Mali volá Rusko na pomoc

mali-zavet-na-386-4445967Mezinárodní zprávy bývají různé: radostné i ty nepříliš (teď obvykle ty druhé), zábavné i tragické… Nyní se objevila zpráva z rodu těch morálně přijatelných, ale nečekaná: obyvatelé africké země se rozhodli, že „Rusko musí zachránit Mali“. Sbírají pro to 8 milionů podpisů pod nějakou petici. Nebudeme řešit, „kdo komu co musí“: nakolik přesně přeložili novináři ono heslo, není totiž známo. Podívejme se raději na samotnou situaci.

Republika Mali je stát v západní Africe, nemá přístup k moři a hraničí se Senegalem, Mauretánií, Alžírskem, Nigerem, Burkinou Faso, Pobřežím slonoviny a Guinejí. Část území je řízena radikálními islamisty ze skupiny „Ansar-ad-Din“ spojené s Al-Káidou, v zemi se nachází mise OSN pro stabilizaci situace, kontingent mírových sil OSN (asi 11 tisíc) a kontingent francouzských vojáků (cca 4 tisíce).

20. listopadu 2015 přesto v zemi došlo k tragické události: v důsledku akce teroristů v hotelu Radisson v Bamako zemřelo šest ruských občanů, zaměstnanců letecké společnosti Volha-Dněpr. Zodpovědnost na sebe vzali bojovníci Al-Káidy v islámském Maghrebu spolu s uskupením „Al-Murabatun“ a „Frontou osvobození „Ke-Masiny“.

Bylo to jasným svědectvím toho, že vláda situaci nekontroluje. Připomíná to Sýrii: pomocníků je tam také mnoho, ale z nějakého důvodu to nepomáhá. Narozdíl od Mali však do Sýrie přišli Rusové a najednou se začal zavádět pořádek.
Nu a teď se i v Mali lidem zachtělo efektivity…

Tento stát – a o tom málokdo ví – má zvláštní význam z ohledem na vliv v Africe (ne nadrmo tam Francouzi poslali svůj vojenský kontingent kromě mírových sil OSN). Vedoucí vědecký pracovník Oddělení srovnávací vědy o kultuře YVES RAN Petr Kucentov v článku „Nač Rusko potřebuje Mali?“ říká:

„…není to jen kvůli ideální strategické poloze, ale také proto, že území dnešní Republiky Mali bylo nejméně od středověku centrem stejně zvláštním jako starověké civilizace. Právě tam se objevily státy: Starověký Egypt, středověká velmoc Mali, říše Songai a království Bambara v Segu Koro. Pokryly území sousedních zemí (Senegalu, Gambie, Guiney, Pobřeží slonoviny, Nigeru a Burkiny Faso). A navíc důvěryhodnost Mali jako kulturně-historického centra západosúdánské civilizace je velmi vysoká.

Musíme vzít v úvahu, že pro Afričany jsou tradiční autority nepopiratelné… To je důvod, proč je Mali klíčem k západnímu Súdánu. Zopakuji to: právě tohle pochopili naši západní „partneři“ a to je také důvod, proč Franci připadá její přítomnost v bývalé kolonii nezbytná. Dokonce ani partneři Francie z EU tam nejsou povoleni: veškeré zboží v zemi je francouzské výroby (a v daleko lepší kvalitě)… Tak ostražitý postoj Francouzů k Mali je způsoben výhradně strategickým postavením této země – trh tam není tak obsáhlý, aby se tam na ochranu francouzských hospodářských zájmů dala poslat Cizinecká legie. Ale na ochranu strategických zájmů to nutné je“.

Autor, který má v Mali známé, popisuje názory obyvatel: mají pocit, že na světě je možné něco řešit jen s Německem, Čínou a Ruskem: „protože to jsou spolehliví partneři, vždy plní své závazky a nepletou se do cizích věcí“. Vezměte prosím na vědomí, že Francie na tomto seznamu není, na koloniální minulost si tu vzpomínají velmi dobře. Jak je uvedeno v článku Petra Kucenkova: „Britové alespoň stavěli ve svých koloniích silnice. Ale v Mali nejsou ani ty silnice“.

