Vláda USA má knoflík na vypnutí internetu – a nic vám do toho není

internet-killswitch

V pondělí Nejvyšší soud odmítl projednat petici Informačního centra elektronického soukromí (EPIC), která se snažila donutit Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, aby uvolnili podrobnosti o tajném protokolu „killswitch“ (smrtící vypínač), který by při mimořádných událostech vypnul mobilní telefony a internetovou službu.

EPIC bojuje již od roku 2011, aby byly zveřejněny podrobnosti o programu, který je známý jako Standardní operační postup 303. EPIC píše, že „dne 9. března 2006 Národní komunikační systém (NCS) schválil program SOP 303, který však nikdy nebyl zveřejněn. Tento tajný dokument kodifikuje „vypnutí a obnovení procesu pro použití komerčních a soukromých bezdrátových sítí během národní krize.“

EPIC pokračuje: „ve zprávě z let 2006-2007 naznačil Národní bezpečnostní telekomunikační a poradní výbor prezidenta (NSTAC), že SOP 303 by byl realizován pouze v rámci koordinace s Národním koordinačním centrem (NCC) z NSTAC, zatímco rozhodnutí vypnout službu by učinili poradci ze státní vnitřní bezpečnosti nebo jednotlivci z Ministerstva pro vnitřní bezpečnost (DHS). Ve zprávě se také uvádí, že NCC určí, zda je nutné provést vypnutí na základě „série otázek.“

I přes porážku EPIC u Nejvyššího soudu, čtyřletá soudní bitva přinesla silně redigovanou kopii Standardního operačního programu 303.

Boj za transparentnost, týkající se SOP 303, začal krátce poté, kdy úředník rychlé městské hromadné dopravy (BART) v San Franciscu zastřelil 3. července 2011 bezdomovce, muže jménem Charles Hill. Tato střelba vyvolala v průběhu července a srpna 2011 masivní protesty proti společnosti BART. Během jednoho z těchto protestů úředníci společnosti BART odřízli mobilní telefonní služby uvnitř čtyř tranzitních stanic po dobu tří hodin. Toto zapříčinilo, že nikdo na nástupišti nemohl volat ani přijímat hovory, textové zprávy nebo jiná data.

V červenci 2012 Informační centrum EPIC předložilo Ministerstvu pro vnitřní bezpečnost žádost na základě zákona o svobodě informací (FOIA), požadující plně znění Standardního operačního programu 303, úplné znění předem stanovené „série otázek“, které určují, zda je nutné vypnutí, a veškeré protokoly ohledně realizace, související s uskutečněním Standardního operačního programu 303, distribuované na Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, do jiných federálních agentur nebo soukromých společností.

Poté, co Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost bojovalo proti zveřejnění FOIA, městský soud ve Washingtonu D.C. rozhodl ve prospěch EPIC, ale toto rozhodnutí bylo později zrušeno odvolacím soudem. Odvolací soud sdělil Informačnímu centru EPIC, že vláda má možnost zadržet podrobnosti plánu na základě zákona o svobodě informací, protože informace by mohly „ohrozit“ veřejnost. V roce 2015 skupina digitálních práv požádala Nejvyšší soud o přezkoumání rozhodnutí federálního odvolacího soudu.

Se zamítnutím petice Informačního centra EPIC Nejvyšším soudem se zdá, že se problém dostal do slepé uličky. Americký lid je (opět) ponechán v nevědomosti, pokud jde o vnitřní fungování dalšího nebezpečného a rušivého vládního programu. Jen díky tvrdé práci aktivistů a skupin, jako je centrum EPIC, jsme si alespoň přinejmenším vědomi existence tohoto programu – ale znát jen malou část o protokolu nestačí. Abychom mohli bojovat proti takovým přehnaně tvrdým opatřením, potřebujeme mít přístup k vlastním dokumentům vlády. Naštěstí již máme interního informátora, který se chystá tyto detaily zveřejnit.

Co uděláme s informacemi, je na každém z nás. Můžeme sedět a dívat se, jak Spojené státy dále přecházejí do militarizovaného policejního a dozorčího státu – nebo můžeme šířit tyto informace, zapojit se na místní úrovni a vytvářet nové systémy mimo aktuální modely kontroly a vykořisťování.

