Konec měnové diktatury? Zápas za skoncování s hegemonií US dolaru

brics-400x233Indie a BRICS dávají US dolaru kopačky? Je tomu opravdu tak? Naposledy, když se jistá země zbavila v ropném businessu dolaru, tak ji US zničily. Teď se třetí největší ekonomika světa Indie dohodla s Íránem na vyrovnávání svých závazků za ropu v rupiích. A tyto dvě země mohou v budoucnu navíc provádět veškeré své obchodování ve svých národních měnách.

K tomu dochází po dohodě mezi Íránem a Indií z poloviny roku 2011, podle níž se obě strany dohodly vyrovnávat 45 procent ropného importu Indie v rupiích a zbývajících 55 procent v eurech. V březnu 2012 podepsaly tyto dvě země Mechanismus plateb v rupiích, který Indii umožní nakupovat ropu za svoji národní měnu. Írán pak těchto peněz použije k nákupům produktů z indických továren.

Je ironií, že to byly US samotné, kdo mohou za odstranění dolaru z indicko-íránského obchodu. Mechanismus plateb v rupiích byl zřízen jako záštita proti americkým ekonomickým sankcím na Teherán. Íránská ropa tvoří význačnou část indické energetické spotřeby. Podobně také Írán spoléhá na Indii u ocelářských, zdravotnických, potravinářských a chemických výrobků.

Náhrada dolaru

Indie se s US v posledních letech sice sblížila, to ale New Delhi nezaslepilo před zkázonosnou povahou americké měny stejně jako před manipulacemi Británie.

US si doslova vypisují své vlastní šeky neustálým tiskem dolarů, který se stal nosným podložím americké poválečné hegemonie. Je to status dolaru jako rezervní měny, který US umožňuje financovat nekonečné války a beztrestně svrhávat vlády.

Na druhé straně Atlantiku je Bank ofEngland zapojená do manipulací úrokových sazeb v rozsahu, proti kterému vypadá korupce v rozvojových zemích nepatrná.

Takové finanční manipulace a znehodnocování měn má negativní a cyklické dopady na globální ekonomiku. Ve skutečnosti to Západu umožňuje periodické boomy a propady, protože to udržuje nově se vynořující ekonomiky v zmatcích. Udržuje to chudé země chudými a ty vynořující se váznout v tom, co je známo jako „past středního příjmu“.

Prof. Anis Bajrektarevic ve svém odborném článku Geopolitika technologie velice přesně diagnostikuje:

„Uhlovodíky a psychologizace jejich vzácnosti, jejich monetizace (a s tím provázaná transformace na zbraň) slouží spíše vynucujícímu a omezujícímu status quo, než jako pomůcka k rozvoji. Přes to v podstatě volají nikoliv po zapojení, nýbrž po podvolení. Nakonec to znamená, že spotřeba fosilních paliv (spolu s politikou volby měny a jejího ocenění) nejenže prý vyvoláváklimatickou změnu, ale také udržuje další globální proces – planetární konkurence a konfrontace o omezené zdroje – v nichž jsou kalamity MENA jen špičkou ledovce. Takže ten vysoce návykový benzín – ve vykonstruovaném provázání s US dolarem umožňuje jen takové technologické modernizace, které jsou defenzivní, restriktivní a reaktivní. Žádný div, že demokracie v tom dopadá špatně.“

Indická centrální banka investovala značnou část ze svých zhruba 500 miliard $ rezerv do aktiv denominovaných v dolarech. Jakékoliv prudké znehodnocení dolaru s sebou nese značné ztráty v této držbě. A na pozadí tohoto se objevuje myšlenka na de-dolarizaci, která ve vedení této země v posledních časech dost rezonuje.

Rezervní banka Indie v roce 2010 navrhla rupii s volně plovoucím kurzem jako globální měnu. Ve studii s názvem ‚Internacionalizace měny: Případ indické rupie a čínského renminbi‘, tato banka uvedla, že dolar nejspíš ztratí svou dominantní pozici globální rezervní měny už v dohledné budoucnosti.

