ZPRÁVA O RUSKÉ OBRANĚ: SYSTÉM RATNIK – VIDEO A JEHO PŘEPIS

Ratnik_infantry-combat-systemJedním z největších úspěchů ruských ozbrojených sil v roce 2015 byly dodávky 80 tisíc souprav Ratnik aktivním vojenským jednotkám. Ruské ministerstvo obrany bude nadále po několik dalších let soupravy Ratnik nakupovat tempem 50 tisíc ročně, dokud jím nebudou vybaveni všichni jejich vojáci určení k roli v pozemním boji.

Ratnik, jehož testování bylo zahájeno v roce 2012, není prostě jen osobní výstroj sestávající z taktického oděvu, pokročilé helmy a opancéřování těla spolu s ergonomickým vybavením pro přenos nákladů v provedení srovnatelném nebo lepším než nejlepší současné zahraniční ekvivalenty. Obsahuje rovněž i důkladné elektronické vybavení sestávající z osobních komunikačních zařízení, pomůcek pro noční vidění včetně tepelného zobrazování, tabletů pro taktické využití velitelským personálem, které jim umožní monitorovat taktickou situaci v reálném čase, kolimační holografické puškohledy, navigační systémy kompatibilní jak s GPS, tak s GLONASS, videokamery umožňující přesnou palbu zbraní, aniž by se střelec musel ukazovat, laserový označovač k výběru cílů pro řízení naváděné dělostřelecké a letecké přesné munice a spoustu dalších udělátek. Všechny tyto komponenty využívají technologií vyvinutých v Rusku a vyráběných v ruských továrnách, čímž je tento systém sankcím-odolný.

Jedinou novou zbraní vyvinutou speciálně pro Ratnik je útočná puška AK-12 ráže 5,45 mm, která byla zvolena po porovnání s puškou AEK-545. AK-12 si udržuje všechny charakteristiky, kterými si předchozí pušky AK vysloužily svou záviděníhodnou reputaci, spolu s vylepšením ergonomie a přesnosti této zbraně. Ostatní pěchotní zbraně včetně snajperské pušky SVD a kulometu Pečeněg byly upraveny tak, aby umožňovaly připojení puškohledů a indikátorů Ratnika. Ratniky vybavené komando má podle odhadů nejméně dvojnásobně vyšší bojovou účinnost než běžné komando, a to zejména díky vyvinutějším možnostem velení a řízení, uvědomování o situaci a vybírání cílů spolu se schopnostmi přímého střetu, které Ratnikem vybaveným vojákům umožní efektivně operovat ve dne i v noci, za každého počasí, v každém klimatu a v každém typu terénu. A to není jeho vývoji konec. Ratnik bude postupovat v nastoupeném kurzu, do jehož rodiny patří i bitevní roboti stejně jako systémy exoskeletů, které jednotlivým vojákům umožní nosit těžké náklady i po dlouhou dobu, což se zvláště hodí pro obsluhy těžkých pěchotních zbraní.

Ač systém pro jednotlivé vojáky nelahodí oku až tak, jako letecké bitevníky páté generace nebo pokročilé tanky, tak jejich důležitost pro moderní válčení je na stejné úrovni. Nedávné konflikty včetně Donbasu, Libanonu, Jemenu, Afghánistánu, Iráku a Sýrie ukázaly, že jednotliví pěšáci jsou už zase měřítkem, jímž se měří účinnost vojsk. Síla letectva sama o sobě ani s přesnou municí nemůže odhodlaného protivníka porazit. Ty nejlepší tanky už dosáhly takové ceny a jsou tak vzácné, že se s nimi už nemůže riskovat takovým způsobem jako za II. světové války nebo jako se to ještě dělalo s jejich předchůdci ze Studené války. Rozšířenost moderních protitankových zbraní znamená, že dny, kdy si tanky mohly volně brázdit bojiště, jsou už pryč. Obrázky hořících izraelských, saúdských a ukrajinských tanků zničených v nedávných konfliktech odhodlanou pěchotou protivníka jsou toho důkazem. Postupující urbanizace světa rovněž znamená, že více a více konfliktů se bude vybojovávat v zastavěném terénu, v němž mohou obrněná vozidla operovat pouze jako zbraně přímé palebné podpory.

Program Ratnik ruským vojákům umožní v případě potřeby jít do bitvy vybaveni stejně dobře či lépe než většina jejich pravděpodobných protivníků. Skutečnost, že v Ruských ozbrojených silách takovýto systém vstupuje do operačního nasazení, ukazuje, že se z lekcí v Afghánistánu a v Čečeně dobře poučili.

Zdroj: http://southfront.org/russia-defense-report-ratnik-system/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!