Nebudeme hádat, co udělá Rusko, pokud mu přinesou petici s 8 miliony podpisů – anebo nepřinesou – význam má skutečnost, že i africkým zemím už je jasné, že mír může přinést právě Rusko, a ne Francie či USA, nikoli EU nebo snad OSN… Právě Rusko. Historicky to tak je, a v budoucnosti se očekává to samé.

Samozřejmě, že svou roli sehrály mírové úspěchy Ruska v Sýrii, Konstantin Dolgov, zplnomocněný Ministerstvem zahraničních věcí Ruské federace o otázkách lidských práv, demokracie a nadřazenosti práva, zařadil operaci RF proti teroristům v Sýrii k největším úspěchům roku – a není divu. Dokonce i ve Washingtonu uznali úspěchy Ruska: „Moskvě se za 3 měsíce vojenské operace v Sýrii podařilo dosáhnout svého hlavního cíle – posílení režimu Bašára Asada“, – informuje Reuters s odkazem na zdroje v administrativě Baraka Obamy.

A i když jsou USA proti, přesto si uvědomují, že „Rusko může provádět operace v Sýrii na stejné úrovni ještě po mnoho let bez významných nákladů“. A blitzkrieg nikdo neplánuje: Rusové jen pomáhají legální vládě, ale nebojují za ni.

Avšak zájmy Ruska v Sýrii jsou srozumitelné: tolerovat vývoj DAIŠ dále by znamenalo nechat šířit terorismus blíže na ruské území, ale v Mali – při vší empatii – je to otázka jiná. Není nutné opakovat chybu SSSR, kdy za pouhý slib „budování socialismu“ byla místním vládcům poskytována pomoc za značné částky a téměř bez jakýchkoliv rozpaků. Ano, v OSN za SSSR pak hlasovali, ale přírodní bohatství prodávali dál týmž USA.

Nicméně, teoreticky – Mali má v Africe čtvrté největší zásoby zlata, má ložiska uranových rud v oblasti Falea, na území země byly odhaleny tři desítky kimberlitových trubek a je možné hledat i diamanty…

Teoreticky by se s tím dalo něco dělat – ale znamenalo by to přímý konflikt s Francií, ano, i s celým Západem.

Politrussia.com
Nelze popřít možnost společné operace Ruska a Francie v Mali, protože mezi oběma zeměmi došlo v poslední době v boji proti terorismu ke sbližování pozic.

Ale v Sýrii je to ještě na dlouho, pak je tu také problém s Ukrajinou a rozptylovat se za to nestojí. Možná je jen velmi omezená pomoc v rámci mírové operace OSN. Nicméně, ani já, ani vy, čtenáři, to řešit nebudeme. Chtěl jsem jen poukázat na vnímání Ruska ve světě a pochopit roli země v budoucnosti.

Mimochodem, volat po pomoci Putina je možné nejen peticemi: například v Peru na slavnostním ceremoniálu na počest Nového roku šamani na hoře Morro Solar to udělali v souladu s lidovými tradicemi:

Zdroj: http://politrussia.com/world/mali-zavet-na-386/

 
27 Komentářů k Mali volá Rusko na pomoc

 1. Josef Švejk napsal:

  Proč v Mali chtějí požádat pana Putina o pomoc? Vždyť ČEZko připravuje masivní nasazení své armády, jak poznamenal náš přední herec.
  Nezištný zájem Francie je pochopitelný, vždyť jde o uran, zlato a diamanty. Je jistě hodné obdivu, když naše mohutná armáda pomůže našim Francouzským kamarádům, aby jim snad proboha Malijci tyto výživné předměty neukradli.