„Indická rupie se používá k fakturaci mezinárodního obchodu je zřídka,“ poukazuje tato studie. Argumentuje, že Indie potřebuje přijmout proaktivní kroky ke zvýšení role rupie v tomto regionu. Rovněž posílení rostoucí indické ekonomiky vyvolalo otázku větší internacionalizace indické rupie.

Skupinová terapie

Indičtí vyjednavači aktivně protlačuj bez-dolarový obchod na výročních shromážděních skupiny BRICS. Tato skupina pěti velkých ekonomik – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika –aktivně zahájila urychlování procesu navyšování vzájemného obchodu v národních měnách.

Jak nová rozvojová banka BRICS (NDB) se 100 miliardami $, tak rezervní fond o hodnotě přes 100 miliard $ jsou zaměřené na oslabovánízápadních škrtidel globálních finančních toků.

Podle indického KV Kamath prvního presidenta NDB zvyšují rozdíly ve směnných kurzech náklady na půjčky v tvrdých měnách pro vynořující se a rozvojové země o 15-20 procent. Z tohoto hlediska by používání místních měn toto riziko eliminovalo a toto břemeno ulehčilo.

BRICS už zahájilaNáhradní uspořádání rezerv, které těmto pěti členským státům umožňuje měnové swapy. Další klíčovou výhodou použití těchto měn v obchodu a v investicích je to, že podniky se nemusí pojišťovat proti dvěma různým měnám. Přechod na obchod v národních měnách rovněž země ochrání před turbulencemi určitých měn.

Čínský akční plán

Mezitím Číňané všechny překvapili rychlostí, s jakou jejich měna renminbi dosáhla globálního přijetí. V článku nadepsaném ‚Už je tu renminbi blok‘ ArvindSubramanian s Martinem Kesslerem z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku sídlícího v US poskytli dramatický obrázek toho, jak renminbi nabývá na síle, zatímco US dolar slábne.

Zaprvé říkají, že renminbise už stalo dominantní referenční měnou v Indii a Jižní Africe. Zadruhé, že od poloviny roku 2010 dramaticky jako referenční měna předbíhá v rychlosti dolar i euro.

Renminbi se teď stalo dominantní referenční měnou ve Východní Asii, která už dolar a euro zastiňuje… Měny Jižní Koreje, Indonésie, Malajsie, Filipín, Tchaj-wanu, Singapuru a Thajska jsou teď už úžeji navázané na RMB než na dolar. Dolarová dominance jako rezervní měny ve Východní Asii se teď už omezuje jen na Hong Kong (kvůli navázání měny), Vietnam a Mongolsko.

A pak poskytují hrozivé hodnocení:

„Dolar a euro pořád ještě hrají větší roli než renminbi i mimo svou přirozenou sféru vlivu, to se ale mění ve prospěch renminbi.“

A proč je to hrozivé? Indie má s Íránem obchod v rupiích, Rusko s Íránem obchoduje v rublech a celý svět bere renminbi, což zvolna eroduje prestiž US dolaru, a to bude mít pro americkou prosperitu chmurné důsledky.

Pro tuto zemi, která má ze statutu dolaru jako rezervní měny značný prospěch – a hodně z něj kořistí – bude konec dominance dolaru znamenat prudký propad Amerických příjmů i schopnosti projekce síly do zámoří.

By Rakesh Krishan Simha

GlobalResearch, January 17, 2016

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/currency-dictatorship-the-struggle-to-end-us-dollar-hegemony/5501829
21 Komentářů k Konec měnové diktatury? Zápas za skoncování s hegemonií US dolaru

 1. jop napsal:

  ono som čítal informácie, že Brics je návrh Goldman Sachs banky. Nespoliehajte sa na žiadny Brics, lebo banky Bricsu ovláda a vlastní tá istá skupina ktorá vlastní ostatné banky sveta. Je to nimi riadená alternatíva, pod ich priamou kontrolou cez centrálne banky.
  Taktiež vám nepomôže, či si ficík bude schovávať nakradnuté peniaze na kajmanoch na dolárovom účte alebo na renminbi účte. Kradnúť bude rovnako, Brics nikomu z nás nepomôže

