Tajemství „nízké“ ceny evropského plynu pro Ukrajinu

1452852277_6e409c0682d1c60f6a5532b75014cf75Když ukrajinští politici deklarují „nízkou cenu“ reverzního plynu z Evropy, zamlčují skutečný stav věci. Kouzla s čísly a nedostatek skutečných peněz na nákup plynu za výhodnou cenu z Ruska umožňují hlasité výkřiky, za nimiž je obyčejný podvod.

Pokusme se vyjasnit ceny evropského reverzního plynu. Tato cena se vypočítává podle složitého vzorce beroucího ohled na index CONTI agentury Platts, kótování předních evropských plynových center, jako je holandské TTF, francouzské TRS, italské PSV nebo německý GASPOOL.

Pro úplnost: Platts je americká tisková agentura, která se specializuje na publikování cen ropy a zemního plynu. Je uznávána jako jedna ze dvou nejvlivnějších kótovacích agentur.

Import plynu podle takového „vzorce“ se potvrzuje periodickou deklarací, v níž je uvedená předpokládaná cena plynu.

Pokud při nákupu plynu od Gazpromu Ukrajina vidí pevnou cenu, pak při nákupu reverzního plynu z Evropy pouze její odhad. Naftogaz tak až po skončení měsíce může podat skutečné přiznání – výslednou cenu plynu.

Pokud vezmeme například únor 2015, pak podle oficiálních údajů Ukrajina koupila evropský plyn v hodnotě 277,4 dolarů za tisíc metrů krychlových. Cena plynu pro Ukrajinu u Gazpromu v té době (první čtvrtletí roku 2015) byla 329 dolarů.

Když se na ta čísla podíváte, opravdu si řeknete – proč kupovat plyn od Gazpromu? Nikdo vás přece nenutí přeplácet 51,6 dolarů za každou tisícovku kubíků plynu!

Ale když se podíváte na přiznání Naftogazu Ukrajiny v celnici v březnu 2015, všechno se krásně vysvětlí.

Průměrná cena na evropský plyn v únoru 2015 ve výsledku činila 372 dolarů. Ve výsledku tedy Ukrajina nezískala 51 dolarů, ale ztratila jich 43 za každou tisícovku kubíků.

Proč je tedy Ukrajina nucena přeplácet? To už žádné tajemství není. Kvůli nedostatku peněz v rozpočtu země. Ukrajina si tak bere v Evropě úvěr. Ale Evropané chápou, že pokud dají Ukrajině úvěr v penězích, pak ona si za ně v lepším případě nakoupí daleko výhodnější plyn v Rusku, v horším je tam rozkradou.

Proto Evropa nedává peníze, ale otevírá úvěrovou linii: Ukrajina si za určitou částku může nakoupit plyn, ale pouze u evropských dodavatelů. A peníze tak dostane. Mimochodem pod dobrým procentem.

Zdroj: http://politikus.ru/articles/67620-tayna-nizkoy-ceny-evropeyskogo-gaza-dlya-ukrainy.html
17 Komentářů k Tajemství „nízké“ ceny evropského plynu pro Ukrajinu

 1. Ižmuk napsal:

  Zpětný revers plynu od zemí EU Ukrajině je Ukrajinské vítězství, kdy potrestají zlé Rusy, že od nich plyn nepotřebují. Rusům je to zcela jedno, prodají do EU stejné množství plynu a za stejné peníze. Naopak získají od EU peníze i za Ukrajinský odběr.

  • Karel napsal:

   To EU oblbování je prostě neuvěřitelné. 1*

  • zbranek stanislav napsal:

   Je naprostá hloupost, co píše autor článku o ceně ruského plynu pro Ukrajinu. Pokud vím tak Rusové stanovili pro Ukrajinu cenu 481 USD za 1000 m3 a musí platit dopředu nasmlouvané množství ať ho odeberou či neodeberou. Tady je jasné že Rusové využívají monopolu Gazpromu k dosažení svých politických cílů. Stanoví neúměrně vysokou cenu a peníze dopředu. Nevím, kde autor přišel na průměrnou cenu 329 USD za 1000 m3 při odběru od Rusů.

 2. Karel napsal:

  Cenotvorba výrobku je naprosto jasná a historicky známá s přesně definovanými vnitřními vztahy a hodnotami kalkulace. To co tvoří nestabilitu ceny, která jinak nemá důvod se měnit je burzovní spekulace a inflace. Inflace však není nic jiného než znehodnocování národní měny nucenou vázaností na dolar. Celé to historické divadlo ohledně burzy a plovoucí ceny má jediný účel. Nakrmit parazita!