  • Marko napsal:

   To drancování východu bude jednou celému Západu osudné, jelikož i tam chtějí žít lidé ale nenasytné postkoloniální velmoci jim berou i to poslední, za co by nakrmili vlastní lid. Pardon, dle Západu spíš opice, jinak by stejné jedince nevystavovali ještě v 58roce v Bruselu v ZOO, kde jste mohli krmit malé holčičky, či chlapečky v kleci afrického původu. A těch koloniálních výstav bylo daleko více a konali se i v Paříži, Hamburgu či Londýně.

   • contumax napsal:

    Marko

    Mluvíš mě z duše, moc díky…!!!

    • Marko napsal:

     Víš Contumaxi, celý Západ je jedna velká lež, takové krásné zlacené pozlátko. Však i naše ženy za toho strašného totalitního režimu byli zrovnoprávněny daleko dříve, než ty ze Západu, kde ještě v 60týc letech zavírali svobodné matky do speciálních ústavů a dnes se stejné velmoci ohánějí údajnými morálními hodnotami, které nikdy neměli. Tyto údajné hodnoty mají pouze zakrýt jejich pravou tvář a ta v čele s kšefty norského Lebensborns velmi upadá. Naše děcka jsou jen třešničkou na dortu, Polkám berou děti v daleko větší míře a netýká se to jen Norska, v Německu jdou slovanské děti také na dračku. 80% zabavených dětí v Německu patří zmíněným Polkám. Že by se jen slovanské ženy nestarali o své děti? Nyní bude dost černoušků a dají nám na chvíli třeba klid.

     • contumax napsal:

      Marco

      Vím moc dobře o co jde Juvenilní justice zločinné ničení rodiny a dětí…

      Hotovéj satanismus, pod rouškou ochrany dětí státem…!!!

   • Jaris napsal:

    a nejen to…Stara dobra Anglie si do sveho muzea odvezla hlavy aboriginalu aby je zkoumala, prozkoumala a vyzkoumala. Jeste nedavno se handrkovali s Australskou vladou, ze je dnesnim Aboriginalum nevrati, ale nakonec je preci jen museli Anglicani vydat, ac neradi, jelikoz zkoumani nebylo dokonceno. Aboriginalska komunita sve predky konecne mohla dustojne pohrbit. Co vsechno se tem anglanum nehodi!

  • kolkobudeszit napsal:

   Je úsmevné ako sa GP snaží Rusko zaťahovať do svojho konceptu „svetového četníka“. A potom svojimi skupinkami Mosad a spol. robiť genocídu obyvateľov za chrbátom Rusov a obviňovať z toho Rusov a likvidovať ich morálnu kvalitu, ako sa im to podarilo s USA po Kenedym! Áno, Mali má dejiny významné ako Zimbabwe, ktoré už symbolicky prijalo čínsku menu nie náhodou. Rusku polichotili, ale s cieľom nabiť na smeč „podpidosníkom“, čo budú vykrikovať, že je morálne, aby Rusi pomáhali, keď 8 000 000 ľudí o to prosí! A podobné srdcevúce pokriky budú v médiách vrahov a zatiaľ budú znovu a znovu vybuchovať bomby Mosadu v Mali, zabíjať viac a viac detí, kradnúť deti ako v južnom Sudáne… Horor! A keď Putin povie – „nemúžeme tam zasiahnuť“ spustia mediálni vrahovia pokrik presne v súlade s porekadlom „zlodej kričí, chyťte zlodeja“, aký je Putin nemorálny-nezachraňuje ľudí, ktorých my GP zabíjame, že sa nedá vyprovokovať na rozšírenie frontu a oslabenie obrany svojej krajiny a poslednej časti bielych-potomkov staroveku a možnej konkurencii GP!