 2. Bogus Sobotka - jazykovy analytik napsal:

  Kopacky dolaru? Uz zase? :D

 3. Jan Jinsky napsal:

  Ano, ano - dolar vůči renminbi zeslábl za dva roky

  Leden 2014 1USD = 6.05RMB
  Leden 2016 1USD = 6.59RMB

  Vůči rublu dolar zeslábl dokonce ještě víc :) Tohle mi fakt přijde jak z románu 1984, kde lidé oslavovali zvýšení přídělu čokolády. Aspoň autor moc neupozorňuje na rubl, to už mu přišlo asi blbý, když nám padá a padá.

  • Jura napsal:

   Sleduji dlouho, že "říše" mající moc má lépe vycvičené pisálky, kteří se pak takovýchto slovních přehmatů dopouštějí méně často.

   Autor popisuje jeden malinkatý nesmělý krůček na cestě a popisuje to jako obrovský skok, který způsobil dunění půdy a sesuv kamení ve vzdáleném lomu.

   • Bogus Sobotka - ekonomicky analytikpp napsal:

    Jura
    "Autor popisuje jeden malinkatý nesmělý krůček na cestě a popisuje to jako obrovský skok, který způsobil dunění půdy a sesuv kamení ve vzdáleném lomu."

    Krucek na ceste ke kolabsu dolaru? Ale jdi ty brepto, tady u Koralovcu se takove clanky pisou skoro kazdy mesic uz nekolik let :D
    Jeste minuly rok mel velky nahnevany Putin spustit zlaty rubl a kde nic tu nic :D

    Uroven zdejsiho Koralova mikrospolecku je tak triskne nizka, ze si ani nedokazou zjistit, ze dolar za dva roky vuci cinskemu renmimbi stoupl a ne ze klesl.

    Proste orwellovsky mikrospolecek lzi, hoaxu a dezinformaci.

    A ted k clanku, pokud si Iran s Indii budou prodavat zbozi ve svych menach tak je to preci v poradku.
    Jenze oba dva staty obchoduji s celym svetem a k tomu budou potrebovat dolary nebo eura, popripade cinsky juan. A timhle konci ty vase pohadky o "nakopnuti" dolaru. Hahaha

    • Jura napsal:

     Klídek Bohuši.

     Nerozumíš tomu, ale je pravdou, že tomu nerozumí ani většina autorů, jejichž články se zde přetiskují.

     Nahrazení Dolaru u jednoho obchodu z 55% eurem (které se tvoří na základě rezerv - z dolaru) a z 45% rupií (ddto) znamená jen částečné opuštění dolaru z tohoto obchodu.

     Většina dalších obchodů v těch dolarech stále probíhá, takže tohle samo o sobě dolar nepoloží.

     Položit ho může pouze pozitivní zpětná vazba při ztrátě důvěry ve schopnost USA udržet silou zbraní dolar jako mezinárodní platidlo.

     • Jura napsal:

      No a kdy dojde k pozitivní zpětné vazbě je těžké určit.

      Příklad:
      Když už z nějakého mraku prší, je snadné určit kdy bude pršet u nás ... až se přesune nad nás.

      Když máš bouřkový mrak, tak teplý vzduch ze země stoupavým proudem zabraňuje pádu kondenzovaných kapek.

      Jak spadnou první kapky (ochladí se země a zastaví stoupavý proud bránící pádu deště). Ale ještě i po prvních kapkách může přijít vítr, který mrak odfoukne jinam.

      Takže určit termín pádu dolaru je stejně těžké, jako určit za z tohoto mraku zaprší či nikoliv ... a kdy přesně.

      To že se doposud mýlilo 250 rosniček ještě neznamená, že ta 283 nebude mít pravdu.

