Britský prodej zbraní Saúdské Arábii porušuje mezinárodní právo

Dům poté. co byl zničen leteckým útokem vedeným Saudy v Jemenském hlavním městě Sanaa 8. ledna 2016.

Dům poté. co byl zničen leteckým útokem vedeným Saudy v Jemenském hlavním městě Sanaa 8. ledna 2016.

Britská vláda byla obviněna z porušení mezinárodního práva zajišťováním exportu zbraní vyráběných v Británii do Saúdské Arábie, které mohly být používány k zabíjení civilistů. Ve světle hromadících se důkazů, že Saúdské síly porušují mezinárodní právo v Jemenu, právní firma Leigh Day podala protest proti vládnímu exportu střel a dalších zbraní státu v zálivu.

Dopis, dodaný v neděli firmou vládě, poukazuje na globální organizace, které označují saúdské nálety za ilegální. Mezi nimi je Evropský parlament (EP) a řada prominentních skupin za lidská práva, které se zaměřovaly na arabské útoky na Jemen.

19 stránkový dopis firmy Leigh Day, který byl poslán vládě jménem Kampaně proti obchodu se zbraněmi (CAAT), odsuzuje zaměřování civilistů a neválčících v Jemenu, stejně jako zaměřování zařízení, nezbytných pro zachování základních lidských potřeb. Také kritizuje nepřiměřené číslo civilních obětí v Jemenu a celkové selhání zajistit, aby nedocházelo ke zbytečným civilním škodám.

Dopis říká, že nálety Saúdské Arábie zničily kulturně důležité stavby v Jemenu a odsuzuje saúdskou námořní blokádu, která zadržuje přísun základních potravin a léků do státu postiženého krizí.

Navzdory míře těchto obvinění, britská vláda odmítla suspendovat vojenské licence, ovládající export zbraní do státu zálivu. Také se nedokázala zasadit o to, aby bylo řádně vyšetřeno, zdali Saúdská Arábie neporušila mezinárodní právo.

Leigh Day si vyžádal, aby vláda potvrdila, zdali je pravda, že existují konkrétní důkazy, že jednání Saúdské Arábie v Jemenu porušilo mezinárodní zákon. Také žádal vládu, aby potvrdila, jestli ministr pro obchod, inovace a odborné záležitosti, Sajid Javid, zastaví Britský prodej zbraní Saúdské Arábii, než bude provedena kontrola jeho legality.

Leigh Day taktéž požádal Javida, aby neautorizoval další exportní licence Saúdské Arábii, než bude šetření hotovo.

Právní firma si zažádala o řádnou odpověď na svůj dopis do dvou týdnů. Nesplnění této lhůty by znamenalo žalovat vládu a požadovat vysvětlení na nejvyšším soudu, jaké kroky byly podniknuty k zajištění, že dodávka britských zbraní není v rozporu s mezinárodním právem.

Mluvčí BIS potvrdil přijetí dopisu oddělením, ale sdělil deníku the Guardian, že nebude záležitost komentovat z důvodu „probíhajícího právního řízení.“

Obhájce lidských práv firmy Leigh Day, Rosa Curling, řekla, že vláda má legální povinnost zajistit, že zbraně a technologie, exportované z Británie, jsou používány v souladu s mezinárodním právem.

Vzhledem k obecně rozšířeným a věrohodným důkazům, že Saúdské úřady přestupují svoje mezinárodní závazky v Jemenu, nevidíme jediný věrohodný podklad, na základě kterého může britská vláda pravomocně pokračovat ve svém exportu zbraní,“ řekla.    Doufáme, že dopis našeho klienta donutí vládu přehodnotit svou pozici a suspenduje všechny licence s okamžitou platností do doby, než bude celá záležitost náležitě prošetřena.“ Andrew Smith z Kampaně proti obchodu se zbraněmi (CAAT), varuje, že britské zbraně jsou klíčové ve vojenské kampani, která „zabila tisíce lidí, zničila důležitou infrastrukturu a způsobila napětí v regionu.“   „Spojené Království má spoluvinu na té destrukci tím, že pokračuje v podpoře náletů a poskytuje zbraně, navzdory sílícím důkazům, že jsou páchány válečné zločiny,“ řekl.    „Tento prodej zbraní za prvé neměl nikdy být schválen. Saúdové mají otřesný stav lidských práv, a vždy měli.“

Právní manévr Leigh Day upozorňuje na lukrativní obchod se zbraněmi se Saúdskou Arábií. Od doby, co je od roku 2010 premiérem David Cameron, byl povolen prodej britských zbraní v hodnotě téměř 6 miliard liber státu v zálivu.

V červenci 2015 byl jistý tlak suspendovat britské vojenské exporty do Saúdské Arábie, ale vláda kategoricky odmítla. Ministr zahraničí, Tobias Ellwood, tehdy sdělil parlamentu, že vláda nenašla žádné věrohodné důkazy, které by indikovaly, že koalice vedená Saúdy jednala protiprávně.

Naproti tomu, Amnesty International varovala před ostudnou lhostejností koalice k životům civilistů. OSN vyjádřila podobnou obavu.

Datum publikace: 11 ledna, 2016 14:18

Zdroj: https://www.rt.com/uk/328525-saudi-arms-international-law
3 Komentářů k Britský prodej zbraní Saúdské Arábii porušuje mezinárodní právo

  1. Hum napsal:

    Britsku vladu netrapi zneuzivanie, znasilnovanie a vrazdenie anglickych deti privandrovalcami tak preco by ich mali trapit nejaki civilisti v jemene..

  2. Ikema Monika napsal:

    David Cameron je britská šlapka od samého začátku ve vládě – nepodnikají nic proti zneužití děti ve své zemi jen když to nese prachy !!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!