  • kolkobudeszit napsal:

   Je úsmevné ako sa GP snaží Rusko zaťahovať do svojho konceptu „svetového četníka“. A potom svojimi skupinkami Mosad a spol. robiť genocídu obyvateľov za chrbátom Rusov a obviňovať z toho Rusov a likvidovať ich morálnu kvalitu, ako sa im to podarilo s USA po Kenedym! Áno, Mali má dejiny významné ako Zimbabwe, ktoré už symbolicky prijalo čínsku menu nie náhodou. Rusku polichotili, ale s cieľom nabiť na smeč „podpidosníkom“, čo budú vykrikovať, že je morálne, aby Rusi pomáhali, keď 8 000 000 ľudí o to prosí! A podobné srdcevúce pokriky budú v médiách vrahov a zatiaľ budú znovu a znovu vybuchovať bomby Mosadu v Mali, zabíjať viac a viac detí, kradnúť deti ako v južnom Sudáne… Horor! A keď Putin povie – „nemúžeme tam zasiahnuť“ spustia mediálni vrahovia pokrik presne v súlade s porekadlom „zlodej kričí, chyťte zlodeja“, aký je Putin nemorálny-nezachraňuje ľudí, ktorých my GP zabíjame, že sa nedá vyprovokovať na rozšírenie frontu a oslabenie obrany svojej krajiny a poslednej časti bielych-potomkov staroveku a možnej konkurencii GP!

   Pozn.: 2 zhodné druhe vymazať prosím

 2. Jan napsal:

  Mezinárodní měnový fond poskytuje půjčky s 30-ti% úrokem. Dále s klauzlí, pokud země není schopná splácet půjčku, může se vydrancovat veškeré přírodní bohatství. A otom to je. Okrást, vytunelovat a navždy zadlužit. Jinak to tam nemůže dopadnout. Pokud by tam Rusové šli, ohrozilo by se spravedlivé a demokratické okrádání bezvýznamného národa. A to přece nejde.

  • Marko napsal:

   A politici si půjčují mnohdy bezúročně. V dokumentech od Michaela Moora to jednoznačně dokazují. Pán úroky platit nemusí ale kmán ano.

   • Marie napsal:

    Ja mam overeno, ze cast penez, ktere kazdy rok posilaji USA jako dotaci Izraeli ( 3 miliardy dolaru ) jsou pujcovany jinam na urok. Docela zabehana vec pro zidy, ze.

    Jen pripomenu, ze kradez ropy v Syrii a Iraku, je taky zorganizovana Izraelem, Turecko je jen nastroj, ikdyz na tom, samozrejme, ryzuje taky…

 3. weissbach napsal:

  Čistě prakticky není v zájmu Ruska nechat se zavlékat do konfliktů na celé planetě. I když by se to někomu velmi hodilo.
  Mimo téma:
  http://www.quintus-sertorius.net/news/udelovani-viz-teroristum-musite-je-pustit-mame-pro-ne-naplanovane-cviceni-jak-se-dopravuji-teroriste-na-misto-urceni-a-saudove-a-cia/

  • Marie napsal:

   Muze ale poskytnout pomoc jinak, vyse o tom pisi…

   Pamatujes, toto byla jejich silna stranka ve 2.svetove valce. V tylu nepritele se da hodne vyhrat…

   Podivej se na Syrii. Tam je jednoznacne zajem vtahnut Rusko do prime valky, a kdyz tam pak USA nasadili pozemni sily, predpokladali, ze Rusko udela totez. Omyl. Rusko ted teprve nasadi daleko ucinnejsi zbrane v Syrii, mluvil o tom Putin v poslednich dnech.
   Ze to, co tam zatim je, v Syrii, neni zdaleka to, co pouziji, pokud to bude nutne. Pise se o tom na presstv.ir.

 4. Marie napsal:

  Radostna zprava, diky Vlabi!