      • Bogus Sobotka - ekonomicky analytik napsal:

       Juro,
       kapicky a rosnicky opravdu nemuzes aplikovat na ekonomicky model.
       Tvoje detinska predstava jen potvrzuje, ze ekonomie je pro tebe spanelska vesnice.
       Ja ti to reknu asi tak ( bez kapicek a rosnicek), ze pokud bude USA porad nejvetsi ekonomikou na svete, tak se porad bude obchodovat v dolarech.
       Bylo tomu i v dobe krize v roce 2008 a je tomu i ted.
       Vase pohadky o zlatem rublu jsou z rise fantazie a nemaji s realitou vubec nic spolecneho.
       Predstava, ze obchod mezi iranem a indii ohrozi dolar je anekdotalni :D

 4. Justass napsal:

  Ekonomičtí analfabeti operují "zeslábnutím" některých měn vůči dolaru. Přitom jim jejich omezené znalosti problému nedovolují zamyslet se nad skutečností, proč pakže USA tlačí na Čínu aby svoji měnu posílila, že to ničí obchod (jejich).
  To samé jako když naše ČNB oslabuje korunu - tu skokově a veřejně, tu skrytě a neveřejně, ale zato stále. TO ZAPRVÉ.
  Nu a ZA DRUHÉ. S dolarem srovnávat cokoliv je analfabetismus na druhou, neb jak i v článku řečeno, USA si sami sobě podepisují šeky na "tisk" dolarů, takže dolar je pouhopouhá umělina.
  Síla země a její ekonomiky je odvislá od zdrojů. Jak lidských, tak i přírodních a těch se už USA dostává pramálo. Ty lidské dokonce vstupují do poslední fáze degenerativního vývoje.

  • Jan Jinsky napsal:

   Justassi. Ale pokud si teda tiskou dolary, tak je ostatní nemusí brát. A tím bude tlak na kurs a dolar oslabí. Ale není tomu tak. Chápu, že zdejší ekonomičtí experti to vidí jinak, ale na to trh kašle.
   Smiř se s realitou, rubl je v háji a juan klesá.

  • Bogus Sobotka - ekonomicky analytik napsal:

   Justass

   "Síla země a její ekonomiky je odvislá od zdrojů. Jak lidských, tak i přírodních a těch se už USA dostává pramálo"

   Predstavsi, ze tech prirodnich zdroju je v USA tak "pramalo", ze zasitili trh ropnou bridlici a celkem odrovnali svetove benzinky jako Rusko a Saudskou Arabii. Ropa pod 30 dolaru za barel a bude hur az Iran uvolni na trh sve zasoby.

   A ty lidske "degenerujici" zdroje uz i dokonce jako soukrome firmy letaji do vesmiru - SpaceX
   Takze asi takhle Justassi.

  • Bogus Sobotka - ekonomicky analytik napsal:

   Justass

   "Nu a ZA DRUHÉ. S dolarem srovnávat cokoliv je analfabetismus na druhou, neb jak i v článku řečeno, USA si sami sobě podepisují šeky na „tisk“ dolarů, takže dolar je pouhopouhá umělina."

   Analfabetismus je to co pises. USA vytvari penize uplne stejne jako Cina, Rusko ci jakykoliv stat, ktery ma centralni banku, protoze vsechny staty maji stejny financni system.
   Trh je realita a proto se obchoduje s dolarem. Kdyby byl dolar umelina, tak si ho trh ani nevsimne.

   Tvuj problem je, ze tvoje uroven chapani neni ani zakladni.
   To co pises nema hlavu ani patu a da se to prirovnat pouze k bludum.

 5. Justass napsal:

  ..."je ostatní nemusí brát"....
  Jako obvykle jsi projevil křišťálově čisté myšlení. A o čem myslíš že to je? Právě o tom.

  • Jan Jinsky napsal:

   Justassi. POkud Rusové přesvědčí ostatní, že jim budou platit v rublech, pak dolary nepotřebují. To samé s Číňany a juanem. Ale nikdo do toho nechce jít, protože tyto měny jsou nestabilní a nesjou řízené trhem, ale vládou. Takže je to risk.

