ZPRÁVA O RUSKÉ OBRANĚ: SYSTÉM RATNIK – VIDEO A JEHO PŘEPIS

Ratnik_infantry-combat-systemJedním z největších úspěchů ruských ozbrojených sil v roce 2015 byly dodávky 80 tisíc souprav Ratnik aktivním vojenským jednotkám. Ruské ministerstvo obrany bude nadále po několik dalších let soupravy Ratnik nakupovat tempem 50 tisíc ročně, dokud jím nebudou vybaveni všichni jejich vojáci určení k roli v pozemním boji.

Ratnik, jehož testování bylo zahájeno v roce 2012, není prostě jen osobní výstroj sestávající z taktického oděvu, pokročilé helmy a opancéřování těla spolu s ergonomickým vybavením pro přenos nákladů v provedení srovnatelném nebo lepším než nejlepší současné zahraniční ekvivalenty. Obsahuje rovněž i důkladné elektronické vybavení sestávající z osobních komunikačních zařízení, pomůcek pro noční vidění včetně tepelného zobrazování, tabletů pro taktické využití velitelským personálem, které jim umožní monitorovat taktickou situaci v reálném čase, kolimační holografické puškohledy, navigační systémy kompatibilní jak s GPS, tak s GLONASS, videokamery umožňující přesnou palbu zbraní, aniž by se střelec musel ukazovat, laserový označovač k výběru cílů pro řízení naváděné dělostřelecké a letecké přesné munice a spoustu dalších udělátek. Všechny tyto komponenty využívají technologií vyvinutých v Rusku a vyráběných v ruských továrnách, čímž je tento systém sankcím-odolný.

Jedinou novou zbraní vyvinutou speciálně pro Ratnik je útočná puška AK-12 ráže 5,45 mm, která byla zvolena po porovnání s puškou AEK-545. AK-12 si udržuje všechny charakteristiky, kterými si předchozí pušky AK vysloužily svou záviděníhodnou reputaci, spolu s vylepšením ergonomie a přesnosti této zbraně. Ostatní pěchotní zbraně včetně snajperské pušky SVD a kulometu Pečeněg byly upraveny tak, aby umožňovaly připojení puškohledů a indikátorů Ratnika. Ratniky vybavené komando má podle odhadů nejméně dvojnásobně vyšší bojovou účinnost než běžné komando, a to zejména díky vyvinutějším možnostem velení a řízení, uvědomování o situaci a vybírání cílů spolu se schopnostmi přímého střetu, které Ratnikem vybaveným vojákům umožní efektivně operovat ve dne i v noci, za každého počasí, v každém klimatu a v každém typu terénu. A to není jeho vývoji konec. Ratnik bude postupovat v nastoupeném kurzu, do jehož rodiny patří i bitevní roboti stejně jako systémy exoskeletů, které jednotlivým vojákům umožní nosit těžké náklady i po dlouhou dobu, což se zvláště hodí pro obsluhy těžkých pěchotních zbraní.

Ač systém pro jednotlivé vojáky nelahodí oku až tak, jako letecké bitevníky páté generace nebo pokročilé tanky, tak jejich důležitost pro moderní válčení je na stejné úrovni. Nedávné konflikty včetně Donbasu, Libanonu, Jemenu, Afghánistánu, Iráku a Sýrie ukázaly, že jednotliví pěšáci jsou už zase měřítkem, jímž se měří účinnost vojsk. Síla letectva sama o sobě ani s přesnou municí nemůže odhodlaného protivníka porazit. Ty nejlepší tanky už dosáhly takové ceny a jsou tak vzácné, že se s nimi už nemůže riskovat takovým způsobem jako za II. světové války nebo jako se to ještě dělalo s jejich předchůdci ze Studené války. Rozšířenost moderních protitankových zbraní znamená, že dny, kdy si tanky mohly volně brázdit bojiště, jsou už pryč. Obrázky hořících izraelských, saúdských a ukrajinských tanků zničených v nedávných konfliktech odhodlanou pěchotou protivníka jsou toho důkazem. Postupující urbanizace světa rovněž znamená, že více a více konfliktů se bude vybojovávat v zastavěném terénu, v němž mohou obrněná vozidla operovat pouze jako zbraně přímé palebné podpory.

Program Ratnik ruským vojákům umožní v případě potřeby jít do bitvy vybaveni stejně dobře či lépe než většina jejich pravděpodobných protivníků. Skutečnost, že v Ruských ozbrojených silách takovýto systém vstupuje do operačního nasazení, ukazuje, že se z lekcí v Afghánistánu a v Čečeně dobře poučili.

