Lenka Procházková: Nejsou to bohové!

nejsoutobohoveSbírka politických úvah, projevů a rozhovorů, které autorka publikovala v období od jara 2014 do podzimu 2015 na nezávislých internetových serverech. Sama tvrdí, že pro tištěné deníky a časopisy jsou její texty příliš silné kafe. V předmluvě sbírky spisovatelka vysvětluje, proč místo dalšího románu píše aktuální texty reflektující současnou dobu a neváhá se účastnit i demonstrací. Věří, že: „Spisovatel nemá být povýšen nad nic, čím jeho národ prochází, pokud nechce být považován za zbabělce.“

Křest elektronické knihy, kterou lze na webu palmknihy.cz pořídit za 99 korun, se nedávno uskutečnil ve sklípku restaurace U zlatého preclíku na pražské Malé Straně„Spisovatel nemá být povýšen nad nic, čím jeho národ prochází, pokud nechce být považován za zbabělce,“ vysvětluje spisovatelka, proč místo dalšího románu píše aktuální texty reflektující současnou dobu a účastní se demonstrací.

Předmluvu knihy nazvala Kronika úzkosti„Že je ta úzkost občas prokládaná humorem, zřejmě souvisí s dědičnými rysy českého písemnictví. Držet se této tradice při psaní románu je poměrně snadné, ale uplatnit ji i v politických komentářích, rozhovorech a veřejných projevech žádná legrace není,“ píše. Předmluvu v rámci křtu přečetla.

Uvedla, že nejobtížnější bývá tvorba projevů: „Politický projev je specifický žánr, nejblíž k němu má monolog postavy v divadelní hře. Jenže herec dostává monolog už hotový. Divadlo je kolektivní umění, jehož úmyslem je vyvolat u diváka katarzi, tedy stav rozechvění vlivem prožitku z představení. To sice platí i o demonstracích a veřejných shromážděních, nicméně odlišnosti tu jsou a není jich málo.“ Zatímco divadelní kus se hraje opakovaně, u politického projevu na demonstraci se podle autorky premiéra i derniéra odehrávají současně.

V knize čtenáři najdou texty týkající se například situace na Ukrajině, průjezdu vojenského konvoje USA Českou republikou, šestistého výročí upálení Jana Husa nebo 70. výročí osvobození od nacismu a dalších témat: „Text pod názvem ´Lež jako nový světový řád?´ jsem napsala pro Vratimovský seminář, který se týkal médií. Moje dospělé děti žasly, že jedu na akci organizovanou komunisty. Na jejich užaslou otázku: ´Jak se s tím může srovnat tvé disidentské svědomí, mami?´ jsem jim odpověděla stručně: ´Pravda nekádruje.´“

Podobně podle svých slov Lenka Procházková před mnoha lety reagovala při jednom výslechu v „Kachlíkárně“ na výtku vyšetřovatele, že uveřejňuje texty v samizdatu a v exilovém tisku. Řekla mu: „Vaše komunistické plátky by mi tohle neotiskly, tak to dávám tam, kde to vezmou. Jde mi o obsah sdělení, ne o logo novin.“ „Tehdy mi vyšetřovatel přečetl výstrahu ministra vnitra, v níž mě varoval před pokračováním v trestné činnosti. Dnes jsem na tom mnohem lépe. Na výslechy (zatím) nechodím, i když moje články opět vycházejí jen v samizdatu, tedy na internetu,“ uvádí mimo jiné v předmluvě knihy.

K zakoupení v elektronické podobě zde: http://www.palmknihy.cz/nejsou-to-bohove.html

Banner Epocha

Další info zde: http://www.nwoo.org/?s=proch%C3%A1zkov%C3%A1
3 Komentářů k Lenka Procházková: Nejsou to bohové!

 1. Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

  Děvče,děvče,jak je vidět,Ty jsi zřejmě vůbec nepochopila význam Velké listopadové homosexuální revoluce,na rozdíl od svých bývalých kamarádů chátristů a disidentů….

  • eva napsal:

   Psát ale opravdu UMÍ………

  • contumax napsal:

   Rozčiluje mě, křesty knih a CD, příjde mě to fakt debilní…

   Proč mám tlačit něco, co když je dobrý se protlačí samo…???

   Proč debilní kunhistorik na vernisažích blábolí o agresivní barvě, že měl chudák umělec traumata v dětství až do dnes…!!!

   Dílo se nemusí vychvalovat, dílo se chválí samo…!!!

   Buď se líbí anebo ne…!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!