   Ale klidně dál plácejte hlouposti o tom, jak juan posiluje, i když je tomu přesně naopak. NWOO je na to zvyklé.

   • Justass napsal:

    Klid Jinsky. Dočkej času jako husa klasu.

    Jinak pro úplnost. Dnes jsem udělal výjimku, páč jsem si potřeboval přibrousit pero o nějakého trolla. Mám přibroušeno a dál se už budu držet osvědčeného s trolly se nebavit. :-)

   • Jana Jinská napsal:

    Hele ty pračko na camprdlíky, od kdy je žabí kůže (pro neznalého dolar) řízen trhem???!!! Já jen že tu zase věštíš z vlastní řitě, abys vůbec něco věděl.

  • Marie napsal:

   Justassi: s trolikama to nema cenu, oni pojedou to, za co jsou placeni...

   To, ze nepadl jeste dolar je pouze jenom tim, ze USA zdimaji vsechny sve vazaly neskutecnym zpusobem, a to je podhodnocovanim vlastni meny, tedy I prace celych narodu.

   Kdyz se podivame u nas, tak ja ze sveho maleho duchodu prichazim o 122 dolaru mesicne, takze se to neda ani vycislit, o kolik jsou okradeni vsichni obcane. Jestli ma dolar hodnotu 17 korun, tak je to moc.

   Dale zminim Kanadu, ktera podhodnocuje dolar vuci americkemu taktez, a protojevuje se to velkym narustem cen, zvlaste potravin, ktere Kanada z USA dovazi. Za jednu okurku zaplati Kanadan 3 dolary, za kvetak dokonce 8!

   No a Mexiko? Lidi uz sili nenavisti vuci USA, protoze taktez je jejich mena neustale podhodnocovana, takze za posledni 4 roky skocila z 12 peso na 20 za jeden podelany kousek toaletniho papiru, jinou hodnotu ten dolar nema.

   A to nemluvim o tom, ze USA sebraly Mexiku veskerou ropu.

   To se to potom chvasta do sveta, jak maji USA skvelou ekonomiku, kdyz existuje jen na zlodejine!

   A neni to uz vubec o tom, ze by o dolar byl zajem na trhu. To je tlaceno smlouvami, ustanovenim dolaru jako spolecne rezervni meny a platidlo za ropu. Proto to jde pomalu, zeme jako Cina, Rusko, Indie, Iran uz odbouravaji obchody v dolarech, proto si to USA dotahuji jinde, podvodem, jak jinak!!!

   Jeste dalsi kroky jsou podnikany pro udrzeni dolaru, a to jsou ty smlouvy TTIP, ktere jsou likvidacni pro evropske podnikatele, protoze se bude povinne odebirat zbozi z USA, ktere je budou nakupovat jinde levne. Jeste chci pripomenout smlouvu EPA, o ktere se nikde nepise, ale jede v ni dokonce I Belize, jak jsem se dozvedela primo odtamtud.

   Jeste pripomenu jednu vec: Z Argentiny mam zpravy, ze se tam vali tisice a tisice lidi z Evropy, ponejvice Nemecka, ale take z USA. Lidi z USA vyhani doslova policejni stat, kde si policajti strili lidi na ulici, jak se jim zachce.
   Tam je ted ovsem silne proizraelsky president, takze to nevidim pro ne ruzove, oskubou je tam tak jako tak, ikdyz rozhodne je to lepsi varianta, nez se nechat nekde znasilnovat hromadne na ulicich, to tedy v Argentine nehrozi a nehrozi to ani v Mexiku.

   Takze co se tyka probihajici valky, ta se dotyka a dotkne uplne vsech zemi, ktere jsou podrizene USA.

   Budou ji financovat, a neni to poprve.

   • Justass napsal:

    Já vím Majko. USA jsou v řiťce a s nimi i jejich nejbližší satelity. Před měsícem mi psal švagr z Kanady, už tam žije dobrých 50 let. Všechno tam jde prý do kytek - nezaměstnanost 21% .... inflace jako hrom. Jen Amerika roste. :-) Tedy alespoň ve zprávách. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!