  Proc mam radost? Protoze moje vyzyvani lidi k pozadani si o pomoc Rusko aspon nekde ma odezvu, ikdyz do Mali jsem nikomu nepsala. Tady to pisi stale dokola, z ceskych, slovenskych znamych to rikam kazdemu, kdo se mi ozve a emerickych taky a na forech, kdekoliv zabloudim.

  Kdo chcete mir, piste Putinovi! Pokud nemate odvahu se podepsat pravym jmenem, to nevadi. Presto muzete napsat. A pokud bojite zjisteni jmena pres IP adresu, poslete to z nove otevreneho emailu pod nepravym jmenem z kterekoliv internetove kavarny a nebo postou, jako jsem to udelala ja, a to kvuli tomu, ze se podepsalo I nekolik mych mexickych pratel. Ikdyz Mexiko se neucastnilo zadne svetove valky, je vzdy vysavano financne na jeji podporu prave ze strany USA, coz se deje I nyni.

  Uvedla jsem 3 duvody. Vdecnost za zachrany zivota mych rodicu a pribuznych ve 2.svetove valce, nesouhlas s planovanymi utoky na Rusko z naseho uzemi pomoci armady EU ( z privandrovalcu ) a nase slovanska soudrznost za ucelem zachovani bile rasy, ktera ma byt podle planu sionistu vyhubena.

  A chci Putina za naseho presidenta. Je uplne jedno, ze neni Cech. No a? Je to dulezite? Neni. Dulezita je cestna osobnost. V USA taky nemaji presidenta amika, je to Kenan z Afriky. Ale ani to by nevadilo, kdyby to nebyl masovy vrah.

  Putin je jeden z mala politiku na svete, ktery se neda uplatit a je proti valce, potazmo NWO. Je zarukou cestnosti a pravdy.

  Putin nemusi posilat armada ku pomoci, staci poslat zkusene lidi k zorganizovani odchytu klicovych osob, ktere suzuji cely narod.

  Valka se da zastavit, ale lidi museji chtit v tom byt aktivni! Je nas moc a sionu malo. A jsou bezbranni svou nadrazenosti a sebejistotou, proto nemaji kryta zada.

  Jsou tak hloupi, ze si najimaji zoldaky. Ale tem nejde o jejich vitezstvi, ale jen o prachy a kdo da vic, za toho pujdou! Toto rekl Putin a ma pravdu! Ruska armada, to jsou vlastenci, kterym jde o ubraneni zeme a svych bratru. To je velky rozdil.

  A ja k tomu dodam, ze uz jsem napsala nekolika sionum u nas, co jsou na vysokych postech, ze dostanou ochutnat vlastni medicinku ze strany privandrovalcu, ktere nebude problem otocit proti nim, protoze nemaji prachy na to, aby zaplatili milionovou armada proti Rusku. Jsou to dementi, kteri neumi posoudit nasledky svych cinu, coz je definice nesvepravnych osob z hlediska zakona..

  Podporte Putina, podporite tim mir! I takove tricko na hrudi s jeho fotkou ma svuj vyznam! Nosi ho lidi dokonce I tady a jeste k tomu I s Che Guevarou. Zbavte se strachu z magoru, co nam vladnou…

  • weissbach napsal:

   Napsal bych Putinovi, aby se do toho nepouštěl, ale nebude to potřeba, protože určitě ví nejlíp co má dělat….

   • weissbach napsal:

    Moudrost praví: „Pomoz si sám a bude ti pomoženo.“ V opačném případě se pouze zvětšuje zástup těch co čekají s nataženou rukou až to udělá někdo za ně.
    Dobrý příklad je Sýrie, která vydržela odporovat a pomoc se dostavila ve správný čas. Vždy musí být splněn základní předpoklad: Dostatečný počet lidí jimž má smysl pomáhat.

    • Marie napsal:

     Ja s tim souhlasim, vyjadril jsi to skvele. A ten posledni bod – dostatecny pocet lidi, jimz ma smysl pomahat – je klicovy!