Autor: Derrick Broze

Zdroj: http://www.activistpost.com/2016/01/the-us-government-has-an-internet-killswitch-and-its-none-of-your-business.html

 
13 Komentářů k Vláda USA má knoflík na vypnutí internetu – a nic vám do toho není

 1. proud napsal:

  Nejak mi neni uplne jasny,jak by chteli vypnout kompletne internet:-))))))).U nich ano.Ale ve svete?-)

  • jan napsal:

   Určitý systém informace pro své lidi mají.Spíš jde vyřadit jiné kanály informací a přitom pouštět jen potřebné informace,které by měli dostat občané.

  • eee napsal:

   Uplne jednoduse. Root DNS servery pro cely internet jsou jen v USraeli.

 2. Jan Jinsky napsal:

  Takže z vypnutí čtyř tranzitních stanic vyplývá, že USA mohou vypnout celý internet. To je logika… Podle této logiky může vypnout celosvětový internet každá technik menší společnosti zabývající se poskytováním internetu.

  Kam na ty bláboly chodíte…

 3. bob napsal:

  Jinský, přečtěte si to ještě jednou. Nemluví se tam o tom, že můžou vypnout celosvětově internet (kořenové servery nejsou jen v USA) ale u nich. Tak tady nešiřte bláboly vy. Já jsem ten článek pochopil a ostatní asi taky.

 4. Svobodný napsal:

  Nebojte se žádný vypnutí internetu nehrozí, protože by se lidi vrátili ke svému životu a ke svým rodinám a nemohli by šířit svoje propagandy, polopravdy a lži a hlavně by jim klesly zisky z eshopu, nefungovala by iptv atd a aby vás připravili o depresovizi to asi nehrozí ale na druhou stranu je to škoda že to nevypnou.

  • ženatý napsal:

   myslím, že maš pravdu, internet jako celek asi ani nejde vypnout, snad jen, jak říká níže raketopes, EMP ne ze slunce, ale tipuji EMP bombami, v rámci války.Ale pak by nemohli Yenkíjové šmírovat, a kontrolovat depeše!!!

 5. raketopes napsal:

  Internet jako takovej je navrženej tak,aby prakticky NEŠEL vypnout.Jedinej způsob kompletního vypnutí je EMP třeba od slunečního „odhozu“ kterej se ani nemusí k planetě přiblížit,aby ji ohrozil,dokonce nemusí bejt ani jinak viditelnej. To ale znamená návrat minimálně do časů Oldy Šatrhanda nebo spíš Šílenýho Maxe či Neonového Města.

  • Nobody napsal:

   Naprostá pravda. Jen pro osvětlení, několik slov z historie vzniku Internetu (zejména pro ty mladší):

   V roce 1962, „vládní“ poradní středisko RAND, bylo pověřeno Vrchním velením leteckých sil USA, zahájit výzkum s cílem – zabezpečit SPOJENÍ mezi vojenskými útvary armády USA za předpokladu že po atomových úderech budou stávající komunikační prostředky zničeny.

   V roce 1964 ukončila Korporace RAND svůj výzkum a představila decentralizovanou „síť“ výkonných počítačů, které by spojily vojenská velitelská stanoviště a předávaly mezi sebou potřebné zprávy. Protože celý systém byl od začátku koncipován bez nějakého „centrálního“ zdroje, nepřítel se nemohl zaměřit na nějakou specifickou oblast a zlikvidovat celý systém.

   Kdo si chce přečíst další podrobnosti, najde je na mé stránce: http://orbis-pictus.topcz.net/internet.html

  • Paul Durham napsal:

   promiňte, ale zapomínáte na hardware :-)
   ( a solární vítr a emp nejsou předmětem článku , tím je to, že jistá skupina lidiček má v moci spínač na vypnutí rozhodujícího hardware internetu)

 6. koloděj napsal:

  nevím, co tam čtete, ale píše se tam o bezdrátových sítích. Mobilních sítích. Vypnout internet – to taky není problém.
  S tím vypnutím na 4 uzlových stanicích – jak se dostali přes tuto pitomost (snadno to svedu na přetížení sítě) k nějakému plánu 303 .. to mi tedy fakt hlava nebere.
  A ano, vypnutí mobilích sítí – opět – no problemo.
  V podstatě možná půjde o to, že když v nějaké oblasti začnou odchytávat materiál pro kempy, asi nebude zájem, aby lidé uvnitř lovecké smyčky mohli o svém problému informovat.
  Ale to prostě žádným soudem vládě gangsterů nezakážete. Jediný, co vám zbyde, je připravit se na to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!