 3. to je jedno napsal:

  to je další verze „nechci slevu zadarmo“

 4. Robo napsal:

  Takže paraziti dokážu rozkradnúť (úrok + ukrajinská neschopnosť splácať) Ukrajinu ešte aj skrz ruský plyn. A to zďaleka nieje vrchol ich „umenia“.
  Vskutku môžeme byť radi, že sme členom tohoto vynaliezavého spolku…

 5. proud napsal:

  Dulezity je ze o tom vime,a tak kdyz o tom vime,co dal?………..Nic! a zase velky NIC,kradou dal a nicej nam dei jeste vic a my porad to nase odzkouseny NIC!!

 6. Justass napsal:

  Nevím, ale myslím, že autorovi v té kalkulaci chybí cena za dopravu plynu. Dříve, když ruský plyn proudil do Evropy přes Ukrajinu, tak Ukrajina měla za tu dopravu, jako země prvního vstupu nemalé peníze. Teď, tím reverzem, o ně přichází a naopak musí platit ona Evropě – nejvíc asi Německu, potom Česku a Slovensku – jinak to nevidím. To se asi zamlčuje, poněvadž je nutné aby si Ukrajina mohla hrát na bohatýra, který s Rusi vyjebal. Podstatné je ovšem to, že je tomu právě naopak. :-)

  • to je jedno napsal:

   Rusko dostane stejné peníze ať to prodá Ukrajině přímo, nebo přes Německo, Česko, Slovensko či Polsko reversem. Jen Německo, Česko, Slovensko či Polsko inkasují za tranzitní poplatky… Ostatně v roce 2014 na podzim Rusko odpískalo South stream do Bulharska. To proto, že EU a USA dělali Bulharům děsné peklo, že by nedrželi basu s EU kvůli sankcím, že by to nebylo v souladu s EU legislativou a jávímcoještě si v Bruseli (skloňování jako v pr.eli) vymysleli. Nu a v srpnu 2015 si Německo podepsalo s RF smlouvu o Nord stream 2! Před tím si něco podobného domlouvalo Turecko jako Turkish stream jako náhradu za zrušený S.s. do Bulharska. Jenže Turci pak zcela hloupým sestřelení Su-24 RF děsně hnuli žlučí, a tak to v RF asi odepsali… (myslím, že ne úplně, jsou to již poučení byznysmeni, co již na nějakou ideologii celkem pečou, a když se Turci změní, hned taky obrátí…) a mezi tím se ozvalo Polsko (a to má již v EU nějakou váhu), že by taky rádo, aby druhý N.s.2 vedl i přes Polsko! Mezi tím Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Rakousko taky začali kvůli N.s.2 řvát… a tak snad prý byla zase otevřena otázka, že by se do Bulharska S.s. rovněž vybudoval a v Bruselu (nyní již normální skloňování, neb se chovají lépe) i Berlíně asi již nic nenamítají… No Kocourkov! Ukázalo se, že všem jde o prachy až v první řadě… Ukrajina, jak je vidět, se v tom, o co zde jde, zaslepena záchvaty Banderovského nacionalismu, ještě nějak neorientuje… a až se zorientuje, bude čumět jak pero z gauče!

   • Justass napsal:

    to je jedno – řekl bych, že to Rusko dostane za svůj plyn přes Německo víc jako když by šlo přes Ukrajinu. Vzdálenost po německé hranice je z Ruska větší než po ty ukrajinské.

 7. Justass napsal:

  oprava- s Rusy

 8. jelen napsal:

  Někde jsem se dočetl, že byly opět obnoveny práce na ropovodu do Bulharska

 9. miro napsal:

  SU aj ine oblbovacky. Nizka cena za pracu na nemeckych a francuzkych autach.Ktosi zratal, keby to iste bolo komplet z nemecka, tak by by to bolo o 30 % drahšie. Nuž aj tak sa da vytvorit prebytok v HDP Nemecka. My na to máme…..

 10. jan napsal:

  Já jen přidám,když tlačilo EU na odpískání South Sream,tak se ukazuje,že vlastně v tom hrálo Německo svoji hru,ovládnout zásobování Evropy Ruským plynem,přes Německé prsty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!