, pravda uz to zacalo hladomorem v meste Madája.

  • Pavel napsal:

   Mesto madaaja ovklicila syrska armáda asi před týdnem. Hlad je tam z jednoho prostého důvodu. Demokratická opozice stáhla veškeré zásoby pro sebe a své bojovníky, na druhou stranu demokraticky zakázala civilům opustit město. Takže hlad tam byl mnohem dřív, než syrska armáda

 4. Ikema Monika napsal:

  A nechceš nám ty střevo blbé vysvětlit proč Assad chodí s celou rodinou na mši svatou do kostela???

  • Bogus Sobotka - ekonomicky analytik napsal:

   Moniko , spis bych ti mel vysvetlit, ze Alawite jsou muslimove. Assad je Alawita, je to odnoz siitskych muslimu, proto ta urputna pomoc z Iranu a teroristu z Hizbollahu.
   Zase si trosku prestrelila ty jedna slepicko, vid? :D

 5. Ikema Monika napsal:

  Město Madaja jsou pouze falešné zprávy i podložené fotografie jsou falešné !!!

  • Bogus Sobotka - ekonomicky analytik napsal:

   Jasne Moniko a to dopravni letadlo na Donbase sestrelili ukrajinske SUcka :))

 6. jan napsal:

  Paní Ikema Monika.
  Boguš to známa firma,rozvraceč na všech diskusích.
  Také jsem zaregistroval ten hladomor,jak je člověk vychrtlý,když dva dni nejí.

 7. Ikema Monika napsal:

  Místní šašek opět pěni že Sobotko kdepak to vůbec žiješ už ti mozeček moc neslouží kohoutku měl bys odlétnout jinam zde ti pšenka již nekvete !!!

 8. Hum napsal:

  Sobotka je magor, jak jeho slavnejsi menovec.. :)

 9. argento napsal:

  Bogus Sobotka je jenom psychický upír,který má jenom rozčilovat ( nasírat) lidi, buď jej sem nepouštět nebo ignorovat! Sem chodí lidi pro objektivitu,aby byli moudřejší, Bogus je tu proto aby tomu všemožně bránil a dokazoval si , že on je ten Zástupce Boha na Zemi!

 10. Carlos IV napsal:

  No Assad tam vypada trochu jako Freddie Mercury. Coz je smutna analogie – dnes zemrel David Bowie:
  http://cz.sputniknews.com/svet/20160111/2104106/smrt-hudebnik-david-bowie.html
  Takze ten koncert na Donbase uz neusporada…
  R.I.P. Dave! – jdu si pustit „Heroes“!

 11. Kolemjdoucí napsal:

  Tyhle oslavné články tu píšete už rok. Uprchlící k nám stále proudějí a Merkelová má záminku války v Sýrii pro jejich legalizaci. Assadovi se za ten rok NIC nepodařilo. Pouze zastavil ztráty svého uzemí. Lokální vítězství nejsou strategickým vítězstvím. Na nějaké kotle co tu popisujete, nemají syřani lidi. Na strategická vítězství taky ne. Dohoda o kterou se snaží Moskva, která si je vědoma patové situace, nebude možná.

  Řekněme si to na rovinu. Kdyby rusáci nepodporovali Assada a ten šel od válu. Neměla by se Merkelová na co vymlouvat a celá te imigrantská vlna z Turecka by se musela repatriovat zpátky.

  Chápu, že podle neoconů z USA po Syrii přijde na řadu Irán a pak Rusko. Ale tenhle prdoud imgrantů je populační genocidou místního obyvatelstva…

 12. pozor! nereagujte na diskusných haterov-trollov!!!! napsal:

  Prečo v diskusii reagujete na tých profesionálnych trollov, ktorí majú od svojich páničkov za úlohu ROZVRACAŤ diskusiu. Diskusia sa zbytočne drolí a zamotáva, až sa znefunkční.
  Ich úlohou (za ktorú sú takýto umelí hateri platení-hádajte kým?!) je predsa takéto diskusie ZNEFUNKČNIŤ a vytvárať dojem neustálych sporov cez komentáre.
  Uvedomte si, že všetko je teraz TAK, ako TO má byť. A mimochodom, aj týchto haterov raz dostihne ich vlastná karma.
  takže ešte raz, nereagujte na nich, nech si píšu hocičo.
  Ďakujem.

 13. tomáš napsal:

  Bogus Sobotka – hele ty kriple ztrolenej,na co si to tu hraješ??Než se tu do někoho začneš obouvat,tak si k té Madáji něco zjisti.Město drží opozice Ahram as sham (napojeni na IS) už dlouhé měsíce.Žrádlo zabavují lidem pro své potřeby a pak jim ho za strašné peníze prodávají zpět.SAA – obklíčila město nedávno.Obavatelům byla několikrát nabídnuta možnost odchodu,ale islamisté je drtží ve městě jako lidské štíty.K těm zmanipulovaným foitkám hladových ubožáků se už ani nemusím vyjadřovat,jsou to staré fotografie,což už na různých webech bylo několikrát prokázáno!!!Takže Bohouši pozor na tu tvojí nevymáchanou hubu….

 14. konzerva napsal:

  Můj otec a děd říkal rádoby odborníkům na válku kde jste byli , když hřměly děla….doma a nebo dnes sedí za pc a mudrují..

 15. Libuše napsal:

  Není zapotřebí být sprostý.Každý má právo vyjádřit svůj názor
  a nikdo mu nemá právo bránit,třebaže se mi to nelíbí.Je na vás,jak nato budete reagovat,nebo to necháte být bez povšimnutí.Pak dochází k tomu,že ta celá debata nestojí za nic,odcházíte od témata článku–přeji klidnou mysl

  • soudruh napsal:

   Máte pravdu ! Čim primitivnější člověk tím primitivnější reakce … Sprostá slova používají třeba cikáni , slovani a hojně taky křesťané . :-)

  • Jaris napsal:

   Libuse, spravne. nejucelnejsi je ignorace Jinskeho, Sobotky a jinych zoufalcu. At si mudruji nad svou hlouposti.

 16. Marek napsal:

  Sheikh Meskin ještě dobyt nebyl, nicméné SAA města nedobývá, ale osvobozuje. Pro informace ze Sýrie a nejen odtud je užitečná stránka http://www.aktualnikonflikty.eu/ .

 17. Dušan napsal:

  IDF – najefektívnejší ISIL support…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!