     To mne u nasich lidi trapi nejvice…. apaticnost k politice…

     • Jaris napsal:

      Marie, myslim, ze se se Rusko musi soustredit na jednu vec a pak mozna na druhou. Nesmi se take zapominat, ze v Syrii se haji take zajmy Ruska.

   • Marie napsal:

    Ja se ho neptam, co udela, protoze by to bylo naprosto zbytecne, ani na to nemuze odpovedet.

    Tady jde o to, ze kdyz ho odevsad zavali lidi zadosti o pomoc, ma argument pro diplomatickou valku a ver tomu, ze by se to na svet dostalo velice brzy, tato informace I s poctem zadosti.

    USA se snazi o izolaci Ruska, takto by se to dalo bez boje otocit.
    Kdyz si prectes na youtube komentare pod videii s Putinem, najdes tam spousty amiku, kteri se k tomu vyjadruji. Ja k tomu reknu, ze o co dyl spali, o to vic ted jsou v soku a radikalnejsi. Lidi v USA se pripravuji na obcanskou valku…

    • Justass napsal:

     Ano máte pravdu. Proč by měl Putin zatahovat Rusko do nějakého afrického konfliktu. Ovšem s tím Mali by tentokráte mohli pomoct Číňané! Důvěru obyvatelstva Mali mají, jak se výše píše, a Rusové jim podle Pjakina vyfoukli tu Sýrii. Investice V Mali Číňané také měli a přišli o ně společně s těmi libyjskými. Takže důvod JE – tuším.

  • Bogus Sobotka - ekonomicky analytik napsal:

   Bazenova Maruska Dikyova:

   “ chci Putina za naseho presidenta. Je uplne jedno, ze neni Cech. No a? Je to dulezite? Neni. Dulezita je cestna osobnost.“

   Ja myslim, ze to dulezite je. Ceskym presidentem podle ustavy muze byt jen cesky obcan.

   • Marie napsal:

    Nebazenovy Kuliku:

    Dame mu obcanstvi hned zitra! Mame tady privandrovalce, co ho dostavaji I bez ustavy a dokladu, hehe… Ustava je hadr na boty, neni dodrzovana v nicem, a uplne nejhur je na tom ta u vas v USA…

    A taky tam mate za presidenta Kenana, ktery se v USA nenarodil, ale to ti zrejme neva, cechoemericane :-)

 5. Ivan napsal:

  V MALI PACHA ZLOCINY FRANCUZSKA CUDZINECKA LEGIA…!

  Ibrahim Maiga Beňovej: “Vyrábate v EÚ parlamente biedu a tvárite sa, že chcete pomôcť!”
  192
  http://www.hlavnespravy.sk/ibrahim-maiga-benovej-vyrabate-v-eu-parlamente-biedu-a-tvarite-sa-ze-chcete-pomoct/671506

  Bratislava 3. septembra 2015 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

  Ibrahim Maiga, obľúbený spevák a herec, napísal europoslankyni Monike Flašikovej Beňovej list, v ktorom jej vytkol pokrytectvo v súvislosti s utečeneckou krízou, ktorú spôsobil západ vyvolaním vojen a revolúcii v Afrike a na blízkom východe. Ibrahim píše:

  Ak máš so mnou nejaký problém, bolo by dobre to medzi štyrmi očami riešiť, nezačni so mnou mediálnu vojnu. Nikdy som ťa neriešil, hoci som mohol. Keď som ja začal riešiť ľudí v núdzi pred 25 rokmi /riešil deti v detských domovoch, postihnuté deti, domovy dôchodcov atď. /, neviem čomu si sa venovala ty, ale ja som to nikdy neurobil, preto aby to bolo v TV, v novinách ani na Facebooku.

  Skrátka, ja pochádzam z tých ľudí, a viem dobre čo zažívajú, ich osud mi nikdy nebol ľahostajný, práve naopak. Aj teraz píšem priamo z Republiky Mali, kde ľudia nemajú pomaly ani vodu, nehovorím ani o ďalších základných veciach.