Zdroj: http://southfront.org/russia-defense-report-ratnik-system/
21 Komentářů k ZPRÁVA O RUSKÉ OBRANĚ: SYSTÉM RATNIK – VIDEO A JEHO PŘEPIS

 1. Adolf Balík napsal:

  Kam se hrabe Predátor. :-)

 2. proud napsal:

  Amikum prestava chutnat :-)))))))))))))))

 3. contumax napsal:

  Anebo, že by Terminátor…???

  • Adolf Balík napsal:

   Také by to mohli být Borgové. Je to jedno. Druhé straně se nejspíš nebude dostávat potřebného množství akčních hrdinů, co by je zastavili.

   • contumax napsal:

    Adolf Balík

    To teda jo, akční hrdiny…???

    Cha cha, akční hrdina se žvejkačkou v hubě a slunečními brýlemi…

    • Adolf Balík napsal:

     V Hollywoodu už určitě točí film, jak právě takovýto sexy akční hrdina nad komandem Ratniků zvítězí.

 4. contumax napsal:

  proud

  Amíkovi zvoní hrana…

  • proud napsal:

   Uz taky bylo dlouho na case.

  • contumax napsal:

   proud

   Však se říkává : kdo se povýšuje bude ponížen…

   • Vlado48 napsal:

    Nejsi ty náhodou příbuzný se svobodníkem lžipáterem Halíkem? Už sis tu výstroj vyzkoušel že seš tak chytrej?
    To je hezký termín – sankceodolný. Kde jsou ty doby kdy bylo Československo soběstačné v základních potravinách a nemuselo dovážet podřadné šunty ze západu? Teď už nejsme výrobci, jenom montovny v rozkradeném a rozprodaném státě.

 5. Maldof Halík napsal:

  Nu,chybička se,mrška jedna,občas vloudí,a obvykle není všechno zlato co se blyští.
  To,že rusové šetří a nahrazují dovoz vlastní výrobou,se musí projevit i ve finálním produktu-třeba praskající švy a tkaničky,takže voják musí být zručným krejčím,malá voděodolnost-stačí když zaprší…,prsní pancíř je dvakrát těžší než amer.analog,termokamera má násobně menší citlivost než amer.analog,nepříliš spolehlivé osobní komun.prostředky s nízkou odolností vůči rušení,je toho mnohem víc-celkově jsou o jednu generaci pozadu za us.Ale i tak je to mnohem lepší než dosavadní výstroj jěště z dob sssr.

  • proud napsal:

   A ze to tak dobre vis,pozvali si te ty veci testovat? :-)))))))))))

  • contumax napsal:

   Maldof Halík

   Nevěřím tomu, že by Rusové vyráběli šmejd jako jejich protějšky na západ od nich…

  • Léčitel napsal:

   Dnes jsou tyto a další technické prostředky zcela srovnatelné a jak je vidět již v mnoha jiných oborech vojenských technologií, ruský „obranný“ výzkum a průmysl je na vyšší úrovni, než ostatní vyspělé státy, včetně Izraele a USA! Podceňovat Rusy už se mnoha lidem i v dějinách nevyplatilo !!! Zde bych byl velmi opatrný. Spíše se přikláním k názoru, že válčit s Ruskem je zhola zbytečné, pro jasný výsledek, jak v konvečních, ale i ve strategických zbraních.To není můj názor, ale výrok jednoho senátora z USA, který také podotkl, že si může v případě potřeby „nafackovat“ sám, že na to Rusy nepotřebuje!!!

   • contumax napsal:

    Léčitel

    No jasně že jo, o tom žádná, to ví každéj, že jejich zbraně nemají konkurenci…

  • vladimir7 napsal:

   Chudák Halík, ty žiješ asi v hlbokej minulosti, ušiel ti technologický skok ruských ozbrojených síl po roku 2000, zatiaľ čo tvoji priatelia strážili Afghanské makové polia.

  • contumax napsal:

   Maldof Halík

   Pfhe… neumíš si představit kolik chlapů by po tomhle šáhli…

 6. Josef Švejk napsal:

  Nějaký Maldof Halík vám tu šlápne na bábovku a vy se z toho můžete potrhat. Rusko na jeho názory srdečně kašle a Maldof Halík na vaše jakbysmet.
  Výsledek – nula! Hlavně, když se češi mydlí! Stojí vám to za to?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!