  Niečo o tom asi vieš, keď už si toľko v európskom parlamente, kde ste rozhodli aj s Francúzmi vojensky napadnúť suverénny štát, a to hlavne kvôli jeho prírodným surovinám, čo tak nutne potrebuje Francúzsko aj Európa, aby ste nakopli ekonomiku starého kontinentu na úkor slabších afrických štátov.

  Skrátka tu biedu vyrábate na jednej a na druhej strane sa tvárite, že chcete pomôcť. Nič netrvá večne, táto takzvaná demokratická politika čo ožobračuje národy, ťahá tiež za krátky koniec, ľudia sa prebúdzajú našťastie.

  Stojím si za svojím vyjadrením o migrantoch na Slovensku, ktoré zožalo úspech, (písali sme o ňom TU)

  skrátka je to pravda, nech im pomáhajú USA a Francúzsko čo im rozbíjajú domovinu.

  Len toľko. Viem že pravda bolí, niekto ju musí povedať. Zakončil svoj list Ibrahim Maiga.

 6. Ivan napsal:

  JE LEN JEDNO RIESENIE IMIGRACNEJ KATASTROFY…!!!

  A tym riesenim je verejne priznanie, ze katastrofu sposobili zlocinecke utoky na suverenne staty zapadnymi zlocincami, aby sa zmocnili ich ropnych a inych surovinovych zdrojov, za ktore nechceli riadne platit…!!!

  A nasledne MUSI BYT OBNOVENY NORIMBERSKY SUDNY TRIBUNAL,

  ktory bude sudit vojnovych zlocincov Zapadu za napachane vojnove zlociny, vratane obnovenia trestu smrti. Dalej musia nasledovat vojnove reparacie od zlocineckych statov a subezne pod hlavickou OSN obnovovanie statnosti, infrastruktury a priemyslu, ktore zapadni genozlocinci znicili…! A subezne s obnovou statnosti aj repatriacie utecencov pred hrozami sposobenymi zapadnymi zlocincami…!

  Ak nedojde k tomuto procesu, tragedia bude pokracovat…!

  A tu je nazor Slovaka africkeho povodu, ktory pozna situaciu na mieste, v Afrike:

  Ibrahim Maiga šokoval redaktorku Času: „Nech sa o utečencov starajú tí, ktorí im zničili krajiny“
  575
  http://www.hlavnespravy.sk/ibrahim-maiga-sokoval-redaktorku-casu-nech-sa-o-utecencov-staraju-ti-ktori-im-znicili-krajiny/635621

  Bratislava 22. júna 2015 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

  Populárny spevák a herec pôvodom z afrického Mali, Ibrahim Maiga, odpovedal pre Čas.sk na otázku, čo si myslí o situácii s utečencami, takto:

  Tí ktorí išli do ich krajín a zničili im prostredie tak, že tam nemajú jedlo a nemôžu tam existovať, majú tam vojnu a hlad, tí ktorí toto urobili, ktorí im ukradli ich suroviny, či to bola ropa, zlato, tí nech sa teraz o nich postarajú. Keď prepadli Líbyu, koľko ropy dali Slovensku? Koľko z toho Slovensko malo?

  Takže ty hovoríš neprijať?

  Hovorím, nech sa starajú Francúzi, Angličania, Američania o utečencov a nech nezaťažujú ostatné krajiny, ktoré s rabovaním Afriky nič nemali. Slováci sa tam nepodpísali, nič také tam nerobili. Samozrejme, my sme tu ľudskí a radi by sme pomohli, ale by sme na to museli mať. Slovensko vie pomôcť, ale nie takému kvantu ľudí, čo je mu vnútené.

 7. Paul Durham napsal:

  Na Velikonočním ostrově mají prý taky potíže, jen nemají poštu :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!